Sakalım Karıştı
Az önce üye oldum, çok fazla bilgi var, kafam da sakalım da karıştı Smile
ismim Erçay, Ankara'da memurum, haftada 3 kez traş oluyorum mach 3+arko traş köpüğü kombinasyonu ile
daha sonra bir blogta bunların çok sağlıklı olmadığına dair bir yazı okuduktan sonra buraya kadar geldim
Nereden başlasam nasıl yapsam bilemedim, traş bıçaklarının kimi agresif kesim yapıyor, kimi yumuşak kesim yapıyor, kimi ikisini bir yapıyor Smile
Birisi gelsin beni traş etsin, şunlar senin işini görür desin yalvarırım Smile
Lisan da kusur varsa affola
Aramıza hoşgeldiniz. Tavsiyeler hep daha mild (kör) aletlerden daha agresif (keskin) aletlere ve jiletlere doğru denenmesidir.

Başlangıç için rimei oldukça uygun.
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Hoş geldiniz. Fırsat buldukça ilgili başlıkları okuyun, kafanıza takılanları sorun, ona göre yardımcı olalım.
forum adabı bildiğim için zaten ortadan soru sormak yerine, inceledikten sonra cevabını bulamadığım soruları sorayım diyorum yoksa soru çok, hoşbulduk bu arada
Kusura bakmayın, beni yanlış anladınız herhalde. Neyse, bence ilk başta fazla para vermemek için rimei ve/veya Wilkinson DE düşünülebilir. Bu ürünlerin fiyatları çok uygun. Wilkinson DE kullanmadım ama oldukça mild olduğu söyleniyor. Rimei kullanıyorum, fiyatının çok üstünde bir performansı var. Agresifliği mild'in üzerinde. Eğer ben baştan daha kaliteli iyi bir marka edineyim derseniz, o zaman EJ DE89, Merkür 34C veya Merkür Progress gibi aletleri önerebilirim. Bende EJ DE89 var, günlük tıraşa uygun, mild bir alet, gayet memnunum. Diğerleri yok ama bildiğim kadarıyla 34C, EJ DE89'dan 1-2 tık daha agresif. Progress ise zaten ayarlı bir alet. Sanırım tüm bu aletler şu an İmpa'da var. Bunların dışında çeşitli marka jiletlerden bir "sample pack" oluşturun. Yani herhangi bir marka jiletten en fazla 5 veya 10 adet alın. Çoklu paketleri şimdilik almayın. Denedikçe kendinize en uygun jiletleri bulacaksınız.
Esasında yanlış anlamamıştım, ben kendimi yanlış ifade ettiysem siz kusura bakmayın...Tavsiyeler için teşekkür ederim, tek bir soru sorayım buradan, traş bıçakları her cilde uygun mudur? Mesela önerdiğiniz 3 bıçaktan biri alıp bundan sonra cildime uygun bir jilet mi bakmalıyım?
Tıraş bıçaklarından kastınız aletler sanırım. Şöyle ki:

Cildiniz, sakal profiliniz ve tıraş olma sıklığınız seçimde önemli etkenler. Cildiniz hassas, sakallarınız yoğun ve sert değilse "mild" yani yumuşak aletler önerilir. Bu tip aletler günlük tıraş için de uygundur. Ancak, sakallarınız sık ve sert ise, cildiniz de tahrişe meyilli değilse orta agresif veya agresif aletler tercih edilebilir. Bu nedenle sonradan pişman olmamak ve gereksiz masraf yapmamak için nispeten fiyatı uygun aletlerle başlamanızda fayda var.

Jilet hususu da, dediğim gibi, değişik markalar alın deneyin. Genelde şu kural önerilir:

mild alet ile agresif jilet,
agresif alet ile mild jilet.

Ancak, forumda R41 alet ile Feather jilet kullanan arkadaşlarda var. Yani, agresif bir alet ile dünyanın en keskin jileti bir arada.
@ercay

Genel kabul gören, seni memnun edeceğini düşündüğüm ucuz olmayan bir başlangıç paketi:

Jilet Tutucu : Merkur Progress

Tıraş Sabunu : Cella

Tıraş Kremi : TOBS Avakado

Jilet : Gillette 7 clock Sarı kutu
(elbette sample pack yapılmalı)

Fırça konusunda serbestsin.

Adres : IMPA TICARET
Yardımlar için teşekkürler, bende okuduğum kadarıyla merkur progressi gözüme kestirmiştim, sakallarım sıktır ve serttir ama uç noktada değil, cildim hassas mı bilemeyeceğim Smile
traş sonrası yanma olur, hele sabah traş olduğumda akşam halı saha maçım varsa terle birlikte alev atar.. ayda bir iki kere boyun bölgesinde kıl dönmesi olur, yağ olarak karma cilde sahibim, benim pek anlamadığım mevzular bu cilt meseleleri, kendimle ilgili bildiklerim bundan ibaret Smile
Cevaplar ve ilgi için herkese teşekkür ederim
Hoşgeldiniz.
Rimeli alet
Jaguar 338 veya 788 fırça
Arko veya Cella
Şap kesinlikle olmalı bence
Nivea after shave
Bunlar her evde olmalı bence. Selamlar.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: