Aralık Teması 2015 DEcember ve DECember
Normalde pek fırsat olmasa da bugün buraya da eklemek istedim. DE ile jilet denemesi yaptım bugün. Vintage bir DE, hafif ve kısa saplı olması çok kolay kullanım sağlıyor, DE89 a yakın bir tıraşı var belki bir iki tık daha agresif, Personna Red jileti ise beğendiğimi söyleyebilirim.
32zjtw4.jpg
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
5a0f7acbd7f1df10457d6dff3eeea807.jpg

Gayet ekonomik aynı zamanda güzel bir tıraş oldu..
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
16.12.2015
RazoRock Plissoft Synthetic Shaving Brush
Monsavon Sabun
Merkur 15C Open Comb
Yeşil Astra Çift Kağıt

774a8e01b2517920e5dd8897811f65b2.jpg

Günün Fırçası: RazoRock Plissoft Synthetic Shaving Brush

Forumda bir çok kişi tarafından edinilen ve tecrübe edilen bir fırçayı bu vesile ile mercek altına almak istedim. Öncelikle bu fırçayı bana knot değişimi için gönderen arkadaşımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Fırça hakkında olumlu/olumsuz bir şey yazmadan önce farklı kombinasyonlar ile denediğimi de açık ve net bir şekilde belirtmek isterim.

İlk izlenim olarak fırçayı elinize aldığınızda çok ağır ve tok bir sap ile insanı etkiliyor Razorock. Plisson bunun yanında tüy siklet derecesinde hafif kalır. Ancak ergonomi konusunda sapın çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Hat geçişleri çok sert. Yani orta kemer gereğinden fazla çıkıntılı ve kemer altı tutma boşluğu ise normale göre daha derin. Commodore X3 fırçanın dar ve derin boşluğuna benzettim bu detayı. toplamda plisson fırçaya göre daha mukavemetli ve kaliteli bir his uyandırıyor. Plisson un sapını boyanmış uyduruk ahşap Çin fırçaları saplarını benzettiğim için ergonomi sorunlarına rağmen buradaki tercihim Razorock'tan yana.

Ön izlenim ve ergonomi sonrası tıraş faslına geçelim.
Alışkanlık gereği fırçayı normal kullanım rutinime uygun ılık su içinde beklettim. Bunu elbette suya doyması için değil fırçanın nispeten ısınması için yaptım. Keyif katsayımı artırmak adına. Sentetik fırçaların şıpır şıpır su damlattığını bildiğim/tecrübe ettiğim için kararınca silkeyip ılık su ile üstünü ıslattığım Monsavon sabunu yüklemeye başladım. Buraya kadar zaten olağanüstü birşey yok.

Gelelim yüzdeki hissiyatına:
Islatılmış yüzde köpük yapmaya başladım. Fırça gerçekten "omurgalı" bir sentetik fırça. Hemen isimdeki esinlenmeden Plisson Sentetik ile mukayese ederek gidelim. Omurgası Plisson sentetikten çok daha ilerde. bastırdığınızda da açılma eğilimi yok. Hani şu sinek avladığımız raketler gibi baskı yapınca açılmak yerine uçlardı sağa sola sapan gibi dağılıyor. Plisson ise tam aksine çiçek gibi açılıyor. Avantajı ve dezavantajını şöyle dile getireyim. Razorock ile Dairesel harekette köpük yapmak Plisson'a göre daha zor çünkü "flow" dediğimiz yüzdeki akıcılık Razorock'ta çok vasat. Ancak bu fırçayı da Paint Stroke (badanalama Hareketi) ile kullanırsanız bu açığı kapatarak çok daha başarılı bir kullanım sunduğunu söyleyebilirim. Flow avantajı nedeni ile buradaki tercihim Plisson yönünde.

Peki uç yumuşaklığı? O ne alemde. Her ne kadar ilk izlenim Plisson gibi bir knota sahip olsa da Razorock'un uç yumuşaklığı Plisson kadar ileri düzeyde değil. Ancak Razorock da yüzü hiçbir şekilde batan yada çizen, kısacası rahatsız edici bir his yaratan yapıda bir fırça değil. Uç yumuşaklığı konusunda açık ara olamasa da Plisson hissedilir ölçüde daha ilerde.

Fiyat konusunda Plisson'a göre çok avantajlı bir ürün. Kısacası bu fiyata "sapı için alınır" diyenlerdenseniz kaçırmayın derim.

Sonuç: Tıraş esnasında çok uzun zamandır bu kadar keyifsiz bir tıraş olduğumu hatırlamıyorum. Plisson da sentetik olmasına rağmen bu derece keyifsiz bir fırça değil. Teşbihte hata olmaz diyerek yazımı bir cümle ile özetliyorum.

"Tıraş bir keyifse Razorock kondom kullanmaktır."

Hepinize keyifli tıraşlar diliyorum. Smile
Onur
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
İnceleme için teşekkür ederiz @onur98 üstad. Özellikle teşbihe çok güldüm Smile Güzel özetlemişsiniz konuyu.
Yalnız, incelemeyi ilgili başka bir başlıkta yazsaydınız keşke, belki burada gözden kaçar.
Wink)
Elinize saglik yine cok keyifle okunan bir yazi.
Alip almama konusunda kararsizdim tesekkurler ben elimdeki porsuklarin tadini cikarmaya devam edeyim en iyisiWink

785dbf6896084053ed039928da778259.jpg

Ayha-al üstadın günyüzüne çıkardığı makine, Astra Mavi, Razorock sentetik fırça, Figaro sabun. Makine ilginç bir şekilde tıkanmaya meyilli , neredeyse bir kartuşlu kadar köpük ancak kaldırıyor suya tutmadan. Tıraşı iyi sayılır. En azından R89 ve Wilkinson makineden iyi.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
@mancho Aman efendim kimleri görüyoruz Smile

Sıhhatler olsun!
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(26/12/2015, Saat: 17:51)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mancho Aman efendim kimleri görüyoruz Smile

Sıhhatler olsun!

Teşekkürler sevgili onurcakmak Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara Buluşması - 23 Aralık Perşembe ekindgn 13 5,523 26/12/2021, Saat: 11:42
Son Yorum: DelikanliTiras
  Ekim Ayı Teması : TABACtober - OCtober broraso 63 16,287 03/11/2020, Saat: 16:04
Son Yorum: broraso
  Eylül 2020 Teması - SEptember, Speicktember korgunv 54 17,993 08/10/2020, Saat: 11:35
Son Yorum: İsmetaltan
  19 Aralık 2019 // Geleneksel Ankara Geltir Buluşması (Dubh Linn Tunali) ekindgn 34 11,689 21/12/2019, Saat: 23:10
Son Yorum: Efrasyab
  Ankara Yıl Sonu Buluşması 27 Aralık Perşembe Efrasyab 35 11,853 28/12/2018, Saat: 17:41
Son Yorum: Efrasyab
  Mayıs Teması - Maggio Italiana (İtalyan sabunları ayı) ckeskin 57 33,559 26/11/2017, Saat: 18:24
Son Yorum: marek
  19 Aralık 2015, Cumartesi İstanbul Buluşması ckeskin 36 25,318 10/05/2017, Saat: 18:29
Son Yorum: marek
  Yerli Malı Haftası (12-18 Aralık) Teması umutatakul 23 14,678 19/12/2016, Saat: 01:52
Son Yorum: umutatakul
  Eylül 2016 Teması - SEptember, Speicktember onurcakmak 49 27,147 30/09/2016, Saat: 23:30
Son Yorum: Saltuk
  Temmuz Teması - Shave Like a Sir ckeskin 22 13,520 01/08/2016, Saat: 01:45
Son Yorum: Aersin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: