Merhabalar ve Tavsiye Ricası
Aranıza yeni katıldım sayılır. Böyle bir forum açıp katkıda bulunduğunuz için teşekkürler.

Ben aslında sizin kadar gelenekçi değilim.

Gelenekle bağlantım şimdilik tıraş sabunu ve fırça kısmında.

Cildim hassas ve asla tersten almaya gelmiyor.

Hemen kızarıyor, kıl dönmesi ve sivilce yapıyor.

Onun için benim berberim bile sakal tıraşı yaparken tersten almadan tek seferde sonlandırıyor tıraşı.
Bu sefer de sinek kayamıyor tabii ki. Smile

Ben de en iyi tıraş için uzun yıllar ve denemeler sonucunda şöyle bir yöntem buldum.

Önce duş, sonra fırça ile arko sabun (Fümeler yakında geliyor, Tabac sabunu ise Temmuz'da alacağım), Fusion Proglide (benzerlerinden ve öncülerinden çok daha iyi) ile tek sefer tıraş.

Kuruduktan sonra ise (asıl bomba burada) Braun 790cc elektirikli makine ile kalanları alma ve üstüne Tabac balsam.

En az tahriş ve en temiz tıraşı bu yöntemde yakaladım. Her türlü önerinize açığım.

Herkese sevgiler.
hoşgeldiniz aramıza, makine kullanmadım ancak cildi pul pul dökülen ve arada çatlyan kardeşim wilkinson makine ile pürüzsüz bir tıraş olduğunu ve bu dökülmelerin azaldığını söylüyor. yeşil astra jilet ile kullanıyor. doğrudan ustura alın diyemem ancak bu yöntemi deneyebilirsiniz. gilette kartuşlu makinelerin nerede ise hepsini denemiş biri olarak söylüyorum bunu Smile
selamlar.
Bende eskiden cildimin hassas olduğunu sanırdım.Ne zamanki yaprak jilete geçtim o zaman anladım gerçekleri.

Yani iddia ediyorumki yüzüm hassas diyenlerin en az %85'inin yüzü hassas falan değil arkadaşlar o kadar netBig Grin

En son şu bahsettiğiniz modelin bir öncesini kullandım titreşimli falan 2 tıraş harika sonra yine başladı her yer kızarmaya kıl dönmelerine vs.

Tabiki dönüşümü gerçekleştirdiğimde tak diye harika tıraşlar alamadım tekniğin oturması falan gerekti ama şu an öyle bir noktadayımki geçen sene birisi bana hergün sinkekaydı tıraş olabileceksin dese güler geçerdim.

Ya şöyle söyleyeyim yüzümde devamlı en az 4-5 kıl dönmesi olurdu banko.Bunun haricinde böyle sivilcemsi beyaz noktalar, kızarıklıklar vs vs.Şu an arkaya dönüp baktığımda paramla rezil olmuşum diyorum sadece.

İşe yarayan bir yöntem bulmuşsunuz ancak ben tavsiye olarak hazır sabun ve fırçada kullanıyorken yavaştan jiletli makinelere geçmenizi öneririm.Tekniğinizde oturunca uygun bir jilet makine kombinasyonuda yakalayınca bu konuyu tekrar bi okuruz nereden nereye diye Big Grin

Hayırlı tıraşlar.
Sayın mancho,

Eğer bir cilt hastalığınız yoksa, hassas cilt denilen şey bence çoğu zaman yanlış teknik veya ürün kullanımından kaynaklanan bir durum. Forumdan bir çok öneri alacaksınız, bunları değerlendirin, deneyin ve sonuçta cildinizin rahat ettiğini görerek şaşıracaksınız.

Öncelikle duş alırken yüzünüzü hafif peeling özelliği olan bir ürünle (clean& clear ya da neutrogena olabilir mesela) köpürterek temizleyin. Tıraşa başlarken, köpüğü nasıl hazırlarsanız hazırlayın, en az bir dakika fırça ile dairesel hareketler halinde yüzünüze yayın. Fırçanızı da duş alırken sıcak suya koyun ki o da iyice yumuşamış olsun. Sakal yönlerinizi öğrenin, elinizle kontrol ettiğinizde en çok sürtünme olan yerin ters yönünde uzuyordur. İlk başta o yönde alın. Bunu böyle uzun açıklamaın sebebi, mesela benim sakallarım aşağıya doğru değil neredeyse çeneden kulağa doğru çıkıyor ve ilk fasıl keserken o doğrultuda kesiyorum. Siz de öyle deneyin, ilk perde sakalın çıktığı yönde. Makineyi hiç bastırmayın, ağırlığıyla kendi kessin. İkinci perde sakal çıkış doğrultusuna dik olacak şekilde olsun. Bence yüzünüzün hassasiyeti geçene kadar burada bırakın. Tersten almaya çalışmayın. Zamanı gelince hissedip tersten dalarsınız zaten Smile Ama genellikle 3 hafta kadar (her gün tıraş oluyorsanız) bir süre gerekiyor.

Benim önerilerim bunlar. Umarım faydalı olur.

Hoşgeldiniz!
Yorumlarınız ve önerileriniz için çok teşekkürler.
İlk iş jiletli bir Tıraş aleti alıp deneyeceğim. Ankara'da tavsiye edeceğiniz bir yer var mı?
Forumumuza hoşgeldiniz. Umduğunuzdan fazlasını bulmanız dileğiyle.

Zafer Çarşısı Semih Saraciyede ve Metro markette WS DE bulunabilir. Semih Saraciyede değişik makineler de var sanırım.

Değişik ve ucuz makinalar ulus tarafında muhtelif milyoncu ve hırdavatçılarda bulunabilir. WS almazsanız Rimei tercih edebilirsiniz. En kötü ihtimalle yuma veya şıkbay alırsınız.

Daha düzgün makineler için malesef büyük ihtimalle yurtdışı.

Ailenizde veya çevrenizde Slim adjustible belki bulunabilir soruşturmaya başlayın. Wink

Şuradaki bölümü okuyup makinanızı belirleyip onu almanız uygun olacaktır.

http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=5
(11/04/2012, Saat: 01:11)psycho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Forumumuza hoşgeldiniz. Umduğunuzdan fazlasını bulmanız dileğiyle.

Zafer Çarşısı Semih Saraciyede ve Metro markette WS DE bulunabilir. Semih Saraciyede değişik makineler de var sanırım.

Değişik ve ucuz makinalar ulus tarafında muhtelif milyoncu ve hırdavatçılarda bulunabilir. WS almazsanız Rimei tercih edebilirsiniz. En kötü ihtimalle yuma veya şıkbay alırsınız.

Daha düzgün makineler için malesef büyük ihtimalle yurtdışı.

Ailenizde veya çevrenizde Slim adjustible belki bulunabilir soruşturmaya başlayın. Wink

Şuradaki bölümü okuyup makinanızı belirleyip onu almanız uygun olacaktır.

http://www.geltir.com/forumdisplay.php?fid=5

Çok teşekkürler, Zafer çarşına uğrayayım en iyisi. Bu forumdan daha şimdiden çok şey öğrendim , sagolun.
Bir kaç öneri de tıraş sonrasıyla ilgili;
Tıraş sonunda yüzünüzdeki köpükleri yıkadıktan sonra (sıcak-ılık su olabilir) bir defa da musluktan gelen en soğuk suyla yıkayın, verdiği his çok canlandırıcıdır. Daha sonra şap kullanın, şapı ıslatıp tıraş olduğunuz yerlere sürüyorsunuz. Bu biraz yakar ama öyle abartılı bir şey değil, bilakis benim hoşuma gidiyor. Yaklaşık bir dk sonra yüzünüzden şapı soğuk suyla yıkayın, kurulanıp -benim tercihim- arkonun 1 tl civarında satılan yeşil kutulu kremleri var, her markette bulunur, onu yedirerek cilde uygulayın.
Ben buna ilaveten şaptan sonra aftershave de kullanıyorum, ama bence o kısmı yüzünüz rahatlayana kadar yapmayın.
Bunlar bende iyi sonuç veren şeyler, herkese uyacak diye bir kural yok. Dediğim gibi deneye deneye en uygununu seçersiniz zaten Smile

İyi tıraşlar!
(11/04/2012, Saat: 07:50)staggerlee Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bir kaç öneri de tıraş sonrasıyla ilgili;
Tıraş sonunda yüzünüzdeki köpükleri yıkadıktan sonra (sıcak-ılık su olabilir) bir defa da musluktan gelen en soğuk suyla yıkayın, verdiği his çok canlandırıcıdır. Daha sonra şap kullanın, şapı ıslatıp tıraş olduğunuz yerlere sürüyorsunuz. Bu biraz yakar ama öyle abartılı bir şey değil, bilakis benim hoşuma gidiyor. Yaklaşık bir dk sonra yüzünüzden şapı soğuk suyla yıkayın, kurulanıp -benim tercihim- arkonun 1 tl civarında satılan yeşil kutulu kremleri var, her markette bulunur, onu yedirerek cilde uygulayın.
Ben buna ilaveten şaptan sonra aftershave de kullanıyorum, ama bence o kısmı yüzünüz rahatlayana kadar yapmayın.
Bunlar bende iyi sonuç veren şeyler, herkese uyacak diye bir kural yok. Dediğim gibi deneye deneye en uygununu seçersiniz zaten Smile

İyi tıraşlar!

Önerileriniz için çok teşekkürler. Muhakkak deneyeceğim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herkese merhabalar altın porsuk 2 652 08/07/2023, Saat: 21:54
Son Yorum: altın porsuk
  Merhabalar! Cascada 5 1,685 27/06/2023, Saat: 05:44
Son Yorum: Cascada
  Merhabalar EnverCan Enver Can 3 684 07/05/2023, Saat: 15:11
Son Yorum: sfenks
  Merhabalar goshawk 14 2,222 26/04/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: goshawk
Star Merhabalar! devrimsezgin 5 2,691 28/09/2022, Saat: 19:34
Son Yorum: ferencpuskas