Geltir 2015 LE Tıraş Fırçası
Yanlış anlaşılma olmasın arkadaşlar, görüşler önemli tabiki ama her kafadan bir ses çıkıyor tabirine uyar sanırım bu ortam da. Peki forum fırçası yerine forum sapı düşünülse nasıl olur ? Sap yapılır, engraving yapılır. İsteyen istediği knotu takar.
Sadece bir öneri.
www.BarbarosRazors.com

(28/08/2015, Saat: 10:11)izbe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @cihankeskin: Faena nın ilk anketine kaç kişi katılmıştı hatırlıyor musunuz?

Zaten daha önce şahsi kanaatimi belirtmiştim, birkaç üye hariç faena daki heyecanı bulamadığımı ifade etmiştim. Açıkcası 19 kişi ile başarılı bir organizasyon şansımızı düşük buluyorum.

Şuan bulamadım ama 50+ diye hatırlıyorum. Tabi o ankette login zorunluluğu yoktu.

(28/08/2015, Saat: 11:05)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yanlış anlaşılma olmasın arkadaşlar, görüşler önemli tabiki ama her kafadan bir ses çıkıyor tabirine uyar sanırım bu ortam da. Peki forum fırçası yerine forum sapı düşünülse nasıl olur ? Sap yapılır, engraving yapılır. İsteyen istediği knotu takar.
Sadece bir öneri.

Teoride güzel olsa da farklı knot çapları için farklı üretim gerekeceği için bence daha zorlayıcı bir durum olur.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Şuan katılımcı sayısı düşük gözüksede aynı scuttleda olduğu gibi ortaya bir ürün çıktığı zaman almak isteyenler çoğalacaktır. Badger and Blade vakti zamanında BB Essential Boar adlı bir fırça çıkarmıştı, amacı yeni gelenlere hangi fırçayı alsam karışıklığını yaşatmadan forumca yaptırılmış bu domuzu aldırıp hemen olayın içine sokmaktı. Bu fırçaya benzer basit bir porsuk da yapıldı sanırım ama emin değilim.

DSC_0631E-1_zps857ba1d1.jpg

Bizde böyle bir sap dizaynı üzerine yapılacak engraving veya etikette karar kılıp ilk parti isteyenlere yaptırdıktan her isteyene tekrar yapılması için tasarımı rafa kaldırabiliriz. Eğer düğüm ve sap yerli bir üreticiden olursa ilk parti üretimden sonra bile kim isterse istesin hazırlayıp yollaması rahat olacaktır. Ben foruma yeni üye oluyor olsaydım ve forumda böyle hazır bir forum fırçası olsaydı kesinlikle alırdım. Sonuçta bu ürün essential olarak geçen herkesin gardrobunda bulunması gereken beyaz gömlek veya kot pantolon gibi bir ürün.

Ürünü böyle basit ve herkese uyan bir şekilde tutarsak fikirlerin ortak bir noktada kesişmesi de kolaylaşmış olur. Diğer türlü herkes şuan bu fırçayı bu fırça yaptırılmasa kafasında almayı düşündüğü herhangi bir ''x'' fırçasına benzetmeye çalışacak ve herkes tasarımı bir o yana bir bu yana çekecek.

UTw6rul.jpg

Sap malzemesi olarak hem ucuz hem güzel gözükmesi için zeytin ağacı veya Lijun üstadın da kullandığı renkli ve şeffaf akrilik malzeme hoş olabilir diye düşünüyorum. Zeytin olursa yukarıdaki gibi tombik veya silindirik tarzdaki fırçalar hem fazla detayı olmadığı için üreticiyi zorlamaz hem de basit tasarımıyla bu ''herkese lazım'' fırça konseptini destekler. Akrilik olacaksa eğer yine basit ve bence çarpıcı bir tasarım olarak aşağıdaki Thaeter sap tasarımını örnek alabiliriz diye düşünüyorum.

thaeter-rasierpinsel-49125-4.jpg
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Bazı arkadaşların yorumlarını görünce şaşırdım (yigitemre)ögrenci adam almasın veya parası olmayan Custom fırça yaptırmasın denmesi kanımca yanlış bir önerme @straht üstada katılıyorum herkesin ulaşabileceği(fiyat olarak) bir fırça çok iyi olur

Sent from my iPhone using Tapatalk
(28/08/2015, Saat: 14:00)ayhanlilar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bazı arkadaşların yorumlarını görünce şaşırdım (yigitemre)ögrenci adam almasın veya parası olmayan Custom fırça yaptırmasın denmesi kanımca yanlış bir önerme @straht üstada katılıyorum herkesin ulaşabileceği(fiyat olarak) bir fırça çok iyi olur

Sent from my iPhone using Tapatalk

Üstadım benim dediğim şu, yanlış anlaşılmışım izah edeyim tekrardan kendimi. Kendim 23 yaşında bir öğrenci olarak diyorum ki, eğer nispeten zorlanabilecek bütçesi varsa er kişinin ve bu kişi öğrenci ise bu custom fırça projesine katılmasın var olan fırçasını kullansın, tutup kendine bir şeyler katsın fırçaya vereceği para ile. Dil öğrensin kitap alıp, müze gezsin, ders kitabını alsın. Ha derseniz ki bu fikir yanlış ve şu sebeplerden dolayı yanlış, saygı duyarım düşüncenize. Kendi parasını kazanır kişi diğer projelere girer. Sonuçta koskoca bu forumdan tek bir proje çıkacağını sanmıyorum ben. Ayrıca buradan çıkacak fırça ne kadar iyi ve ucuz olursa olsun bir öğrencinin öğreniminden benim nazarımda değerli değildir. Ben parası olmayan custom fırça yaptırmasın demiyorum ayrıca, benim düşüncem tamamen öğrencilere yönelik bir yaklaşım. Tabi buradaki herkes kendi ayırabileceği maksimum bütçe doğrultusunda fikrini belirtecek ona göre hareket edeceğiz. Tüm olay bundan ibaret. Umarım kendimi daha iyi izah edebilmişimdir.
Malum yaz dönemi, tatil zamanı derken bir süredir katılım sağlayamıyordum.
Geldim gördümki ve umuyorumki yine güzel bir organizasyon olacak.

Forum adına yapılacak her türlü fırçayı almak isterim.
Forum adına yapılıyor olmasindan ötürü, en iyi sap ve en iyi kıl tipine sahip olacak diye bir şartlanma olmamalı kanımca.
Katılımın yüksek olabilecegi ortalama fiyatlarda bir ürün olması daha doğru olur gibi. Tabi alıp bir köşede saklanacak bir üründe olmamalı.
Sanırım anket sonuçlarını gördükten sonra daha doğru yorum yapabiliriz.
Mümkünse domuz kılı olsun arkadaşalar.
Evet arkadaşlar. Anket sona erdi. 29 kişi oy kullanmış. Sonuçları aşağıda paylaşıyorum.

Kıl Tipi:
Domuz 4
Porsuk 22
Sentetik 3

Araştırmada öncelik porsuk için verilecek ama diğer iki opsiyona da bakılacak.

Porsuk İçin Ödenebilecek:
100 TL 3
150 TL 5
200 TL 3
250 TL 4
300 TL 5
350 TL 1
400 TL 2
50 TL 1
50 TL'den Az 1
500 TL 1
600 TL'den Fazla 3

Buna göre hedef fiyatı maksimum 200 TL olarak belirlemeyi öneriyorum.

Domuz İçin Ödenebilecek:
100 TL 13
150 TL 1
200 TL 1
50 TL 6
50 TL'den Az 5
600 TL'den Fazla 1

Buna göre hedef fiyatı maksimum 100 TL olarak belirlemeyi öneriyorum.

Sentetik İçin Ödenebilecek:
100 TL 5
150 TL 5
200 TL 3
400 TL 1
50 TL 4
50 TL'den Az 7
600 TL'den Fazla 1

Buna göre hedef fiyatı maksimum 100 TL olarak belirlemeyi öneriyorum.

Fırçanın sapının el yapımı olması önemli mi?
Evet 12
Hayır 2
Önemli Değil 15

Buna göre öncelikli olarak el yapımı sapla bütçeye uymaya çalışılacak.

El yapımı sap için ödenecek fark:
100 TL 10
150 TL 1
200 TL'den Fazla 1
50 TL 11
50 TL'den Az 6

El yapımı sap için yukarıdaki hedef bütçelere +50 TL eklenebilir.

Sizin için önemli olan:
Fırçanın fiyatının uygun olması. 7
Fırçanın çok iyi bilinen yabancı bir üretici tarafından üretilmiş olması. 5
Önemli olan forum olarak bir şey yapmak. Diğer şeyler detaydır. 16

Üretici Tercihi:
Fark Etmez 16
Yabancı 6
Yerli 7

Hem yerli hem de yabancı üreticilerle iletişime geçilecek. Çıkan bütçeye göre iletişime geçebileceğimiz üreticiler Semogue ve Omega olarak gözüküyor. Omega bu yıl sadece Ilrasoio için forum üretimi yapacağından Semogue dışında sanırım yabancı opsiyonumuz bulunmuyor.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Anketler için teşekkürler @cihankeskin, bir anda her şeyi açıklığa kavuşturuyorlar Smile

Şuan 29 kişi bu organizasyona katılmak istiyor gibi duruyor ankete göre. Google hesabı olmadığı için katılamayanlar ve şuan organizasyona katılmayıp/katılamayıp daha sonra alabilecek olanlarla sayı daha da yükselir.

Porsuk fırça yapılacak olsa kaç para verirsiniz anketine 16 kişi 200 liradan fazla veririm, 13 kişi 200 lira veya daha az veririm demiş. Sayılar bir birine bu kadar yakın olduğuna göre her iki tarafı da mutlu etmek için şöyle bir yol öneriyorum; bir düğüm çapı, sap malzemesi ve sapta anlaşalım buna da bir adet ucuz ama performansı yüksek bir düğüm bir adet ise lüks düğüm opsiyonu koyalım. Nihai ürün tek sap iki fırça olsun. Biri Geltir 2015 Essential olur biri Geltir 2015 LE olur.

Daha önce forumda konusu geçmiş ve beğenilmiş bir sap üreticisi var. Kendisi zeytin ağacından şu şekil saplar üretiyor. Kalite kalite 9 USD ile 13 USD arası fiyat biçiyor. Tek kötü yanı sapların fix 25mm olması. Toplu alım olursa pazarlık yapılabilir muhtemelen. Güncel kur ile 38 lira yapıyor kargo hariç. Kargo toplu olacak olsa da ben maliyet hesaplarken en yüksekten alayım sonra sürpriz olmasın diyerek kargo dahil 50 lira olarak alıyorum. 200 liralık fırça için geriye 150 lira kalıyor ki bunun 10 lirasını engravinge ayırsak 140 lira kalır ki o paraya da çok çok iyi düğümler alınabilir.

http://www.ebay.com/itm/Bethlehem-Olivew...1156076209

Bu sapla beraber TGN'den Silvertip Grade A 25 mm düğüm alınsa; 34 USD düğüm + 6 USD kargo güncel kur ile 116 TL eder üzerine de 10 TL engraving 50 TL sap dersek toplam maliyeti 176 TL olur. O sapa düğüm takıldığı zaman ise aşağıdaki gibi bir görüntü oluyor. Tipsoft tercih edersek ise muhtemelen aynı paraya daha üst düzey kıllar içeren bir düğüm edinebiliriz.

IMG_20140804_061638_1.jpg
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Komşum genel fiyatları sayı ortalamasına göre hesaplamışsın ki bence belirlediğin fiyatlar gayet yerinde. Ortalamayı nokta atışı tutturmuşsun.

Semogue dışında aslında yabancı alternatif çok lakin bu bütçeye göre dişe dokunur alternatif bence yok. Ha Çin ' den ne idüğü belirsiz 30 fırça sipariş edeceksek o ayrı... Yerli üretici olarak da tek alternatif Tipsoft gözüküyor. Yine de İrem porsuk gibi Jaguar gibi markaları önerebilecek arkadaşlar var mı bilemiyorum. Çıkarsa da şaşırmayacağım artık bu saatten sonra Smile

Ona da toplu olarak karar veririz artık.  Yaşasın demokrasi Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo YENİ BİR TIRAŞ FIRÇASI İSTERÜZ!! izterd 9 2,415 29/02/2024, Saat: 17:49
Son Yorum: exselans
  Sorunsuz Tiraş temali canli yayin dikdik_s 2 1,727 12/06/2022, Saat: 15:46
Son Yorum: new38
  beyfendi.org TERRE tıraş sabunu hediye ediyor. sohayli 0 1,809 16/09/2021, Saat: 14:49
Son Yorum: sohayli
Tongue Geltir 2020 Deri Etkinligi İsmetaltan 169 58,963 21/08/2021, Saat: 09:09
Son Yorum: serkant2
Exclamation Çok Özledik: Ankara Geltir Buluşması ekindgn 22 6,176 13/06/2021, Saat: 01:02
Son Yorum: ahbap
Information geltir.com 2019 Jaguar Fırça Etkinliği - İlk Mesaj Güncel 3RD1 590 174,279 31/05/2021, Saat: 20:05
Son Yorum: osaka23
  TIRAŞ ALETİ KUTUSU ETKİNLİĞİ sohayli 0 1,579 01/05/2021, Saat: 16:48
Son Yorum: sohayli
  Geltir 34 Soner 30 15,162 17/03/2021, Saat: 23:05
Son Yorum: Soner
Star 7. Geleneksel Geltir Yılbaşı Hediye Organizasyonu (2020-2021) onurcakmak 61 19,562 01/01/2021, Saat: 20:27
Son Yorum: forevermore07
  Ankara Geleneksel Geltir Buluşması Vol.03-2020 ekindgn 10 5,650 26/06/2020, Saat: 15:59
Son Yorum: Efrasyab

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: