Yurtdışı Sitelerinden Alışveriş - Soru&Cevap
Ürün bir çeşit şef bıçağı ve bir adet herhangi bir yasak yoktur umarım. Kutu boyutu da çok büyük olmayacaktır sanırım. Verginin miktarı değil de ödemek için ptt de uğraşmak korkutuyor. Kur şu anki gibi giderse vergiden muafım diyebilir miyiz?
Bıçaklarda sıkıntı oluyor, belli bir cm üzeri kesici aletleri almak yasak. Mevzuata bakmanızı öneririm.
(02/12/2017, Saat: 23:24)Timuçin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ürün bir çeşit şef bıçağı ve bir adet herhangi bir yasak yoktur umarım. Kutu boyutu da çok büyük olmayacaktır sanırım. Verginin miktarı değil de ödemek için ptt de uğraşmak korkutuyor. Kur şu anki gibi giderse vergiden muafım diyebilir miyiz?

AliExpress ten DE tıraş aleti almıştım yanında jilet hediyesi var diye gümrükten geri dönmüştü komşum. Bu tarz kesici ve delici aletlerin yasaklı olduğunu anladım ben de.
Tıraş aleti de mi yasakmış onu da bilmiyordum.
Bana Aliexpress'te değil doğrudan Amerika'dan takipli olarak, koca kutuda şef bıçağı geldi. Hem de 3 kez. Yuzlerce jilet aldim takılmadı, onlarca ustura takilmadi. Normalde çakılar da pek takılmadı ama 15 Temmuz olaylarından sonra şef bıçağı geçti, çakı takıldı. Çakı için emniyetten yazı getirmemi istediler.

Anlaşılan bizim gümrük ile başka bir gümrük de farklı olabiliyor. Ama şu ana kadar mutfak bicaklarimdan hiçbiri takılmazken iki cakim takıldı. Adetli olduğu için 6 sise mürekkep takıldı. 3 sise takılmadı. Gibi gibi.
(02/12/2017, Saat: 23:52)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bana Aliexpress'te değil doğrudan Amerika'dan takipli olarak, koca kutuda şef bıçağı geldi. Hem de 3 kez. Yuzlerce jilet aldim takılmadı, onlarca ustura takilmadi. Normalde çakılar da pek takılmadı ama 15 Temmuz olaylarından sonra şef bıçağı geçti, çakı takıldı. Çakı için emniyetten yazı getirmemi istediler.

Anlaşılan bizim gümrük ile başka bir gümrük de farklı olabiliyor. Ama şu ana kadar mutfak bicaklarimdan hiçbiri takılmazken iki cakim takıldı. Adetli olduğu için 6 sise mürekkep takıldı. 3 sise takılmadı. Gibi gibi.

Yok takılırsa ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum gümrüğe falan gideceksem uğraştığıma değmez. Bıçak neden sıkıntı oluyor onu da anlamadım ki?
500 dolarlık motosiklet egzozu geldi, 0.35usd lık nargile agızlıgı gibi plastik agızlık geri dondu.
Machette (bildigin doner bıcagı gibi dev bisey) geldi hemde 5 tanesi tek pakette, 3cm bıcak uzunlugu olan tek cakı gelmedi.
Zamanında yaptıgım bıcak koleksiyonumun en az 70-80 tanesini yurt dısından gumruklerde kavga dovus aldım, 20 tanesini devlete hibe oldu geri bile donmedi.
Simdiye kadar 150 tane elektronik sigara parcası vs. geldi, 140 tanesi de geri dondu.
3 tane aftershave sise tek kolide geldi, hanıma tek lip stick gelmedi.

Yani dostlar, ulkemizde herseyde oldugu gibi, standardizasyon, esitlik, kural vs. yok. O gun ki gumrukcu arkadasın ruh haline, paketinizin oldugu konteynardaki diger urunlere, tasıma sirketinin aylık performansına ve guvenlik protokolleri uyumuna kadar sayısız degisken dahilinde, siparisiniz sansınıza gelebilir de gelmeyebilirde.
Yasaklı sıkıntılı urunlerden uzak durmak lazım, denemek istiyorsanızda geri donme veya daha kotusu kalma riskinin oldugunu bilerek yapın derim.

İsin ironik tarafı sınırından kimlerin gectigini, nelerin gectiginin artık kesinlikle bilmeyenler takip edemeyenler, senin 2 tane sabununu gumrukte bırakmak icin sıkı takipte olur.
Nijeryalı, suriyeli yatagı olmusun kim giriyor kim cıkıyor belli degil, en buyuk en guvenlikli olman gereken sehirde, kacak silahı/mermiyi bırak ona alıstık, 120 sise kobra zehiri getirmisler, ama senin sabununun girmesi, mutfak bıcagının girmesi memleket meselesi.
https://www.birgun.net/haber-detay/istan...93590.html
Hangi durumlarda geri döner hangi durumlarda gümrükte kalır? Mutfak bıçağı niye sıkıntı olur? AVM de baltaya kadar her türlü kesici delici aletin satılıp da girişte kişileri metal dedektöründen geçirmek gibi.
Sadece 2 tiras sabunu iceren paketim (toplam 40 dolar) gumruge takilmis, teslim aciklamasi kisminda İADE-İthali Yasak yaziyor, tekrar gondericiye mi yollayacaklar kargo ucretini odeyip? Yapabilecegim birsey var midir?
Hijyene önem veren elit bey
Geri gonderilir buyuk ihtimal. Kargo takipleri yavas guncellendiginden, bir 10-12 gun sonra satıcıya paketin geri dondugunu belirten ve partial yada full refund isteyen bir mail gonderirseniz, takipten paketi gorup bir sekilde yardımcı olacaklardır. Gecmis olsun.

Not: Hangi siteden istemistiniz?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kargo Takibi / Yurtdışı / Yurtiçi / PTT ihtilaf 972 863,890 16/12/2022, Saat: 19:35
Son Yorum: ayçiçeği
  Rusya Tuapse'de alışveriş maserati2303 7 3,964 12/01/2022, Saat: 11:13
Son Yorum: Southwestern
  Güvenilir Alışveriş Siteleri ohtararan 75 96,684 20/09/2021, Saat: 17:06
Son Yorum: Bakkal
  Amazon gift card kullanımı hk. soru EmrahEray 1 1,815 16/02/2021, Saat: 12:13
Son Yorum: EmrahEray
  Amerika ve Kanada internet alışveriş siteleri Soner 9 6,435 04/10/2020, Saat: 02:26
Son Yorum: onurcakmak
  Fransa Alışveriş hidalgo 11 8,823 13/07/2020, Saat: 00:43
Son Yorum: seydibaba
  İtalya'da Alışveriş Yapılacak Yerler ahmet67 26 15,881 06/12/2019, Saat: 23:01
Son Yorum: Jonas
  Yerli Sitelerden Yurtdışı Alışverişi mustbe 5 4,385 03/12/2019, Saat: 11:29
Son Yorum: 3RD1
  Ürdün alışveriş astana71 3 2,609 03/11/2019, Saat: 22:31
Son Yorum: Jonka
  Danimarka Alışveriş oozturk 5 3,754 28/10/2019, Saat: 22:26
Son Yorum: Soner

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: