Sakalları tam olarak alamıyorum
Arkadaşlar DE işine yeni girdim. Önceden de fırça ve arko sabun kullanırdım ama jiletle tıraş konusunda yeniyim. İki üç günde bir tıraş oluyorum ve bu tıraşlarda genel olarak yoğunluğu çenenim alt kısımlarında olmak üzere sürekli kıl kalıyor. Bu kıllar elimle düz olarak yokladığımda belli etmiyor kendini fakat farklı yönlere doğru elimle kontrol ettiğimde tıraştan memnun kalmıyorum.

sakallarımın sertliği ve sıklığı orta derecede.. kullandığım alet ws şu an için. rimei de var elimde onu da kullandım sonuç çok fazla değişmedi. Ters almak da istemiyorum pek tahriş yaşamamak için. Zaten bir iki kere denedim ve tahriş olacağını anlayınca bıraktım.

Daha yeni başladığım için mi bu durumdayım. Yoksa herkes ilk perdelerde aynı sorunları yaşıyor mu sormak istedim. Bu arada bana özelden fikir veren myr hocama da teşekkür ederim. Genel olarak fikir almak istediğim için ve yeni başlayanların da benle aynı durumda olduğunu düşündüğüm için konu açtım..
Ne zamandır DE aletlerle tıraş olduğunuzu bilmiyorum fakat muhtemelen teknik eksikliği ile alakalı bir sorununuz var. Öncelikle elinizdeki WS alet gayet yeterli bir alettir, her ne kadar forumda çok seveni olmasa da ben kendisiyle 2 aylık bir süreci hem de hazır köpük ile geçirerek test ettim orta sertlikte ve orta yoğunlukta sakalda gayet efektif tıraşlar veren bir alet. Yani WS DE'den yana sıkıntınız olmasın.

Bana göre bir tıraşın tahrişsiz ve iyi geçmesi için gerekenler öncelik sırası ile;

1- Ön Hazırlık
2- Teknik
3- Kullandığınız kesici alet (DE, SE, Ustura vs)
4- Sabun/Krem
5- Fırça

En üst 2 sırayı paylaşan Ön Hazırlık ve Teknik zamanla gelişen, oturan şeyler oldukları için yeni başladığımız zamanlarda hepimizin sıkıntı çektiği konulardı. Zamanla kendiniz için en iyi Ön Hazırlığı ve tıraş tekniğini bulacaksınızdır. Kartuşlu aletler veya elektrikli makineler ile körelen veya gelişmeye hiç fırsat bulamayan el melekeleriniz geleneksel tıraş ile geliştikçe daha tahrişsiz ve efektif tıraş olabileceksiniz.

Ön Hazırlık için benim tavsiyem eğer vaktiniz varsa tıraş öncesi duş almak. Tıraş öncesinde duş almaya fırsat bulabildiysem Arko sabun, 1 liralık isimsiz küçük domuz fırça, orta keskinlikte bir jilet ve WS DE bile -ki toplam değerleri 12 lira falan ediyor herhalde bu setin- çok güzel sinek kaydı tıraş verebiliyor. Duş almaya fırsatınız yoksa çok çizici, batıcı veya omurgası sebebiyle cildi yormayan bir fırça ile 1-2 dakika güzelce yüzünüzde köpük yapmak sakalları yumuşatıp varsa cilde yakın duran ve eğik sakalları kaldırmak için birebir. Buna da vaktiniz yoksa tıraş öncesi yüzünüzü güzel bir sabunla 1-2 defa yıkayıp bol bol su çarpıp sakalları iyice nemlendirmekte işe yarar.

Tekniğinizi geliştirmek içinse en güzeli yerli ve yabancı forumlarda tıraş teknikleri başlıklarını takip edip bunun yanında tıraş videoları izleyip gördüklerinizi taklit etmeye çalışmanızdır. Tıraş teknikleri konusunda olay ikiye ayrılıyor ilki istemsiz gelişen teknikler ikincisi ise öğrenilen teknikler. İstemsiz gelişen teknikler için el ve bilek kaslarınızın tıraş oldukça oldukça yüz hatlarınıza uyumlu halde aynen tekeri sürekli yolda tutan bir amortisör gibi hareket etmesi ve tıraş aletinizi jileti sürekli ideal açıda tutacak şekilde hareket etmesi diyebiliriz. İstemli teknikler ise J-Hook, Blade Buffing vs vs gibi sonradan öğrenilen ve tıraş aletiniz üzerinde kontrolünüz arttıktan sonra denemeniz gereken tekniklerdir. Bu teknikler sayesinde perde sayısını sabit tutmuş gibi gözüksenizde aslında 5-6 perde tıraş olmuş gibi pürüzsüz bir tıraş elde edebilirsiniz.

Kullandığınız kesici alet ise tamamen sizin sakallarınızın özelliğine ve tıraş olma sıklığınıza bağlı. Eğer günlük tıraş oluyorsanız WS DE veya 89 kafa dediğimiz EJ 89 veya Mühle R89 gibi kapalı taraklı ve yumuşak başlı aletleri tercih edebilirsiniz, eğer sakallarınız tutulabilir uzunluğa geldikçe tıraş oluyorsanız açık taraklı ve daha agresif aletler sizi daha çok mutlu edeceklerdir.

Tıraş teknikleri ve tıraş aletleri incelemeleri konusunda forumda bol miktarda başlık mevcut onları şöyle bir gözden geçirirseniz aklınızdaki pek çok soruya cevap bulacağınızdan eminim, yine sorularınız olursa ise sormaktan çekinmeyin.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

çok teşekkür ederim hocam. ön hazırlığı iyi yaptığımı düşünüyorum şahsen. çünkü uzun süre sıcak suyla yıkıyorum yüzümü ve sakallar kuru haline nisbeten baya bi yumuşuyor. biraz daha üstüne çalışayım ben teknik konusunun.. Zaten öğrenebilmek için ağır ağır tıraş oluyorum. umarım giderek iyileşecektir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ILK Olarak Aslında Ne Yapmalıymışım? NIGRA 14 8,683 19/02/2019, Saat: 18:20
Son Yorum: onurcakmak

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: