Sağlıklı gülüşler :)
Tüm geltir ailesine merhabalar Smile İlk yazımı kendimden , sakal yapımdan ve bu sitenin bana kattıklarından bahsetmek yani kısacası sizlerle tanışma yazısı olarak yazmak istiyordum ama @impaticaret e 34cHD nin bir türlü gelmemesi ile bu yazı biraz gecikiyor (ürünlerin gelmesini dört gözle bekleyen sabır yoksunu ben sürekli Mustafa beyin kafasını şişiriyorum , o ise her zaman tüm nazikliğiyle cevap veriyor burdan teşekürlerimi sunmak isterim Smile ) . Bende hazır finallerim bitmiş ve boş zamanım varken sizlerle dış görüntümüzü belkide en çok etkileyen , insan ilişkilerinde ilk göze çarpan ve birçoğumuzun bakımını üstünkörü yapıp çokta önemsemediği dişlerimizden bahsetmek istiyorum . Yazıma başlamadan önce diş hekimliği öğrencisi olduğumu henüz mezun olmadığımı ve yazacaklarımı katıldığım seminerlerden , okuduğum yurt içi ve yurt dışı yayınlardan , profesörler ile sohpetlerimden ve derslerde öğrendiklerimden yararlanıp kendi düşünce ve yorumlarımı katarak aktaracağım.
Dişlerimiz vücudumuzdaki en sağlam ve dayanıklı yapılardandır , belkide bu yüzden onların sağlığını kaybetmeye başladığını farketmeden gerekli ilgiyi göstermiyoruz . Dişlerin sağlığını kaybetmesi uzun bir süreç olduğu gibi eski haline gelmeside uzun ve ağrılı bir süreçtir birçok vakada sağlığına kavuşturmak mümkün dahi olamamaktadır . Ayrıca doğanın kanunu olan yaş ilerlemesi , ingiliz diş hekimleri birliğine göre vücudumuzun geri kalanında olduğu gibi dişler ve diş etleri üzerinde de büyük etkisi bulunmaktadır . Bu yüzdende onları sağlıklı tutmalıyız . Günde yalnızca 5 dakikamızı ayırmak zor olmasa gerek .

_Beslenirken seçimlerinize dikkat edin = Doğal lifler içeren çiğ meyve sebzeler tükrük sıvısıyla birleştiğinde diş lekelerini giderebilme özelliği vardır . Güne tüm bir elmayı doğramadan ısırarak katır kutur yiyerek başlamayı deneyin , elmanın metabolizmamızdaki faydalarını saymakla bitmeyeceği gibi , diş etlerine yaptığı masaj etkisi ve diş yüzeyindeki lekeleri çıkartma yetisi azımsanamayacak derecededir . Bunun yanında armut , kereviz , havuç , karnabahar ve salatalığı beslenmenizde mümkün olduğunca bulundurun .
Benzer bir şekilde bazı yiyecek içecekler dişlerinizi lekeler . Kahve, çay, yaban mersini, kuş üzümü, turunçgillerin suları, gazlı içecekler ve kırmızı şaraba dikkat edin . Sigarayı söylememe gerek yok galiba Wink

_Fırçalamanıza özen gösterin = Günde en az sabah ve akşam olmak üzere ikişer dakika süren fırçalama yapmanız , ne olursa olsun üşenmemeniz gerekmekte . Dişlerinden sıkıntı yaşayanlar genelde suçu diş fırçasına atar ama fırçalamanın %90'nı tekniğiniz ile ilgilidir . Bakkaldan alacağınız 1 liralık medium bir diş fırçası dahi fazlasıyla iş görür . Yinede ben size elimizdeki tüm seçeneklerden bahsedeyim deneme yanılma yolu ile kendinize en uygununu bulacaksınızdır .

...Manuel diş fırçaları = Hemen hemen yüzlerce çeşidi olan en basit fırça tipidir . Görevini tekniğinizle birleştirdiğinizde çok güzel yerine getirir . En çok önerilenleri farklı yönlerde çapraz ve farklı boylarda kılları barındıran orta sertlikte ve küçük başlı olanlarıdır . Markası ve fiyatı farketmezsizin bu özellikleri olan her fırça makbuldür .
Bu katagoride şuanki favori fırçalarım =
. Colgate 360° ActiFlex ProductShot_Colgate360Actiflex.jpg
. Colgate 360º Surround
360-Surround.jpg

...Pilli diş fırçaları = Motor güçleri ve aldıkları enerji kısıtlı olan sadece pazarlamaya yönelik ama manuel diş fırçalarından hiçbir farkı olmayan (fiyat dışında Big Grin) fırçalardır ve almanızı önermem . Çalışma prensibi titreşim vermektir . Morfoloji dersinin ortasında hocanın bu diş fırçalarını amaçsız bir vibratöre benzetmesi üzerine gülmekten baygınlık geçirdiğimiz bu aletlere hiç saygı duymuyorum şahsen Big Grin
Bakınız şekil A1 :S =
big_2452072685ys.jpg

...Şarjlı diş fırçaları = Aynı anda salınım dönme ve titreşim hareketlerini en verimli şekilde yaparak plak oluşumunu diş eti çekilmesini ve renk değişimi gibi problemleri gidermeyi vaat ediyorlar . Peki vaatlerini yerine getiriyorlarmı kesinlikle evet , buna ek olarak her diş üzerinde kaç sn durmanız gerektiğini size hatırlatıyorlar fazla baskı uyguladığınızda sizi uyarıyorlar hatta telefonunuza indireceğiniz bir programla diş fırçalama rutininizi değerlendirerek size karne çıkartıyorlar . Yani anlıyacağınız günümüz teknolojisini sonuna kadar kullanıyorlar . Gillette traş aletlerine benzettiğim bu ürünü kullanmak tamamen sizin bütçenize ve tercihinize kalmış . Ben şahsen nasıl double edge traş aletini mach 3 e tercih ediyorsam , manuel diş fırçasını ve kendi yeteneğimle kolaylıkla yapabileceğim diş fırçalama işlevini , şarjlı diş fırçasına yeğlerim . Bu konuda lider 2 marka var =
1) Oral B ve Braun birlikteliği = Bu marka altında satılan çoğu ürün ülkemizde kolaylıkla bulunabilmekte , yine aynı şekilde başlıklarını kolayca bulduğunuz gibi bazı süper market indirimlerini yakalar ve depo ederseniz kısmen ucuza mal edebilirsiniz .
Oral-B-Triumph-5000-toothbrush-273x300.jpg
Yukarıdaki 5000 modelini bir süre kullandım , gerçekten işini çok güzel yapan bir alet , eğer tercihiniz elektrikli fırçalardan yana ise bu ürünü öneririm .
Oral-B-TriZone-500-coolbrander-Feedback-...592301.jpg
Yukarıdaki Tri zone başlıklarından kesinlikle uzak durun yaptığı süpürme hareketi tartarı diş eti içine doğru sıkıştırıp zamanla birçok probleme neden olmakta . Bu arada resimde tried and tested, totally cool yazarak reklam yapmışlar , deneyen ve test edenlerin amacı belli ve günümüz havalı olma isteğini kullanan reklamcılık bir diş fırçasında .. nebilim fazla söze gerek yok Big Grin
2) Philips ve Sonicare birlikteliği = Eğer elektrikli diş fırçasında karar kılmış iseniz ve yurtdışı alışverişi sizin için problem olmayacaksa (makinayı almakla bitmiyor sürekli başlık için alışveriş yapmanız gerekecek) bu üründen iyisini bulamazsınız . Her yönden oral B den üstün olduğuna şüpheniz olmasın .
8006643_200-200.jpg
Bu üründe diş fırça başlığı sterilizasyon ünitesi dahi var , ne kadarda gerekli öyle değil mi Tongue
..Doğru fırçalama tekniği =
.Diş fırçasını 45 derecelik açı ile tutup diş eti hizasından ağız boşluğuna doğru fırçalayın. Dış yüzeyden başlayıp yapacağınız bu fırçalama yumuşak ve oval bir şekilde ön dişlerden arka dişlere doğru olmalıdır.
.Dişin dış yüzeyini bu şekilde fırçaladıktan sonra fırça biraz daha eğimli tutularak iç yüzeye geçilmelidir. Dişin iç yüzeyini fırçalarken diş etinden ağız boşluğuna doğru bir fırçalama uygulanmalıdır.
.Son olarak dişlerin çiğneme yüzeyi yani keskin kısmı fırça tamamen düz tutularak ileri – geri fırçalanmalıdır.
-Bunları yaparken her dişin her yüzeyine birkaç saniye ayırın
_Diş ipini küçümsemeyin= Diş ipi ağız temizliğini olmazsa olmazı olmasına rağmen Türk halkı olarak kullanma oranımız çok çok düşük , gereksiz olduğu düşünüldüğünden mi üşengeçlikten mi bilmem ama bu alışkanlığı kazanmamız şart . İsterse uzay üretimi diş fırçası olsun diş kontak noktalarına hiçbir diş fırçası erişemez ve günde 1 kere diş ipi kullanmamız gerekir .
Diş-Çürüğü.jpg
Nasıl kullanıldığını çok güzel anlatan bu videoyu izlemenizi öneririm =

_Ağzımızda sadece dişler yok dil ve yanakları unutmayın= Bakterilerin çoğu dil ve yanaklarımızda birikmiş iken dişlerimizi fırçalayıp ağız bakımımızı tamamladığımızı düşünüyoruz . Yurtdışında bu iş için özel fırçalar veya aletler kullanılıyor , tabi türk sektöründe çok yer edinemiyorlar çünkü bilinçli değiliz . Peki ne yapalım yurtdışı alışverişimi . Hayır hiç gerek yok Mustafa beyin getirtmesini umabiliriz yada normal diş fırçamızla dil ve yanaklarıda fırçalayıp fırça arkalarında bulunan plastik tarakla silebiliriz , az çok iş görür .
Tongue-Cleaner.jpg

_Diş macunu seçimi= Geldik en çok kafa karışıklığı yaşanılan ve hata yapılan noktaya . Tonlarca vaatler sunan okadar çok diş macunu varki , genelde seçme kriteri reklamda görüp hıı bu iyidir şeklinde oluyor . Diş macunu seçerken dikkat edeceğiniz en önemli nokta beyazlatıcı özelliği olanlardan uzak durmak olsun . Bu macunlar kullandıkları aşındırıcı çizici kimyasallarla iş yapmaya çalışır ve genelde gözle görünür harika bir beyazlık vermezler ve mikroskop altında fazlasıyla hasar verdikleri anlaşılır . Diş eti sağlığını da bozmaya birebirdirler .
S2013013100811230000_L.jpg
Bu signal serisi ayrı bir faciadır . İçindeki mavi renklendiriciler renk nötrleme sistemiyle diş minesine yerleşirler ve bir beyazlamış ilizyonu yaratırlar. Uzun vadede diş renginiz çok daha kötü hale gelecektir..
-size önerebileceğim 2 diş macunu markası var . Bunlardan ilki parodontax . Son zamanlarda seminerlerin odak noktası durumunda çok başarılı bir ürün , diş eti rahatsızlıklarını bitkisel içeriğiyle azaltıyor ve florür içermeyen seçeneği var . Aranızda florür yok mu ee nasıl iyi bir macun oluyor o zaman diyenler olduğunu duyar gibiyim . Florür bilinenin aksine fazlası dişe ciddi zararları olan bir maddedir ayrıca yutulması durumunda zeka geriliği yapmaktadır , o yüzden çocuk diş macunları bulunmakta , aman ne gerek var bizimle aynı macunu kullansın deyipte florürlü ürünü macunu yutma eğilimi olan küçük çocuklarınıza vererek onlara kötülük yaptığınızı bilin lütfen . Gelenim tadına , açık açık söylüyorum iğrenç sanki çamur gibi ve köpürmüyor ama doğal içerikli hangi ürün güzel tatlıki bence değer . Bir diğer marka ise sensodyne . Bu markanın başarısı herkesin dilinde zaten . Çok fazla çeşidi olduğu içinde kendinize göre en uygununu bulursunuz . Benim size önerim sabahları sensodyne akşamları parodontax kullanmanızdan yana , sabahları aldığınız florür size zarar boyutuna gelmeden yarar sağlıyacak akşamlarıda diş eti için harika bir macun kullanmış olup sabaha sağlıklı diş etleriyle uyanacaksınız .

_Gargaralar= Gargaralar hem ağızda kalan bakterileri öldürmek adına hemde ferah bir nefes için harikalar . Ayyyy ama benim ağızım yanıyorrrr demeyin lütfen otuz saniye dayanıverin . Peki gargarayı nasıl kullanmalıyız . Burda sizlerle dekanımızdan öğrendiğim bir püf noktasını paylaşmak istiyorum. Dişlerimizi fırçalamadan önce yani daha ağız bakımının ilk aşaması olarak kullanacağız . Kulağa saçma geliyor dimi ama bu şekilde kullanılan gargar tartarı yumuşatacak ve diş fırçasının daha rahat çıkarmasını sağlıyacak . Ayrıca hepimizin farkettiği üzere gargaralar bol renklendirici içeriyor ve belli bir süre sonra dişe bu renkler leke leke yerleşiyorlar ama biz gargaradan sonra fırçaladığımız için böyle bir tehlikede olmuyoruz , yararından faydalanıp zararından kaçıyoruz Wink

Bana çok şey öğreten bu siteye elimden geldiğince ve zaman buldukça birçok konuda katkıda bulunacağım . Hepinize sağlıklı gülüşler dilerim Smile
Elinize saglik harika bir yazi olmus.

Peki dis taslari icin ne/neler onerirsiniz?
Diş taşlarını hekim kontrolünde aldırmanızı tavsiye ederim , evde uygulayabileceğimiz yöntemler bilinçsizce yapıldığında çözümsüz tahribata yol açar . Temizlik işleminden sonra bakımını iyi yaparsanız uzun yıllara diş taşı sorunu yaşamazsınız Smile
@Turquoise ; faydalı bilgiler içeren güzel bir yazı hazırlamışsınız, teşekkür ederim.
Hocam gerçekten de çok güzel bir paylaşım oldu bu, teşekkürler Smile

Diş beyazlatma, diş rengi tonu açma, konusunda da bildiklerinizi paylaşır mısınız?
Rica ederim bilgi paylaşımı insanı mutlu ediyor , geltiri çok seviyorum ve aranızda olmak güzel Smile
Çok güzel bir yazı olmuş keyifle okudum elinize sağlık, aramıza hoş geldiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Tebrikler, sağlıklı ve faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık komşum
@naayi Smile Diş beyazlatmanın birçok yöntemi vardır . En basitinden bahsedecek olursam kocakarı usulü karbonat limon karışımıdır Big Grin Ne kadar masum gözüküyor öyle değil mi ama aslında dişlerinizi kaybetmenize bile yol açabilir . Karışımın belli bir oranı ve uygulamanın belli bir süresi bulunmamakta . Bu yöntemde herkesin kendine göre doğruları var . Eğer aşırıya kaçarsanız büyük hasarlar yaratırsınız eğer şans eseri oranı tutturursanız dişleriniz kısa sürede beyazlar . Ben önermiyorum ama denemek isteyen oranları az tutup 1 dakkayı aşmadan uygulayabilir ama kesinlikle diş etlerinize deydirmemeye çalışın . Bir diğer yöntemse ezilmiş çileği fırçaya koyup fırçalamak bu yöntemle harika beyazlık beklemeyin ama birkaç kullanımdan sonra ton farklılıkları oluyor . Bir diğer yöntem ise yılda bir benimde uyguladığım bir ürün =
images?q=tbn:ANd9GcS8Q-_vyADQPEGfFBdlQ4-...81olo0jflE
Doğru kullanılırsa bir zararını görmezsiniz . Ama içinden çıkan diş kalıbı korkunç derecede geniş içine fazla jel koymanıza ve diş etlerine ne kadar dikkat ederseniz edin bulaştırmanıza neden oluyor ve diş eti çekilmesinden yanmasına birçok probleme yol açar eğer böyle kullanırsanız . Ben hekimime diş kalıbımı çıkarttırıp şeffaf pekiştirme yaptırdım bunu kullanarak dişlerimle tam temas eden jel diş etlerime hiç değmiyor ve tam sonuç elde ediyorum . Son ve en garanti olan yöntem ise hekiminize gidip beyazlatma işlemi istediğinizi belirtmek . Bu şekilde en kısa sürede ve bu konuda uzmanlaşmış bir doktor ise hiç zarar riski olmadan dişlerimizi beyazlatabiliriz . Hekimin yöntemi ise diş etlerine koruyucu bir tabaka sürüp lazerle katılaştırır daha sonra diş minesine beyazlatıcı jel sürüp lazer ile diş yapısına göre belli bir süre uygulama yapar ve temizlik işleminden sonra ışıl ışıl gülümsersiniz , tabi diş hekiminden hekimine değişiklik göstersede çokta ucuz bir yöntem sayılmaz .

Hoşbuldum arkadaşlar çok teşekür ederim Smile
Hoşgeldiniz öncelikle, güzel yazınız için teşekkür ederim, elinize sağlık.

Diş ipi konusu maalesef bir facia oluyor, ön kısımları bir şekilde halledebiliyorum ancak arka kısımlara ulaşmak imkansız gibi, birde diş araları kapalı gibi, diş ipini aradan geçirene kadar çenem uyuşuyor Smile
www.BarbarosRazors.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: