Kuru Köpük de Nedir?
Merhaba,

Az önce bir başlık altında kuru köpük iletisini okudum ve kafama dank etti.

Acaba bende mi kuru köpük mağduruyum diye bir anda fikir çaktı kafamda. Çünkü çoğu seferinde sanki o güpgüzel kıvamlı traş köpüğüm hiç mi hiç jiletin sakallar üzerinde kaymasını kolaylaştırmıyor gibi geliyor. Jiletin sakalımı kestiği yüzey henüz saniyeler geçmesine rağmen sanki hiç traş köpüğü kullanmamışım gibi kupkuru olarak çıkıyor köpüğün altından.

Özetle kuru köpük nedir? Kuru köpük hatasına düşmemek için, kuru olmayan köpüğü nasıl elde edebilirim.

Not: Cella sabun kullanmaktayım artık son 2 haftadır.
Kuru köpük nedir,
Hazır köpükler, o tüpten elimize sıktığımız köpükler, işte onlar kuru köpüktür. Neden kurudur peki? Çünkü kartuşlar jilet arasında su tutar, dolayısıyla sakala girmeden hemen önce köpüğü ıslatıp istenilen kıvama getirmeye çalışır. Uzun süre kartuş kullandım, şimdi DE kullanırken köpükte sıkıntı yaşadım. Çünkü alışmışım...

Bir de kuru köpük dediğimiz şeyde, jiletin üzerine kıllar yapışır.

Kuru köpük budur, kuru olmayan köpük nasıl elde edilir, onu açıklayamam. Bakalım kim açıklayacak Smile
Köpük kıvamı konusununda Youtube üzerinden video izleyin, "köpük nasıl olmalı, yüzde nasıl durmalı" şeklinde görsel olarak bir fikriniz olur. PaulH mesela nispeten kuru köpük yapar, kuru köpük referansı olarak bunu örnek alabilirsiniz. Forumda bu arkadaşın vidoları ile ilgili başlık var.

Sonra denemeler yapın. Tıraş olmadan köpük yapıp elinize uygulayın, parmak uçlarınızla kayganlığını, yoğunluğunu vs.. kontrol edin. 4-5 kere elde uygulama yaparak deneyin. İlk seferde az su ekleyin, kıvamına bakın. Sonraki denemelerde su miktarını arttırın. Tecrübe kazanmak için biraz sabun harcayacaksınız.

Son olarak köpüğü sakallarınıza güzelce uygulamalısınız. Köpüğü uygulamadan önce yüzünüzü ve sakallarınızı suyla nemlendirmeniz faydalı olacaktır.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Cella bilindiği üzere kolay köpük yapılabilen bir sabun yani su konusunda olağanüstü dikkatli olmanıza gerek yok bence.Benim size tavsiyem bir kereliğine fırçada aşırı su bırakarak köpük yapmayı deneyin,elinizde fırçayı köpürtün ve durumu gözlemleyin,baloncuklu bir köpük olacaktır.Daha sonra birkaç kez su miktarını azar azar azaltarak köpük yapmayı deneyin baloncuklar yok olmaya başladığında ideal köpüğe yakınsınız demektir.Bende başlarda fırçayı oldukça silkeleyerek kuru ve çok kremamsı köpük yaptığımı bu yöntemle anlamış oldum.
Belli bir süre sonra zaten fırçanızda bırakmanız gereken su miktarı kullandığınız sabun ile bağlantılı olarak otomatikleşiyor.Ters yöntem olarak suyu az fırçadan suyu bol fırçayada gidebilirsiniz.Köpük fırçayı ters tuttuğunuzda akmayacak,damlamayacak ve içinde baloncuklar olmayacak şekilde kremamsı bir köpük ideal köpüktür.
Su oranı az, sabun/krem oranı fazla olmuş köpük demektir.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Köpüğün kalınlığı bu konuda bize fikir verir mi? Yüzümüzdeki köpük inceyse, neredeyse köpüğün altından cildimizi görebiliyorsak su oranının çok yüksek olduğunu ve aynı şekilde köpük yüzde oldukça kalın bir tabaka oluşturuyorsa sabun oranının yüksek olduğunu söyleyebilir miyiz?
(11/12/2016, Saat: 17:05)harveyspecter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Köpüğün kalınlığı bu konuda bize fikir verir mi? Yüzümüzdeki köpük inceyse, neredeyse köpüğün altından cildimizi görebiliyorsak su oranının çok yüksek olduğunu ve aynı şekilde köpük yüzde oldukça kalın bir tabaka oluşturuyorsa sabun oranının yüksek olduğunu söyleyebilir miyiz?

Evet genel olarak böyle bir gözlem yanlış olmaz. Ama şunu da belirtmekte fayda var: Kuru-ıslak köpük ve kalın-ince köpük farklı olgulardır. Suyu bol bir kalın köpük de olabilir. Yani köpüğün kalın olması kuru veya fazla sabunlu olduğu anlamına gelmez. Usturanın iyi çalışması için berberler de kalın köpük yapar ama normalden daha suludur. Altta cilt görünmez, sulu ve kalın köpüktür. Yine tam tersi bol sabunlu veya kuru bir köpük de ince olabilir. Kısacası kalın köpük, kuru köpük, ıslak köpük ve kuru köpük birbirleriyle farklı kombinasyona girebilirler.
@Lorenzo komşum tam tekerleme gibi oldu .
@harveyspecter komşum el alışkanlıgı ile zaman içerisinde farklı makina ve jiletlerin karakterini anlayarak nasıl sabun yapmanız gerektiğini otomatiğe bağlıyorsunuz keyifli traşlara devam .
Durmak yok aydınlanmaya devam. Tıraş Bilimine Giriş 101 Smile
(11/12/2016, Saat: 21:01)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Lorenzo komşum tam tekerleme gibi oldu .

Ben de şimdi farkettim @Nani Kuş komşum, kırkküpkırkınındakulpukırıkküp olmuş resmen Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Köpük Fotoğrafları theunnamed 405 184,217 17/03/2022, Saat: 00:00
Son Yorum: exselans
  Bugün tıraş olurken çok zorlandım. Bu yüzden önerileriniz nedir ? hakan88 6 4,977 29/10/2021, Saat: 19:14
Son Yorum: taka
  Sıcak Tıraş Köpük Makinesi KRAL 11 6,019 15/07/2020, Saat: 14:41
Son Yorum: mvorun
  Köpüğünüzün olduğunu anlamak için kriterleriniz nedir? kantona 16 6,121 16/06/2020, Saat: 01:52
Son Yorum: kantona
  Kuru Cilt için Öneriler dearlord 6 2,978 08/04/2020, Saat: 03:13
Son Yorum: dikdik_s
  Ilk geleneksel trasta köpük sorunu mehmets 28 14,502 04/03/2020, Saat: 11:45
Son Yorum: ENDER3470
  Bu fırça nedir? icanucar 2 2,540 22/01/2020, Saat: 18:38
Son Yorum: icanucar
  Sabun mu kullanıyorsunuz?Köpük mü ? dogukan.bjk2 14 9,466 14/05/2019, Saat: 17:23
Son Yorum: ahbap
  Tıraş kreminin gerçek rolü nedir? (2002 - Hürriyet) FearOfATG 7 4,148 25/01/2019, Saat: 18:36
Son Yorum: FearOfATG
  Tıraş Sonrası Yüze Köpük Uygulama FloydianDM 34 30,743 09/03/2018, Saat: 17:00
Son Yorum: Soner

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: