Timor TTO vs. Timor TTO
Öncelikle belirtmek isterim ki, bu konuyu bilgilendirme ve görece ilginç durumu iletmek için yazıyorum. Bunun dışında herhangi bir amacım yoktur.

Merhabalar,

Geleneksel tıraşa döndükten ve bir nevi bağımlısı olduktan sonra, kendime bir makine daha almaya karar verdim. Bu makine başka bir tıraş takımının parçası olarak yaşayacak ve günlük tıraş rutinimin her zaman bir parçası olmayacaktı.

Daha önce de bir iki yerde söylediğim gibi, benim geleneksel tıraştaki amaçlarımdan biri de kalıcı bir tıraş takımını çok uzun süreler kullanabilmek olduğu için tereddüt etmeden ikinci makinemin (bildiğim ve tanıdığım) Timor TTO olmasına karar verdim ve İmpa'dan (yine) mat krom bir Timor TTO ısmarladım.

İlk tıraş makinemi Ankara Solingen'nden almıştım. Forumda da tartışıldığı gibi her iki mağazanın fiyatları arasındaki fark merak konusu olmuştu ve ben de fırsattan istifade iki farklı yerden aynı makineden alarak konuyu bire bir inceleme şansım olacağı için ikinci Timor'u İmpa'dan ısmarladım.

Ankara Solingen'den aldığım Timor'un bir incelemesi yine bu forumda mevcut. Kısaca özetlemek gerekirse kalitesi son derece yüksek, hatasız, defosuz, agresif olmasa da mild denemeyecek, hata sevmeyen (kabul etmeyen demeyelim) ve ilginç şekilde asimetrik (bir tarafı kontrollü şekilde daha agresif) bir tıraş makinesi o Timor. Asimetrikliği "Acaba hatalı üretim mi?" sorularını bana da sordurmuş olsa da, alt plaka baskısının temizliği, her iki tarafın bıçak tutma düzgünlüğü ve mağazada gördüğüm diğer TTOların da bu şekilde olması nedeni ile bana özellikle böyle yapıldığı izlenimini bıraktı ve -hatalı üretim olsa dahi- bu yönünü sevdiğimi farkettim son bir kaç günde.

Pekala, İmpa'dan aldığım Timor böyle değil mi? Sonuçta ikisi de Timor. İlginçtir ki iki Timor arasında fark var. Bu fark hem kozmetik ve hem de tıraş karakteristiği olarak kendisini belli ediyor. İmpa'dan gelen Timor'un kaplaması daha ince ve bazı kozmetik hatalar var. Kapakları açan iç barın bir kısmında kaplama, pirinci kapatmayacak kadar ince örneğin. Kelebek kapak menteşelerini tutan plakaların kaplamaları biraz daha farklı. Alt plakada kalıp farkı var. Barlar bıçağa daha yakın ve deliklerden biri çok az da olsa eğri ancak; bıçak kavrama ve düzgün tutma konusunda en ufak bir kusur yok. Son olarak içinden çıkan jiletin marka baskısı daha farklı görünüyor. Daha az mürekkep kullanılmış gibi bir hali var. O jileti henüz kullanmadım; diğer Timorlar gibi iki hafta dayacak mı, merak ediyorum.

Tıraş karakteristiğine gelirsek, bu Timor çok daha uysal. Yüzünüzü tahriş etmek için bile ciddi efor sarfetmeniz gerekli. Üç ya da dört tıraş görmüş bir PermaSharp ile yakın tıraş olmak pek mümkün değil. Son olarak, bu Timor simetrik bir makine. Her iki tarafı da çok mild. Pekala, bu durumdan şikayetçi miyim? Hayır. Sonuçta her gün kullanacak olsam bile tutuşunda ve barlarında hata olmayan, kendine has karakteri olan bir makine İmpa'dan gelen de. Belki her gün kullansam çok mild olduğu için daha agresif bir makine isterim ancak; bu ikinci Timor'u kullanmayacağım anlamına gelmiyor.

Sonuç olarak piyasadaki her Timor aynı değil. Bunun bilinmesinin gerektiğini düşündüğüm için bu yazıyı kaleme aldım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Detaylı fotoğraflar:
Fotoğraf albümü
IMG_2697_zpswphuynut.jpg
IMG_2695_zpsege5nfhq.jpg
IMG_2691_zpszamixzj9.jpg
IMG_2689_zpsxr8fnan7.jpg
IMG_2687_zpsjkoweoe9.jpg
IMG_2685_zpswpcu01vd.jpg
IMG_2683_zpsaa3kqiqk.jpg
IMG_2681_zpspy6caaf0.jpg
IMG_2679_zpsasbs2ref.jpg
IMG_2677_zpsaxwcicpg.jpg
IMG_2675_zpstlaiej9x.jpg
IMG_2673_zps1i7zltu6.jpg

Diğer Timor'un detaylı fotoğrafları:
IMG_2724_zpsftx4fp4s.jpg
IMG_2723_zpsbmkqdgrw.jpg
IMG_2719_zpse3xsb4ev.jpg
IMG_2717_zpsfsgtrxqx.jpg
IMG_2715_zpsqnysi6zq.jpg
IMG_2713_zps2chgibuc.jpg
IMG_2711_zpsu6tv5gnq.jpg
IMG_2709_zpsszp5ovdy.jpg
IMG_2707_zpsoaa72uhv.jpg
IMG_2703_zpsegrdxuvq.jpg
IMG_2699_zps7ax4su1b.jpg
IMG_2705_zpsxtcqetm7.jpg
Elinize sağlık @bayindirh , bilgilendirme ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederiz.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Tesekkur ederiz @bayindirh. Fotoğraflama imkanınız var mıdır?
Ellerinize sağlık, ilginç geldi açıkçası bana 2 ürün arasında fark olması. Fotoğraf olsa çok daha güzel olur bizde görmüş olurduk aradaki farkları.
Teşekkür ederiz. Detaylı fotoğraf paylaşabilir misiniz?
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(15/12/2015, Saat: 01:05)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederiz. Detaylı fotoğraf paylaşabilir misiniz?

Rica ederim. Yeni (İmpa) Timor'un fotoğraflarını ekledim. Diğer Timor'un detaylı fotoğraflarını çeker çekmez eklerim buraya da.
Ben İmpa'dan mat Timor aldım, kaplama ve kalite hissi bana çok başarılı geldi. Geçmişte incelediğim Timor'lara göre daha başarılı, ona binaen aldım.
Mild bir makina, başlangıç için çok uygun, ve günlük tıraşta cildi hırpalamıyor. Jileti her yönde gayet simetrik tutuyor.
Bendeki Çinden gelen ile birebir aynı görünüyor. Zaten ağırlık ta bunu teyit ediyor.

Kişisel kanaatim Timor, hem Geisen & Forsthoff firmasına hem de Çinli firmaya fason üretim yaptırıyor. Aradaki fark da bundan kaynaklanıyor. (Bu, teyit edilmiş bir bilgi değildir, kullanıcının tahmini üzerine yazılmıştır.)
Olabilir. Diğer Timor'un ağırlığı da bu civarda. En fazla 1-2 gram oynar.

Bendeki diğer Timor bu kadar mild değil, barları daha aşağıda, base plate farklı bir kalıpla basılmış. Onun da fotoğraflarını, aynı bu şekilde ve sırayla, çekip ekleyeceğim buraya. O zaman farklar daha da belli olur diye düşünüyorum. İki tıraş makinesi aynı yerde değiller, o yüzden önce yazıp sonra ekleyebiliyorum Smile

@Aersin hocam, bendeki yeni Timor da aynen öyle ancak; daha önce de dediğim gibi diğer Timor aynı görünmesine rağmen pek yeni başlayanlara göre değil.
İlk almış olduğum Timor'un fotoğraflarını da ekledim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rockwell R1 ve Timor 1322 kıyaslaması Timor1322 17 10,997 15/06/2020, Saat: 11:59
Son Yorum: Oldstyle
  Timor TTO İncelemesi bayindirh 57 43,080 12/06/2019, Saat: 16:53
Son Yorum: rocnel
  Timor Razors totan35 12 17,357 26/04/2012, Saat: 12:37
Son Yorum: pars

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: