Yeni Usturalar ERTAN SUER
Hocam, Elinize emeğinize sağlık. Adapazarı'ndaki adresiniz neresidir? Sakarya'dayım ben de. Gelip görmek sizinle tanışmak isterim
Nullius In Verba
Üstat elinize, emeğinize sağlık. Türk ustadan ustura alabilmek ayrı bir güzel olacak Smile
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

(21/05/2015, Saat: 01:21)Mehmet Turan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık hepsi birbirinden güzeller.
Affınıza sığınarak sayın Mahmut  beyin yazdıklarına yorum yapmak istiyorum .
Malesef ülkemizde Osmanlıdan kalan arşivler muhafaza edilemediğinden tıpkı okculukta olduğu gibi çelik yapımında da Avrupa yı takip etmek ve kaliteli çeliği ordan almak zorunda kaldık . Yıllarca kendi kültürümüze ve yöremize ait diye her boyda Tosya çakısı topladım .Kendi bıçağımı kendim yapmaya başlayınca tosya çakısının T3 Fransız çeliğinden yapıldığını öğrenince büyük hayal kırıklığına uğradım.
Şu an civa çeliğini dövdürüp lama haline getirtip ondan ustura yapıyorum keşke yerli bir karbon çeliğimiz olsada ondan yapsak . Malesef bir şekilde dışa bağımlıyız .

elinize sağlık umarım sizin gibi insanlar yolunu devam ederler. sizler gibi bir şeyleri kendi başına yapan insanlarımız artar ve bir çok alanda yaptıklarımızla söz sahibi olacak konumda oluruz. üstelik şimdi için de değil gelecekte hevesli çıraklar bilinçli bir gençlikte yetiştirmeli ve sürdürülebilirlik olmalı.
 Yaptığınız çalışmalarla ilgili ayrı bir konu açın lütfen resimlerini paylaşın zira bizlerde de bir çok çakı ve ustura meraklısı var özellikle el yapımı olanlar.
  Bil hassa kendi yaptığınız bıçakları çok merak ettim şimdi . tıp öğrencisi olmam sebebiyle midir bilmem ama bıçaklara benim de ayrı ilgi ve alakam var özellikle kemik saplılara hastayım sivas üretimi. ayrıca ufak çaplı bir de çakı koleksiyonum var sekiz on tane . ama ilerleyen zamanlarda büyüyecek tabi.
Mehmet Bey'in bıçak koleksiyonunu görmüştüm çok güzel bıçaklar var özellikle bushcraft denilen tarzda. Ben pek anlamazdim ama sıkılmadan epey anlattılar bana Rıza Hocamız ile sağolsunlar Smile Özellikle kabzaları çok güzeldi hepsinin.

Ertan üstat ise yıllardır usturalar üzerine çalıştığı için bu işin piri olmuş sonunda kendi usturalarini çıkarmış ortaya ben de merak ediyorum nasıl olduklarını, insallah alma şansım olur.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
(21/05/2015, Saat: 03:42)mahmut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: elinize sağlık umarım sizin gibi insanlar yolunu devam ederler. sizler gibi bir şeyleri kendi başına yapan insanlarımız artar ve bir çok alanda yaptıklarımızla söz sahibi olacak konumda oluruz. üstelik şimdi için de değil gelecekte hevesli çıraklar bilinçli bir gençlikte yetiştirmeli ve sürdürülebilirlik olmalı.
 Yaptığınız çalışmalarla ilgili ayrı bir konu açın lütfen resimlerini paylaşın zira bizlerde de bir çok çakı ve ustura meraklısı var özellikle el yapımı olanlar.
  Bil hassa kendi yaptığınız bıçakları çok merak ettim şimdi . tıp öğrencisi olmam sebebiyle midir bilmem ama bıçaklara benim de ayrı ilgi ve alakam var özellikle kemik saplılara hastayım sivas üretimi. ayrıca ufak çaplı bir de çakı koleksiyonum var sekiz on tane . ama ilerleyen zamanlarda büyüyecek tabi.

Mahmut bey çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.Bizim ki hobiden öteye geçmez sadece bu işe meraklı arkadaşlarımıza heveslendirmek için hediyeleşiyoruz.

Ertan bey şuan ülkemizde ki büyük bir eksikliği gideriyor. Bence kendisi gibi bu işe gönül vermiş birinin ilerleyen dönemde usturanın profilini de kendisi dövüp tamamiyle yerli bir usturaya imza atıp ,Avrupa dan alan değil de satan konumun da oluruz.Bize düşen de kendisini desteklemektir.
İyi söz söyleyene de , dinleyene de iyi gelir ..
[quote='mahmut' pid='114803' dateline='1432152390']
ustam sadece parlatma ve bileyleme yapıyoruz bir de işleme millet olarak geldiğimiz nokta bu sonra döviz üzerinden satıyoruz. Oysa en kaliteli çelikler türk demir ustalarının örsünde dövülür en sağlam kılıçlar Osmanlı ecdadından gelir kanısı var Avrupada da böyledir bu kanı ama nasılsa her şey gibi bunda da git gide uzaklaşmaktayız. Biz köklerimizden uzaklaştıkça da böyle olmaya devam edecek gibi.

Mahmut bey,

dusuncelerinize katiliyorum, maalesef tarih boyle gelisti, biz arka vagonlarinda kalmissiz.

Asla dusunmeyinki ya bunu ya sunu bir millet olarak ovmekteyim. Ama su onemli ki bazi seyler bize kaliyor. Mirasçi oldugumuz eserleri koruyamadik, Bursa nin ya Istanbul'un gibi eski ahsap evleri restore etmenin yerinde yaktik ve kisa vadeli hesaplar pesindeyken bir tarihi yok etmis olduk. Tarih derken kendimize ait oz kulturumuz.

Cogu sanatlar boyle oldu ve sadece Turkiye için degil, ayni meseleler Fransa'da, Avrupa'da ve dunya'nin her yerinde oluyor elbet. Insanlarin verdikleri deger ve kaynastiran, ekonomik degerleri olmus. "Ben onur için yasiyorum omur boyunca su degerlere kalilip milletime dinime aykiri seyler yapmiyacam" diye birsey yok ön planda.

Geçen hafta Thiers te iydim "Coutelia" fuarini gezdim. 20 ulke temsil eden bicak ustalari arasinda bir tane bille Turkiye'yi temsil eden gorunmuyordu. Cok uzucu birsey fakat dediginiz gibi turk vatandaslari çin mali almakla size gelismege imkan sunmuyor.

Ben kendim burda (Fransa'da)turk bicaklari satmaga çalistim hem denizli Yatagan'nin hem Surmen'nin (kasap bicaklari, mutfak bicaklari, caki v.e) maalesef zor satildi. Cunku insanlarin cogu bicaktan anlamiyor ve gene bildikleri fransiz bicaklarina guveniyor ya da hep ucuza donuyor ve hic birsey almadan, marketten çin mali aliyor.

Burdaki bicak ustalari bille Turkiye'nin bicakçilarinda haberleri yok. Bir tanesine Mongin ogrettim bille... bana "Yatagan" modeli satarken diyorki "bakin su Bask tipi biçagi" ben de hayret içinde soyledim "bu Bask tipi degil, turk tipidir. "Oyle mi?" karsilik verdi sonra arastirmis ve yeni birsey ogrenmesinden sevinmis... Iste goruyorsunuz ama biçaklari 200-1000 avro arasinda satiyor, bicagin ismi de turk...
Çok güzel olmuşlar, ama döviz bizi çok bozuyor, paramız o kadar değersizki...
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Hocam yaptığınız işlerde başarılar diliyorum ve takdir ediyorum. umarım işinizi daha ileri bir boyuta taşıma ve geliştirme fırsatları yakalarsınız. Zira sizin gibi insanların sayısı her geçen gün azalıyor
Birde eklemek istediğim bir şey var bu çok hoşuma gitti(Alttan üçüncü ustura) kemik saplı aletlere hastayım
http://www.servimg.com/view/12095022/808
Hepinize tesekkur ediyorum.

Kemik sapli ustura sirti islenmis. Gravur yapan Aksarayli arkadasim Mustafa Teymen, kendisi biçak ustasi Thiers'te.

http://www.teymen.fr/
Komşum , bu işi satıştan üretime getirdiğinize çok sevindim. Artık, forumdaki çelik usturalar bölümü hareketlenecek sayenizde, benim duyduğum sevincin haddi hesabı yok inanın. Gerçekten hayırlı uğurlu olur inşaallah

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Exclamation Yeni başlayanlar için full rehber master44tr 7 2,645 07/06/2022, Saat: 22:20
Son Yorum: hasanandnexus
Exclamation Yeni başlayanlar için full rehber master44tr 0 1,154 04/06/2022, Saat: 01:09
Son Yorum: master44tr
Photo İmalatını yaptığım usturalar ersenanahtar 26 32,068 24/02/2019, Saat: 00:36
Son Yorum: Soner
  İnternetten alınan usturalar sağlıklı mı? Nimzowitsch 22 14,827 04/07/2017, Saat: 11:58
Son Yorum: ferdi06
  Çöp usturalar inceptum 49 47,812 08/06/2016, Saat: 09:41
Son Yorum: yokon
  usturalar yazı dizime başladım Lord Sparhawk 25 29,906 05/12/2014, Saat: 15:33
Son Yorum: rewolwer_
  Antikacıdan usturalar nihilistraki 9 8,894 28/11/2014, Saat: 21:25
Son Yorum: BigHillMe
  Çöp usturalar inceptum 1 4,014 24/11/2014, Saat: 23:08
Son Yorum: taskind
  Paul S.Zazadze 5/8 Yeni Katalin Saplı Usturam HorizoN 39 47,811 22/09/2014, Saat: 01:49
Son Yorum: ronin
  Yeni Kullanici ronin 15 14,612 08/03/2014, Saat: 21:41
Son Yorum: soyel

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: