Yurtdışı Sitelerinden Alışveriş - Soru&Cevap
Merak ettiğim bir husus var. Çok zaman önce yurt dışı siparişleri ile ilgili kanunu okumuştum. Yanlış hatırlamıyorsam şöyle 1-2 madde vardı: (Eğer yanlışsa lütfen düzeltin)

1. Yıl içerisinde en fazla X (sanırım 5-6) sayıda alışveriş yapılabilir.
2. Her alışveriş arasında en az 2 ay olmalıdır.

Bu kriterlerden dolayı hiç ürünleri takılan oldu mu? Şunun için soruyorum. Geçenlerde yurt dışından bir siparişim geldi. 2 adet siparişte yolda. Yakın zamanda yeni siparişlerim de olabilir. Bu durum en azından yukarıda yazdığım 2. maddeye aykırı oluyor. Bir sorun olur mu acaba?
@msakalli , tam rakami bilmemekle beraber bu yil yurtdisindan yaklasik 50-60 ayri parcada urun geldi. Tamami benim adima ve tamamina yakini takipli olarak geldi. Tamaminda 75usd nin altinda B/L ya da invoice olmasina dikkat edildi ya da o sekilde yazilmasi istendi. Sadece cok kucuk bir yuzde uzakdogudan geldi.

1 tanesini haric gumruge girmedi. Giren icinde 3.75 TL inceleme ucreti odedim ve teslim aldim.

Dolayisi ile yukaridaki kriterler gecerli olsa idi kesin bana piyango vururdu. Ya da esnettiler/uygulamiyorlar.
@msakalli komşum o dediğinizin sistemin uygulanması için gerekli teknolojik altyapıyı tahmin edebiliyor musunuz? Kaldı ki bunu uygulayabilen dünyada her hangi bir posta şirketinin dahi olduğunu düşünüyorum. Size posta gelecek, ptt onun alışveriş mi yoksa bir başkasından gelen herhangi bir giönderi olup olmadığını anlayacak, sisteme girecek, kotayı geçince hoop diyecek. Meşhur "Kara Tren" türküsünden sonra bir de "Pırpır Uçak" diye türkü çıkardı heralde Smile

Kaldi ki PTT o kadar akıllı olsaydı, forumda yurtdışı alışverişinin esamesi dahi okunmazdı, aldıklarımızın neredeyse hepsi yasak ürün değil mi? Smile
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
O zaman kanunlar delmek için, uygulanmamak için ya da çıkarmış olmak için yapılmış diyelim ve tam gaz alışverişe devam edelim Smile
Belki de internet efsanesidir. Ben bir sebepten dolayı gümrük ve ticaret bakanlığının danışma hattını aramıştım ve bana o ilk sayfada yayınladığım madelerin halen geçerli olduğunu belirtmişlerdi konuşmamızda. Ancak PTT'nin kafasına göre uygulamaları var bu maddelerden hariç, onu da sitelerine yazmıyorlar, siz deneme yanılma yöntmiyle buluyorsunuz. Örneğin ben Thayers tonik sipariş etmiştim, UKİM'e düştü ve sıvı olduğu gerekçesiyle yasaklı olduğunu belirtip geri göndermişlerdi. Ama bakanlığın genelgesinde sıvı ürün taşınmaz diye bir madde yok dikkat ederseniz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Evet arkadaşlar, ufak bir araştırmadan sonra şu bilgilere ulaştım:

Eskiden yukarıda bahsettiğim sayı ve süre sınırlamaları varmış ama 2015 yılı içerisinde yapılan bir değişiklik ile bu sınırlamalar kaldırılmış. Bir de şöyle bir ifade eklenmiş:
"Ancak, muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir"

Tabi burada konu olan bireysel alışverişler, ticari olanlar değil.
(30/11/2017, Saat: 17:19)Gilviir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ec3d3a73569e28477da716422ebdda5c.jpg

Hatırladığım kadarıyla bir arkadaşımız lea 100 gr ahşap kutuda sabunu 2016 yılında İmpa'dan 60 liraya almıştı. Bu sabun 27 lira kargo ücreti ile birlikte aynı fiyata denk geliyor ancak bu ürünün yanında diğer indirimli ürünlerden de alınabilir. Bu kapsamda faydalı olacağını değerlendiriyorum.

Krem yurtdışından gelir mi Huh
توركيه جمهوريتى شيخلر، درويشلر، مريدلر، مجذوپلار مملكتى اولاماز
مصطفى كمال أتاتورك
Sabunlarda bir sorun çıkmıyor ancak krem ve parfüm gibi kozmetikler gümrükten geçemiyorlar diye biliyorum.

Arkadaşımı arayıp bu krem için heyet raporunuz var mı, diye sormuşlar.

SeckinB
Aliexpressten bir ürün sipariş etmek istiyorum ancak vergi konusunu tam bilmiyorum.
30 euronun altındaki ürünlerde vergi ödenmeyeceğini duymuştum. Sipariş etmek istediğim ürün 34,36 dolar ve ücretsiz gönderim olduğu yazıyor. Euroya çevirdiğimizde 28,9 euro tutuyor bu ürünü sipariş ettiğimde ek masraflarla karşılaşır mıyım? Tüm komşularıma şimdiden teşekkür ederim saygı ve hürmetler...
Aliexpress'te cok nadiren tam fiyat yazıyorlar. Sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ayrıca Çin'den gelip, çok da gösterişli bir şey değilse kontroller az oluyor. Ama yine de adedi çok olmadıkça, yasaklı bir ürün olmadıkça gumruge takilmayip en fazla vergi isterler.

SeckinB

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kargo Takibi / Yurtdışı / Yurtiçi / PTT ihtilaf 972 856,519 16/12/2022, Saat: 19:35
Son Yorum: ayçiçeği
  Rusya Tuapse'de alışveriş maserati2303 7 3,891 12/01/2022, Saat: 11:13
Son Yorum: Southwestern
  Güvenilir Alışveriş Siteleri ohtararan 75 95,700 20/09/2021, Saat: 17:06
Son Yorum: Bakkal
  Amazon gift card kullanımı hk. soru EmrahEray 1 1,789 16/02/2021, Saat: 12:13
Son Yorum: EmrahEray
  Amerika ve Kanada internet alışveriş siteleri Soner 9 6,211 04/10/2020, Saat: 02:26
Son Yorum: onurcakmak
  Fransa Alışveriş hidalgo 11 8,700 13/07/2020, Saat: 00:43
Son Yorum: seydibaba
  İtalya'da Alışveriş Yapılacak Yerler ahmet67 26 15,689 06/12/2019, Saat: 23:01
Son Yorum: Jonas
  Yerli Sitelerden Yurtdışı Alışverişi mustbe 5 4,307 03/12/2019, Saat: 11:29
Son Yorum: 3RD1
  Ürdün alışveriş astana71 3 2,569 03/11/2019, Saat: 22:31
Son Yorum: Jonka
  Danimarka Alışveriş oozturk 5 3,674 28/10/2019, Saat: 22:26
Son Yorum: Soner

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: