Çakı, Bıçak Bileme
Selamlar arkadaşlar,

Çakı ve mutfak bıçaklarını bilemek için bileme taşı mı kullanmalı yoksa ne kullanmalı? Elimde 2-3 çakı var, kullanamıyorum bu yüzden.

Basit bir yöntem olmasını tercih ediyorum. Taş kullanılıyor biliyorum da ne tip bir taş almalı, daha pratik yöntemler (aynı zamanda verimli tabii ki) var mı? Ustura için kullanılan taşlar kullanılır mı mesela ? Şu 4k/8k çift taraflı uygun yollu bir taş alsam?

Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ek: Sonradan düşündüm 4k/8k gibi bir taş abartı olur değil mi?
Haydi hayırlı tıraşlar...
(12/12/2013, Saat: 11:52)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar arkadaşlar,

Çakı ve mutfak bıçaklarını bilemek için bileme taşı mı kullanmalı yoksa ne kullanmalı? Elimde 2-3 çakı var, kullanamıyorum bu yüzden.

Basit bir yöntem olmasını tercih ediyorum. Taş kullanılıyor biliyorum da ne tip bir taş almalı, daha pratik yöntemler (aynı zamanda verimli tabii ki) var mı? Ustura için kullanılan taşlar kullanılır mı mesela ? Şu 4k/8k çift taraflı uygun yollu bir taş alsam?

Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Ek: Sonradan düşündüm 4k/8k gibi bir taş abartı olur değil mi?

Ucuz yollu 1k tas yada max 2k tas yeterli olacaktir diye dusunuyorum. hem caki hemde ustura icin kullanacaksa coticule yada ucuz yollu bbw slurry ile yeterli olacaktir.
600 griti yeterli bulmakla beraber maksimum 1200 olabilir. Daha yukarı çıkınca eskisinden beter köreliyor.
Yok üstad, ustura ile işim yok. Hem çakıları hem de mutfak bıçaklarını ayda yılda bir kesmediği zaman bilemek tek derdim.

600/1200 şeklinde taş bulunur mu acaba çift taraflı? Almışken böyle bir şey alsam daha iyi olur sanki. Bir de nerelere bakmak lazım bu taşlar için? Bıçakçılarda olur mu?
Haydi hayırlı tıraşlar...
(12/12/2013, Saat: 13:21)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yok üstad, ustura ile işim yok. Hem çakıları hem de mutfak bıçaklarını ayda yılda bir kesmediği zaman bilemek tek derdim.

600/1200 şeklinde taş bulunur mu acaba çift taraflı? Almışken böyle bir şey alsam daha iyi olur sanki. Bir de nerelere bakmak lazım bu taşlar için? Bıçakçılarda olur mu?

400/1000 şeklinde var, kai marka. Konusu var forumda.
www.BarbarosRazors.com

çakı ve bıçak bileme için en güzeli 1milyoncularda bulunan taşları tavsiye ederim, yalnız iki çeşidi var, dikdörtgen yapılı ve iki yüzü ayrı renkli olanı bul, bir tarafı kalın bir tarafı ince olur, kalın tarafı bileme için kullan, ince tarafı en son çapak için kullan, şimdi teknik vereyim, en rahat mutfak tezgahı olur, tezgahın karşısına taşı yere yatır, bıçak yere paralel 7~30 derece arası denk getir, açı ufalırsa keskinlik artar, amman dikkat, tek yönde bile, yani iki elinle bıçağı al keskin taraf karşıya baksın, taşa değdir, hafif baskı ile itele, geri gelirken kaldır bıçağı, tekrar sürt, bileme yapacağın yer harici bıçak yanaklarını taşa değdirme, iz yapar estetik gider, bu işi yaparken yalpalama yapma, öteki tarafıda bileyle, taşı ters çevir, birkaç o yüzle çalış, sonra kontrol bile yapmana gerek kalmadan taşı yerine kaldır, 1 sene rahat götürür bu bıçak, çok keskin olması iyi değildir, tehlike oluşturur, ben bu şekilde makas bile bilerim, bir püf noktası vereyim, çakı için yağlama makine yağı değilde vazelin dene, aslı o dur,
Konuyu 3buçuk sene sonra hortlatayım Smile

Bileme işiyle yakından uzaktan bir ilgim yok, büyük ihtimalle el yatkınlığım da yok. Evde 2 tane (zwilling ve sürbisa) şef bıçağımız var. Bunları bilemek için bugüne kadar zamanında hediye gelen şu aleti kullandık :

http://www.hepsiburada.com/victorinox-7-...Ameq8P8HAQ

Alet bilemesine biliyor, ancak malesef bıçağın ağzını bozuyor. Ağızda tırtıklar oluşturuyor. Teknik olarak bu dayının yaptığını yapıyorum :

https://www.youtube.com/watch?v=HUUt1uiWTpc

Sizce neyi yanlış yapıyor olabilirim? Bir de bu aletin bozduğu (hemen suçu alete attım Wink ) ağzı yine bu aletle düzeltebilir miyim?
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
https://www.aliexpress.com/item/1-PC-Pro...0cb92b1acb

bileme için bunu kullanıyorum .ok memnunum, geçenlerde eski bir bıçağı biledim domates testini geçemeyince elimde bulunana tırpan taşı ile http://www.hepsiburada.com/bicak-ve-tirp...0wodE_0PyQ

önce ağız açtım sonra bu bileme aleti ile geçtiğm domates testini sorunsuz geçti
@posicor komsum bende de bir iki guzel chef bicagi var zwilling j.a. henckels marka sadece almis oldugum orta kalite bir masat ile bileyleme yapiyorum, diger tum bileyleme aletleri bicaginizi bozar, guzel bicaginiz varsa 5,10 tl lik bicak bileme aleti kesinlikle kullanmayin derim. Tek yol evde bileme icin masat olur. Piyasada masatlar 1000 tl ye kadar cikabiliyor, lakin orta kalite bir masat 100-200 tl arasi yillarca isinizi gorur. Benim bicaklarimla 15,20 sn yelik masat ile bilmeden sonra kolumdan kil kesebiliyorum. Smile

Not: ucu bozulmus bicaklari bir bicakcida bileyletin (makine kullanmasin eger bicaginiz iyi bicaksa) tanesini 5 yada 10 tl ye yapiyorlar ve artik sadece bileyleme icin masat kullanin derim. Eger videodaki dayinin onundeki bileme tasi yoksa Smile
Bu konuyu ye gördüm bu forum dan öncede bıçaklara hayranlığım vardı ama çok kaliteli bıçaklarım yoktu malum sebeplerden Smile

Neyse bir arkadaşım Fransa'dan getirmiş hediye etti ben de biraz araştırdım ama kaliteleri hakkında pek bilgi bulamadım sizce nasıl bıçaklar büyük olan hemen paslanmaya başladı. Pası gidermek için ağzını açmak için ne yapmam lazım. 167759fbe82abb4a40acd5793c194ec9.jpgc46fb67df583e165d247fe92988a5442.jpgc235b6e9de00e525c90dc700c9a8df06.jpg6defb89e29061f228b4e817108cec4c7.jpg0fb8cfb4e7a8f85d2569adf1b0856de8.jpgcca2813dedde757486e462ddd5e4e103.jpga82979d6c6c739794bfea152835314b8.jpg

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Makarnadan bıçak yapımı posicor 7 4,364 09/09/2018, Saat: 15:25
Son Yorum: laktik
  Şef Bıçakları Ve Bileme Taşları Hakkında Öneriler _dnz35 15 9,669 08/09/2017, Saat: 18:40
Son Yorum: kokopelli
  Bıçak Bileleme Taşı Hakkında Yardım bhdr003 2 6,257 30/12/2014, Saat: 23:30
Son Yorum: bhdr003
  Kaliteli mutfak bıçağı ve bileme taşı. geldigitti 9 13,731 24/08/2013, Saat: 16:08
Son Yorum: tipsol

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: