Derby sabun üretimi hakkında...
(04/03/2016, Saat: 10:03)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu söylediklerimi onlarca defa tekrarladım yine tekrarlıyorum arkadaşlar. Bu pazar niş bir pazar ve bu iş gönül işi. Başarılı olan ürünlerin başarılı olmalarının en büyük nedeni üreticilerinin gönül vererek bu işi yapıyor olması. Ismarlama olarak sadece koku söylenirse ne kadar başarılı bir sonuç alınır ben bilemiyorum.

Cihan komşum güzel yazmış. Konuşmaya bile pek lüzum yok. Derby gibi endüstriyel seri üretim bir sabunun formülünden bir ajanı bile değiştirmek, komple formülü yenilemek demek ve onlar açısından durduk yere maliyet demek.

Bizden artisan bir sabun üreticisi çıkar, kendini kanıtlar, firma kurup kurumsallaşır, dağıtım ağı kurar ve marka kendini bozmadığı müddetçe nesiller boyu yaşar. Örneğin biz ülke olarak kolonyaları çok seviyoruz, bakınız her biri neredeyse asırlık (rebul bir asırdan da eski) kaç kolonya markamız ve -çok bilinmeyen- kolonya dükkanlarımız var. Bu liste kahve, şekerleme vs. diğer kültürel öğelerimizin üretimini yapan firmaların örnekleriyle uzar gider.

Tıraş ve berber kültürümüz aslında zengindir ama ucuz malzemeden ileri gidememeişiz malesef. Belki de bunda kolonyalarımızın etkisi vardır bilmeyeiz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Ben genelde olumlu yorum geleceğini düşünürken genelde olumsuz yorumlar var demek ki gerek yok böle birşeye....
Varolan Derby stick sabun kalitesinde farklı kokularda sabun uretmelerinin çok zor olmayacağını düşünüyorum. Ki birinci ağızdan böyle bir teklif geldiyse kesinlikle değerlendirilmeli ve ciddiye alınmalı haliyle.
Olumsuz yorum diye degerlendirmekten çok yazan arkadaşlarımızın çok kapsamlı ve gerçekçi yorumlar yaptıklarını düşünüyorum. Çok üst düzey bir sabun beklemiyorum, beklemiyordum zaten. Uretecekleri farklı kokularda sabunlarin da iç piyasada tuketilecegini düşünüyorum. Piyasaya Arko hakim olsa da Derby sabunlar da alıcı buluyor. Yurtdışında da bayagi kullanan var. Kesinlikle yeni bir heyecan olur.
Bireysel tras gelenegini oturtmak icin bazi aktivitelere sponsor olsunlar standtlar kursunlar.kampanyalar duzenlesinler bence..alici kitle berberler olunca kalitesi konforu yuksek urunler yerliden cikmaz kanisindayim

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Mentollü fena olmazdı. Ama üstatların dediği gibi ilk önce kalite biraz artmalı (nemlendirme, kayganolması vs.)
(04/03/2016, Saat: 22:58)damascus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben genelde olumlu yorum geleceğini düşünürken genelde olumsuz yorumlar var demek ki gerek yok böle birşeye....

Üstad biz tüm iyi niyetimizle "neler yapılabilir" adına uzun uzun yazılar yazarız ama hepsi havada kalır. Evyap ya da Azmüşşebat gibi holding firmaların işleri değil bu sabunları üretmek.

Kabaca tarif edecek olursak; bu firmalar basarlar parayı kimyager tutup arge yaparlar formülü bulurlar, basarlar parayı dakikada x kadar sabun üretecek üretim hattı kurarlar, sonra bir daha basarlar parayı pazarlamasını yaparlar, ay sonunda toplantı masalarında kar zarar grafiğini incelerler o kadar. Kaldı ki içlerinden bir tanesi de bu sabunları kullanmaz bile.

Bizim o çok beğendiğimiz güzel markalı sabunlar hep küçük ya da orta ölçekli firmlalar, holding değiller. İşlerinin başında ürünlerle birebir ilgilenen insanlar. Rocnel ya da Barbaros örneğini burada forumumuzda açıkça görüyoruz. Onlar ve diğer ülkelerdeki üreticiler hem bu niş pazarın birer tüketicileri ve aynı zamanda üreticileri. Holdingler bu pazarların kazançlarını, diğer ürünlerinin kazançları yanında devede kulak değerlendirirler ve zaman kaybı olarak nitelendirirler, sonuç olarak "uğraşmaya değmez" olarak görürler. Biz de patlattığımız kafayla kalırız Smile En kötü kokusu biraz iyileşse olmazmı diyebiliriz o kadar.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@inter ve @onurcakmak çok doğru noktalara değinmiş. "Bir fikir verin bir deneyelim" veya "ürettik sabunu çok kar getirmedi, çekelim piyasadan" mantığıyla bu işin olmayacağını düşünüyoruz. "Gerek yok böyle bir şeye" şeklinde algılanmamalı bu. Tam tersi kokusu, performansı, ambalajı, tanıtımı vs.. her yönüyle yerli ve kaliteli bir sabuna gerek var ama gerçekler ortada.

Derby' nin sahibi beyefendi eğer gerçekten bu işe gönül verecekse özel bir kokuya sahip, nemlendirme performansı iyileştirilmiş, ambalajı yoğurt kasesi ve adı "berber sabunu" olmayan, ilk etapta en azından mevcut üretilen sabunun bir tık üzerine çıkabilecek bir sabun (veya krem, sadece sabunla sınırlandırmayalım) anlayışıyla bu işe girişmeli bence. Bunun tanıtımını yaparken de köpük ve jellerin doğay verdiği zararlardan, tıraş sabununun fiyat avantajından, yine jel ve köpükler karşısındaki üstünlüklerinden, vereceği keyiften dem vurmak ve tüm bunların kitlelere ulaşmasını sağlamak gerekir.

"Tıraş olmak bir keyiftir", buyrun sloganı da buldum Big Grin. Sabunun çıkış mantığı bu olmalıdır. Buradan yola çıkarak bir atmosfer oluşturulabilirseniz başarılı olacaktır.

Ha, bir de satış ve dağıtım kanalları düzgün olmalı. Fellik fellik bu sabunu aramıyor olmamız gerekir. Elimizde bir "Dalan" örneği var mesela, hala bir "Dalan" marka tıraş kremi deneme şansım olmadı. Yerli üretim bir ürün ama benim için mevcut tek satın alma yolu "yurtdışı sipariş", komik yani...
Haydi hayırlı tıraşlar...
(05/03/2016, Saat: 13:17)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @inter ve @onurcakmak çok doğru noktalara değinmiş. "Bir fikir verin bir deneyelim" veya "ürettik sabunu çok kar getirmedi, çekelim piyasadan" mantığıyla bu işin olmayacağını düşünüyoruz. "Gerek yok böyle bir şeye" şeklinde algılanmamalı bu. Tam tersi kokusu, performansı, ambalajı, tanıtımı vs.. her yönüyle yerli ve kaliteli bir sabuna gerek var ama gerçekler ortada.

Derby' nin sahibi beyefendi eğer gerçekten bu işe gönül verecekse özel bir kokuya sahip, nemlendirme performansı iyileştirilmiş, ambalajı yoğurt kasesi ve adı "berber sabunu" olmayan, ilk etapta en azından mevcut üretilen sabunun bir tık üzerine çıkabilecek bir sabun (veya krem, sadece sabunla sınırlandırmayalım) anlayışıyla bu işe girişmeli bence. Bunun tanıtımını yaparken de köpük ve jellerin doğay verdiği zararlardan, tıraş sabununun fiyat avantajından, yine jel ve köpükler karşısındaki üstünlüklerinden, vereceği keyiften dem vurmak ve tüm bunların kitlelere ulaşmasını sağlamak gerekir.

"Tıraş olmak bir keyiftir", buyrun sloganı da buldum Big Grin. Sabunun çıkış mantığı bu olmalıdır. Buradan yola çıkarak bir atmosfer oluşturulabilirseniz başarılı olacaktır.

Ha, bir de satış ve dağıtım kanalları düzgün olmalı. Fellik fellik bu sabunu aramıyor olmamız gerekir. Elimizde bir "Dalan" örneği var mesela, hala bir "Dalan" marka tıraş kremi deneme şansım olmadı. Yerli üretim bir ürün ama benim için mevcut tek satın alma yolu "yurtdışı sipariş", komik yani...

+1
bu kültürün olusmasi zaman meselesi kar edicem mantigi da bi sure olmamali..zamanla o kari da edecektir..niye yabanci markalara para dokelim.en temel mesele algilar yanlis tiras konusunda ulkemizin.reklamların etkisi burada gorulebilir..zor bunu aşmak ama asilabilir.ornegin kendim tıraş makinasi ararken bu forum ve blog youtube sayesinde dede urunu sandigim safety razor aldim gittim ustura aldim..jel ve kopuklerin sabun ve krem kadar yararli olmadigini ogrendim..vs vs..umarim kendi yerli markalarimiz kari ana urunlerinden edip bi kisminida kaliteli urunler gelistirmeye harcarlar bu konuda yuksek bir potansiyel var diye dusunuyorum.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Derby'in ürettiği kaliteli bir ürün hatırlamıyorum, ayrıca piyasada bulunan tıraş sabunu, web sayfasında yok. Firma bile yok farzediyor ürününü. Damascus arkadaşımızın gayretini takdir ediyorum ama bu firmadan ne köy olur ne de kasaba. Sadece bu değil Arko da (Evyap) aynı yolun yolcusu .
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 58,931 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 257,212 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 113,946 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Proraso Sandalwood Sabun blaster 148 101,119 01/02/2023, Saat: 12:26
Son Yorum: Mecanica
  Mitchells Wool Fat Sabun bossyje 473 417,076 12/12/2022, Saat: 14:14
Son Yorum: marv
  Wilkinson Stick sabun ynspektas 130 71,532 26/11/2022, Saat: 22:36
Son Yorum: thatwickerhat
  More for you sabun Ertu 0 1,532 02/07/2022, Saat: 14:55
Son Yorum: Ertu
  Sabun tedarik sorunu noneed 8 4,313 12/03/2022, Saat: 00:41
Son Yorum: Johny White
  Arko Sabun Modifiye Önerileri emre-sti 219 179,271 18/09/2021, Saat: 09:42
Son Yorum: broraso
Wink Wholly Kaw - Siero Tabanlı Sabun İncelemesi Sh@dow 19 8,800 04/06/2021, Saat: 00:19
Son Yorum: samuray73

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: