İlk Çelik Ustura Tıraşım ve Geltir'e Teşekkür
Bir süredir sedef usturayla tıraş oluyordum. Bu foruma üye olmadan önce bir çelik ustura satın aldım internetten. Gelgelelim kazıklandığımın farkına varmam için bu foruma üye olup siz değerli forum üyeleriyle tanışmam gerekmiş. Yoksa kim bilir daha kaç kazık yiyecektik Big Grin Neyse aldığım ustura kesecek durumda değildi bilenmesi gerekiyordu. Bileme taşları konusunu araştırırken, bu foruma rastladım iyi ki rastlamışım çok şey öğrendim sayenizde, Forumdan Chinaski hocam sağolsun ben henüz birşey istemediğim halde usturayı gönderin biz bileyelim ileride taşları tamamlarsınız şimdi birden çok külfetli olur dedi. Gönderdim, usturanın bilenemeyeceğini kendisinden öğrendim. Şimdi gerçeği ile kıyaslıyorum zaten ele alınca da belli benim aldığım şey ustura değil, ustura şeklinde kesilmiş bir metal levha belli ki... Chinaski hocamın bu yardımı yetmezmiş gibi ustura tıraşının keyfini alabilmem için bana ödünç bir ustura gönderebileceğini de söyledi. Bugün kargo elime ulaştı. Beklediğimden büyük bir paket, merakla açtım. İçindekilerin sallanmaması için kesilip biçilerek boyutları küçültülmüş bir kutu içinden, özenle sarılmış gönderdiğim ustura, gerçek ustura, ve bir saklama kabı içinde mükemmel kokulu ev yapımı bir sabun... ve aralarına gazete kağıtlarından yastık yapılmış şekilde Blush Yani emek harcanmış, özen gösterilmiş, ince düşünülmüş! Gerçekten çok utandım, gerçekten çok mahcup oldum. Ben bile o kadar özenli, korunaklı göndermemiştim... Kendisini arayarak bilahare teşekkür ettim zaten ama, Öncesinde koşup banyoya tıraşımı oldum.
İşte ilk ustura tıraşı izlenimlerim; Yeni sabunu güzelce köpürttüm, sürdüm. Usturayı elime aldım, tabi sedef usturadan falan daha ağır bir ustura olduğundan, elimde ilk önce kavramaya çalıştım. Yüzüme değdirmeden tutuşumun falan provasını yaptım. Solağım, her iki tarafı da solla keserim hiç aksiyona girmeden alışkanlığımı devam ettirdim. önce sol, sonra sağ, çene, boyun ve bıyık kenarı düzeltmesi yapacak şekilde tıraşımı oldum. Belirtmeliyim ki olay buymuş. diğer türlü maksimum 3-3,5 cm genişliğinde bir alanı kesebilirken çelik ustura düzlüğü bulduğunda 5-6 santim genişlikte alanı cart diye kesiveriyor, üstelik neredeyse hiçbir baskıya ihtiyaç duymadan! Ağız kısmı hafif yay şeklinde bir ustura olduğu için çok daha güvenli. Ve yine bu sebepten çene gibi fazla kavisli kısımlarda daha rahat. Tıraşı olduktan sonra o bölgedekiler biraz sert olduğundan, biraz da acemiliğimden çenede yer yer birazcık uzunca sakal kaldığını gördüm ve hemen fırçada kalan sabunu sürüp yine sakalın çıkış yönünde sadece çene bölgesi için ikinci perdeyi oldum.
Arkadaşlar denemeyen varsa denesin, kesinlikle tavsiye ediyorum. Böyle keyifli bir tıraş olmadım ben hayatımda... Keyfime diyecek yok, tıraştan sonra pipo yaktım Big Grin varın gerisini siz düşünün... Sedeften de öncesi malum mach 3 tü yine kullanırım belki ama kesinlikle yüzüme sürmem Big Grin o plastik şeyi bundan kelli...
Ve ayrıca, ki en önemlisi bu; senelerimin ızdırabı tıraşı böylesine bir keyife dönüştürmeme vesile olan, bu nezih insanların buluştuğu forumumuza, o nezih insanların kendilerine, bu forumu akıl eden açan yöneten yardımcı olan artık her kimse hepsine, elinden geldiğince bilgisini, emeğini, tecrübesini esirgemeden paylaşan herkese de ayrıca teşekkür ederim. Sayenizde basit gibi gelen birşeyden keyif almayı öğrendim, sanıyorum bundan sonrasında ve buna benzer şeylerden keyif almayı deneyeceğim. Küçük zevklerim olacak, başkaları belki anlam veremeyecek olsun, ben bileceğim. Bakın bir tıraştan nerelere geldik ama gerçekten öyle. Zaten bu işin mizacı ince görmek değil mi?
Herkese selamlar, saygılar...
Nullius In Verba
Ne güzel anlatmışsınız. İlk çelik ustura tıraşınızın böylesine güzel geçmesine sevindim, forumda çelik ustura kullanıcaların artışına da ayrıca sevindim Smile

Keyifli ve Bol Köpüklü Tıraşlar =)
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Teşekkür ederim hocam, eksik olmayın. Valla sormayın usturayı elime alıp arş- u âlâ ya doğru uzatıp "sonunda kolumun eksik parçası tamamlandı!" diye haykırasım geldi Big Grin ama özgün birşey bulayım dedim, bakalım hala düşünüyorum bir replik Smile
Nullius In Verba
Sizin adiniza sevindim ve zevkle okudum yazinizi.
keyifli ve kesiksiz traslar...

Yazınızı keyifle okudum insallah bende birgun bu keyfi yasarim.Banada bir ustad el verirse neden olmasin Smile
Kesinlikle tavsiye ediyorum Smile Ben ki 3 bıçaklı bir jiletle parmağını! kesebilmiş bir insanım. Bir damla da kan görsem düşer bayılırım ama o buz gibi çeliği kendi gırtlağına dayayarak olunan kesiksiz bir tıraşın özgüvenini vermez sanıyorum hiçbir şey...
Nullius In Verba
Keyifle okudum. Bu başarılı ustura deneyimî içinde tebrik ederim
Komşum yazını sonuna kadar okudum ve sizin adınıza çok mutlu oldum. Allah bana da nasip etsin. Smile
İnşallah hocam, teşekkür ederim.
Nullius In Verba
öncelikle ilk çelik ustura tıraşınız hayırlı olsun ayrıca chianski komşuma da forum komşuluğumuzun güzel bir örneğini yaşattığı için teşekkürlerimi sunarım

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara da çelik ustura biletme taka 0 637 14/06/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: taka
  Eikaso Ustura yigit 6 3,087 13/03/2023, Saat: 16:53
Son Yorum: Don Quijote
  Jhon nowill ustura Eren43 1 1,160 25/01/2023, Saat: 22:41
Son Yorum: Eren43
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,648 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
Thumbs Up Favori Ustura Sıralaması rewolwer_ 25 12,330 19/12/2022, Saat: 17:59
Son Yorum: habaz
  Çelik ustura tavsiyesi dnzahmetdnz 7 3,090 18/09/2022, Saat: 15:14
Son Yorum: Lord Sparhawk
  İlk Kez Ustura Seti Alacak Olanlara Tavsiyeler ohtararan 76 89,237 02/09/2022, Saat: 21:01
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Çelik Ustura Bükeyliği HK. trustalt 4 2,000 16/08/2022, Saat: 14:10
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Nasıl Bilenir (Videolu Anlatım) rewolwer_ 51 23,542 11/08/2022, Saat: 12:45
Son Yorum: trustalt
  Çelik Ustura Seti Tavsiyesi ArdaSeremet 5 2,243 10/08/2022, Saat: 21:24
Son Yorum: ArdaSeremet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: