Rocnel, Single Edge Razor / Model SE-P
db63561c19202f6938b421ac765ef3eb.jpg

Rocnel Se-p ile ilk tıraş. Bu alet ej89 a göre ustura sayılır. Nasıl bir kesiyor anlatılmaz yaşanır. Çok keskin. Sakına sakına kestim. Tabi tutuş açısı vs ayarlamak zor oldu. Tek perdede bile keser sakalları. Boyun altı çalışırken tırstım. Oray ej 89 ile kestim Smile

Bunun için biraz daha tecrübeye ihtiyacım var. Çünkü yanlış açı tahriş yapabiliyor. Ama temiz tıraş. Jilet olarak da muhle kullandım. Arada deneyeceğim.
Rocnel SE de ne acısı baba ya. Yuzune koydugun gibi Rocnel acısını yakalarsın kendiliginden. Agırlık dolayısıyla elinize degisik gelmistir. Hic cekinmeyin, guvenli agresif olmayan bir makinadır.
(29/01/2018, Saat: 19:47)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Rocnel SE de ne acısı baba ya. Yuzune koydugun gibi Rocnel acısını yakalarsın kendiliginden. Agırlık dolayısıyla elinize degisik gelmistir. Hic cekinmeyin, guvenli agresif olmayan bir makinadır.

Agresif değil ama yüz direkt jileti hissediyor komşum. Bundan sonra ej89 ile şov yapıyor gibiydim. Ej çok güvenli geldi hemen sonrasında.

Çok temiz çalışıyor yalnız. Anında kesiyor sakalları. Yüzümü kesmedim ama çok yakın geldi jilet. Biraz çalışmam lazım. Çok güzel ele oturuyor belki bastırmışta olabilirim. Yine de biraz zamanı var daha
(26/12/2017, Saat: 16:07)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar yedeklerle birlikte listeyi oluşturdum. Listeyi bu mesajla kapatıyorum.

Hepinize bilgi vereceğim.

Standart tek tip üretim olacak.

Yılbaşından sonra çelik siparişi vereceğim. Muhtemelen Kore üretimi 304 ya da 316 paslanmaz çelik olur.

Komple kumlu yüzey olacak.

Bilmeyen arkadaşlar için belirteyim, mild bir alet değildir.

Murat Bey bu mesajda uysal bir alet olmadığını yazmış ki benim görüşüm de o şekilde. Tabii ki bir R41 değil ama EJ89 veya Tech'e göre de gayet saldırgan. Dikkatli kullanmakta fayda var.

Yeri gelmişken sap konusunda ufak bir eleştirim var. Ellerim büyük değil, EJ89, R41 gibi aletlerin saplarından da uzunluk olarak memnunum. Hatta Rimei'nin sapı da bunlardan kısa olmasına rağmen alet çok hafif olduğu için ondan da memnun(d)um. Fakat SE-P'nin sapı bana biraz kısa geldi. Elim aşağı yukarı bir 1 cm daha uzunluk arıyor bu sapta.
Ben Rocnel Single Edge'i Permasharp jilet ile kullanıyorum. Gayet rahat ve temiz tıraş sağlıyor. Elimde mevcut olan diğer makinelere (R41, Progress, Gillette Slim) göre en sevdiğim özelliği kafa açısının çene kemiğimin kenarına köşesine çok uygun olması ve dönemeçli yerlerde açısını kaybetmeden çok rahat tıraş sağlaması.
Feather ile ben de birkaç kaza yaşadım..
Sakal 3-4 günden fazla olduğunda tıkanma sorunu yaşıyorum.

Elite serinin de açısı bu şekilde ise bir adet edinmek isterim....
Merhaba

Öncelikle çeşitli alet sapları var, her insanın ayakkabı numarası bir olmadığı gibi ele uygun gelebilecek geometrideki sap ihtiyacı da farklı olabilir. Bizde şuan 3 çeşit sap bulunuyor, elitin uzun olanı, gem sapı ve eski üretim ortalama ölçüdeki saplar. Uzun sap isteyenler özellikle belirtebilir.

Agresiflik olayın değinmek isterim tekrar, bu aleti tanıtırken baştan bu çok konuşuldu ama yinelemek de fayda var. Aletin bir sırt kısmı var, tümsek gibi, suratınıza ilk önce bu kısım yaslanıyor, bu kısım diğer tıraş aletlerinden farklı olarak biraz daha yüksek ve diktir. Suratınıza bastırdığınız zaman bu yüksekliğin etkisi kalmaz ve doğrudan jilet dik açıyla suratınıza tema eder, tahriş yaratabilir bu da size agresif izlenimi yaratır. Diğer mild tıraş bıçaklarında bastırsanız da güvenli bar kapalı olduğu için çok fazla etki etmez, yani bu tıraş bıçağı mild ama çok az bastırdığınız zaman o etkisini kaybediyor.

Üç parçalı tıraş aletlerinde jilet üst kapak tarafından kavranır, ama sıkıştırma bölümü genelde yanlardaki 4 er mm'lik alanlardan eğerek jileti sabit tutar. Tıraş olduğunuz zaman jiletin uç kısmı başlığın hizasında yaslanarak destek alır, ancak tek taraflı destek olduğu için genelde jilette titreşim olabilir, kıl çekme dedikleri olay genelde burada yaşanıyor. Yani jilet sert değilse, ısıl işlemi iyi yapılmamışsa olması gerekenden inceyse kıl çekme olayına sık rastlanır. Rocnel SE-P modelinde ise jileti alttan ve üstten tam olarak içine alan bir boşluk bulunur, bu boşluk yaptığı 15 derecelik açı ile toplam 36mm üzerinden jileti tam orantılı olarak kasar ve sıkıştırır, titreşim yapmasını önler, bu aletin en güzel özelliği budur.

Agresif makine üretimini zaman zaman çok arkadaşımız istiyor, ama bilen bilir agresif üretmeye karşıyım, çok az agresif alet üretirim ve agresif aletleri yalnızca ben tanıdığım kişilere özel olarak veriyorum, çok nadiren bir kaç parça agresif aleti şartlı olarak satıcılara verdim. Bunun sebebini daha öncede açıkladım, insanlar agresif makinelere kusurlu gibi bakıyor, forumda çok sık böle bir konu açılmıyor, çünkü forumdaki arkadaşlar makine özelliklerin biliyor. Örneğin yukarıdaki arkadaşım mild(R89) bir aletle güvenle tıraş olduğunu söylüyor, bunu okuyan her 100 kişiden 95'i bunun SE-P nin emniyetsiz olduğunu düşünür, aleti eleştirmek için söylemediğini biliyorum, mild olmadığını anlatmak için kıyaslıyor ama genel tüketiciler maalesef bunu bilmiyor Smile SE-P serisini agresif üretmem için o kadar çok ısrar geldi ki yine de yapmadım, çünkü biliyorum ki ucuza çelik agresif bir alet yapsaydım, şimdi forumda kendini kesen bir sürü arkadaş olurdu Smile Elit model çok mild bir alet, gerçekten tam günlük tıraş için, feather jilet ile uyumlu olarak hiç tahriş etmeden müthiş günlük tıraş sunuyor, ancak bu modeli aşırı agresif bulanlar var. Ben bunu bildiğim için orta plakanın iç kısmına baştan sona "yalnızca profesyonel kullanıcılar içindir" şekilde yazı yazdım. İnsanların çoğu soruyor bu ne diye, mecburen ekliyorum.

Özetle, Rocnel SE-P modeli el alışkanlığı kazanmış kullanıcılar için MİLD bir alettir. Ancak aleti yeni kullanmaya başlayan yeni yeni tanıyan insanlar için MİLD +1 kategorisinde sunulması gerekiyor. Özellikle feather jilet ile kullanmaya başlarsanız zamanla günlük tıraşta çok efektif kullanacağınızın farkına varacaksınız.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

(30/01/2018, Saat: 01:33)gravesgel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben Rocnel Single Edge'i Permasharp jilet ile kullanıyorum. Gayet rahat ve temiz tıraş sağlıyor. Elimde mevcut olan diğer makinelere (R41, Progress, Gillette Slim) göre en sevdiğim özelliği kafa açısının çene kemiğimin kenarına köşesine çok uygun olması ve dönemeçli yerlerde açısını kaybetmeden çok rahat tıraş sağlaması.
Feather ile ben de birkaç kaza yaşadım..
Sakal 3-4  günden fazla olduğunda tıkanma sorunu yaşıyorum.

Elite serinin de açısı bu şekilde ise bir adet edinmek isterim....

Teşekkürler, elit model mild bir alet, köpük tahliyesi çok başarılı, jileti sıkıştırması mikronluk, milimetrenin %2'si hassasiyetle pimleri ayarlanıyor. Feather jiletin iç öçüleri mikronluk olarak diğer jiletlerden biraz daha fazladır. Ona göre tasarım yaptım, diğer jiletler biraz daha zorlanarak girer, bu model ile keskin olmayan standart dışı bir jilet kullanıldığı zaman istenen etkiyi vermez, sakalların dip kısmını ıskalayarak geçebilir.

Bu arada ek bilgi

ROCNEL SE-P (Kore menşeli 316 )
ROCNEL DE-P ( Kore menşeli 316)
ROCNEL ELİT MODEL ( İTALYAN 316L)
DENİZCİ SERİSİ AYARLI MODEL ( Ana parçalar FRANSIZ 316 L bazı parçaları Fransız 904L ) Piyasadaki en pahalı çeliktir.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Yüzük, eject simgesi hariç gerçekten çok güzel gözüküyor. Big Grin Tüm ürünlerinizde verilen el emeği ve kalite hemen hissediliyor. Böylesine güzel ürünlerin sizin gibi yerli bir üretici tarafından yapılması gerçekten gurur verici.
Murat Bey, her ne kadar özelden görüşmemizde olumsuz cevap vermiş olsanız da affınıza sığınarak belki benim gibi istekli çıkar düşüncesiyle Rocnel P20 modeli ile ilgili talebimi buradan da yazmak istedim.
(30/01/2018, Saat: 13:00)SKYBRAVE Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yüzük, eject simgesi hariç gerçekten çok güzel gözüküyor. Big Grin  Tüm ürünlerinizde verilen el emeği ve kalite hemen hissediliyor. Böylesine güzel ürünlerin sizin gibi yerli bir üretici tarafından yapılması gerçekten gurur verici.
Murat Bey, her ne kadar özelden görüşmemizde olumsuz cevap vermiş olsanız da affınıza sığınarak belki benim gibi istekli çıkar düşüncesiyle Rocnel P20 modeli ile ilgili talebimi buradan da yazmak istedim.

Teşekkürler,

Eject simgesi yüzüklerde yok, ayarlı alette var sadece, onu koymak mecbur gibi, çünkü pratiklik olsun diye o simgeye geldiğinde üst kapağı fırlatıyor, elle jileti çıkarmak için uğraşmamak için,

P20 şekil olarak elite çok benziyor ama iki tarafı eşit ölçüde kesmez, bir tarafı mild, diğer tarafı ekstra agresiftir. İlk ürettiklerimizden sonra kullanıcılar iki tarafı eşit makine talebinde bulunda ve o şekilde gitti. İlerleyen zamanlarda çok talep gelirse yapılabilir tabi ki.

Saygılar
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

@marek sponsorluğunda Rocnel SE-P test sürüşüne başladım. Görselliği hakkında fazla yoruma gerek yok, zira vitrin süsü olarak bile kullanılır. Jilet yüklemesi son derece pratik, yüklenen jiletin kayması oynaması zıplaması söz konusu değil. Alet mild, ancak çok etkili, canavar gibi çatır çatır kesiyor, kesilen sakal sesini de çok güzel duyuruyor. 3 günlük sakalı MWF + Permasharp kombinasyonuyla 2 perdede tertemiz yaptı, aftershave kullanmaya ihtiyaç duymadım. Özellikle günlük tıraş olanların ya da tahrişten kaçınmak isteyenlerin kesinlikle denemeleri gereken bir alet bu açıdan. 2 noktada sıkıntı yaşadım, birincisi köpük tahliye kanalı koyu MWF köpüğüne fazla dayanamadan tıkandı, tıraş süresince 2-3 kez jileti çıkarıp tekrar taktım – ki bu esnada çok işe yarayan jiletin dışarda kalan kulakçıkları da ikinci sıkıntımdı – burun altında XTG giderken jilet kulakçığıyla burun dibine çentik atmamak için dikkatli olmak gerek. Düzenli kullanımla kulakçık tedirginliği gidecektir, köpük tahliyesi için de kanala DE’lerdeki gibi enine uzun 2 atık boşluğu konulabilir ya da @rocnel üstadın ilk mesajda yazdığı – ben burada göremedim ama gözden kaçırmış olabilirim - taraklı versiyon tercih edilebilir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rocnel Elite Series (İlk Mesaj Güncel) rocnel 77 51,665 08/09/2022, Saat: 21:33
Son Yorum: My72
  King C Gillette Double Edge Safety Razor hlkkzn 75 38,760 23/05/2022, Saat: 12:32
Son Yorum: abdussamedy
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 315,053 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Rockwell Model T ati19 1 2,014 26/04/2021, Saat: 02:29
Son Yorum: marv
  Parker Adjustable Safety Razor ckeskin 91 62,649 22/03/2021, Saat: 18:31
Son Yorum: krub
  Ufo Razor Handles GeltirBot 15 23,224 24/02/2021, Saat: 01:35
Son Yorum: mustbe
  Barebo Safety Razor - Sweden emiriko 1 4,958 02/10/2020, Saat: 02:01
Son Yorum: erkantalya
  Rocnel Sailor S Timor1322 55 22,305 04/09/2020, Saat: 17:50
Son Yorum: rocnel
Heart İNCELEME: Razorock Hawk Single Edge Safety Razor izbe 50 33,150 29/08/2020, Saat: 23:19
Son Yorum: shaving nick
  Wolfman Lass BBS-1 Razor inceleme Nani Kuş 33 16,687 05/08/2020, Saat: 19:01
Son Yorum: korgunv

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: