Hevesli bir çaylak
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 7-8 yıldır çok bıçaklı jiletlerle tıraş olduktan sonra "eski"yi seven biri olarak eskiden insanlar nasıl tıraş oluyorsa o şekilde tıraş olmaya karar verdim. Önce marketlere baktım ama malesef dedemde gördüğüm o jilet takılabilen aletlerden göremedim. Yorumlara baktığım üzere metro grossmarkete gidip wilkinson marka bir double edge bulabileceğimi düşünüyorum. Küçükken hatırlardım dedem kemervari bir aparat ile usturasını biler ve kendini tıraş ederken izlerdim hayranlıkla. Geçen gün büyükbabama gittiğim ve bu merakımdan bahsettim o da "Aa dur bende var artık kullanmıyorum sana vereyim." dedi. Ben tabi mutlu oldum çünkü dedem vefat ettikten sonra ondan bana ulaşanlar arasında yoktu bakım ürünleri nesilden nesile ulaşan eşyalara zaafım vardır. Neyse büyükbabam kendi makinesini vereceği için mutlu olmuştum dolabını açtı ve eski bir double edge makine verdi. Jilet olarakta rapira vermişti. Eve geldiğimde temizledim çünkü çok fazla kirliydi baktım su ile çıkmıyor bende kolonya ve eski bir dış fırçasıyla temizlemeye karar verdim, alet her ne kadar parlasada hala kirlilik devam ettiği alt kısımda noktalar maalesef mevcut. Ama en enteresan yanı alt tarafı silerken ortaya "Gillette"in amblemi çıkması ve made in usa yazısı. 7-8 yıl kullandığım gillettin eski bir makinesi ile tıraş olacağım için mutlu olmuştum. Amerikan malı bir alete Rus malı jilet takmakta ayrı bir olay düşününce. Daha sonra internette gillettin eski makinalarına bakarken 1951 yılı ile alakalı ve model numarasına göre(ki ben bunu bir türlü bulamadım altında üstünde) bir kaç yıl daha genç olduğunu öğrendim. Ama babamdan bile yaşlı bir makine ile tıraş olacağım için heyecanlıydım. Jileti taktım. Köpürttüğüm Arko sabunu yine eski bir fırça ile yüzüme sürdüm çok fazla beceremedim sanırım bunu çünkü berberde ustura ile olurken onların köpüğünün yanında sönük kalıyor haliyle ilerleyen vakitlerde bunda da gelişirim diye ümit ediyorum. İnternette videolarda izlediğim üzere 2-3 perdede sinek kaydına ulaşacağım beklentisiyle tıraşa başladım. İlk darbede çok fazla sakalımı alamadı bende beklentim 3 perdede olduğu için normal karşıladım. Gillette'in 5 bıçaklarıyla boğazımdaki sakallarda nokta nokta kanamalar olduğu için bu jiletlerle belki olmaz diye bir beklentimle kesmeye devam ettim. İlk perdede olmadığı anda çok sevindim. Bir ilkti benim için, daha sonra 2. perdede aşağıdan yukarı geçtim ve kanamalar başladığı anda üzüldüm(eminim ilerleyen vakitlerde tecrübe ile bu sorunu halledebilirim) 3. perdede ise sinek kaydı olmuştu ama noktasal kanamalar üzdü beni. Balsam sürdüm ve daha öncekilerdeki gibi kanama geçti o kanamalar ve kızarıkta bir kaç saate normale döndü umuyorumki vakit geçtikte düzelirim bu konuda.
Sizden isteyebileceğim tavsiyeleriniz arkadaşlar, makineler konusunda agresiflik gibi terimle okudum ve şansımı bir de wilkinson makine ile denemek istiyorum ama ondan önce Rapira yerine Perma-Sharp ile deneyeceğim şansımı. Ayrıca ayarlanabilir makinelerin varlığını okudum bunları "0" olarak bulabilir miyim Zazahan gibi yerlerde bunu öğrenmek isterim gitmeden evvel. İkinci el almak pek istemiyorum bilmediğim insanların kullandığı birşey olduğu için ve en önemlisi kan faktörü var bir kaç liralık şeyler için riske girmeye değer bulmuyorum. Büyükbabamı tanıdığım için kullandım ama o bile çekinerek ve bolca kolonyaya maruz bırakarak Smile Jilet zaten sıfırdı ve o da 20 yıldır dokunmadığını söylediği jiletlerdi Smile Neyse şimdilik benden bu kadar şimdiden yorumlarını için teşekkür ederim. İyi günler...Tıraş aleti
sıfır olarak değil
ikinci el olarak bile bulmak oldukca zor Sad

ancak merkur futur yada merkur progress dusunebılırsınız sıfır ayarlı
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
detaylı resim koyar mısınız gillettenin.
hoşgeldiniz...
sakin, bastırmadan ve öğrenme eğrisine izin vererek tıraş olun. agresif ayarlarla, agresif makinelerle uğraşmayın. ters almayın, sık tıraş olmayın ki cildiniz kendini toplasın. mesela bu tıraşın üzerine bence bi 4 gün tıraş olmayın mümkünse.
eski jiletleri kullanmayın. yerlilerden en iyi seçenek olan yeşil astra ve permasharpa yönelin. tek seferde çok sayıda jilet almayın ve jiletlerinizi berberinizden 1er kutu olarak temin edin ilk aşamada. sonra beğendiğinizden bolca alırsınız.
Bence piyasada 0 olarak sizin ihtiyacınız olan makine yok malesef. ya biraz paraya kıyıp ebayden gillette eski makinelerin 0a yakın temizlikte olanlarından alacaksınız, ya da üç parçalılara yöneleceksiniz. üç parçalı olarak edwin jagger 89l ve mühle r89 u tavsiye ediyorum bu işe yeni başlayan dostlara.
ben yaprak jiletle tıraş hususunda çok da yeni sayılmam ama hala her gün bir şeyler öğreniyorum.

fırça olarak ise bu sitede çok konuşulan ve tavsiye edilen Frank Shaving Finest bir fırça siparişinizi hemen verin. çünkü 1ay beklenmiyor. bu işe tam ısınmaya başladığınızda fırçanız elinize geçmiş olur. bana güvenin ve siparişi verin bir an önce. Wink

Saygılarımla
tras sonrasında sap kullanmayı da unutma
hayırlı olsun. gillette miras kalan çok az şanslı arkadaşlardansınız. madem elinizde var,hangi modeli olursa olsun gillette den sonra wilkinson klasikten aynı verimi alamayıp memnun kalmayabilirsiniz bence.
wilkinson seyahat için uygun (rimei marka alet çok daha iyi)
http://trasklavuzu.blogspot.com/
(02/04/2012, Saat: 15:01)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sıfır olarak değil
ikinci el olarak bile bulmak oldukca zor Sad

ancak merkur futur yada merkur progress dusunebılırsınız sıfır ayarlı

o zaman o hevesten şimdilik vazgeçeyim Smile futur'u da bulursam kaçırmamaya çalışayım tasarımını beğendim. Teşekkür ederim cevabınız için.
bende kesinlikle teknikde hata oldugunu dusunuyorum gillette in hiçbir makinesi gerekenin üzerinde agresif degil

kesinlikle teknik hatası olduğu çok açık. ama ilk tıraştada bu kaçınılmaz tabiki. doğru sabun kıvamı ve teknikle alakalı tüm makaleleri sitede ilgili bölümlerde bulabilirsiniz.

Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(02/04/2012, Saat: 15:44)sifujack Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hayırlı olsun. gillette miras kalan çok az şanslı arkadaşlardansınız. madem elinizde var,hangi modeli olursa olsun gillette den sonra wilkinson klasikten aynı verimi alamayıp memnun kalmayabilirsiniz bence.
wilkinson seyahat için uygun (rimei marka alet çok daha iyi)
Yorumunuz için çok teşekkür ederim, aleti temin etme hikayesi de pek ilginçti. Gümrük memuru olarak görev yaptığı sırada dışarıdan gelen birinin mallarının girişi sırasında onay verirken kişi büyükbabama bu jileti hediye etmiş ve biz bunların imalatçısıyız şeklinde bir cümle sarf etmiş. Tekrar gittiğimde daha ayrıntı isteyeceğim bu yaptığı konuşma hakkında çünkü bu kişi Gillette'nin neyi nesi oluyor çok merak ediyorum Smile

Fotoğraflar bunlar ama flaş ile bariz pas olduğunu fark ettim ve sanırım sadece seyirlik olacak bundan sonra benim için Big Grin

fotoraf22t.jpg

fotoraf11.jpg

fotoraf4.jpg

fotoraf41.jpg

fotoraf2p.jpg

fotoraf21d.jpg

fotoraf1n.jpg
(02/04/2012, Saat: 15:54)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bende kesinlikle teknikde hata oldugunu dusunuyorum gillette in hiçbir makinesi gerekenin üzerinde agresif degil

kesinlikle teknik hatası olduğu çok açık. ama ilk tıraştada bu kaçınılmaz tabiki. doğru sabun kıvamı ve teknikle alakalı tüm makaleleri sitede ilgili bölümlerde bulabilirsiniz.

Bundan sonra yapacağım ilk şey (vizelerden sonra Smile) siteyi satır satır okuyup Zazahan'ın yolunu tutmak Smile şapıydı, kan taşıydı, tüm markalardan birer kutu olmak üzere satın aldıktan sonra aletlere bakınacağım. Herkese yorumlarından ötürü teşekkür ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bir çaylak daha aranıza katıldı Cep Saati 17 4,420 23/01/2018, Saat: 23:02
Son Yorum: FurkanY

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: