Break-in
Bu terimi okurdum amA nasil birsey oldugunu yasayana kadar anlamaistim. malum acemilikle almis oldugum buyuk boy fircamdan hic memnun degildim diger yandan tiras blogunda "domuz kili fircalarin bu sureci tamaladiktan sonra porsuk kadar yumusayabilecegi ve guzel kalitede kopuk yaparak yuzde guzel his uyandirabilecegi" yaziyordu. ben de kendimce fircayi kumasa haliya paspasa surterek hatta arada bir uclarina cekicle vurarak killari uc ay boyunca yiprattim. belki surec cok onceden tamalanmistir kullanana kadar bu kadar zaman gecti cunku. sonuc ise mukemmel. yuzde yumusacik ipeksi dokunuslar. hele birde firca sicaksa duygu yogunlugu daha da yogunlasiyor. Sadede gelirsek porsuk fircalar cok guzel ama domuz kili fircalarda surecini tamalayinca ayni kaliteyi cok cok daha ucuza sunuyorlar. ayrica cok ucuz olduklari icin hor kullanmaya daha musaitler. ornegin porsuk fircalarimi sicak suya fazla maruz birakmiyorum oysa ucuz domuz kili fircami kaynar suda bekletebiliyorum. sabundan kremden cok da mukemmel temizleme ihtiyaci duymuyorum ve kurutmak icin de ters brakmiyorum cunku benim icin harcanabilir bir firca
Aşağıdaki adreste domuz kılı fırçalarla ilgili bol bilgi var, orada break-in ile ilgili şunları demiş:

'A badger brush is ready to run, right out of the box. Let’s say that it’s 90% of everything that it will ever become on the first use. The boar brush is NOT. It’s a different brush in a week, and again in a month, and again in 3 months. The boar takes 3 months of use to reach 90%.

The brush will soften immensely over time, and work much better as well, across the board; your patience will be rewarded with great shaves and a lot of satisfaction.'

Demek ki tama yakın potansiyeli ancak 3 ay kullanımda görülebiliyor. Bazı kaliteli domuz kılı fırçaların (mesela semogue limited edition' ların) daha çabuk hazır olduğunu da okumuştum. Kesin olan şu ki, domuz kılı fırçalar için biraz sabretmek gerekiyor, ve ben de şu bir ay içinde semogue 2000' in her tıraşta daha yumuşak bir fırçaya dönüştüğünü gözlemliyorum.

Alıntı yaptığım yazının tamaına ulaşmak için:

http://www.bruceonshaving.com/2010/10/10...r-brushes/

belki de günlük kullansaydım da aynı etkiyi verebilirdi ama kullanmaksızın kılları yıpratarak bu sonuca ulaştım. su anda en çok kullandığım fırçam haline geldi diyebilirim. üstelik 5 lira verip almıştım en büyük boyu. Belki kaliteli markalarda bu süreç daha da kısalabiliyordur. İlginç olan nokta şu ki bu fırçam daha tek bir kıl bile dökmedi işkencelerime rağmenJilet
Smile İyiymiş.. Hocam bak bu yazıda başka ne diyor, güldürdü beni;

'Frequently asked questions

What’s the best way for me to break in my boar brush?
- Just use it to shave with

But what if I want to break it in faster? What if I can’t wait?
- Use a badger brush instead'

Aynı yazıda özellikle belirtmiş çekiçle uçlarına vurmayın diye Big Grin Ama işte her yiğidin bir yoğurt yiyişi var Smile

Ben de domuz kılı daha sık kullanıyorum ve daha çok seviyorum, şimdilik.. Porsuklar fazla yumuşak geliyor..
AngelAngelAngel
Evet üçüncü madde hariç hepsini yapmışım galibaBig Grin
• Don’t hit your tips with a hammer to soften them (Çekiçle vurma)
• Don’t use sand paper on a boar brush for the same reason (zımpara kullanma)
• Don’t soak your brush in Barbicide (Barbicide kullanma)
• Don’t lather up your brush on a brick or on cement (Tuğla beton vs üzerinde köpürtme)
• Don’t boil your brush (kaynatma)

(01/04/2012, Saat: 15:52)staggerlee Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Smile İyiymiş.. Hocam bak bu yazıda başka ne diyor, güldürdü beni;

Aynı yazıda özellikle belirtmiş çekiçle uçlarına vurmayın diye Big Grin Ama işte her yiğidin bir yoğurt yiyişi var Smile

Ben de domuz kılı daha sık kullanıyorum ve daha çok seviyorum, şimdilik.. Porsuklar fazla yumuşak geliyor..

Big Grin Çivi çiviyi söker Wink

(01/04/2012, Saat: 16:17)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: AngelAngelAngel
Evet üçüncü madde hariç hepsini yapmışım galibaBig Grin
• Don’t hit your tips with a hammer to soften them (Çekiçle vurma)
• Don’t use sand paper on a boar brush for the same reason (zımpara kullanma)
• Don’t soak your brush in Barbicide (Barbicide kullanma)
• Don’t lather up your brush on a brick or on cement (Tuğla beton vs üzerinde köpürtme)
• Don’t boil your brush (kaynatma)

(01/04/2012, Saat: 15:52)staggerlee Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Smile İyiymiş.. Hocam bak bu yazıda başka ne diyor, güldürdü beni;

Ben domuz kılı fircalarimi arko ile kopurtuyor sonra yikayip ters asarak bekletiyordum. Henuz tamaı olmasa da bircogu catallandi. Gayet iyi durumda ikiside.
(01/04/2012, Saat: 17:08)psycho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben domuz kılı fircalarimi arko ile kopurtuyor sonra yikayip ters asarak bekletiyordum. Henuz tamaı olmasa da bircogu catallandi. Gayet iyi durumda ikiside.

fırçanın ucunun çatallaşması iyi birşeymi kötü bir şeymi üstad...
(09/07/2012, Saat: 14:39)error... Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01/04/2012, Saat: 17:08)psycho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben domuz kılı fircalarimi arko ile kopurtuyor sonra yikayip ters asarak bekletiyordum. Henuz tamaı olmasa da bircogu catallandi. Gayet iyi durumda ikiside.

İyi, istediğimiz bir şey.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(09/07/2012, Saat: 14:48)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09/07/2012, Saat: 14:39)error... Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

İyi, istediğimiz bir şey.

teşekkür ederim üstad bugün bi inceleme koydum orada farkettim ucların çatallaşmasını acaba dedim fırça da sorunmu var,
fırçalar konusunda pek bilgili sayılmam

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Up Domuz kılı fırçalar için detaylı break-in rehberi Saltuk 144 112,898 08/07/2022, Saat: 02:42
Son Yorum: Murat35_55
  Domuz Fırça Break-İn İşlemi ve Kimya 101 dikdik_s 28 22,960 27/06/2020, Saat: 15:33
Son Yorum: trooper_gs
  Omega 49 ve break-in hakkında nervy 4 5,068 23/05/2017, Saat: 23:33
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: