Geltir 2015 LE Tıraş Fırçası
Limitli bir ürün olacaksa çok çeşitli olmamalı, hatta tek tip olmalı bence, 26/50 fan tipi düğüme katılıyorum.

LG-D802TR cihazımdan gönderildi
Chubby guzel olur sahsi fikrim. Bir de fantezi modellerdense daha klasik model ve materyallere şık olur. Ornegin klasik fatip sapina ufak bir ekleme yapabiliriz ya da gercek boynuz veya ahsaptan olabilir.
Evet arkadaşlar,

Öncelikle bana yöneltilen övgüler için çok teşekkür ederim. Ben sadece forum olarak biraz daha birleşelim, yabancı forumlardan bir eksiğimiz olmadığını gösterelim istiyorum.

Dün akşam üşenmeden oturdum ve 2013 yılında yaptırılan forum fırçasının konusunu okudum (51 sayfa). Ardından da o dönemde organizasyona katılan bir iki kişiyle konuştum. Bu tip bir organizasyonu nasıl yapmamız gerektiği ile ilgili tespitleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Fırçaların tek tip olması: Arkadaşlar, bu fırça adı üzerinde forum fırçası. Tek bir knot çapı, kıl tipi, sap modeli vs. belirlenmeli ve bütün fırçalar tek tip olmalı. Yarın öbür gün yabancı forumlarda Geltir forum fırçasından bahsedilirken herke bu fırçanın ne olduğunu bilmeli. Adı üzerinde forum fırçası yaptırıyoruz, forum sapı değil.
* Fırçaların ulaşılabilirliği: Arkadaşlar, önceki sayfalarda hep knot çapı, kıl tipi, sap tipi konuşmuşuz ama bence sonradan konuşacağımız konuları ilk konuşuyoruz. Bizim öncelikle çoğunluğun belirlenen üreticinin forum için yapacağı bir fırçaya ödeyeceği maksimum parayı belirlememiz lazım. Daha sonra bu parayla en iyi ne alabileceğimize bakarız. Doların 3 TL ye yaklaştığı ekonomimizde eğer herkes derse ki ben 200$ (600TL) veririm, o zaman aklınıza gelen bütün üreticilerle konuşulabilir. Fakat bu parayı kaç kişi verecek? Ben şahsen bu fırçanın tatminkar ama ulaşılabilir olmasından yanayım. Bu nedenle fırça için ilk başta ödenebilecek miktarın belirlenmesinin daha mantıklı olacağını düşünüyorum.
* Fırça önerim: Bence çok aşırı bir fiyata kaçmadan chubby tarzı sentetik bir fırça yapabiliriz. Hem son zamanlarda ciddi bir sentetik akımı var forumda hem de yabancı forumlarda forumca çevreye duyarlı bir iş yaptık diye caka satabiliriz. Saplar da eğer Altay abinin elinden çıkacaksa onun emeğini unutmayın arkadaşlar. O kadar sapı elde yapacak. Bu nedenle benim de ilk başta önerdiğim detaylar yerine olabildiğince sade bir sap olabilir. Zeytin ağacından ahşap bir sap da hoş olabilir.

Bugün en geç akşama konu ile ilgili anketi açmayı planlıyorum. Sabunda olduğu gibi anketler çok uzun süre açık kalmayacaktır. Lütfen takipte kalınız.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Güzel tespitler üstadım. Sıkı çalışmışsınız gerçekten tebrik ederim. Yalnız madem oylama yapıyoruz forum fırçası mı forum sapı mı yaptırıyoruz onu da oylayalım diyeceğim ama sonuçta benden başka bu yönde fikir belirten olmadığına göre uğraşmaya gerek yok Smile.

Sentetik fikri belirttiğiniz sebepleri de dikkate alınca bu bakımdan en uygun seçenek gibi geliyor bana. Yine belirttiğiniz gibi daha sade ve uygun fiyatlı olursa katılım artacaktır. Tabii bir de Tipsoft bu konuda ne düşünüyor, sıcak bakıyor mu bir sormak lazım. Kendi kendimize gelin güvey olmuş olmayalım.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Sentetik konusunda naçizane birkaç görüşümü belirtmek isterim.

Markaların sentetik düğümleri arasındaki kalite farkı, aynı markaların porsukları arasındaki kalite farkı gibi değil.

Porsuklar arasında kalite farkı maksimum 2-3 gömlek olabiliyorken, sentetikler arasında bu fark 7-8 gömleğe çıkabiliyor.

Malumunuz piyasada ej/mühle fibre v2 - simpson - kent gibi çok kaliteli sentetikler var iken, (isim vermeyeyim) yerli birkaç üreticinin resmen plastik misina niteliğinde sentekileri de var.

Tipsoft un bize temin edeceği sentetik daha önce hiç forumda konuşulmadı. Tipsoft un porsukları hakkında yeterince feedback var ama sentetiği nasıldır bilemiyoruz?

Sonuç itibari ile hemde GELTİR LE bir fırça yapmak istiyorsak tamamen şahis görüşüm olmak kaydı ile geleneklere bağlı olarak bu bir porsuk olmalıdır diye düşünüyorum. Tabii ki buna çoğunluk karar verecek. Ama sentetik bir tercih olursa ben yer almayacağım. Saygılarımı sunarım.
@cihankeskin üstadım, yine taşın altına elinizi soktunuz, teşekkür ederiz.

Üstadım, ben seyahat fırçası edinmek istiyorum o yüzden tercihim sentetik doğrultusunda. Sap konusunda tulip veya Chubby sapın hoş olacağını düşünüyorum. Ama bunlar sonra oylanacak mevzular zaten.

İlk önce verilebilecek miktarı belirlemek lazım dediginiz gibi. Tabi OnLyTNT üstadın deyindigi konu da önemli acaba Tipsoft cephesi ve özellikle Altay abi konuya nasıl bakıyor ?

Tekrar teşekkür ederim kendi adıma Smile.
EJ ve Plisson sentetik sahibiyim, bu iki fırçada silvertip olduğunu iddia ediyor ama kullananlar bilir aralarında bariz fark var. Biri iyi biri kötü demiyorum ama çok fark var. @izbe üstadın dediği gibi Tipsoft'un sentetiği konusunda fikir sahibi değiliz ama az çok forum camiası Tipsoft porsuk konusunda fikir sahibi, ben de forumun fırçasının porsuk olması taraftarıyım fakat sentetik olursa kesin girmem diyemem, daha önce de belirtmiştim @cihankeskin üstadın da dediği gibi forum fırçası düğümüyle ve sapıyla tek tip olmalı.
izbe komşuma bende katılıyorum, mühle silvertip fibre var birde aliexpress ten aldığım fırça var. çok bariz fark var.
halihazırda tipsoft un alanı porsukken evladiyelik bir silvertip edinelim. çünkü sentetik biraz riskli olabilir gibi. onun için bende porsuk taraftarıyım.
https://www.instagram.com/u1071/
(26/08/2015, Saat: 09:41)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: * Fırçaların ulaşılabilirliği: Doların 3 TL ye yaklaştığı ekonomimizde eğer herkes derse ki ben 200$ (600TL) veririm, o zaman aklınıza gelen bütün üreticilerle konuşulabilir. Fakat bu parayı kaç kişi verecek? Ben şahsen bu fırçanın tatminkar ama ulaşılabilir olmasından yanayım.

Bugün en geç akşama konu ile ilgili anketi açmayı planlıyorum. Sabunda olduğu gibi anketler çok uzun süre açık kalmayacaktır. Lütfen takipte kalınız.

Üstadım ücret konusunda haklısınız fakat şöyle bir durumda var: ben en son Tipsoft Chubby fırça almaya kalktığımda (aslında sırf sap alıcaktım, sapla knot ayrı satılmıyormuş) bana söylenen rakam 450TL (HMW) gibi birşeydi. Kendi fiyat politikaları birşey diyemem fakat Simpson Chubby 2'nin 600TL olduğu düşünülünce tabi düşündürdü fiyat beni. Burada çoğu arkadaşımız Tipsoft olsun Chubby olsun dediği için belirtmek istedim sadece fiyatı knottan bağımsız olarak. Ha tabi toplu sipariş olduğu için indirim yapılır onu bilemem. Kısaca demek istediğim Custom fırçaya giricek birisi "Efendim burada 600TL tutuyor, bakın burada 450TL tutuyor, aradaki fark 150TL." demez bence çünkü adı üstünde Custom. Sırf işçiliğe değil "marka"yada para veriyoruz. Ben şahsen 600TL verip Simpson GELTIR Edition isminde bir fırçaya sahip olmak isterim Tipsoft'a nazaran. Tabi farklı farklı gelir gruplarında insanlarız. Bence önce markayı belirleyeceğimize dediğiniz gibi bir fiyat belirlensin. Bu fiyata görede hangi firmadan ne oluyor bu seçeneklere bakılsın. Daha sağlıklı sonuçlar alırız öncüsü olduğunu işten. Şimdiden kolay gelsin size.
(Not: Sabun, fırça... Üstadım Gillette firması ilede bir görüşün isterseniz belki FatBoy ürettirmeye ikna edersiniz. Big Grin Sizin yapmaya kalktığınızı düşününce olurmuş gibi geliyor bana. Wink)
Beyler Paladin başlığında da belirttiğim üzere bu tür etkinliklerde benim gözlemlediğim en büyük problem toplu halde hareket edememe , etkinliğe başlanmadan önce '' abi kesinlikle yapalım , abi forum fırçası olsun ben kesin alırım '' diyen birçok üyenin etkinlik başladığında arazi olması , olayın temel mantığını kavrayamama ( bu fırçanın günlük kullanım için de kullanılabilecek bir fırça olmasından daha da önemli olan unsurun forum için üretilen özel bir fırça olacak olması ve hatıra için yapılan bir etkinlik olduğunun idrakı )

Şimdi siz sanıyor musunuz Lee Sabini ve Ken ' in Shavenook için ürettiği Paladin fırçası herkesin damak tadına uyan , herkesin kullanmaktan zevk aldığı bir fırça oldu ? O fırçayı satın alanların bir bölümü de günlük kullanımda daha büyük düğüm , daha farklı sap ergonomisi tercih eden ancak foruma özel birşeyler olsun , ilerde bir hatıra olsun , sınırlı sayıda üretilen bir fırçanın sahibi olayım diye satın alan ve fırçayı hiç kullanmayıp kenara koyan kimseler. Ha satın alıyorsunuz , bunun yanı sıra kullanmaktan zevk alacağınız bir fırça da olursa tadından yenmez.

Bu sebeple katılacak arkadaşlardan özellikle istirham ediyorum olaya fiyat performans mantığıyla yaklaşmamaları , bu foruma olan sevgi ve saygının bu etkinliğe katılmakta önemli rol oynaması , iki gün sonra ikinci el bölümünde satılık ilanı koyacak kadar değersiz bulduğunuz '' geltir '' markalı bir fırça için hiç zahmete girmemelerini ben nacizane olarak rica ediyorum. Tabi ki herkesin tasarruf hakkı saklıdır.

Bir diğer konu şu an sadece markalar üzerinden beyin jimnastiği yapıyoruz. Tipsoft markası üzerinde kesin fikirbirliği söz konusu değil. Genel kanı bu yönde ancak illa Tipsoft olacak diye bir kaide yok. Lakin Simpson Best için konuşmak gerekirse Tipsoft ' un üreteceği herhangi bir fırçanın kıl kalitesi anlamında ( omurgadan vs bahsetmiyorum sadece kıl kalitesi ) yanına dahi yaklaşacağını düşünmüyorum. ( Bu sadece benim görüşüm , lütfen olaya ayet hadis mantığıyla dalıp konuyu polemiğe çevirmeyelim )

26 mm best kıllı standart bir Simpson Chubby 2 için 600 TL lık maliyet çıkacağının da hayalden öteye gideceğini sanmıyorum. Engraving yapılacak ve numaralandırılacak özel seri standart bir Chubby 2 için Simpson ' ın 1000 TL dan aşşağı masraf çıkaracağına pek ihtimal vermiyorum. Benim için yine sorun yok da acaba merak ediyorum kaç arkadaş 1000 TL lik bir fırçayı alabilecek o fiyatlar geldikten sonra... Bunu da Cihan komşum fiyatları aldıktan sonra göreceğiz...

Şimdi bir diğer konu da bir önce ki etkinliği eleştirmek kimsenin boynunun borcu değil. Söyleyeceklerim yanlış anlaşılmasın diye peşin peşin belirtiyorum. O etkinlikte , o dönem için , o dönemin şartları altında eminim ki en mantıklı üreticiyle anlaşılmış ve fırçalar sahiplerini bulmuş. Lakin ben bu etkinlikte adını şanını duymadığımız Çin ' li bir üreticinin üreteceği fırçaları alma taraftarı değilim. Tipsoft gibi bir marka dururken , gidip Çin ' den çekik gözlü bir amcadan fırça başı 20 dolara pazarlık edip , 6 ay bekleyip sonra üzerine 50 dolar daha ödemek de pek mantıklı gelmiyor... Bu yüzden bu konseptte bir girişim olacaksa benim şahsi fikrim her zaman için Tipsoft.

Frank Shaving , Lijun gibi üreticileride güvenilir bulmuyorum. Fs' in Chubbysi güzel bir fırça mesela... Lakin özel üretim de aynı kılı gönderir mi Ian Tang şüpheliyim. Çünkü Chubby de kullandığı kıl kalitesi , diğer fırçalarında yok. O yüzden fantezi aramıyorum. Tüm Çinliler vs Tipsoft muhabbetinde Tipsoft açık ara önde benim için.

Diğer üreticiler için de Cihan Keskin komşum fiyatları alsın. Benim şu an ki şartlar altında bütçem 500 TL. Bu rakam markaya göre değişkenlik gösterebilir...

Ha bir de unutmadan henüz Onur abiyle irtibat kuramadım ancak boşu boşuna bu kadar marka ismi de zikretmiş olma ihtimalimiz de mevcut. Adamın bu işe ayırabileceği bir zaman var mı ? Orası da meçhul. Bir görüşmek lazım.

Cihan komşum Shavemac ' den , Lee Sabini ' den , Simpson / Vulfix grubundan , Semogue dan bir fiyatlama yapalım madem öyle. Aşşağı yukarı ne kadar maliyet çıkacak bir görelim. Bu konu da benim sana yardımcı olabileceğim birşey olursa özelden seve seve mesaj at , ben de yardım edeyim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo YENİ BİR TIRAŞ FIRÇASI İSTERÜZ!! izterd 9 2,370 29/02/2024, Saat: 17:49
Son Yorum: exselans
  Sorunsuz Tiraş temali canli yayin dikdik_s 2 1,704 12/06/2022, Saat: 15:46
Son Yorum: new38
  beyfendi.org TERRE tıraş sabunu hediye ediyor. sohayli 0 1,792 16/09/2021, Saat: 14:49
Son Yorum: sohayli
Tongue Geltir 2020 Deri Etkinligi İsmetaltan 169 58,837 21/08/2021, Saat: 09:09
Son Yorum: serkant2
Exclamation Çok Özledik: Ankara Geltir Buluşması ekindgn 22 6,164 13/06/2021, Saat: 01:02
Son Yorum: ahbap
Information geltir.com 2019 Jaguar Fırça Etkinliği - İlk Mesaj Güncel 3RD1 590 173,964 31/05/2021, Saat: 20:05
Son Yorum: osaka23
  TIRAŞ ALETİ KUTUSU ETKİNLİĞİ sohayli 0 1,560 01/05/2021, Saat: 16:48
Son Yorum: sohayli
  Geltir 34 Soner 30 15,038 17/03/2021, Saat: 23:05
Son Yorum: Soner
Star 7. Geleneksel Geltir Yılbaşı Hediye Organizasyonu (2020-2021) onurcakmak 61 19,402 01/01/2021, Saat: 20:27
Son Yorum: forevermore07
  Ankara Geleneksel Geltir Buluşması Vol.03-2020 ekindgn 10 5,639 26/06/2020, Saat: 15:59
Son Yorum: Efrasyab

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: