En son tıraşınızdan ne öğrendiniz?
Son mesajımda sorduğum sorunun cevabını buldum, kendim cevaplayayım: Jileti doğru yerleştirmek için. Tabi elimdeki makinelerde böyle bir sorun yaşamadığım için bana kolaylık değil zorluk çıkarıyor bu kenarlar. Forum son zamanlarda pek aktif değil gibi; döviz kuruyla bir alakasi olup olmadığını merak etmekteyim.

Son tıraşımdan öğrendim ki usturada ustalık umursamazlığı ussuzcaymış. Aliterasyonumu mazur görün ama yıllardır yüzümde ve hattâ diğer bölgelerde dahi shavette kullanırım, son tıraşımda dirseğimi banyo dolabının kenarına çarparak çeneme saçma sapan bir kesik attım. Hayır günün sonunda suç hem bende hem de değil, şanssızlık işte. Sonuçta ustura kullanırken tıraş keyfi bir tarafa dikkatsizlik affetmiyor. Kesiği attığımda tıraş oluyor dahi değildim, elimde usturayla aynaya yaklaşmıştım sadece... Allah korudu, buna da şükür.
Till the break-in, use the cheap cream.
Pearl Flexi ve Yeşil Astra combosu boynum ile çene altımda tahrişe sebep oluyor. İki seferde de tıraş öncesi yüzümü sabun ve sıcak su ile yıkadım. İlkinde sandal ağaçlı ikincisinde mentollü Proraso tıraş öncesi kremi kullandım. İlkinde sandal ağaçlı Proraso sabun ikincisinde Arko sabun kullandım. İkisinde de 2,5 perde gittim (3 yanak, 2 boyun). İkisinde de soğuk su kullandım. Perdeler WTG, XTG, ATG (Sadece yanaklar) şeklindeydi. İkisinde de ayarları perdeden perdeye 3-2-1 şeklinde düşürdüm. İki tıraşın da sonunda aftershave balsam kullandım. İlk seferinde (2 hafta önce) tahriş ve razor bump vardı. Bu sefer tahriş ile atlattım gibi gözüküyor. Yeşil Astrayı Zazor Çift Taraflı Ustura ile sorunsuz kullanmıştım. Fatip Nobile Gentileyi de ilk acemiliğimi attıktan sonra Yeşil ve Sarı Gillette 7 O'Clocklar ile sorunsuz kullandım.

Pearl Flexi yi 1-2 hafta sonra önce Asco Platinum, sonra da Gillette Silver Blue ile dörder tıraş deneyeceğim. Fazla ağır bir alet olduğu için mi yapıyor anlamadım. Çok hevesle ve özenerek almıştım bu aleti. Umarım farklı bir jiletle daha sorunsuz bir tıraş yaşayabilirim.
Kokuşmuş bir şeyler var şu Danimarka Krallığında... Çöpü çıkarsanıza hayvan herifler!!!
Kendi tıraşımda 1 perdeden sonra kalan sakalları tabiki tekrar köpükle 2. perde tıraşında alıyorum lakin yine kalırsa istersem köpüklü 12 perde tıraş olayım tahrişten başka işe yaramıyor. Bu yüzden cildim zaten nemli olduğundan köpüksüz hatta kuru cildime jilet sürüyorum daha faydasını gördüm. Ayrıca genelde tıraşın keyfini tıraştan hemen sonra değilde birkaç saat sonra daha çok keyfini sürüyorum. Çünkü tıraştan hemen sonra jilet kızarıklıkları, yanıkları oluyor.
Tahmin yürütüyorum; köpüğünüz fazla yoğun olabilir, o nedenle ikinci perdede zaten kısalmış sakal diplerine jilet ulaşamadığı için bastırıyor olma ihtimaliniz var. Eğer durum buysa köpüğü az daha sulu hazırlamanız gerekir. Diğer olasılık, her gün tıraş oluyorsanız tek perde + rötuşla yetinmemeniz ve bir sonraki gün zaten hasar görmüş cildinizi tekrar jilet temasına maruz bırakmanız olabilir. Bir diğer olasılık ise kullandığınız tıraş aleti fazla mild ve yakın tıraş isteğinize cevap veremeyeceği halde zorluyorsunuz belki.
Jiletli ustura tıraşı, usturaya yeni başlayan birisi iseniz 1 haftalık ve daha uzun sakal tıraşı için daha uygun. 3 günlük sakalda ne zaman denersem deneyeyim her yerimi tahriş eder. Beni perişan eder tıraşta. Ama 1 haftalık ve daha uzun sakalda ise 0 tahriş-yanma ve olabildiğince yakın bir tıraş verdiğini farkettim. İyice öğrenene kadar insanların 2 3 günlük sakalda ustura tıraşı olmamasını tavsiye ederim.
jiletim 2 tıraş daha gider dedim
Sabun veya krem, tıraş başarımı için çok önemli dedim tekrar. Ayrıca jilet tutucu aletlerin performansını pek önemsemezdim ama son tıraşımdaki ufak tahrişler bana bunun yanlış olduğunu hatırlattı.
Acele etmemeyi gerekirse alarmı daha erkene kurup tıraş için daha çok vakit ayırmayı.
 Tıraş aleti

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: