Geleneksel Tıraşa Nasıl Başladım ? - Kendi Tıraş Tekniklerim
Merhabalar arkadaşlar!
Sizlere geleneksel tıraşa nasıl başladığım ve edindiğim ve tecrübeleri, teknikleri anlatacağım yazı biraz uzun olacak ama faydalı olacak emin olun Big Grin

Öncelikle tıraş olmaya 15 yaşındayken başladım ( şu an yaşım 22 )
Çocukluğumdan beri en büyük hayalimdi tıraş olmak elime kaşık alıp ayna karşısında yüzümü köpükleyip tıraş simulasyonu yapar kendimi karizmatik hissederdim 10-11 yaşlarındayken babamın fırçasıyla sabunuyla jiletli makinesiyle sürekli oynardım içinden jileti alırlardı sürekli bir kaza çıkmasın diye Big Grin

Yaş 15 oldu suratımda siyahlıklar "hadi artık zamanı geldi" demeye başladı ilk tıraşım çok heyecanlıydı.
Tıraşa kartuşlu makinelerle başladım başlarda çok hevesli ancak bilgisizdim. Soğuk suyla yüzümü ıslatır tıraş jelini sürer kartuşlu makineyi sürterdim Big Grin
Canımı çok azda olsa acıtıyordu. Ama erkektim ben ya acıya dayanacaktım!

Yaş 18'lere geldiğinde artık bıkmıştım ve zoraki tıraş olmaya başlamıştım. Lisedeyken hocalar ellerinde kartuşlu tıraş bıçaklarıyla beni kovalarlardı. Dodgy
Eski alışkanlığım devam etmekteydi, Soğuk suyla yüzünü ıslat yeni nesil jellerden elinle sür kartuşlu bıçakla sürt Confused
Tıraş acılı ve temiz olmazdı hiç bir zaman...

Yüzümde sürekli sakal parçacıkları kalırdı. Temiz tıraş benim için hayaldi...
Sürekli kırmızı bir surat yanan bir cilt ve iğrenç temiz olmayan bir tıraş
İnsan tıraşı nasıl sevsin ki ?

Ve en önemlisi kızlar Dodgy Beni öpmezlerdi hiç Big Grin
Öpende bin pişman olurdu zımpara kağıdı gibi batan bir surat ve sivilceler !
Kim öpmek ister ki ?

Hep sinir olurdum reklamlarda david beckham çıkardı gillette mach3 ile 1 geçişte sinekkaydı olurdu yüzü
Ben mach3 ile 5 kerede geçsem sonuç sivilce kan tahriş ve zımpara surattı...

Tıraşa olan ilgim bitmedi her zaman en iyisini aradım.
Babamın eski sabunu ve makinelerine gözüm kayardı hep ama korkardım çünkü o jilet bana epey ürkütücü gelirdi.
Bir gün cesaretimi topladım ve denedim.
Nerox makine + rapira jilet
Favorilere koydum ve aşağı çekeceğim ama ne görsem?
Favorilere koyar koymaz suratımdan aşağı bir kan indi ki o korkudan 2 hafta makine kullandım Big Grin Big Grin

Jiletli makinelerden soğudum...

Aradan yıllar geçti yaş oldu 22...
Tekrar jiletli makinelere ilgim arttı fırça jilet sabun bana karizmatik ve nostaljik geliyordu.
Uzun süreli araştırmalarım denemelerim sonucunda ilk başarılı tıraşımı oldum.
Tıraş olmaya 22 yaşında başladım resmen...

Tüm ritüeli araştırdım ve herşeyi harfiyen uyguladım
sıcak su
fırça
sabun
yumuşak el hareketleri

Bu tıraş öyle zevkli geçti ki tıraştan sonra kendime inanamadım yüzüm pürüzsüz bebek poposu gibiydi Tongue Big Grin Big Grin

Geleneksel tıraş adeta bir seremoni gibi çabuk biten ama zevkli geçen bir ritüeldi..

Hergün tıraş olmaya başladım. Deneme yanılma yoluyla en iyisini bulmaya çalıştım her zaman mükemmelleştirdim.

Evet ne diyorduk ? Evet evet KIZLAR!!! Big Grin Big Grin
Yılbaşı gecesi kız arkadaşımla buluşacağım gidip yemek falan yiyeceğiz iki tanede bira içeceğiz
Eh ! bir genç için oldukça romantik! ( geleneksel tıraş olgunlaştırdı beni Big Grin )

Mutlaka iyi hazırlanmalıyım ve gerçek bir erkek gibi temiz ve tabiri caizse " jilet " gibi olmalıyım.
geçtim aynanın karşısına aldım elime jiletli makineyi taktım yeni jileti tam 20 dakika tıraş öncesi
10 dakika tıraş...
Öyle özendim ki...

Tıraş sonrasında yüzüm pamuk gibi tertemiz ve pürüzsüzdü yumuşacıktı

O gece bol bol öpüldüm tabii öyle ki lafı bile geçti Big Grin " yüzün çok güzel! " " yumuşacık yanakların "
" çok güzel kokuyorsun "

( buradan arko tıraş sabununa ve arko tıraş kolonyasının mavi olanına sevgiler teşekkürler elinizi ayağınızı öpeyim erkek olduğumu hissettim be )

O gün bu gündür geleneksel ıslak tıraş bende bir aşk oldu.
O öpen kızı bile ektim tıraş için... saat sayıyorum tıraş olmak için Big Grin Big Grin
Huzur veriyor bana temiz hissettiyor ferahlık veriyor

Üniversite öğrencisiyim okulda havamdan geçilmiyor.
Bebek yüzü gibi surat arko tıraş kolonyasının kokusu kızları peşinize takıyor ve birden fenomen oluyorsunuz.
Çünkü yeni nesillerde bu tıraşı bilen yok!!! Sleepy Big Grin
Herkes nasıl tıraş olduğunuzu merak ediyor tıraş olurken fotoğraflarınızı paylaşıyorsunuz fırça sürerkenki
Karizmanız efsane oluyor vs...

Tipsizin tekiyim ama beni kurtaran bu tıraş oldu Sleepy

Sonuç olarak geleneksel tıraş benim için hayatın en büyük zevklerinden biri haline geldi
Oğlum olunca yaşı geldiğinde ilk bunu öğreteceğim bunu yapmazsa erkek olarak saymayacağım Big Grin
Kızım diye hitap ederim belki Big Grin

Gelelim tekniklerime arkadaşlar bu teknikler herkese uymayabilir
Benim cilt tipimde olanlar için en iyi sonuçlar bunlar çünkü deneme yanılma yaparak en iyisini aradım hep...

Benim cilt tipim:

Yağlı cilt ve sivilceye çok yatkın.
Hergün yağlanıyor ve tıraş olmazsam, aksatsam bile sivilce çıkıyor.

Öncelikle yağlı ciltliler şunlara dikkat etmeli;

* agresif makine kullanın
* jilet konforlu değil keskin olsun yağlı cildiniz keskin jileti konforlu halde kullanmanızı sağlar.
* arko tıraş sabunu kullanın ( sivilcelere birebir iyi geliyor )
* süper temizlik için en az 2 perde olun
* tıraş kolonyası kullanın

Arkadaşlar seremonimize sıcak su ile başlıyoruz.
Yüzümüzü sıcak su ile yıkıyoruz. ( ben 1 tl'lik kettle kullanıyorum malum öğrencilik fakirliği )
Derby tıraş kremi ile bir kere köpüklüyorum iyice parmaklarımda yediriyorum ve tekrar yüzümü sıcak su ile yıkıyorum.
Sonra arko tıraş sabunu ve fırça kombinasyonu ile iyice yüzüme masaj yaparak yüzümde köpürtüyorum
Ve en zevkli kısım;

Makineyi nazikçe ve etkili bir şekilde vuruyorum yüzüme
Çok dikkatli ve özenli bir tıraş sonrası tekrar başa dönüyorum
İkinci tıraş bittikten sonra
Cildim zaten yağlı olduğu için balsam, after shave vs.. Kullanmıyorum sabunla yıkıyorum ve üstüne
Tıraş kolonyası uyguluyorum yanma olmadığı tahrişinde olmadığı anlamına geliyor.
Kolonya cildinizin fazla yağını aldığı gibi hoş bir koku veriyor...

Sonuç:
Yumuşacık pürüzsüz bir yüz Big Grin

Böylece daha fazla kıza öptürebilirsiniz kendinizi Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

Arko tıraş sabunu bende sivilcelenmeyi kesti sanırım fırçayla birlikte derinlemesine temizlik yapıyor Big Grin

Cildi yağlı olanlar agresif makine, arko tıraş sabunu ve bu yazdıklarımı uygularlarla
En iyi sonucu alabilirler Big Grin
Baştan sona keyifle okudum güzel olmuş. Ben bu güzel alışkanlıkla maalesef daha geç tanıştım.
Modern  erkeğin en güzel ritüeliymiş halbuki tıraş olmak.Senin adına sevindim komşum bu güzel alışkanlığı erken yaşta kazanmak iyi olmuş.
Keyifle okudum .
Keyifle okudum komşum. Erken yaşta bu mutluluğa ermeniz çok güzel. Ben şuan 16-17 yaşıma dönmek isterdim gerçekten de. Sırf tıraş için.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Cok guzel yazi olmus elinize saglik. Ayrica sizi kutluyorum erkenden farkina varmissiniz bu rituelin. Ben gec kaldigimi dusunuyorum yas olarak.
Hoş geldiniz komşum, tıraş olurken çok yakın hazlar yaşıyoruz Smile) her sabah 6 da kalkabilmemin bir nedeni varsa o da tıraş ritüelidir.

Bol köpüklü bol keyifli tıraşlar.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Güzel hikaye...Güzel başlangıç...
Sizin gibi genç arkadaşların tanışma başlığına daha önce yazdığım gibi ' geleneksel tıraşı genç yaşta kesfedenlere gıpta ediyorum. '
Hoşgeldiniz.
Geleneksel tirasa elektrikli tiras makinesi aramayla basladim..elektrikli aletle kopukli tiras olmaya calisanlarin videosunu izlerken makineye gerek yok dusuncesiyle arastirmaya basladim vs gerisi virusu kaptim isteSmile)..ustura ve safety razor aldim ve devam ediyorum..ürünleri baslangicta denemek zorunda kaliyorum fakat kendime uygun urunleri oturttugumda kafada sabit hep ayni urunlerle yola devam etmeyi dusunuyorum..

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Benim doğru tekniklerim . ihtiyar 2 1,101 14/06/2023, Saat: 17:28
Son Yorum: mustafa03
Lightbulb Tıraş. Duştan önce mi, sonra mı? mancho 75 58,217 28/09/2022, Saat: 21:22
Son Yorum: Can Çelik
  Favoriler Nasıl Düzeltilmeli Kalfa 51 38,388 28/09/2022, Saat: 20:25
Son Yorum: ferencpuskas
  Eski Tıraş Jiletleri Nasıl Keskinleştirilir? MerkurFutur 9 8,471 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: MerkurFutur
  DE Tıraş Makinasında İki Eli Aynı Etkinlikle Kullanma MerkurFutur 11 6,683 31/08/2020, Saat: 00:00
Son Yorum: krub
Lightbulb Scuttle Nedir, Nasıl Kullanılır? porsuk 23 29,371 30/08/2020, Saat: 00:30
Son Yorum: marv
  Yazın kullanmaktan en çok keyif aldığınız tıraş ürünleri nelerdir? btoprak 62 63,227 16/04/2020, Saat: 22:40
Son Yorum: Jonas
  WTG, XTG, ATG ve Sakal Yönüne Göre Tıraş Teknikleri pars 56 94,443 24/06/2019, Saat: 13:59
Son Yorum: Silentsv
  Tıraş Olmak Saçları ve Sakalları Daha Hızlı ve Gür Mü Çıkarır? Delidumrul 9 5,923 26/01/2019, Saat: 19:32
Son Yorum: gr00v3r
  Favoriler EŞİT olarak nasıl kesilir? teknikcocuk 11 12,664 15/08/2018, Saat: 15:37
Son Yorum: manuple

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: