Ağız Yenileme (Touch-Up) Seti
Yakın zamanda bir ustura edinerek çok şükür çelik usura dünyasına adım atabildim. chinaski üstaddan Filarmonica 13 ustura aldım. Kendisi sağolsun bileme de yaptığı için güzelce bilenmiş ve yağlanmış şekilde usturayı bana teslim etti. İlk tıraşımda cosa_nostra üstadın kayışı ile kayışlayıp ilk tıraşımı oldum, sonuç mükemmeldi ve beklediğimin de ötesindeydi. Zira Chinaski üstad bana deneme amaçlı gönderdiği usturada aynı verimi alamamıştım ve aklımda bu işe girişmekle ilgili şüphelerim vardı, ama neyseki sonuç beklediğimden de çok iyiydi.

Ancak şu var ki ben ikinci tıraşımda aynı verimi alamadım. Üçüncü tıraşımda, ilk perdeden sonra heralde bi 80 tur kayışladıktan sonra öyle devam ettim ve tıraşımı tamamlayabildim. Ara sıra keyfi olarak kayışladığım oldu, yeni başladık ya heves işte benimki. Bundan dolayı da galiba bu usturanın ben ucunu bozdum. Şimdi Chinaski üstadıma ben usturayı gönder geri al derken bir sürü kargo parası vereceğim, kaldı ki ağzını tekrar bozmayacağımın garantisi yok, yine git-gel kargo ücreti. O nedenle kendimce Touch up seti için yatırım yapayım diyorum.

Aklımda üç tane fikir var, aramızdaki üstadlarla beyin fırtınası yapıp bunlardan bir tanesiyle yoluma devam edeyim diyorum. Veya siz nasıl derseniz.

Birincisi; güzel bir balsa ağacı alıp ve G&C'den pasta siparişi verip bir set oluşturayım diyorum. 4 farklı pasta var, dolayısıyla 4 de balsa levyaha bunları sürüp, tıpkı bilemede olduğu gibi basamak basamak kalından inceye geçerek bu meseleyi çözeyim diyorum.

İkincisi; 12000 grit ve üzeri taş veya taşlar alıp öyle bir altyapı kurayım diyorum. Böylelikle taşlarda kendimi geliştirip ileride belki daha düşük gritleri de koleksiyonuma ekleyerek kendi bileme altyapımı da oluşturmama imkan sağlarım. Ama bunun da maliyetli olması gözümü korkutuyor.

Üçüncüsü; Eğer balsa ağacı yerine deriler daha verimliyse; Kalın ve pürüssüz yüzeyli deriler alıp, bunları 8cmx30cm olarak kesip, düz bir ahşap plakaya yapıştırıp, üzerine 4 farklı pasta kremleri sürerek, böyle bir set yapayım diyorum. Bunun da malzemeleri yine G&C'de mevcut. Hatta bir de süet deri alıp, ona da krom oksit sürerek de bu sete takviye yaparım diyorum. Eğer derinin arka kısmı veya direkt süet deriye pasta veya pasta kremleri sürmek daha iyiyse, bu da bir seçenek olabilir. Hatta deri yerine başka bir materyal daha verimli olacaksa o da olabilir.

Yukarıdaki düşüncelerimde ben pasta veya pasta kremleri olarak konuya yaklaştım. Bir de elmas spreyleri var. Bu ikisi arasında hangisi daha verimli ve iyiyse o da olabilir.

Siz üstadlar bana bunlardan hangisinin en verimli olacağı konusunda yardımcı olabilir misiniz? Gördüğünüz üzere kafam da hayli karışık. Tabi tek bir tanesinden gideceğiz bir şey de yok, yani bunlardan harmanlayarak da güzel birşey ortaya çıkarabiliriz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Merhaba, sizin gibi yeni başlayanlar için pasta tarzı ürünler oldukça tehlikelidir. Çoğu pasta son derece agresiftir ve ağzı çok kolay biçimde bozar. Kaldı ki yinelenen kullanımda taşla düzeltmeye göre ağzı yuvarlama ihtimalleri çok daha yüksek olduğundan ilk birkaç düzeltmenizde iyi iş görseler bile bundan sonra sürekli ağzı yubvarlamaya devam ederler, çünkü çalışma prensipleri bu şekildedir. Orta vadede ustura toptan yeni ağıza ihtiyaç duyar. Kayışlama kazaları için en iyisi nihai bir honlama taşı edinip onunla ağzı tazelemek olur. Sonra pastaya vs ihtiyaç duymadan doğrudan kayışlayıp tıraşa geçebilirsiniz.

Çok yüksek kum taşlar almanın manası yok. Her çelik her taşı kaldıramıyor, ilave olarak fazla gevrek ağız verebiliyorlar ve batıcı olabiliyorlar. Bu özellikle eli alışkın olmayan, tecrübesiz birinde iyice sıkıntılı olur. O yüzden 12k civarı sentetik veya doğal bir final taşı almanız yeterli olur.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Üstadım çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, eksik olmayın.

Bugün Lynn Abrams'ın videolarını izledim epey. Bu konu için de özel olarak video hazırlamış. Hatta linki şu; https://www.youtube.com/watch?v=28_o9N2qqUg

Zaten usturamın çok keskin olmasını istiyordum ve şimdilik 12.000'lik bir taş almak iyi olacak sanırım. Daha sonra da biraz daha kalın bir kayış almam gerekecek gördüğüm kadarıyla.

Peki bu Lynn'in videosunda olduğu gibi, kayışın kanvas kısmına 0,25 mikron bir pasta sürsem ve 3-4 tıraştan sonra, taş yerine bu pastada 6 tur gitgel yaparsam nasıl olur, bahsetiğiniz ağız yuvarlanması burada da geçerli mi? Yani şöyle toparlayayaım, 12.000 taş alıyorum ve ayrıca kanvaslı bir kayış alıyorum, 2-3 veya 3-4 tıraşta bir pastalı kanvasta, 8-9 tıraşta bir 12.000'lik taşta honlama yapıyorum, bu reçete sizce nasıl?
@onurcakmak bey Madem niyet ettiniz bilemeyi öğrenmeye ilk tercihiniz sentetik Naniwa SS taşlardan yana olsun. Belli bir tecrübeye gelene kadar doğal taşlardan uzak durun. Bir de elinizdeki değerli usturalarınızı acemiliği atmak için yazık etmeyin.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
@onur98 yok üstadım henüz kesin değil, ama teşekkür ederim marka önerisi için. Sentetikler de ne akdar verimli olur bilmiyorum, taş konusunda pek bilgim yok. Belki bekleyip doğal taş almak daha mantıklı olur. Zaten alacak olsam da hala vaktim var, bütçe fena benim bu ay.

Taş acemiye göre değil, pasta hiç değil, battık burnuna kadar cafer getir peçete amaneeey Smile
(06/12/2015, Saat: 22:52)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, eksik olmayın.

Bugün Lynn Abrams'ın videolarını izledim epey. Bu konu için de özel olarak video hazırlamış. Hatta linki şu; https://www.youtube.com/watch?v=28_o9N2qqUg

Zaten usturamın çok keskin olmasını istiyordum ve şimdilik 12.000'lik bir taş almak iyi olacak sanırım. Daha sonra da biraz daha kalın bir kayış almam gerekecek gördüğüm kadarıyla.

Peki bu Lynn'in videosunda olduğu gibi, kayışın kanvas kısmına 0,25 mikron bir pasta sürsem ve 3-4 tıraştan sonra, taş yerine bu pastada 6 tur gitgel yaparsam nasıl olur, bahsetiğiniz ağız yuvarlanması burada da geçerli mi? Yani şöyle toparlayayaım, 12.000 taş alıyorum ve ayrıca kanvaslı bir kayış alıyorum, 2-3 veya 3-4 tıraşta bir pastalı kanvasta, 8-9 tıraşta bir 12.000'lik taşta honlama yapıyorum, bu reçete sizce nasıl?

Tavsiye etmiyorum normal kayışlarken bile ağız bozabişlirsiniz şu anda, kanvasta pasta ile 10 saniyede ağzı iptal edersiniz. Çok hassas işler bunlar. Pastadan 1-2 sene uzak durun bence. Taşla ağız tazelemeyi öğrenmeniz bile 6 ay sürecektir en azından.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Komşum, 12000 lik bir taşın varsa ardından direkt deri kayışla çok harika bir tıraş çıkarman gerekir. Bunun ötesinde illaki pasta istiyorsan. Balsa ağacının üzerine 1 mikron veya 0,5 mikron elmas pasta sürebilirsin.. Ancak bu ağızı da agresif buluyorum dersen CrO kullanabilirsin, Bunu da balsa ağacının üzerinde kullanabilirsin. Ben zamanında kare şeklinde bir balsa ağacı almıştım onunla kendime bir strop yapmıştım. Bir yüzü 1mikron, bir yüzü 0,5 mikron bir yüzü de crom oksit olarak kullanıyordum. Ancak açık söylüyorum 12000 gritten sonra direkt deri yeterlidir, hem bilemede hem touch up yapmakta 12000 grit taşlar idealdir. Başka birşeye girmeyin bence
(07/12/2015, Saat: 10:07)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tavsiye etmiyorum normal kayışlarken bile ağız bozabişlirsiniz şu anda, kanvasta pasta ile 10 saniyede ağzı iptal edersiniz. Çok hassas işler bunlar. Pastadan 1-2 sene uzak durun bence. Taşla ağız tazelemeyi öğrenmeniz bile 6 ay sürecektir en azından.

Teşekkür ederim üstad tekrardan. Naniwa'nın 12.000 Speciality Stone modeline bakıyorum, uygundur sanırım. Gözlemlediğim kadarıyla bu pastalar daha çok kesici bıçaklar için uygun, usturalarda keskinlik ince işçilik istediği için o nedenle uyumlu olmuyor anladığım kadarıyla.

(07/12/2015, Saat: 15:50)taskind Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum, 12000 lik bir taşın varsa ardından direkt deri kayışla çok harika bir tıraş çıkarman gerekir. Bunun ötesinde illaki pasta istiyorsan. Balsa ağacının üzerine 1 mikron veya 0,5 mikron elmas pasta sürebilirsin.. Ancak bu ağızı da agresif buluyorum dersen CrO kullanabilirsin, Bunu da balsa ağacının üzerinde kullanabilirsin. Ben zamanında kare şeklinde bir balsa ağacı almıştım onunla kendime bir strop yapmıştım. Bir yüzü 1mikron, bir yüzü 0,5 mikron bir yüzü de crom oksit olarak kullanıyordum. Ancak açık söylüyorum 12000 gritten sonra direkt deri yeterlidir, hem bilemede hem touch up yapmakta 12000 grit taşlar idealdir. Başka birşeye girmeyin bence

Komşum taşım yok, artık bir de taş alacağız görünüşe göre. Deri kayışım sizin el yapımı kayışlarınızdan. Hatta daha yeni birşeyleriniz varsa bir tane edinmek isterim. Ben ona dovo'nun kayış kremini sürerek daha iyi ve yumuşak bir kondüsyon edinmesini sağladım ve şu an öyle kullanıyorum. Bu arada benim aklımda daha kalın bir deriden ve biraz daha kısa birşeyler yapmak var. Ek olarak arkasına kanvas ya da denim bir kayış daha eklemek.

Siz kromoksitten bahsetmişsiniz, peki pastaya göre daha mı verimli olur? Kullanmak istersem balsada mı kullansam daha iyi olur yoksa deriye veya başka bir şeye mi süreyim? Bir de Thiers Issard'ın pasta kremi var, onu veya muadili bir ürün denediniz mi, onlar hakkında bir düşünceniz/tespitiniz var mı?

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: