Fırçaların sürekli ıslak kalması..
Değerli arkadaşlar,
Bir tıraş fırçasının bir berber fırçası misali sürekli ıslak olarak tutulmasının zararları var mıdır? 2 günde bir mutlaka tıraş olan biri için bu uygulamada fırça zarar görür mü?
Eğer berberleri düşünürsek müşteri kapasitesine göre 10 ila 30 arası sürekli kullanılan bir fırçaya göre ben 2 günde bir kullanacağım.
Her daim yumuşak bir fırça ile mi karşılaşırız, yoksa bir zaman sonra yeni bir fırça sahibi mi oluruz Smile
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
Islak tutulmasından kastınız nedir? Siz fırçayı kullandıktan sonra suyunu silkeleyip standa ters bir şekilde asmıyor musunuz? Çünkü benim bildiğim tüm fırça firmaları bunu önerir. Yapmazsanız ne zararı vardır, ömrü ne kadar kısalır bilmem ama genelde fırçalar nemli ortamda bile durmasın derler. Berberlere gelince, fırçalar sürekli kullanımda olduğu için, ıslak kalmaktan dolayı zarar görene kadar muhtemelen değiştirme zamanları geliyordur diye düşünüyorum.
(06/12/2015, Saat: 21:45)ms_1907 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Islak tutulmasından kastınız nedir? Siz fırçayı kullandıktan sonra suyunu silkeleyip standa ters bir şekilde asmıyor musunuz? Çünkü benim bildiğim tüm fırça firmaları bunu önerir. Yapmazsanız ne zararı vardır, ömrü ne kadar kısalır bilmem ama genelde fırçalar nemli ortamda bile durmasın derler. Berberlere gelince, fırçalar sürekli kullanımda olduğu için, ıslak kalmaktan dolayı zarar görene kadar muhtemelen değiştirme zamanları geliyordur diye düşünüyorum.

Islak tutulmasından kastım içinde su olup fırça da diklemesine içinde olacak.. Bu arada ben de fırçamı tabi ki yıkayıp kuru tasın içine koyuyorum..
Bir kaç gün evvel işten gelince tıraş olacağım diye fırçayı suya basıp banyodan çıktım. Ev hali tabi ki, ansızın misafir gelince ben tıraş olmayı unutmuşum, sabahleyin suda tüm gece beklemiş yumuşacık bir fırça ile tıraş olunca bu fikir belirdi kafamda ..
Eski köye yeni adet peşinde değilim tabi ki, ama fırçada çok yumuşaktı gerçekten, olmazsa sabah işe giderken suya basmalı, gece gelince tıraş olmalı Smile
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz!" [Konfüçyüs]
Bu kadar uzun sure suda kalmasi dibindeki yapistiricinin etkisini kaybetmesine sebep olup kil dokmeler meydana gelebilir.ben cesaret edemem iyi bir porsuk fircaya oyle bisey yapmaya. @onur98 ustat daha net bilgiler verir bu konuda.

Bütün gün suda bırakmanıza gerek yok. Bir kahve kupasını bu işe adayabilirsiniz (Old Spice' ın hediye kupası gibi). Tıraştan önce 4-5 dk. kadar fırçayı ılık veya hafif sıcak su (el değecek kadar) dolu kupada bekletirseniz yeterli olur (yeterli görmezseniz 9-10 dk gibi). Porsuk kılında süreyi daha az, 2-3 dk gibi düşünebilirsiniz. Su yüksekliği düğümün dibine kadar ulaşmasın. Kıl uzunluğunu 3/4 kadarı yeterli olur.

Gerçekten yumuşak fırça istiyorsanız bu işlere girmeden, güzel bir porsuk fırça edinebilirsiniz.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Bugun Naci hocanin uslubu uzere, Semogue 830 sabah saat 8.00-de sicak suya biraktim, aksam tiras oldum. Tiras oncesi tekrar sicak su ekledim. Sonuc fevkalade, cok mukemmel derecede yumusamis, hafif ciziciligi bile kayboldu.
Maşallah balığa bakar gibi bakıyorsunuz fırçalara. Arada yemlemeyi unutmayın Big Grin
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
ben köpününü elimle sıyırıp standa değil rafa dikçe koyuyorum, dipleri güçleniyor ve çok çabuk kuruyor

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Domuz Fırçaların Ömrü Ne Kadardır? Rigbie 41 19,132 02/03/2020, Saat: 15:49
Son Yorum: Rigbie

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: