Sakal kökleri mi suçlu ben mi?
İki yıldır geleneksel traş tutkunuyum. Her sabah iki perde traş oluyorum, ilki WTG sonra XTG,tersten pek almıyorum. Hiç tahriş yaşamadım ama traş sonrasında sakallarım hep bir gölge olarak yüzümde kalıyor.Belki de kıl kökleri cilt yüzeyine yaķın olduğu için öyle görünüyor bilemedim. Makina EJ89L, jilet Feather, fırça Omega 11047 Mixed, sabun DR Harris Arlington. İlk perde c60dc3038d0f932a877177b8ed837244.jpg7fd6e1deec49752708e9fa890703236a.jpg05601703c696036cba609acae7fda5fd.jpg
af5c411b8cc2c9f34c46fe991f2b355c.jpg46e45b91c78960f554b5b88a42f36624.jpg3423e76d4944475aec281710310ba5d3.jpg
ikinci perdeabcce8f436e0fb87297874487c2c172f.jpg02bdef667ab41b71ae3f0d0875f0c292.jpg67bc5e69e7fefda3a6ad696c62f074ef.jpgcb8a02644d794262c48dd01801065524.jpg26b7a99e18565f34c295f9364210cd5e.jpg

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tanışma başlığınıza da baktım, DE89'unuz varmış. Alet biraz yumuşak kalıyor olabilir sakal yapınıza ve sertliğine. "kısa Progress gelince inceleyeceğim 37C Slant da ikinci alternatifim." yazmışsınız, aynı sıralamayla bunları tavsiye edecektim ben de. Muhtemelen bu alet değişikliğinden sonra gözle görülür bir iyileşme olur diye tahmin ediyorum.

Sakal kalan yerlerinize bakınca, o bölgelerde sakallarınzın, cildinizdeki çukurların içerisinde kaldığı görünüyor. Bir de sakallarınız yatık gib o bölgelerde, dolayısıyla yumuşak başlı 89 oralara pek dalamamış. Çene altı genelde problemli oluyor. Tıraş sonunda birkaç tekrar ile, özellikle tam sırıtır pozisyonda veya cildinizi çene kemiğinden yukarı doğru gerdirirseniz, kıllar daha da belirginleşiyor ve alet daha iyi alıyor.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Dostum cok guzel gidiyorsun, razor burn yok, batık yok.
Bu şekilde hergun rahat tıraş olun, biraz daha yakın isteyince o yakınlıgı ogrenene kadar baya bir zorlu surec geciyor. Ve arada cildi dinlendirmek gerekiyor. Hergun 2 perde WTG,XTG dogru yoldasız. Bebek poposu olucam diye kasmayınız.

Simdi bir daha baktım. Kulaktan ceneye dogru, cene kenarlarını atg yapmaya baslayın, uzun cekisle degil kısa cekislerle.
Diger yerleride XTG yapıyorsunuz ya, atıyorum 2ci perde de soldan saga yapıyorsanız, 3uncu perde de yine xtg ama bu sefer tersine sagdan sola yapın.
Zaten onu da yaparsanız benimle tamamı ile aynı sekilde tıras oluyor olacaksınız Smile

Sakal yonlerimiz aynı
Simdi gece vakti tam cizemedim, ben yarın kendim nasıl yapıyorum sakal yapılarımız benzer oldugu için cizip buraya eklerim. Karsılastıralım sizinki ile.

Saygılar
onurcakmak ve dikdik-s üstadlar, çok teşekkür ederim ilginize. Bahsetmemiştim, yüzde köpürtme yapıyorum.
Iki perdede farklı yönde xtg yapıyorum bazen. Çene bölgesi derisini de geriyorum biraz. Bir tek kısa çekiş olayına pek elim alışık değil, denerim. Bir ara Mantic 59un J Hook tekniğini seyredip bir iki denedim ama en iyisi bir Slant almak o teknik yerine. Öncesinde Progress bir gelsin de bakalım. Belki de EJ89u elden çıkarıp Slant alabilirim Progresse arkadaş olarak.

(12/02/2016, Saat: 13:21)Men-Sup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: onurcakmak ve dikdik-s üstadlar, çok teşekkür ederim ilginize. Bahsetmemiştim, yüzde köpürtme yapıyorum.
Iki perdede farklı yönde xtg yapıyorum bazen. Çene bölgesi derisini de geriyorum biraz. Bir tek kısa çekiş olayına pek elim alışık değil, denerim. Bir ara Mantic 59un J Hook tekniğini seyredip bir iki denedim ama en iyisi bir Slant almak o teknik yerine. Öncesinde Progress bir gelsin de bakalım. Belki de EJ89u elden çıkarıp Slant alabilirim Progresse arkadaş olarak.

Size onerim progressi bir sure deneyin memnun kalacağınizi düşünüyorum.
Bana gore 89 lar da efektif eğer keskin jilet kullanırsanız

aynı sorun nedeni ile bende slant alıp denedim
hiçbir faydasını görmedim
agresif alet keskin jilet ikilisi ile bu sorunumu gideriyorum (futur / astra)
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Benim de sakallarım kesim sonrası buna yakın duruyor. Fatip ile almama rağmen birşey değişmedi, ben kabul ettim yatık sakalları bence takma fazla kafaya Smile
Evet Dostum,

b4xh14.jpg

1ci Perde WTG. Aslında tam degil arada XTG de oluyor ama farketmez sonucta ATG birsey yok. Herseyim asagı dogru

jscyvd.jpg

2ci Perde XTG. Ben ekstra olarak ceneyi de ortadan ikiye buluyorum. Bu sekil daha rahat ediyorum. Genel olarak hersey agızdan kulaga dogru cekiliyor. Boyun altıda aynı sekil cene tarafından , kulaga dogru capraz asagıya dogru cekiyorum. Bu aslında XTG gibi duruyor ama benim kıl yapımda WTG oluyor.

eq3yg0.jpg

3cü Perdeyi kafama göre 2 ayrı şekilde yapıyorum. Farkları sadece boyun bolgesinde yuvarlak içine aldıgım bolgeyi ATG mi yapacagım yoksa WTG mi yapacagım.

Benim cene altım boyun bolgem en sert sakala sahip bolge. Gerdirme yaparak veya kafamı arkaya atarak cildimi gerdigimde, ATG yaparken hep batık kıl olayı oluyordu, bunu tam tersi yontemle yaparak cozdum. Nasıl yani derseniz, Kafamı geriye atıp gerdirerek degilde, cenemi vucudume yaslayarak alt gıdımı sisiriyorum, oyle yapınca gerdirmeden kaynaklı jilet takılması veya batık kıl yasamadan ATG yapabiliyorum.

Usteki paragrafı tekrar okumanızı tavsiye ederim. Zira onemli. Tıraşınızda fark yaratabilir.

Bu perde de ayrıca olmazsa olmazım, (pembe ile isaretledigim) çene kenarlarını kulaktan ceneye dogru ATG olması, o yüz kenarlarının bebek gibi kaymak olması.

Umarım anlatabilmişimdir.
Resimli anlatım şahane üstadım. 1. Perdemiz aynı. 2. Perde genelde kulaktan ağıza doğru yani çizimdekinin tersi yönde alıyorum. Üçüncü perde benzer ama çene altını hiç aşağıdan yukarı almadım buna cesaret edemem. Çenemi vücuda yapıştırıp gıdıyı şişirmeyi bir defa denedim jilet cildin üst tabakasını aldı kanattı.
İkinci perdede çeneden kulağa doğru almayı bir deneyeyim. Çene bölgesi benim de çok sert, bir tek kartuşla o bölgeyi rahat alabiliyorum ama teslim olmayacağim o beşkardeşe...

@dikdik_s abi gene döktürmüşsün çok bilimsel yaklaşmışsın, dikkatle okudum benzeri sorun bende de vardı ilk tıraşta deneyeceğim. Umarım faydasını görürüm.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yatik sakal seiko 98 80,720 17/11/2019, Saat: 00:04
Son Yorum: TheCurseOfCurl
  WTG, XTG, ATG ve Sakal Yönüne Göre Tıraş Teknikleri pars 56 95,414 24/06/2019, Saat: 13:59
Son Yorum: Silentsv
  SAKAL VE BIYIK TIRAŞI totan35 26 47,824 10/05/2013, Saat: 23:49
Son Yorum: theunnamed
  Sakal kesim türleri totan35 4 21,884 30/03/2013, Saat: 23:51
Son Yorum: asymptote

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: