Whippeddog Sentetik Fırça
Bayram tatilinden istifade, uzun zamandır yazmak istediğim incelemeleri yazmaya çalışıyorum. Whippeddog, geleneksel tıraş sever Larry Andro'nun kurduğu bir site. Larry bu hobiye yeni başlayanlara ve ya bütçeyi zorlamak istemeyenlere çok uygun fiyatlı ve kaliteli ekipman sağlamasıyla bilinir. Çok uygun fiyata bilenmiş usturalar, DE aletler porsuk ve domuz fırçalar ile bileme ekipmanları vs satıyor. İletişimi çok iyi, ürünlerinin arkasında duran, hoşsohbet bir adam. Çok alışveriş yaptım kendisiyle ve henüz memnun olmadığım bir alışverişim olmadı.

WD sentetik düğümlerini nerden alıyor emin değilim ama 3. jenerasyon(Gen. 3) sentetik kıllardan yapılıyor düğümleri. Geçen sene düğüm aldığı yeri değiştirdiğini söyledi. Eski düğümleri FS pur-tech ile benzerken yenileri daha yumuşak, daha kısa ve yoğun düğümlü fırçalar. Ben yeni serisinden aldım ve bir süredir düzenli kullanıyorum. Aşağıdaki resimde en sağdaki WD sentetik fırça.
27zdzky.jpg

Fiber Kıllar ve Düğüm: Yukarda değindiğim gibi düğümdeki kıllar 3. jenerasyon, bu jenerasyonda üretilen kılların ortak özelliği uçların iyice sivriltilerek inceltilmesi bu sayede önceki jenerasyonlara göre daha yumuşak uçlara sahip fırçalar yapabilmek. Tabii sentetik endüstrisi bunu bizim için değil hanımlar daha rahat makyaj yapabilsin diye geliştiriyor. WD düğümde uçları çok yumuşak olması açısından çok başarılı diyebilirim, bu konuda Plisson ve Muhle ile yarışabilir bana kalırsa. Bu jenerasyonun bir diğer özelliği su tutmasını arttırmak için ısıl işlemle preslenerek fiber kıllara zig-zaglı bir yapı kazandırılmış, bu sayede hem daha çok su tutması hem daha çok esneklik kazanması sağlanmış. Eski jenerasyonlarda(marketlerdeki bir kaç sentetik örnekte görebilirisiniz) fiberler düz ve esneme yok denecek kadar az, loft ise daha çok su tutabilsin diye uzun tutulmuştu. Kullandığım bir iki eski sentetikten çok net hatırlıyorum da tam bir işkenceydi kullanması.

Fırça normal şartlarda 24/57 ve ya 56 mm ölçülerinde geliyor ve düğümün dibinde kılların çok açılmaması için yapıştırıcı dökülmüş. Ben kemikli bir fırça istediğim için 24/55 mm ölçülerinde sipariş ettim, Larry de düğümü 2 mm aşağı gömdü. Böyle olunca 24/57 olan fırça 25/55 ölçülerine geldi, dibindeki yapıştırıcıyı da hesaba katınca çok kemikli bir fırça orta çıkmış oldu Smile Bir daha alırsam kesinlikle standart ölçülerde isteyeceğim.

Fırçanın uçları tüy gibi yumuşak ama yapısı kemikli bir fırça, standart ölçülerinde alırsanız da aynı şekilde omurga mevcut, yayılması için bir miktar bastırmak gerekiyor. Kemikli ve uçları yumuşacık olduğu için çok olmasa da rakiplerine göre güzel bir masaj etkisi olduğunu söyleyebilirim lakin her gün kullanıldığında cildi yorabilir. Düğümü yoğun, kıllarda birbirine çok yakın ve sıkı bağlandığı için su tutma kapasitesi fena değil bu konuda da bir sentetiğe göre iyi sayılır. Islanınca kılların birbirine yapıştığını da ekleyelim. Aşağıdaki fotoğrafta zig-zaglı yapıyı göstermeye çalıştım, umarım belli oluyordur.
evazi0.jpg
2hces9c.jpg

Köpük Yapma: Bu fırça hem yüzde hem tasta çok güzel ve bol köpük yapabiliyor, çok kemikli bulanlar tasta çok rahat köpürtebilrler. Yüzde köpürtmek için benim tercihim dairesel hareket yerine aşağdan yukarı ve sağdan sola hareketlerle köpük yapmak. Bu sayede hem cildiniz hem de kolunuz yorulmuyor Smile Fırça iyi köpük yapıyor ve köpüğü yutmadan yüzünüze aktarıyor ama Plisson ve Muhle den geride bu konuda ve de onlar kadar hızlı şekilde köpük yapamıyor bir miktar daha uğraşmak gerekebiliyor.
fth9up.jpg

Genel Görünüş: Fırçanın kılları ve sapı göze güzel görünüyor, özellikle WD resin sapları çok başarılı, hem yakışıklı hem de epey sağlam saplar, fırça elde ağır ve tok duruyor Smile Yani malzeme ve yapım kalitesi kesinlikle iyi, tek sorun elden kayabilir dikkat edilmeli. Fiyatı ise 24 USD fırça + 5 USD takipli kargo olmak üzere 29 USD, 20/22/24/300 mm düğüm seçenekleri ve farklı seramik sap alternatifleri de mevcut. Özetle herkesin çok beğendiği uygun fiyatlı bir fırça, Plisson kadar yumuşak ama kemikli bir alternatif isteniyorsa tavsiye edebilirim.

Okuduğunuz için teşekkürler.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
İnceleme için teşekkürler Smile Düğüm sanki eski Plisson sentetik düğümlere benziyor onlarda da tepe kısmı komple kahverengi değil de böyle arada beyazlıklar vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bu arada fiyatı için cidden çok iyi bir fırçaymış.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Teşekkürler kaptan, Plisson gibi yumuşak uçlu ama aynı düğüm mü bilemiyorum, o konuda bilgim yok. f/p olarak çok iyi bir fırça Smile
Üstadım inceleme için teşekkür ederiz. Sizden üst üste iki inceleme geldi, cidden zevkle okudum. Ben de bu Whipped Dog'dan bir boş sap (butterscotch) sipariş geçmeyi düşünüyorum elimdeki bir düğüm için.

Üstadım desturunuz olursa ben de biraz kullanım sonrası Muhle seyahat fırçası hakkında ileride birkaç şey karalamayı düşünüyorum Smile. Sentetikler konusunda konuşmak için destur alayım dedim Smile

Tekrar teşekkür ederiz, elinize sağlık.
(24/09/2015, Saat: 22:16)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım inceleme için teşekkür ederiz. Sizden üst üste iki inceleme geldi, cidden zevkle okudum. Ben de bu Whipped Dog'dan bir boş sap (butterscotch) sipariş geçmeyi düşünüyorum elimdeki bir düğüm için.

Üstadım desturunuz olursa ben de biraz kullanım sonrası Muhle seyahat fırçası hakkında ileride birkaç şey karalamayı düşünüyorum Smile. Sentetikler konusunda konuşmak için destur alayım dedim Smile

Tekrar teşekkür ederiz, elinize sağlık.

Teşekkürler komşum, hazır fırsat varken tüm biriken incelemeleri yazayım istiyorum, yarın ve Cumartesi de son ikisi geliyor Smile WS sapları çok beğeniliyor, malzeme ve işçilik güzel, fiyatlar da uygunken almamak olmaz Smile

Estağfurullah komşum destur ne demek, dilim döndüğünce tecrübelerimi paylaşmaya çalışıyorum. Sizin fırça görüşlerinizi okumak her daim önemlidir benim için, lütfen siz de yazın.
(24/09/2015, Saat: 22:28)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler komşum, hazır fırsat varken tüm biriken incelemeleri yazayım istiyorum, yarın ve Cumartesi de son ikisi geliyor Smile WS sapları çok beğeniliyor, malzeme ve işçilik güzel, fiyatlar da uygunken almamak olmaz Smile

Estağfurullah komşum destur ne demek, dilim döndüğünce tecrübelerimi paylaşmaya çalışıyorum. Sizin fırça görüşlerinizi okumak her daim önemlidir benim için, lütfen siz de yazın.

Onur duydum üstadım, teşekkür ederim Smile.
Mühendis adamın fırça tanıtımı ve yorumu: nesnel somut analitik ölçüyle kiyaslamayla harika olmuş
Çok begendim@ Chinaski teşekkürler
@btoprak yada @izbe yayinlayana kadar en super fırça konusu WD Smile
Teşekkürler chinaski yine çok güzel bir inceleme olmuş, keyifle okudum.

Sent from my iPhone using Tapatalk
e mail adresim tipsol@me.com
Ben teşekkür ederim @tipsol komşum.
Chinaski üstadım. Çok teşekkür ederiz inceleme için. Merak ettiğim bir fırçaydı. Sağolın merakımı giderdiniz.
https://instagram.com/buyukkotukurt/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Thumbs Down Temizel yeni günlük tıraş için basmalı sentetik fırça Eyup 3 1,092 29/11/2023, Saat: 14:08
Son Yorum: Zireæl47
  Yeni bir fırça alacağım, yardımcı olabilir misiniz? Zireæl47 9 2,108 14/09/2023, Saat: 13:33
Son Yorum: Mecanica
  Sentetik Fırça Tavsiyesi flame2013 254 156,590 28/04/2023, Saat: 03:29
Son Yorum: BAYsubjeckt
  YAQI Berber 30' Tuxedo Sentetik Fırça ekindgn 15 6,199 04/04/2023, Saat: 01:55
Son Yorum: Mecanica
  rossmann isana man premium sentetik tıraş fırçası m y r 49 56,121 14/02/2022, Saat: 19:48
Son Yorum: sfenks
  Frank Shaving G4 Sentetik Tıraş Fırçası MetsGo 162 71,739 01/12/2021, Saat: 19:15
Son Yorum: Oldman
  Sentetik Kıllı Tıraş Fırçaları pars 81 95,574 16/10/2021, Saat: 20:28
Son Yorum: broraso
  The Body Shop Sentetik Fırça FloydianDM 33 38,203 12/07/2021, Saat: 18:11
Son Yorum: Murathan Kurt
  RazoRock Plissoft Sentetik Tıraş Fırçası ( italian FLag ) MetsGo 35 18,800 01/11/2020, Saat: 23:28
Son Yorum: Oldstyle
  Simpson Trafalgar Sentetik Tıraş Fırçası MetsGo 58 19,723 05/10/2020, Saat: 20:07
Son Yorum: batmanforever

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: