İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler
(27/06/2015, Saat: 01:53)Gkhn93 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni başlayacak biri için şu ürünü tavsiye edermisiniz BÜTÇE aralığıma uyuyor  Huh qs14r8.jpg

Ern kötü ustura değildir, ayrıca ölçüsüde yeni başlayacaklar için iyi bir ölçü, alın derim
Benim de merak ettiğim bazı sorular var. Nazik teşvikiniz sayesinde çekinmeden soruyorum Smile Ve tabi ki konuya hakim olmadığım için sorularım yanlış veya mantıksız olabilir, yazmadan önce affınıza sığınıyorum.

- Strop Paste ismiyle anılan vazelinler var. Hatta dovo markasının beyaz tüpte farklı farklı renk bantlarıyla sattıkları var. Bu vazelinler ne işe yarar, ne sıklıkla kullanılır, Dovo örneğinde olduğu gibi aradaki renk farkları neyi ifade eder? Tek bir ürün yeterli oluyor mu, yoksa sabun gibi birden fazla edinmemiz gerekir mi?

- Kullanıma göre bir usturanın 1 ay ila 3 ay, hatta çok çok daha fazla bileylenmeden kullanılabildiği yazılmıştı. Zaten bazı arkadaşlarımız profosyonel olarak da bu hizmeti veriyorlar. Dolayısıyla bu biley taşı alma gereksinimini ilk etapta ve uzunca bir süre arka plana atmamıza olanak sağlıyor. Peki deri kayışı ne sıklıkla kullanıyoruz, 50 liralık ile 500 liralık kayışların (Antika modeller hariç) arasındaki kalite farkı bize hangi avantajı sunuyor?

- Jiletler konusunda artık hangi marka ortalama hangi etkiyi veriyor, bununla ilgili zaten forumumuz ve diğer yabancı siteler resmen birer ansiklopedi. Ustura seçiminde, tıpkı jiletlerde olduğu gibi (yani bu konforlu bu keskin bu günlük kullanıma uygun gibi) ne gibi sınıflandırmalar yapılabiliyor, dolayısıyla kendimize uygun markayı veya modeli nasıl seçiyoruz. Biraz daha açacak olursam; örneğin feather denilince akla en keskin jilet geliyor, peki çelik ustura ürünleri arasında hangi marka bize neyi anımsatmalı? Belli başlı markaların veya modellerin öne çıkan özellikleri nelerdir?

- Bir de tabi x/y şeklinde yazılan -yanlış anlamamışsam- uzunluk ve yükseklik ölçüleri var. Bir de ağız tipleri var. Tabiki hepsini sormak mantıksız olacaktır ama, şöyle bir merakım var; yangi kombinasyon agresif ve keskindir, hangi kombinasyon Derby gibidir, hangi kombinasyon konforludur ve keskindir. Yani birkaç örnek ile, tıpkı jilet markalarında olduğu gibi birkaç kombinasyon yorumunda bulunabilir misiniz?

- Çelik usturalar Solingen, Sheffield, Japonya gibi ülkelere göre ayrılmış. Hangi ülkelerin ürünleri, daha doğrusu işçilik/çelik kallitesi açısından ne gibi avantajları vardır. Örneğin x marka Solingen usturası ile y marka Sheffield ustura birebir aynı fiyat olsun, hangi ülkenin ürünü seçilmeli?

Üstadlarımızın vakti olduğu bir vakit, cevap yazarlar ise çok makbule geçer, kendi adıma minnet duyarım.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Strop paste denilen vazelin diye adlandırdığınız macunlar çeşit çeşittir. Bunlar çeşitli derecelerde aşındırıcı içeren macunlardır. Deri üzerine sürülerek biryerde biley taşı yerine kullanılır. Dovo dakinden bahsedersek , renklerine göre yeşil en kaba olup 6 mikron seviyelerinde, kırmızı orta kabalıkta 3-4 mikron seviyelerinde , siyah ise incedir yaklaşık 1- 0,5 mikrondur. Sarı olan yalnızca deri kayışın bakımı için kullanılır, aşındırıcı özelliği yoktur. Beyaz olan ise kayışların keten olan kısımlarında kullanılır, aşındırıcı özelliği çook azdır ketenin bakımına da faydalıdır. Genelde 12.000 grit taşta bileyledikten sonra bunlara ihtiyaç olmaz , belki kullanılırsa kromoksit veya elmas pastelerin 1mikron veya 0,5 mikronu ağzı daha ileri götürmek için kullanılabilir. Ancak 8000 grit taştan sonra siyahı kullanıp öyle deride stropa geçebilirsiniz. Bence bunların hiçbiri gereksizdir. Bunlar eski dönemde ayarlı stroplarla taş yerine kullanmak için yararlıydılar.

İkinci soruya gelince her tıraştan önce mutlaka kayışlama yapmak gerekir. Kayışlama ağzın mikro düzeyde düzeltilmesini sağlar. Bazı kullanıcılar tıraştan sonra da kayışlama yapılmasını böylece bıçağın ağzındaki nemin de gideceğini ve ağzın daha uzun süre korunacağını iddia ediyorlar. İyi kayış üzeri gerçekten pürüzsüz olan deriden olur, derinin cinsinden ve tabaklanma metodundan dolayı strop yaparken bir çekme (tutma) hissi değişir, kimisi onu sever kimisi bunu ancak önemli olan derinin pürüzsüzlüğü ve belli bir esnekliğinin olmasıdır.

Usturalarda 3/8 - 4/8 .....8/8 gibi ölçüler vardır. Bu ölçüler inç üzerinden olan ölçülerdir. Bizde santimetre 10 milimetre olarak bölünür, inç te ise , 8-16-32 olarak bölünür.. Dolayısıyla bıçağın ağzı ile sırtının arası bir inçin kaçta kaçıdır anlamına gelir. Özel yapım usturalar dışında en yüksek ustura ölçüsü 8/8 denilen yani ağızla sırtının arası 2,54 cm olan usturadır.Yeni kullanıcıların küçüklüğünden dolayı hareket kabiliyeti daha iyi olmasından dolayı 4/8 veya 5/8 civarında usturaları kullanması tavsiye edilir genellikle. Usturalar da jiletler gibi çeşitli karakterlere sahiptirler, bunda çeliğinin, ağız ölçüsünün, düz veya smile ( gülücüklü) olmasının, wedge denilen kama şekliyle full hollow denilen tam iç bükey şekli arasındaki derecesinin etkisi büyüktür. Ancak herbiri tamamen sizin zevkinizle alakalıdır. Kimisi hollow severken kimisi yarım hollow ,kimisi wedge cinsiyle tıraş olmanın verdiği hazzı daha çok sever.
Üretim yerine göre ingiliz sheffield, alman solingen, japon, isveç olabilir. Ancak bu yerlerin asıl özelliği çeliklerinin kalitesinden gelir. Yoksa solingen olupta kalitesiz üretimden dolayı kötü olan birçok ustura olabilir. Bu yüzden markalara bağlı kalmakta fayda var. Eskilerden dorko, puma, focus ,ern ve şimdi sayamayacağım kadar çok alman, filarmonica gibi ispanyol, wade and butcher gibi ingiliz usturalar iyidir. Bugünkü üreticilerden dovo , fıransız thiers issard gibi markaların usturaları da seri üretim için güzel usturalardandır.
Benim bu anlattıklarımı daha iyi ve daha kapsamlı lordsparhawk üstadın http://tiraskeyfim.blogspot.com.tr/ blogundan daha iyi ve görsel ağırlıklı bulabilirsiniz.
@onurcakmak

Komşum çok baba sorular sormuşsunuz Smile Önce cevap yazmaya üşendim çünkü aslında bu soruların hepsinin cevabı forumda var fakat sonra hepsini toplu bir yere almak güzel olur diye düşündüm. Ben tüm sorulara özet özet değineceğim yoksa her bir soru tek başına sayfalar isteyen cinsten tartışmalar yaratabilir Smile Yanlışım veya eksik bilgim olursa diğer üstatlar düzeltir zaten.

-
Alıntı:Strop Paste ismiyle anılan vazelinler var. Hatta dovo markasının beyaz tüpte farklı farklı renk bantlarıyla sattıkları var. Bu vazelinler ne işe yarar, ne sıklıkla kullanılır, Dovo örneğinde olduğu gibi aradaki renk farkları neyi ifade eder? Tek bir ürün yeterli oluyor mu, yoksa sabun gibi birden fazla edinmemiz gerekir mi?

Pastalar çeşitli oksitlerin belirli bir boyuttaki parçalarından yapılmış aşındırma elemanlarıdır; Seryum Oksit, Krom Oksit gibi. Bunlar cinsine göre 3 mikron 6 mikron gibi etiketlenir ve o mikron aralığının denk geldiği taş değerinde kullanılır. 8-10 k civarı bir taştan sonra Krom oksit ile bileme işlemi bitirilerek ağıza son keskinliği ve parlaklığı kazandırılır. Bileme işini kendi yapan üyelerimiz burada çok daha detay bilgi vericeklerdir.

Tüplerin renk farklılıkları içindeki oksitin kendi renginden geliyor dolayısıyla içindeki madde değiştiği için aynı zamanda o maddenin boyutu yani aşındırıcının mikron cinsinden değeri de değişmiş oluyor. Dovo yeşil ve kırmızı 3 ve 6 mikrona tekabül ediyor diye hatırlıyorum. Kendi kullanım alışkanlığınıza göre sırayla hepsinden de geçirebilirsiniz veya sadece krom oksit ile bitiredebilirsiniz. Bu tamamen sizin keyfinize ve isteğinize bağlı. Usturalarınızın ağzının köreldiğini hissettiğiniz zaman krom oksit sürülü bir balsa ağacında yapacağınız bileme ile sizi bir süre daha idare edecek bir ağıza kavuşabilirsiniz. Yani kullanım zamanı da tamamen sizin rotasyonunuzdaki ustura sayısına, usturaların çelik tipine ve sizin sakal sertliğinize bağlı.

-
Alıntı:Kullanıma göre bir usturanın 1 ay ila 3 ay, hatta çok çok daha fazla bileylenmeden kullanılabildiği yazılmıştı. Zaten bazı arkadaşlarımız profosyonel olarak da bu hizmeti veriyorlar. Dolayısıyla bu biley taşı alma gereksinimini ilk etapta ve uzunca bir süre arka plana atmamıza olanak sağlıyor. Peki deri kayışı ne sıklıkla kullanıyoruz, 50 liralık ile 500 liralık kayışların (Antika modeller hariç) arasındaki kalite farkı bize hangi avantajı sunuyor?

Benim elimde Kanayama gibi ekstra kaliteli bir kayış olmadığı için bu konuda bir karşılaştırma yapamayacağım. Onun yerine Mastro Livi'den öğrendiğim bir bilgiyi paylaşıyım bu konuyla alakalı. Genel kanının aksine dana derisi ustura kayışlamak için hiç uygun bir deri değilmiş. En iyi ustura kayışları at ve kanguru derisinden olurmuş ayrıca insan elinin ayası da barındırdığı yağlar ve deri tipi sayesinde çok iyi bir ustura kayışıymış. Kendi videosunda usturasını elinde nasıl kayışladığını görebilirsiniz.

Bilendikten sonra ustura ömrü çok çok göreceli bir kavram. Ben son 1 yıldır rotasyonumda 5 adet ustura bulunduruyorum ve bunları karışık düzende kullanıyorum. En son Chinaski ve taskind komşular tarafından 2014 Eylül'de bilendiler. O zamandan bu zamana ben sadece deri kayışımı ve elimi kullanarak kayışlama yaparak kullandım ve ne bir keskinlik azalması ne bir çekme hiç bir sıkıntı çekmeden veya hissetmeden kullanmaya da devam ediyordum ki 2 hafta önce usturalarımı köreltip parlatana kadar. Yani yaklaşık 10 ay kadar bir süre boyunca bana hiç sıkıntı çıkarmadılar. Usturanın ağzının ömrü sizin sakal sertliğinize, usturanın çeliğine, rotasyondaki ustura sayınıza, kayışlama tekniğinize vs vs gibi bir çok faktöre bağlı. Ortalama bir ustura ile ortalama sakala sahip birisi sadece son taş (10-12k) ve krom oksit ile aynı usturayı 6 ay kullanabilir diye düşünüyorum, tamamen tartışmaya açık bir konu Smile

-
Alıntı:Ustura çeliğinin ve farklı bileme taşlarının keskinliğe etkisi nedir? (3. ve 5. sorularınızı birleştirdim ;çünkü benzer sorulardı.)

Geldik zurnanın zırt dediği yere Smile Bu sorunuzun cevabı olarak ansiklopedi doldurulur desem abartmış olmam herhalde. Lord Sparhawk üstat bu soruyu görürse size sayfalarca bilgi verebilir bileme taşları ve çelik tipleri hakkında ki kendi blogunda ve forumda da baya açıklama yaptı. Ben ufak ufak geçicem hepsini sırayla.

Karbon çeliği: Genelde TI markası tarafından kullanılsa da eski/yeni pek çok üreticinin karbon çeliğinden usturaları var. Karbon çeliği kimyasal yapısı sayesinde kolayca çok keskin bir ağıza kavuşabiliyor fakat onun bu özelliklere sahip olmasını sağlayan kimyasal yapı aynı zamanda onun çok kolay paslanmasına ve ağzının çok narin olmasına da sebep oluyor. Karbon çeliği usturalar çok kolayca yüksek keskinlik değerlerine çıkabilirler fakat aynı hızda da körelip, paslanabilirler.

Paslanmaz çelik (Inox): Genelde Alman ve Amerikan ustura üreticilerinin tercih ettiği bir çelik türüdür. Karbon çeliğinin aksine bilenmesi uzun sürer ve karbon çeliği kadar yüksek keskinliklere çıkamaz fakat edindiği keskinliği uzun süre koruyabilir, bunlarla beraber pas dayanımı da karbon çeliğine göre yüksektir.

Bunların dışında daha pek çok çelik türü mevcut. Bunlar; takım çeliği, isveç çeliği, tamahagane, damascus vs vs diye sayılabilir. Bu çelikleri anlatmıyorum çünkü o zaman konu çok dallanıp budaklanıcak. Bu yukarda sayılan çelikler Paslanmaz ve Karbon çeliklerinin alt gruplarıdır diyebiliriz. Hepsinin kendine has bir karakteri ve kullanım alanı vardır, ustura işinin içine girdikçe bunları kendiniz araştıracaksınız zaten Smile

Yukarıda usturanın keskinliğinin ve ağzının pürüzsüzlüğünün yapıldığı çelik türüne göre değiştiğini söylemiştik fakat usturanın keskinliğini belirleyen tek faktör çelik tipi değil. Ustura bilenirken kullanılan taş da çelik kadar son ulaşılacak ağızda önemli yer tutuyor. Aynı çelik tiplerinin farklı özellikleri olduğu gibi farklı taşların da farklı özellikleri var. Bazı taşlar daha kaba ve tahrişe meyilli bir ağız sunarken bazıları daha yumuşak ve rahat tıraş sağlayabilecek bir ağız verebiliyor.

Ustura bilenirken siz usturanın ağzının 8-10 k gibi bir değerde kalmasını isterseniz ve bunu yapan bileyici size bu usturayı 2 farklı kombinasyon ile verirse mesela ilk ustura 1-4-8 k Norton ile ikinci ustura ise Coti ile bilenirse size verecekleri tıraş tamamen farklı olacaktır. Bunun da üzerinde çeşitli doğal japon taşları ile 20-30-50 k gibi seviyelere çıkarsanız ve elinizde doğru ustura da varsa komple çelikten 8 santimlik feather jilet tutabilirsiniz elinizde Smile

Ustura ile tıraş oldukça insan kendi zevkine göre bir ayar tutturuyor; bazıları aynı yaprak jiletler gibi aşırı keskin usturaları tercih ederken bazıları ise daha yumuşak başlı bir ağıza sahip ustura isteyebiliyor. Mesela bn ikinci gruptanım.

Bazı ülkelerin ve bölgelerin fazlaca bilinmesinin ve aranmasının sebebi ise vakti zamanında çok kaliteli işler çıkarmış ve kaliteleri ile ünlenmiş olmalarıdır. Yinede usturaları sırf yapıldığı ülkeye göre kıyaslamak oldukça zor. Sheffield usturası mı Solingen mi derseniz soru çok ortada kalıyor. Usturanın markası, modeli, çeliği gibi asıl belirleyici faktörleri bilmeden sırf ülke/bölge fanatizmi ile ustura seçmek doğru olmaz. Ha şöyle olur; Sheffield, Solingen, Japon, İsveç, Thiers gibi bölgelerden çıkmış üreticiler diğerlerine göre daha tercih edilebilir diyebiliriz fakat kendi aralarında sırf bölgesel bazlı bir seçim yapmak zor.

-
Alıntı:Bir de tabi x/y şeklinde yazılan -yanlış anlamamışsam- uzunluk ve yükseklik ölçüleri var. Bir de ağız tipleri var. Tabiki hepsini sormak mantıksız olacaktır ama, şöyle bir merakım var; yangi kombinasyon agresif ve keskindir, hangi kombinasyon Derby gibidir, hangi kombinasyon konforludur ve keskindir. Yani birkaç örnek ile, tıpkı jilet markalarında olduğu gibi birkaç kombinasyon yorumunda bulunabilir misiniz?

Ustura tipine göre agresiflik algısı var bu doğru, mesela Square Point ve Full Hollow bir ustura çok agresif durur ve kullanımı dikkat gerektirir. Ona kıyasla yine full hollow olsa dahi round tip bir ustura daha uysal gözükür. Yinede yeni başlayacaksanız round tip alın vs demek istemiyorum sonuçta dikkatli olduktan sonra neyle isterseniz onla tıraş olabilirsiniz.

Tıraş olduğunuzu duymak istiyorsanız, daha keskin bir ağız istiyorsanız Singing Razor da denilen Extra Hollow Karbon çeliği bir ustura edinebilirsiniz

Rahatça tıraş olayan ne keskin ne kör olsun, ucu da küt olsun sağımı solumu çizmesin derseniz paslanmak çelikten, round tip bir ustura edinebilirsiniz.

Ustura sakalımı kesiyor mu kesmiyor mu anlamama gerek yok fakat elimde tuttuğum alet biraz ürkütücü olsun derseniz 7/8 - 8/8 boyutlarında True Wedge bir ustura edinebilirsiniz.

Sorularınızı elimden geldiğince yanıtlamaya çalıştım umarım işe yarar.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

ilk kez ustura seti alacaklara tavsiyeler konusunda söyleyebileceklerim sorduğunuz soruların cevabının henüz erken olduğudur. Öncelikle size denemelik ucuz temiz ama kaliteli bir ustura lazım. İkinci olarak bunu tıraşa hazır hale getirmek için bilettirmeniz gerekli. Son olarak bir kayışa ihtiyacınız var. Usturayı ebayden bulabilirsiniz. Bileme için forumdan yardım istersiniz. Kayış için ayakkabı tamircisinden 7cm en 60 cm boyunda pürüzsüz parça deri isteyin (3-5 lira civarında bir para değil) kayışı ucundan delip karabina takarsınız. Sonra tıraş tecrübesi yaşar kayışlama tekniği oturtup hoşunuza gidip gitmediğine bakarsınız. Bu yolda devam etmek isterseniz yukarıdaki sorulara azar azar detaylı bakarız yoksa benim bile soruları görünce amma da detay var gözüm korktu diyesim geldi Smile ama böyle değil aslında bilene basit detaylar Smile
Benimde celik ustura kullanicilarindan bir ricam var.Bileme - bakım - taşlar - kayışlar - macunlar konularindada ustadlar ayrintili bir yazi yazsa,tecrubelerini v.s guzel bir turkce kaynak(el kitabi,kilavuz niteliginde) olusturulsa cok guzel olurdu.
Ecnebilerde var bizde neden olmasin?Yada cevirme yapabilen arkadaslar cevirse paylassa bu tur yazilari nasil olur?Boyle birsey yapilsa celik usturaya gecmek isteyipte cekingen kalan arkadaslara cok faydali bir paylasim olur diye dusunuyorum.Malesef bu konuda hic turkce kaynak video v.s. yok..
@taskind @Straht @linguist üstadlarım, yani size nasıl teşekkür edeyim gerçekten bilemiyorum. Zahmet verip herşeyi detaylıca yazmışsınız eksik olmayın.

Ben devamlı olarak ilk tıraş olmaya başladığım 17 yaşımdan beri, her daim yüzümün tıraşlı olmasına azami dikkat gösterdim. Şu an yaşım 30'u geçiyor ve bu zamana kadar tıraş olma şeklime gösterdiğim tek özen, Gillette markasının en son çıkan ürününü bir an önce tedarik etmek oldu. Her daim tıraşlı gezmeyi, yakın zamanda kaybettiğim Büyükbabamdan öğrendim. Son iki yılını yatakta geçirmek zounda kaldı malesef ancak yine de haftada en az 1 veya 2 kez olmak üzere sakal tıraşını oldurtmayı hiç bir zaman aksatmadı. Rahmetli sağlığında tıraş olma ritüeline pek özen göstermemiş olsa da, vefatına kadar ben onu hiç sakallı görmedim. Elini el sabununa biraz sürer, o sabunu yüzünde gezdirir, permatik veya mach 3 ile tıraşını olurdu. Yani onun için nasıl tıraş olduğu değil de, tıraşlı olmak çok önemliydi. Aynı şekilde babam da her daim tıraşlıdır, ancak bazen umursamadığı olur. Umursamadığı en fazla 3-4 günlük sakaldır o kadar, sonuç olarak o da her daim tıraşlıdır.

Böyle bir aileden gelince dolayısıyla her daim tıraşlı olmak benim için olmazsa olmazdır. Tıraş olduğum 15 seneye bakınca bu kartuşlu aletlerle ne kadar çok zaman kaybettiğimi zaten foruma üye olunca anladım. Mart 2015 tarihinde üye olduğumdan beri hatırı sayılır derecede ürün stokladım. Sabunlar ve kremler, tıraş sonrası ve tıraş öncesi ürünler, DE aletler, bu DE aletlerin kılıfları, envai çeşit jiletler vs. İlk başlarken kafamdaki tek soru işareti, geleneksel yöntemle hızlı tıraş olup olamayacağımdı. Çok şükür çabuk kavradım ve 10 dakikadan kısa sürede tertemiz tıraş olup evden çıkabiliyorum artık. Birkaç ayda böyle bir ilerleme kaydedince, artık çıtayı ve kaliteyi daha da üst seviyelere çıkarmak adına, çelik usturaya geçiş yapmak istiyorum.

Sanguine marka jiletli usturam var, ilk tıraşımda bile tatmin edici sonuç elde edebilmiştim, ki hayatımda kendi kendime olduğum ilk ustura tıraşıydı. Tabi yine de eksiklerim elbette vardır ama hızlı toparlayacağımı düşünüyorum. Sizler Üstad'larım eksik olmayın, öncelikle aktardığınız bu güzel bilgiler sayesinde, ve benim de ailemden aldığım her daim tıraşlı olma kültürüyle güzel sonuçlar elde edeceğime eminim.

Size nasıl teşekkür edeceğimi bilemediğim için kusura bakmayın ama, kendimi size anlatarak, bilgi paylaşımına gösterdiğiniz bu nazik emeğinizin boşa gitmediğini, mutlaka birilerinin faydalandığını, ve sonuç olarak gerçekten yardımcı olduğunuzu acizane belirtmek istedim.

Kendim biraz daha araştırma yapacağım, ve sonrasında da elbette kafamda sorular oluşacaktır. Yine bu başlık altından yazarım.

Selamlar
@onurcakmak hocam başınız sağ olsun büyük babanızın vefatına üzüldüm. Sad İnşAllah çelik ustura da istediğiniz seviyeye bir an önce ulaşırsınız. Keyifli tıraşlar.

İyi forumlar...
(12/07/2015, Saat: 00:16)flame2013 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @onurcakmak hocam başınız sağ olsun büyük babanızın vefatına üzüldüm. Sad İnşAllah çelik ustura da istediğiniz seviyeye bir an önce ulaşırsınız. Keyifli tıraşlar.

İyi forumlar...

Teşekkür ederim @flame2013 hocam, siz sağolun.
Çelik ustura kullanmayı düşünüyorum ama yeni başlayacağım için giriş seviyesinde bir set olmasını istiyorum. çeşitli sitelere baktım birde çelik ustura için en az bir deri kayış gerekiyor yanılmıyorsam. Türkiye'de adam akıllı bir çelik ustura satan göremedim. bu konuda biraz yardımcı olursanız sevinirim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 635 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,086 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,159 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,647 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,324 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,083 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,536 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,242 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet
  Ustura Kayışı Hk. yigit 14 4,358 07/11/2021, Saat: 19:42
Son Yorum: alikonyalioglu

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: