Zwilling J.A Henckels Bileme Taşları
Coticule.be Ardennes in forumudur hocam, Ardennes-coticule.be üzerinden satış yaparlar. Bart TORF, Gary HAYWOOD gibi coticule üstatları orda yazar. Bart Torf aynı zamanda Ardennes te Coticule madenlerini çıkartan adamın asistanıdır. Biraz okusanız rastlatsınız hemen.

Verdiğim linklere bakarsanız aradaki farkı açıklıyor zaten ama madem istediniz yazayım.
Coti ile bbw aynı bölgeden çıkarlar. BBW içeriğinde aynı şekilde granat kristalleri barındırır ama coticule deki granat lara göre daha büyük ve yüzde olarak daha az orandadırlar. Bu sebeple daha yavaş bileme yapar ve verebileceği keskinlik daha sınırlıdır. Aradaki fark budur.

Kendimle çelişmiyorum söylediklerim hem gözlemlerime hem araştırmalarıma dayanıyor hem de bunlarla ilgili linkleri veriyorum, eğer çeliştiğim noktayı bulursanız açıklayayım tekrar ve tekrar ben üşenmem yeter ki siz isteyin. Lakin siz laf kalabalığı yapıyor ve ortaya fizik kurallarına uymayan fikirler sunuyorsunuz ve malesef herhangi bir dayanak da gösteremiyorsunuz ki sizden istediğim bu. Konu uzayabilir hiç sorun değil sonuçta fikir çarpıştırıyoruz ama isterse yönetim konuyu kilitleyebilir.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Çok değerli bir tartışma yaşanmış. Öyle ki başlıktaki ürüne döneceğim ama konuyu saptırırmış gibi hissediyorum.

Zwilling 3000/8000 taşı ustura için kullanan oldu mu acaba zaman içinde? Bu taşın 8000 tarafı bildiğimiz Naniwa SS 8000 ile ne kadar aynı, ne kadar farklı?

SeckinB
(04/03/2018, Saat: 18:14)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok değerli bir tartışma yaşanmış. Öyle ki başlıktaki ürüne döneceğim ama konuyu saptırırmış gibi hissediyorum.

Zwilling 3000/8000 taşı ustura için kullanan oldu mu acaba zaman içinde? Bu taşın 8000 tarafı bildiğimiz Naniwa SS 8000 ile ne kadar aynı, ne kadar farklı?

SeckinB

@linguist 'in bileme konusundaki yazılarını zevkle okudum. Fakat 2015 yılından sonra forumda bir yazısı gözükmüyor. Tekrar yazılarını görmek çok hoş olurdu.
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
Zwiling mağazasında bu taşları inceledim, Naniwa üretimi olduğunu resmi olarak olmasa da teyit edebilirim. Ustura için kullanılabilir bu taşlar, fiyat için yorum yapamam orası bütçe işi, kargo gümrük vs uğraşamam diyen arkadaşlara kaliteli alternatif olur.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Wow harika değil mi? 350 TL gibi fiyatlar gördüm satan yerlerde. 3000 Naniwa ve 8000 Naniwa almaya kalksak bu fiyata bulunmuyor. Ama tabi bu taşlar klasik, suda yatırılan taşlardan mi, ıslat başla tipi reçine bazlı olanlardan mi?

SeckinB
(09/03/2018, Saat: 19:56)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Wow harika değil mi? 350 TL gibi fiyatlar gördüm satan yerlerde. 3000 Naniwa ve 8000 Naniwa almaya kalksak bu fiyata bulunmuyor. Ama tabi bu taşlar klasik, suda yatırılan taşlardan mi, ıslat başla tipi reçine bazlı olanlardan mi?

SeckinB

@kokopelli

İşinize yarar mı bilmiyorum çünkü aradan iki yıldan da fazla zaman geçmiş, hanıma anneler günü için bıçak seti bakarken inceleme fırsatım oldu. 3000/8000 için bir ara nefsime uyup az kaldı alıyordum. Son saniyede vazgeçtim. Bildiğimiz ıslak taş hocam. Hatta ibaresini göremedim ama yukarıda ve/veya önceki sayfalarda birkaç arkadaş da söylemiş ben de aynı kanaatteyim. Bu taşların naniwa üretimi ıslak seramikler olduğunu düşünüyorum. Fiyat olarak da 799 TL etiket var idi.
(12/05/2020, Saat: 00:06)izbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @kokopelli

İşinize yarar mı bilmiyorum çünkü aradan iki yıldan da fazla zaman geçmiş, hanıma anneler günü için bıçak seti bakarken inceleme fırsatım oldu. 3000/8000 için bir ara nefsime uyup az kaldı alıyordum. Son saniyede vazgeçtim. Bildiğimiz ıslak taş hocam. Hatta ibaresini göremedim ama yukarıda ve/veya önceki sayfalarda birkaç arkadaş da söylemiş ben de aynı kanaatteyim. Bu taşların naniwa üretimi ıslak seramikler olduğunu düşünüyorum. Fiyat olarak da 799 TL etiket var idi.
Sagolun Komşum. 3000/8000 pek bulunmadı ondan sonra. Tekrar satışa çıktığında ise fiyatı artık ederini bulmuş gibi görünüyor. Iki yıl önce 350 imiş anladigim ve 2.5 kat pahalanmış son zamlarla birlikte. Ben Shapton 2000-5000-8000 aldım bunun yerine ama bakıyorum da son dolar kurları ile zamanında makul olan bu üçlü set 3000/8000 Zwilling'den pahalı hale gelmiş. Seti olmayan için, seramik isteyene 800 TL cazip fiyat kalıyor gibi. Tabi ustalar bunun yarı fiyatina Kotikul alirsin tamamini halleder diyebilirler.

Bu arada bıçaklar ve ustura duzeltmeleri icin 400 ve 1000'lik iki tane Miyabi taş aldım Zwilling'den. Indirimde 400TL ve 500TL gibiydiler. Söylendiği kadarıyla bunlar da bildiğimiz Chosera 400 ve Chosera 1000 taşlarıymış. Öyle düşününce bu fiyatlar makul kaldı.

~SB
Halihazırda 1k olan 1000 tl
Naniwa chosera 1k fiyat 600 tl civarında
Şu an fiyat hiç makul değil.
(12/05/2020, Saat: 14:29)connect Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Halihazırda 1k olan 1000 tl
Naniwa chosera 1k fiyat 600 tl civarında
Şu an fiyat hiç makul değil.
Oh evet katlamış ne yazık ki. Amazon.com.tr'de 400TL ve 500 TL idi geçen ay.

~SB
(09/03/2018, Saat: 16:18)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Zwiling mağazasında bu taşları inceledim, Naniwa üretimi olduğunu resmi olarak olmasa da teyit edebilirim. Ustura için kullanılabilir bu taşlar, fiyat için yorum yapamam orası bütçe işi, kargo gümrük vs uğraşamam diyen arkadaşlara kaliteli alternatif olur.

@Chinaski üstadın bu yorumuna güvenip bende yaklaşık 1 yıl önce sipariş verdim.

Taş usturalarda kullanılabilir ve grit değerleri doğru. Yani 8k tarafı 8k. 3k tarafı 3k.

Taşi alalı 1 yıl oldu olacak sanırım. O zamanlar tecrübesizlikten ve grit nedir bilmediğimden. 3k tarafında bileyleyip 90x ile bakınca 3k çiziklerini görünce "ya bu taş çiziyor" moduna girdim. Smile

Bu taşı almayın falan diye yazacaktım nerdeyse. Ama dedim acele etmeyeyim. Nasip bugüneymiş.

Hızlı bir taş. 3kdan 8k atlamak çok zor olmuyor ama yinede bir kaç dk fazla uğraşıyorsunuz. 8k sonrası temiz düz bir ağız veriyor.

8kdan direk kayışa geçerek traş oldum. Çok konforlu değil ama traş ediyor.

Bence iyi kromoksitlenmiş bir kayış ile geçmek gerekiyor. Yada bu taştan sonra kotiküle ile suyun altında bitirilebilir
Ya İstanbul beni alacak ya ben İstanbul'u. Fatih Sultan Mehmet

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pierre La Lune ve Coticule Bileme Taşları Hakkında marv 18 6,321 23/06/2022, Saat: 22:07
Son Yorum: marv
  Çeşitli Coticule Taşları Hakkında Bilgilendirme Ve Bileme Videosu Hakkında marv 10 4,289 30/03/2022, Saat: 23:19
  Jilet Bileme Makinası Dr.TomFord 1 1,999 06/02/2022, Saat: 22:14
Photo yeşim bileme taşı simyager 8 3,073 29/01/2022, Saat: 01:07
Son Yorum: simyager
  Sigun Seramik Bileme Taşları flame2013 4 3,068 15/10/2021, Saat: 16:55
Son Yorum: EmrahEray
  Coticule ile ustura bileme ( Videolu anlatım) habaz 32 12,097 24/05/2021, Saat: 08:11
  Suehiro Bileme Taşları serkant 9 9,583 15/05/2021, Saat: 17:26
Son Yorum: serkant2
  Bileme Taşı Avcılığı habaz 18 11,126 23/03/2020, Saat: 22:53
  Coticule Bileme Loop Görüntüsü Stiladam 5 4,045 20/03/2020, Saat: 22:56
Son Yorum: habaz
  Bileme Araçları manuple 10 13,747 19/12/2018, Saat: 12:08

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: