Girit taşı
Özgün srp de şöyle yazmış

"There are two kinds of it. Grey ones, so common, and black ones old and very rare. Grey ones are pretty rough, there is not a certain size but lower than 1000 jis mostly. I dont think they are suitable for razor honing or sharpening. I never liked their sharpening properties, even for knife sharpening.

But the black ones are just awesome. Awesomer than black arkansas. There are some lucky guys here have these black ones from their grandfathers, I'm not that lucky. they are very fine and cuts very fast. Perfect for razor sharpening and honing. They are in much higher grit ( I think 6000< )than the grey ones. One of the fastest fine grit oilstones I've ever seen.

For the grey ones its suggested to boil them in tallow long time for best performance, otherwise they will drink oil very fast and become clogged easily. Black ones can be used with water or oil since they are very closely grained not much clogging problems.

I still see grey ones dispensable while there are so many other like coticule.

Here you can see a black one, pretty similar to an arkansas."

Siyah olan girit taşıyla ustura bilenir diye anladım. ama siyahla griyi nasıl ayırt ediyoruz. yanyana koymadan anlayabileceğimiz bir yol var mı?
Eski Girit taslari zaten hep siyah olur ama bu tasin tabi özelliginden degil,zamanla celiklerin birakmis oldugu toz ve yag yüzünden kararmasidir.

30lkmjq.jpg

Resimde görülen iki tas Girit tasidir.Siyah Girit tasi icin kesin bir idiada bulunamiyacagim,belki vardir ama bunu yazan birinin de hic olmazsa birkac örnek vermesi gerekir.
Bir liralık Ali Bıyıklı sen nelere kadirsin !
(31/03/2012, Saat: 21:58)Ustura Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eski Girit taslari zaten hep siyah olur ama bu tasin tabi özelliginden degil,zamanla celiklerin birakmis oldugu toz ve yag yüzünden kararmasidir.

30lkmjq.jpg

Resimde görülen iki tas Girit tasidir.Siyah Girit tasi icin kesin bir idiada bulunamiyacagim,belki vardir ama bunu yazan birinin de hic olmazsa birkac örnek vermesi gerekir.
resim koymus. link
burda
bendeki tas da bundan sanirim. ustura bileylemede isime yarasaydi en azindan bu masraftan kurtulurdum.
(31/03/2012, Saat: 22:08)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bendeki tas da bundan sanirim. ustura bileylemede isime yarasaydi en azindan bu masraftan kurtulurdum.

Tasa dokunmadan bir iddiada bulunmak yersiz ama cok ince bir tasa benzemiyor.Siz kendinize kücük bir Thüringer temin edin yillarca isinizi görürsünüz.
Bir liralık Ali Bıyıklı sen nelere kadirsin !
fiyati fena degilmis. bu kac grit acaba. ara elemanlara ihtiyac var mi?
2l8husn.jpg

ben bu tasi bicak bilemek icin yaklasik 6 ay once grit tasi diye almistim. ebatlari yaklasik 12*3cm kalinligi 0,4 mm. tasin rengi bildigimiz koyu yesil. ama hicbir sey bileyememistim.
bugun bir usturada suyla kullanarak yuz kere surterek deneme yaptim. ustura agzinda kayda deger gelisme oldu. sorum su:
girit yag tasi boyle yesil olur mu?
girit tasina 100 kere surterek keskin ustura daha da keskinlesir mi yoksa korelmesi mi gerekir?
acaba bu tas girit yag tasi degil mi?

su linkte adamlar girit tasini finishing olarak kullaniyorlamis ve cok iyi sonuc aldiklarini soyluyorlar.
Kusuruma bakma ama grit tasi ne anlama geliyor?
(28/04/2012, Saat: 18:28)Solingener Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kusuruma bakma ama grit tasi ne anlama geliyor?

girit adasindan cikan tas (cretan oil stone)
Bu linkte benim tasa cok benzeyen bir tas var(yesil renkli) olusan slurry benimkinin aynisi. ancak verilen listeye gore resimdeki hangisi oluyor anlayamadim. bir el atin sunaSmile
bizim forumdan ses cikmayacak herhalde. tartisma Badgerandblade'de devam ediyor ilgilenen varsa.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Artvin biley taşı zanshin 53 68,934 10/03/2022, Saat: 18:55
Son Yorum: okaragoz
Photo yeşim bileme taşı simyager 8 3,172 29/01/2022, Saat: 01:07
Son Yorum: simyager
  bilinmeyen biley taşı sailor06 6 3,156 07/09/2021, Saat: 20:03
Son Yorum: sailor06
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,352 23/03/2020, Saat: 22:53
Son Yorum: EmrahEray
  Pfeil doğal belçika taşı Linq 23 44,089 20/03/2018, Saat: 19:57
Son Yorum: higicir
  Koyangi Ustura ve Girit taşı EzyRyder 5 6,973 12/01/2017, Saat: 14:03
Son Yorum: taskind
  12000 grit çin biley taşı hakkında bilgi arıyorum taskind 3 9,107 06/11/2014, Saat: 14:24
Son Yorum: Chinaski
  Kösere Taşı / Kösüre Taşı / Köstüre Taşı theunnamed 3 14,173 19/12/2013, Saat: 12:48
Son Yorum: Rıza
  Arkansas Taşı ozguroner26 3 10,746 23/02/2013, Saat: 20:31
Son Yorum: linguist
  Su Taşı-Yağ Taşı sifujack 2 11,743 16/09/2012, Saat: 19:40
Son Yorum: Lord Sparhawk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: