Eylül Teması - Speicktember ve SEptember!
@Chinaski, Coolcut' a göre bizim usturalar çeliğe daha yakın geliyor bana. Ağırlık bakımından değil de manevra ve açı açısından. CoolCut' ın etli yapısı sebebiyle çok dar çalışılamıyor. Bende ki çelik "half hallow" mesela (full de olabilir tam emin değilim), hatta bir sonraki çelik usturamı "full hollow" ve "round point" yerine düz veya "French point" düşünüyorum. Coolcut görüyorum ki her türlü kaba kalıyor benim elimde. Buradan bakarsak çelikte ne kadar fiyakalı gözükseler de 8/8, satır gibi bir ustura tercih edeceğimi hiç sanmıyorum, öyle ki 3/8 - 4/8 arayışına gireceğim büyük ihtimal. O açıdan ABıyıklı benim için süper bir deneyim oldu.

Her aletin kendine göre zorluğu var netice itibariyle. Çelikte de bileme sıkıntısı var örneğin değil mi Big Grin. Ona bakaraktan yerli usturaya bıçak yüklemesi çocuk oyuncağı Tongue. "Çelik çelik" demişken bir sonraki tıraşımı çelik usturamla olayım bari Wink.

Bu arada bir şey daha ekleyeyim. Ne kadar sulu bir köpük yapmaya çalışsam da Speick krem pek ustura tıraşına uygun değil gibi geliyor bana. Çabuk kuruyor fakat yine de iyiydi.
Haydi hayırlı tıraşlar...
@OnLyTNT çelik ustura ile jiletli usturalarin kesim prensibi farklı olduğu için 3/8 ve ya 4/8 olanlar çok hafif kalabilir ortalama bir sakalda. Dolayısıyla iyi bir tıraş saglayamayabilir. Benim şahsi kanaatim 5/8 in altına düşmemek. Çelikle jiletli kıyaslamak elbette sağlıklı sonuç vermez o yüzden benim tercihim hep çelikten yana lakin kullanım kolaylığı olarak jiletli olanlar derim. Bakımı vs yok, kafa rahat Smile

Sihhatler olsun bu arada

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
EJ tıraş öncesi
Bema 5/8
Omega 10049
Speick Active sabun
Zaza şap
Speick kolonya ve balm

Çene de yine zorlandım, daha az zorlandım ama zorlandım Smile. İlk perde iyi geçmesine rağmen ikinci perdede bıyık ve çene bölgesinde çok uğraşmadan rötuşu Orak alete takılı Personna bıçakla hallettim. Bu da bir gelişme, çünkü ikince perde de boyunda ters yanaklar çarpraz geçiş yapabildim.
Eylül sona erdi. Eylül'ün büyük bölümünde uyguladığım #SEptember ve #Speicktember temalarından kendim için neler öğrendim:

#SEptember
- MMOC Gibi açık tarak SE tıraş aletleri kesinlikle Bullettip gibi kapalı tarak tıraş aletlerinden daha iyi sonuç veriyor.
- En iyi sonuç alınan SE jiletler GEM PTFE, Treet ve GEM Blue Star. Diğerleri takılıyor, akmıyor.
- En dayanıklı jilet PTFE. Treet ve GEM Blue Carbon suya temas ettiği anda korozyon başlıyor. En çok tıraşı çıkartan jilet de PTFE.
- SE aletle tıraş olmak başka bir zevk ama 6 gün üst üste olunca ciddi gerçekten de yoruyor.

#Speicktember
- Speick tıraş kreminin kokusu çok hoşuma gidiyor ama ortalama performansı olan bir krem.
- Speick tıraş sonrası losyonu da çok güzel kokuyor ve tıraş sonrasında iyi yatıştırıyor. Nemlendirmesinden de memnun kaldım.
- Speick tıraş kremi aralıksız kullanınca ciltte kurumaya neden oluyor. Bunu SE jilet ve Speick losyonla birleştirince bir süre sonra cildim isyan etti. Balm kullanmadan rahat edemez oldum. İnanılmaz bir gerginliğe neden oldu.

Sonuç olarak elimde bu kadar krem ve sabun varken Speick kreme devam etmemeye karar verdim. Ayrıca SE'ler konusunda da emin değilim henüz. Speick losyonu ise kullanmaya devam edeceğim.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Bu şekilde bir sonuç yazmak mantıklı gerçekten.

#SEptember
-CJB kamisori çok temiz tıraş veriyor, ancak agresif ve affedicilikten uzak. Kamisori kullanımında çok tecrübeli olmadığımdan ufak çizikler ve tahrişler oldu. -ProGuard jiletler ile biraz daha toparlanıyor, Pro ile ise sıfır alıyor sakalı. Bu da ayarlı kullanım mantığına yatkın geliyor bana. Günlük tıraşta ProGuard daha rahat olacaktır.
-Çelik ustura tekniği oturttuktan sonra, iyi bir hazırlık ve iyi ürünler ile gerçekten çok başarılı. Cildi çok rahat ve yumuşacık bırakıyor. Baya bir çelik ustura tıraşı çıkardım bu ay. Bayram dışında SEptember teması içinde kaldım. Tekniğimin artık geliştiğini çok rahat hissedebiliyorum.

#Speicktember
-Speick Stick ve AS kullandım.
-AS'nin yatıştırıcılığı çok iyi, nemlendirmesi de fena değil. Çok hafif yakıyor ancak ben bıraktığı histen çok memnunum.
-Keşke sabunun da as'nin de kokusu daha güçlü olsaydı diyorum, bu haliyle ilk kokladığımda gelen yoğun kokuyu tıraşlarda çok az farkedebilmek beni üzdü.
-Benim için üst seviye performans sabunu değil Speick, ortalama bir sabun. Wilkinson stick ile benzer performansı var. Koku dışında ayırt etmem sanırım.
-Yine bayram dışında kullandığım bir ürün oldu ancak çok eğlendiğimi söyleyemeyeceğim stick ile. Ürünlerim tükendikçe sıra gelebilecek bir ürün olarak envanterde duracak.
SE
- SE aletleri sevmedim, sevemedim, olmuyor, olmuyooooor Big Grin
- GEM PTFE bana göre değil kesinlikle
- Ustura tıraşlarımda daha çok mesafe kaydettim, yerli usturalara şefkat besledim.

Speick
-Balmı en başarılı ürünü bence. Losyonu da güzel de balm kadar değil. İkisi beraber en berbat SE tıraşlarımda rahatlattı bayağı.
-Sabunlar için ben de ortalama diyebilirim, yastıklamaları zayıf geliyor bana. Onun dışında köpük oluşturma ve köpük kalitelerinde sorun yok. En çok çubuk sabunun kokusunu beğendim ama koku güçlü değil. Krem koku olarak kötü değil ama çok da sevdiğimi söyleyemem.

OCtober başlamış, bir de OldSpicetober diyorlar da pek tutmadım bunu Tongue.
Anladigim kadariyla speick sabun ile ilgili genel kanı, ortalama kalite olduğu, uzun kullanımın önemi burada ortaya çıkıyor sanırım , forumun genelinde bu marka sabun çok ovuluyordu. Bende bi süre kullandım ama bana da çok başarılı gelmemişti.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ekim Ayı Teması : TABACtober - OCtober broraso 63 16,232 03/11/2020, Saat: 16:04
Son Yorum: broraso
  Eylül 2020 Teması - SEptember, Speicktember korgunv 54 17,928 08/10/2020, Saat: 11:35
Son Yorum: İsmetaltan
  İstanbul Buluşması - 14 Eylül Cevahir AVM Soner 25 8,745 19/02/2020, Saat: 22:17
Son Yorum: mustbe
Information 25 Eylül 2019 Çarşamba Ankara Buluşması - Fırçalara Kavuşuyoruz DelikanliTiras 43 17,274 26/09/2019, Saat: 20:30
Son Yorum: NeroAquila
  Mayıs Teması - Maggio Italiana (İtalyan sabunları ayı) ckeskin 57 33,358 26/11/2017, Saat: 18:24
Son Yorum: marek
  Yerli Malı Haftası (12-18 Aralık) Teması umutatakul 23 14,668 19/12/2016, Saat: 01:52
Son Yorum: umutatakul
  Eylül 2016 Teması - SEptember, Speicktember onurcakmak 49 27,128 30/09/2016, Saat: 23:30
Son Yorum: Saltuk
  Temmuz Teması - Shave Like a Sir ckeskin 22 13,515 01/08/2016, Saat: 01:45
Son Yorum: Aersin
  Ramazan (6 Haziran - 5 Temmuz) Teması - Ekonomik Tıraş ckeskin 54 30,713 07/07/2016, Saat: 14:19
Son Yorum: ckeskin
  Nisan Teması - ArtizaNisan , ArtisanApril ckeskin 122 79,824 30/04/2016, Saat: 20:12
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: