Yanmasız tıraş var mıdır?
Bir kaç haftadır Schick krona ve polsilver ile tek perde tıraş oluyorum. Yanma olmuyor, as kullanmıyorum ama acıma yok.
www.BarbarosRazors.com

Hiç yanmama diye birşey var tabi ki. Geçenlerde olduğum bir tıraşta 0 yanma olmuştu. Ancak, bunun devamlılığını sağlamak zor gibi. Çünkü çok kriter var. Kullandığınız ekipman, kaç perde tıraş olduğunuz, doğru teknik, o gün cildinizin durumu vb. çokça etken sayılabilir. Benim bildiğim, kısa süreli yanmalar sorun değil, gayet normal. Özellikle şap tıraşın kalite testi gibi. Şap uygulandıktan sonra az ve kısa sürede geçen yanma olursa sorun yok ama aksi durumda bir yerde yanlış var demektir. Şu ana kadar edindiğim bilgi ve tecrübe bu yönde.
benim durum aslında şu 2 perde de şap ile hiç e yakın yanma oluyor anlık, 3perde de şap ile yine çok az bir yanma yaşıyorum. ama as kullandığımda 10 15 saniye süren bir yanma oluyor. Gerçekten cildimi zorladığımda tahriş yaşadığımı net anlıyorum 2 3 dakika yanma vs ile. ama bahsettiğim aslında bu başta söylediğim ufak yanmalar da normal mi hani ben iyi tıraş oluyorum ozaman diyebilir miyim?
Benim edindiğim bilgi ve tecrübelere göre 10-15 saniyelik yanmalar kısa süreli kabul edilir ve bu gayet normaldir. Bende de durum benzer, özellikle as/kolonya kullanımında kısa süreli yanmalar oluyor. Kanımca siz iyi/kaliteli tıraş oluyorsunuz.
Anlamaya çalıştığım buyduBig Grin yani 10 15 sn normal ise o zaman bir oh diyebiliirm. çünkü forumda hiç yanma olmadı cümlelerine baktıkça bir sinirle tıraşa vurdum kendimi hepBig Grin
Örneğin bende bugün neredeyse 0 yanma oldu. 2 perde tıraş sonrası zaza şap ve rebul balsam kullandım. Tıraş kolonyası ya da as. sürmedim. Daha önce belirttiğim gibi 0 yanma bence mümkün ama bunun sürekliliğini sağlamak zor. Bence 10-15 saniyelik kısa süreli ve hafif olan yanmalar gayet normal.
Kardeşim, bazılarımız gibi hergun tıraş olma zorunlulugun yoksa, 2-3 gunde bir guzel bir tıraş olunca pürüssüz ve sıfır yanmalı tıraşlar oluyor.

Başkalarının dediklerini okuyup denedikçe, sanki ögrenme modunda gibi oluyoruz ve degisik seyler deneyince yuzumuzu yıpratıyoruz.
Biraz aynada herseyi unutarak kendi kendinize tıraş olun. Benim onun dediginden çok, senin yuzun ne diyor;
Geçen tıraşta şurası yanmıştı bu sefer bastırmayayım, geçen tıraşta şurası tahriş olmuştu, demek ki sakallar orada farklı bir açıda, tersten almamak icin burayı şu yönden alayım.... gibi.
cildiniz hassas olabilir , tıraşınızda çok sorun olmasada şap ve as yanma yapar.Mevsim uygun alın bir hassas ciltler için balsam , hem yanmadan kurtulursunuz hemde tıraş sonrası tahriş v.b. şeylerin güzelce tamirini bakımını yapmış olursunuz.
cevaplarınız için teşekkür ederim. @dikdik_s hocam aynen dediğiniz gibi yapıyorum. ama maalesef günlük tıraş olmak zorundayım bazen zorluyorum 3 perde vs o zaman ohhh diyorum cayır cayır yanıyorumBig Grin ama normal kasmadan tıraş olunca süper yanma tahriş yok genelde de dediğin gibi suratımı tanıyarak yapıyorum . yani tıraş olurken heh şimdi şurası yanacak diyebiliyorum yani ne nane yediğimi tahmin edebiliyorumBig Grin
balsam vs mecburen kullanıyorum iyi geliyor. zaten as kullanıncada 1 dk yi bulmayan yanmalar yaşıyorum genelde
Belki cildiniz için uygun olmayan ekipman kullanıyorsanız fazla yanmanın sebebi olabilir. Günlük tıraş olduğunuza göre, Fatip, R41, progress gibi saldırgan aletler ve tahrişe meyilli jiletler sizin için uygun olmayabilir. DE89 ya da 34C ile yeşil astra kombinasyonu 2 perde. Tersten (ATG) almayın. Yine de yanma oluyor mu? Rolleyes

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günlük tıraş için Merkür 42C vs 34C Andreichu 2 866 09/09/2023, Saat: 20:05
Son Yorum: kaankkaraman
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,775 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Ters yönlü tıraş ve zorluğu.. _Olgun_ 14 17,399 25/02/2022, Saat: 14:19
Son Yorum: Hexciter
  Tıraş Aleti Tavsiye winterdrops 127 67,399 28/01/2022, Saat: 23:33
Son Yorum: marv
  Tıraş Sabunu Nasıl Köpürtülür ? eggman 135 137,000 26/02/2021, Saat: 20:53
Son Yorum: Mustafa40
  Hassas Bir Cilt İçin Tıraş Olmak tarkaner 21 9,256 21/11/2020, Saat: 22:24
Son Yorum: Tıraşçı
  Aceminin İlk Geleneksel Tıraş Tecrübesi Ve Tekniği esatakgul 6 5,079 21/09/2020, Saat: 17:39
Son Yorum: korgunv
  Tıras Terimleri - Kısaltmalar dikdik_s 27 23,063 21/05/2020, Saat: 01:26
Son Yorum: GecayS
  Tıraş Sabunu Performans Kriterleri (Koruma, Kayganlık, Nemlendirme vs.) habaz 8 6,752 09/05/2019, Saat: 01:09
Son Yorum: korgunv
  Aceminin Tıraş Makinesi Kararsızlığı esatakgul 10 6,728 03/02/2019, Saat: 10:05
Son Yorum: jegal

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: