K'nex Severler
Çocukluğumda Legoyla beraber favori oyuncaklarımdan biriydi. Bundan 1 tane kule vinç, 1 tane rüzgar değirmeni 1 tane de How Wheels arabalarım için dönmeli falan bir yol yapmıştım. Plastik çubukların haricinde K'nex'ler için özel kayışlar, elektrik motorları falan da satılırdı.

Kuzenimin oğlu var bir tane, 4-5 yaşlarında. Aynen anlattığınız gibi Ipad'i eline aldığı gibi bir oyun indirip açıp oynamaya başlıyor, başından kaldırabilene aşkolsun. Ben 6 yaşımdayken eve bilgisayar girmişti fakat 10-11 yaşına kadar Lego ve Knex'le geçirdiğim vakit bilgisayardan kat ve kat daha çoktur. Bilgisayar oynanmasına da karşı değilim, strateji oyunları olsun hızlı geçen Hack&Slash veya FPS oyunları olsun hem çocukların stratejik düşünce yetilerini hem de el göz koordinasyonlarını geliştiren şeyler fakat genelde telefon ve tabletlerde bulunan küçük oyunlar sadece vakit öldürmek için yaratılmış oyunlar..

F0GP84EGIWZLQB3.MEDIUM.jpg
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

ben ilkokul sonlara yakındım sanırım bunlar çıktığında. bir cips markası, birşeyler biriktirip getirene veriyorlardı. 1 taneden değirmen, 2-3 tan ebirleşince heliikopter, motorsiklet falan yapılıyordu.

diğer mevzuuda ise sizlere katılıyorum. biz puzzle' larla büyüdük, ahşap yapbozlar vardı, dünya atlası, disney karakterleri gibi. rubik küpü vardı, solo test vardı. bir şekilde akla idman yaptıran oyuncaklardı. saklambaçta bile strateji geliştirirdik. o vardı elimizde. şimdiki nesildeki değişim yalnızca zeka değil bana kalırsa, bizden daha uyanık olabilirler ama içe kapanık büyüdükleri ve kendileri ile birlikte egoları fazlaca büyüdüğü gibi, "görgüsüz, ahlaksız ve çıkarcı" insanlar olmaları. etrafımızda okullar var, öğrencilerini görüyoruz. biz o şekilde okula gitmeye kalksak, öğretmenimize o şekilde davranmaya kalksak başımıza neler gelirdi hayal bile edemiyorum Smile
Yıllarımızı verdik. Herhalde oyuncak dünyasının en saygı değerlerinden.
Daha geçen ay bir küçük arkadaşa Smile hediye almak istedim bundan. Oyuncak mağazalarına gittim, "K'NEX var mı?" dedim, "O ne?" dediler... "Lego'yu biliyo musun?"dan başladım muhabbete... Smile Ortalıkta K'NEX'in falan kalmadığını hiç fark etmemişim meğer, saf saf ararken öğrendim; üzüldüm...

Bu arada oyuncakçılardaki Lego'lar Lego değil, oyun hamurları oyun hamuru değil. Lego'ların hepsinde bir konsept var. O parçalarla -neredeyse- sadece o konsept yapılabiliyor. Oyun hamurlarının yanında milyon tane kalıp var. Çiçek yapmak istiyorsan çiçek kalıbı, kalp yapmak istiyorsan kalp kalıbı, vs... Çok saçma.

Diğer oyuncaklar da çok garip geldi bana. Çekik gözlü arkadaşların plastik enjeksiyondan tek parçada bastıkları koca koca arabalar, evler... Top yok top!!! Oyuncak tabletler, bilgisayarlar, cep telefonları var, top yok! Önünden geçerken içeri girip sosyolojik olarak bir incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Nihayetinde kalıpsız, düz oyun hamuru ve büyük ahşap bir abaküs aldım. Abaküs de ilk bilgisayar ama "geleneksel" sayılır. Smile

Şunu fark ettim ki biz çok güzel bir zamanda gelmişiz dünyaya; çocukluğumuz çocuk gibi geçti, şimdi de teknolojik refaha kavuştuk. Smile
çocukçluğumuz çok iyi geçti benim gibi 88liler son demleri yaşadı o konuda,

şimdi bakıyorum ne analarımız gibi analar kaldı nede bizim çocukluğumuz gibi çocukluk kaldı nereye gidiyoruz böyle
(29/05/2015, Saat: 15:28)emre-sti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: çocukçluğumuz çok iyi geçti benim gibi 88liler son demleri yaşadı o konuda,

şimdi bakıyorum ne analarımız gibi analar kaldı  nede bizim çocukluğumuz gibi çocukluk kaldı nereye gidiyoruz böyle

Ben evlenmek için kız bakıyorum da, yahu inanır mısınız anneleri kızlarından daha alınası Smile Şimdinin anaları gerçekten boş... Bomboş... Peki biz babalarımız gibimiyiz, bir de işin o yönü var gerçi ama... Tıraş yönümüz benziyor o kesin Big Grin
(29/05/2015, Saat: 15:37)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben evlenmek için kız bakıyorum da..

Komşum nereden bakıyorsunuz? Big Grin Big Grin Bazaar da mı? Big Grin
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
(29/05/2015, Saat: 15:49)ts9funk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum nereden bakıyorsunuz?  Big Grin  Big Grin  Bazaar da mı? Big Grin

Smile Smile Smile 

Bir derviş varmış. Bu dervişe rüyasında demişler ki "Sen artık tamamsın. Artık sen bu dünyadan eteğini çek. Sadece ibadet et. Gerisine karışma. Çarşıya pazara çıkma. Yemeğin bile emin ol ayağına gelecek. Hiç bir şey yapmana gerek yok."

Derviş sabah uyanmış, hemen başlamış namaza... Akşama kadar namaz kılmış. Akşam olunca komşusu demiş ki "Yahu bu adam dışarı çıkmadı hiç, öldü mü kaldı mı; şuna bir tas çorba yapıp götüreyim hasta mı bakayım..."

Derviş tesbih çekerken, penceren bakınca kendisine çorba getiren komşusunu görmüş. Kapı çalmış, derviş tespih çekiyormuş kalkıp kapıyı açmamış. Komşusu iki çalmış üç çalmış, bakmış evde kimse yok, arkasını dönmüş gidiyor. Derviş pencereden bakmış, komşu gidiyor, öksürmeye başlamış buradayım diye. Sonra başlamış kızmaya, "Hani ayağıma gelecekti, illa ki öksürteceksiniz beni..."

Ben de yıllarca bekledim bekledim, ama sanırım öksürmek gerek. O yüzden çarşı pazar demeden, gördüğüm her kıza şöyle bir bakıyorum artık Smile 
Bence pazarda bakmakta fayda var neden mi ? Annesiyle veya kendisi pazara gidiyorsa evcimendir
abimin oğlana bulmak için epey debelendiğim ülkemizde bulunamayan oyuncaktır kendisi,
Allahtan elindeki setleri satan birini bulup aldık..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Fotoğraf Severler Linq 314 142,962 03/05/2021, Saat: 01:03
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Acı severler Lord Sparhawk 21 8,312 20/07/2019, Saat: 22:50
Son Yorum: kadir.tbk
  Snooker Severler ohtararan 20 21,841 08/08/2015, Saat: 10:18
Son Yorum: Hellhound

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: