Çakı, Bıçak Bileme
Opinel cok meshurdur. 8 numarası en cok satılan modelidir. Bıcagın celigi (cogu usturada oldugu gibi) sert olsun ucu dayansın diye karbon oranı yuksektir. Bu yuzden dediginiz gibi paslanmaya daha acıktır. Bıcagı yaglı ve elinizi ustunde tutun arada bakım yapın derken benim opineller aklıma geldi, valla en son yaglı vaziyyette kaldırdıydık 3 senedir bakmadım abovv
@dikdik_s üstadım büyük olanın pasını nasıl sökerim kıyamıyorum kullanmaya da taşımayada Sad

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
abi metal temizleyici cogunu cıkarır, uc icin birazcık bileme yapman gerekiyor. Temizledikten sonrada hefif yagla abi.
Bilemeyi taskın ustad yardımcı olurmu bilemedim.
Bileği noktasında 400 800 çin malı ucuz taşım var ve orjinal girit taşım var evdeki diğer bıçakları bunlarla biledim ancak bu bıçaklara vurmam doğru olur mu?

Taşkın üstad sağ olsun ustura noktasında ertan beye ulaşamazsam ustura için yardımcı olacaktı olmadı bıçaklarıda gönderirim kabul ederse Smile

Bu Opinel'leri niye aldığımı şu an tam hatırlayamıyorum. Bir tanesini Eskişehir'de çalışırken boş vaktimde balık tutarım diye almıştım. Diğerini çıkaramadım ama almışım. Seviyorum bu çakıları. Çakı ile pek bir işim olmasa da seviyorum. Opinel mevzusu açılmışken paylaşayım istedim.

9hqbkg.jpg
@pilotic komşum bende de iki tane optinel var hem ağızları açık değil hemde gündelik yanımda taşımaya uygun değil hemde kıyamıyorum köşede bekliyorlar yazık. Smile günlük cebimde çift taraflı açılan sivas çakısı olur ağızları koldaki kılları alacak kadar keskin. Ustura bölümlerini okurken bıçağın da kayışlanması gerektiğini öğrendim çok iyi oldu.

Şöyle bir düşüncem var gündelik kullnım ve cüzdanın yanında arka cepte taşıyabileceğim 100 150 TL yi geçmeyecek çakı önerebilecek komşularım varsa yazabilirlerse sevinirim Smile

2000 kum taş denmiş evde bıçak bilemek için abartı fiyatlı olmayan birşey almak lazım da hangisi ?
Ben 100 TL gibi bir fiyata girit taşı aldım şef bıçağını rahatlıkla bileyebilirsiniz girit taşları 1k 1.5k diye geçiyor. İnce makina yağı içerisine biraz mazot karıştırınca çok iyi açıldı ağızları.

http://kai-europe.com/kitchen/schleifzub...hp?lang=tr

http://kai-europe.com/kitchen/schleifanl...hp?lang=tr
Opinel'in Lombardia bileme taşlarının iki boyutu mevcut. Doğal bir taş ve Opinel keskinlestirmede birebir, hem aşırı ince değil hem de keskinleştirme hızlı.

Cep çakısı olarak ülkemizde seçenekler kısıtlı kalabilir. Ornegin eBay'den Buck Vantage Mini veya Buck Spitfire modellerini 25 Dolara falan alabiliyorsunuz ama TR fiyatı 200-250 TL gibi. Benim aklıma bunlar geliyor. Fasttech üzerinden Sanrenmu bıçaklardan alabilirsiniz, yine, takilmazsa.

SeckinB

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Makarnadan bıçak yapımı posicor 7 4,437 09/09/2018, Saat: 15:25
Son Yorum: laktik
  Şef Bıçakları Ve Bileme Taşları Hakkında Öneriler _dnz35 15 9,785 08/09/2017, Saat: 18:40
Son Yorum: kokopelli
  Bıçak Bileleme Taşı Hakkında Yardım bhdr003 2 6,278 30/12/2014, Saat: 23:30
Son Yorum: bhdr003
  Kaliteli mutfak bıçağı ve bileme taşı. geldigitti 9 13,809 24/08/2013, Saat: 16:08
Son Yorum: tipsol

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: