Bir Aceminin Ustura Macerasi
Her sey bundan 6-7 sene once baslamisti Smile Arkadaslarimdan birisi tirasini jiletli ustura ile oldugunu soyleyince garipsedim ama icimde de merak uyandi, ben niye yapamiyim ki dedim. 1 hafta sonra ali biyikli ustura ve permasharp aldim milyoncularin birinden ve kosar adim eve gittim, eve giderken ki heyecanimi bugun gibi hatirliyorum. Jileti bir hisimla usturaya taktim ve arko sabunla kopurttugum yuzume giristim.ilk cekiste, jileti cildimin ustunde hissetmenin ne demek oldugunu ve bu isin ciddi bir mesele oldugunu, dikkat etmem gerektigini farkettim ama bir sey degismedi ve ilk bir iki hamlede kesik attim. Bu is bana gore deil dedim ve usturayi yikayip tozlu bir rafa kaldirdim ve elime bir daha almadim. Aradan 6 sene gecti ve geltir ile tanistim. Arada gecen surede hep mach3 ile tiras oldum. Zamanla de aletlerle tanistim ve 1 yillik kullanim suresinde artik iyice alismistim ve şu usturayi tozlu rafdan cikarma zamani geldi diye dusundum Smile ve ilk denememerki sonuc tek farkla 6 sene onceki durumla ayniydi, 2-3 kesik ve tahris. Fark ise bu sefer azimliydim ve kolay kolay vazgecmeyecektim. Ilk olarak , yaptigim hatalarin farkina varmaya basladim; benim gibi acemi olanlara yararli olacagi dusuncesiyle madde madde yazmaya calisacagim ;
1) usturayi gereksiz bastiriyordum, buda tahrise sebeb oluyordu ilk olarak bundan vazgectim.
2) bu is aceleye gelecek bir is olmadigini anladim, usturayla tiras olurken oyle mach3 ler gibi 5 dakkada bitemiyecegini anladim, dikkatli ve yavas davranmam gerektigini farkettim ve ilk rahat tiraslarimin 40 dakka kadar surdugunu hatirliyorum.
3) kullandigim jileti degistirdim, daha kör bir jilet olan rapirayi kullanmaya basladim, tamamen guvenlik amacli yaptim cunki baslarda konfordan ziyade kesiksiz bir tiras benim onceligimdi ve bunda basarili oldum diyebilirim : de aletlerde hic memnun olmadigim, kör diyebilecegim shark ve rapira lar bu is icin bicilmis kaftan oldu.
4) sorunlu bolge olarak bilinen dudak cevresi ve cene etrafini ozentisiz almaya calistim elim alisasiya kadar , genellikle ustura sonrasi de aletle oralari temizledim.
5) belkide en onemli maddelerden biri benim icin : cildi, ozellikle jiletin gecmeden once duzlestirecek kadar gerdirmek gerektigini anladim, hafif bir kabarti veya kivrimda hemen hemen her denememde hep kesik atiyordum.
6) imkan varsa koruyuculugu ve kayganligi iyi olan bir sabun tercih ettim.
Bu maddeler neticesinde yaklasik 10. Tirasim kesiksiz ve bekledigim gibi oldu. Anladigim kadariyla ustura tirasi gunluk tiras icin uygun degil, daha cok 2 yada daha fazla gun sakalli oldugumda daha guzel neticeler aldim. Su siralarda haftada 1 veya 2 jiletli ustura ile tirasimi oluyorum ve her gecen gun daha rahat olmaya basladim.
Daha once forumda 1 veya 2 defa denk geldi; jiletli usturaya baslayip olumsuz bir sonuc alinca bir daha denemem diyen uyeleri gordum, tek tavsiyem vazgezmeyin vazgecmeyin, inanin zaman icerisinde tirasiniz daha keyifli hale gelecek, eliniz alistikca bu isten zevk almaya basliyacaksiniz. Sadece yukarida yazdigim gibi ilk denemelerde aceleci davranmayin ve temiz bir tiras beklemeyin.
Son durum şöyle : bu siralarda çelik usturalara merak saldim. Buradan Taşkın bey e ( @taskind) usturalarin bilenmesi ve yardimlari icin tesekkur ederim. Taşkin beyin yardimlari ile elimde bilenmis 4 tane celik ustura var ve bunlari deniyince kesik atmanin, jiletli usturalardan daha zor ve daha konforlu oldugunu gordum. Daha cok cok yeniyim. Ama bu is gun gectikce benim icin daha keyifli hale gelmesinden de memnunum.
Yazi uzun oldu, bir aceminin bu yolda hissettiklerini paylasmak istedim, sabirla okudugunuz icin tesekkur ederim.
Saygilar
Komşum, yol gösterici ve rehber niteliğinde bir yazı olmuş, teşekkürler.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Zaten bu ali bıyıklı gibi shavette ler olmasa bence daha cok ustura kullanıcısı olurdu. Shavette lerin ısırma alıskanlıgı, ince jilet yapısından dolayı insanlar usturanın da oyle birsey oldugunu dusunuyor. Aslında ustura cok farklı bir his ve deneyim.

Ozet olarak shavette lere gore ustura isini yargılamayın dostlar.

Guzel, içten yol gosterici yazınız icin tesekkur ederiz.
İnceleme için teşekkürler , bende bir ara ali bıyıklıyı denemeye kalktım ilk olmasına rağmen bir iki ufak kesikle tamamladım . Fakat zaman ve tecrübe gerektirdiği için bir süre rafa kaldırdım .
Ben de sizinle aynı fikirdeyim komşum. Ali bıyıklı ile ilk tıraşımı oldum çok sıkıntı yaşamadım, bir iki sıyrık ve hafif tahriş o kadar. Çok okudum, videolar izledim ve jiletsiz şekilde el pratiği yaptım. Hemen hemen dediklerinizin hepsine uymuştum. Emin adımlarla yola devam Smile

Sent from my iPhone using Tapatalk
Güzel bir anlatım olmuş, arkadaşların faydalanacağını umuyorum. Usturacıların artmasını diliyorum, çünkü çelik ustura ile tıraş gibi zevkli bir tıraş yok bence
@ynspektas Usturaları alalı çok oldu ama bende bir türlü zaman ayıramıyorum. Şöyle hafta sonu keyifli bir ustura tıraşı için teşvik oldu yazınız. Sıhhatler olsun Smile
Dünyayı görüşüne göredir, insanın dünya görüşü. Maddeci için, gözyaşı tuzlu su, kalp ise kan pompasıdır...
(15/04/2016, Saat: 17:26)koolandgang Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ynspektas Usturaları alalı çok oldu ama bende bir türlü zaman ayıramıyorum. Şöyle hafta sonu keyifli bir ustura tıraşı için teşvik oldu yazınız. Sıhhatler olsun Smile
Tesekkur ederim yorumunuz icin,, bence hic beklemeyin Smile
Bugün sabah ROC SE ile beraber kullanayım dedim ali bıyıklıyı ama çok ısırdı yav jilet olarak rimei seçtim.
Azimle yola devam ama yavaş yavaş anlıyorum ki ali bıyıklı gerçekten hatayı hiç ama hiç affetmeyen bir shavette. Eğer bu forum olmasaydı shavette ve usturaları aynı kefeye koymamak işten bile değildi.

(15/04/2016, Saat: 21:53)rating Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün sabah ROC SE ile beraber kullanayım dedim ali bıyıklıyı ama çok ısırdı yav jilet olarak rimei seçtim.
Azimle yola devam ama yavaş yavaş anlıyorum ki ali bıyıklı gerçekten hatayı hiç ama hiç affetmeyen bir shavette. Eğer bu forum olmasaydı shavette ve usturaları aynı kefeye koymamak işten bile değildi.

Komsum mumkunse biraz daha agir bir ustura alin ; vanta, coolcut veya bluebeard gibi urunler olabilir, bu urunler hem tok hem de kullanimi daha guvenli oluyor. Bunlari bulmakda zorlanirsaniz sirt kismi biraz daha kalin olan haircraft shavette ler var , suan bunlari kullaniyorum ve memnunum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Feather Artist Club Ss Ustura inter 148 110,216 16/10/2023, Saat: 23:49
Son Yorum: ohtararan
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,271 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 1,009 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura BigHillMe 195 212,211 14/03/2023, Saat: 10:15
Son Yorum: inter
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,704 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,831 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,655 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 63,093 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,513 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 80,873 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: