En son tıraşınızdan ne öğrendiniz?
Son birkaç tıraşımdan sonra artık kesin emin oldum. Sıcak tıraş ve after shave ürünleri bana göre değil. Hatta elimi yüzüme çok fazla götürmemem gerekiyor.
Not: Hassas ve yağlı cilt.

meizu X8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Proraso sabunlarını kendi kabında köpürtemediğimi farkettim. Bu nedenle ayrı bir tasa parmağımla bir miktar alıp öyle köpürtüyorum. 1 yıldır tam performans alamadan kullanmışım meğer bu sabunları. Ve elim de çok gitmiyordu zaten. Büyük kul uzunluğu olan fırçaları daha çok sevdiğimden de kaynaklı bu durum. Benim gibi problem yaşayan kişiler bu yöntemi deneyebilirler.
Bugün cildi yormanın ne demek olduğunu öğrenmiş oldum. Sıcak su ile traş olurken cilde bastırmaktan kaçınmamanın sonu, traştan sonra başlayan yanma oldu. Permasharp ile 2. traşa güvenmemek gerekiyor. Buna rağmen hiç batma, çekme yok.
Çok yakın traş olmaktan kaçınmak için yapabileceğim seçenekler: dikkat edip bastırmamak, ya soğuk su ile traşa hazırlanmak veya iki perdeden daha uzun traş olmak.
(11/01/2021, Saat: 10:36)mtcn77 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün cildi yormanın ne demek olduğunu öğrenmiş oldum. Sıcak su ile traş olurken cilde bastırmaktan kaçınmamanın sonu, traştan sonra başlayan yanma oldu. Permasharp ile 2. traşa güvenmemek gerekiyor. Buna rağmen hiç batma, çekme yok.
Çok yakın traş olmaktan kaçınmak için yapabileceğim seçenekler: dikkat edip bastırmamak, ya soğuk su ile traşa hazırlanmak veya iki perdeden daha uzun traş olmak.

@"mtcn77" komşum, tıraş olurken aleti bastırmamak ne kadar önemliyse hazırladığımız tıraş köpüğünün kıvamı da o derece önemli. Tıraş köpüğünün kıvamı bu noktada çok önemli çünkü cildimizi köpük bariyeri koruyor.
Küçük bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Fırçayı yüzünüzde uygularken ara ara sürülen köpüğü elinizle de yedirin. Bu şekilde tıraşınız daha konforlu hale gelecektir.
Tahrişin birçok nedeni olabilir. En başta tekniğiniz ve doğru açı tutturamama , aşırı bastırma gibi etmenler birer etken. Aşırı hassas cilt, Sakal çıkış yönünüze göre tıraş olmamanız , yakın tıraş tercihi nedeniyle yine sakal çıkış yönünün tersine tıraş olmak , birden fazla perde , yanlış fırça kullanım tekniği , kullanılan sabuna/kreme/losyon içeriğine karşı cildin dermatolojik reaksiyon göstermesi ,köpük kıvamının aşırı sulu veya aşırı katı olması, aşırı alkollü tıraş sonrası ürünler , tıraş sonrası ürünlerin tatbik edilmesi- yedirilmesi aşamasında cilde elle çok fazla baskı uygulanması, alet jilet kombinasyonu uyumsuzluğu vs. vs. Rutin de en zayıf halka maalesef sonucu olumsuz yönde etkiliyor. Yani tıraşın daha başladığı fırçayla köpüğü köpürtme aşamasında dahi fırçayı aşırı bastırmayla başlayabilecek tahriş durumu , tıraş rutini esnasında ki yanlış açı tutturmadan kaynaklı aletin barını-üst tablayı yüze sürttürmeden kaynaklı tahriş yaşamaya veya tıraş sonrası yüzünüze balsam sürüp yedireceğim derken aşırı bastırmadan kaynaklı tahriş de olabilir. Daha da sayabileceğim bir sürü etmen etkileyebilir konforu. Geleneksel tıraş bu yönüyle ustalık gerektiriyor. Cildimizi iyi tanımalı ve tekniğe odaklanmak çok önemli.
Feather'in keskinlikte ne kadar ustun oldugunu ogrendim. Kac gunluk sakali uc perdede aldi goturdu. Bu Japonlar yapiyor arkadas Big Grin
Tıraşın hangi aşaması olursa olsun acele etmemeyi ve nasıl olması gerekiyorsa öyle olmasının en güzeli olduğunu öğrendim. Hazırlığı, kremi/sabunu köpürtmeyi ve tıraşı tam kıvamında, ayarında ve zamanında yapmak en güzeli. Aksi takdirde tıraş kalitesinden pek memnun kalmadığımı fark ettim
Düğümün içindeki siyah kıllardan korkma ters olanlardan kork.
Ekipmanlar, tıraş kozmetikleri(sabun, krem, balsam, losyon) aynı olsa bile, teknik aynı teknik olsa bile cilt her zaman aynı sonucu vermeyebiliyor.
Cildimizinde ,psikoloji gibi değişken olduğunu, kimi zaman keyifsiz ve gergin, kimi zaman mutlu ve rahat olduğunu fark ettim Smile
Sanirim artık iyi tıraş olmayı ögrendim...

İyi tıraş olabilmek ustalık gerektiren bir şey.
Hazırlık, sabun seçimi, köpük kıvamı,
Jilet ve tutucunun agresifligi...
Ayrinti kaynayan tatli bir uğraş...
3 Haftadır sag omzumu kırdıgım ve amelyat oldugumdan tras olamıyordum gecen gun sol elle olurum deyıp bi hevesle giristim fakat arada sol elıde kulanarak alıstırılması gerektigini 3-4 kesik ve tahrişle ogrenmıs oldum

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: