İlginç Bir Kıl Testi (vid)
Bu videoyu yeni çektim. Daha önce benzer bir test görmediğim için hangi tip kıl testine girdiğini bilmiyorum. Sizce?

İlginç bir deneme olmuş Smile
Sizin aslında yapmanız gereken,usturayı sabit tuttuktan sonra ,saçı usturaya çarptırmak olmalıydı.
Aynı zamanda çektiğiniz kameranın autofocus özelliğini kapatıp ,manuel olarak netliğini yaptıktan sonra,yaptığınız mesafede sabit tutup ,çekim yapmanız gerekiyordu.
Bu bence deneme kıl testi grubuna girmiş Smile
bahsettigin kil testini yapip paylasmistim.
burdaki deneme amacli.
kamera cep telefonu 3mp. o ozelliklerin oldugunu sanmiyorumSmile
Bu test asili kil tesi oluyor. Yazdiginiz gibi HHT (=hanging hair test) oluyor.
Uygulama biraz yanlis. Dogru uygulandiginda carptirmak büyük hata.
Cok sakin bir sekilde yapilmasi gereken bir test.

Bu videoda cok net görünebiliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=UF-ayPofWpY

Sacin tutuldugu noktadan 1cmlik bir mesafeden sac kesilmesi gerekir. Yeni bilenmis usturalar 3-4cm e kadar cikabiliyor.
Sac kesilirken fazla esnemesi uygun degildir. Cok iyi bilenmis usturalar saci nerdeyse deger degmez keser.
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=638
bu linkteki video da benim sanirim iki gun once koymustum.
dogru test boyle degil mi?
Dogru yöne gidiyor. Big Grin
Yazdigim gibi kesinlikle carptirmak yok. Carptirmada kil sidettle kesilmenin yerine kopartiliyor. Keskinlik ölcüsü veremiyor.
O yüzden sakin carptirmadan degip hafif esnedikden sonra kesilmesi gerekiyor.

Bir önemli nokta daha ise sacin tutulus sekli. Sac sac dibi ile ileri göstermesi gerek. Yani saci basdan yolundugu gibi tutarak test uygulanir. Birde sacda jöle ve benzeri maddeler olmamasi gerek.
(10/04/2012, Saat: 19:36)Solingener Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dogru yöne gidiyor. Big Grin
Yazdigim gibi kesinlikle carptirmak yok. Carptirmada kil sidettle kesilmenin yerine kopartiliyor. Keskinlik ölcüsü veremiyor.
O yüzden sakin carptirmadan degip hafif esnedikden sonra kesilmesi gerekiyor.

Bir önemli nokta daha ise sacin tutulus sekli. Sac sac dibi ile ileri göstermesi gerek. Yani saci basdan yolundugu gibi tutarak test uygulanir. Birde sacda jöle ve benzeri maddeler olmamasi gerek.

bir de thumb pad testini detaylı anlatsanız.
sizin yönteminiz nedir yeterli keskinliğe ulaştığını nasıl kontrol ediyorsunuz?
Thump pad yöntemini tanimiyorum.

Benim kendi yöntemim asili kil testi oluyor. Baska bir yerde yazdigim gibi.. tek test olarak o geciyor. Solingende bile o uygulaniyormusdu zamaninda.
Geri kalan yöntemler usturanin agazini bozabiliyor.
Bazilar kol killarini kesince memnun kaliyor ama o yetersiz cünkü mutfakta kullanilan iyi bicaklar bile o testi rahatlikla geciyor.

Biraz deneyimden sonra asili kil testini daha iyi yarumlanabilir. Kilin kesilme asamasinda farkliliklar olabilir o farklarda bileme islemine göre degisiyor.
bu cektigim videoki test sanirim dediginizi tam karsiliyor. aynen dediginiz gibi yavasca degdirdim ve kil rahatlikla koptu.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: