Domuz kılı fırçalar için detaylı break-in rehberi
Arkadaslar,
Forum fırca organizasyonu yuzunden konu canlanmıs ama oneri yapmak istedim.
Aldıgınız jaguar fırcanızın sapı ahsaptır. Her ne kadar vernik islemi yapılsada dugum sapı ahsabın icine giriyor. Break-in yapıcam diye, buzdolabinda tutma, uzun sureler su icinde tutma vs. gibi islemleri en azından ahsap sap icin onermem. Bırakın kendi halinde kullandıkca break in olsun.
Kıl ayıklama yapmanız illa gerekliyse, 3RD1 arkadasımın soyledigi gibi kıllar nemliyken yapmanız daha dogru olur.
Tişikkirlir Sipirmin.
(05/10/2019, Saat: 00:15)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaslar,
Forum fırca organizasyonu yuzunden konu canlanmıs ama oneri yapmak istedim.
Aldıgınız jaguar fırcanızın sapı ahsaptır. Her ne kadar vernik islemi yapılsada dugum sapı ahsabın icine giriyor. Break-in yapıcam diye, buzdolabinda tutma, uzun sureler su icinde tutma vs. gibi islemler yapmanızı en azından ahsap sap icin onermem. Bırakın kendi halinde kullandıkca break in olsun.
Kıl ayıklama yapmanız illa gerekliyse, 3RD1 arkadasımın soyledigi gibi kıllar nemliyken yapmanız daha dogru olur.

Fırçaları bu kadar yıpratmaya gerek var mı?

Hiç birşey yapmasanız 3/4 kullanımdan sonra cildi çiziciligi aşırı sertligi gidiyor. Ondan sonra zamanla daha da yumuşuyor çatallanıyor.

Mesela siyah kıllar çatallanabiliyor.Tabi hepsi olmayabilir.

Buzdolabında tutma vs ne gerek var en iyis sabretmek daha kıymetli oluyor.

break-in diye fırçalar aşırı yıpratılıyor bence.
Razorustan aldığım semogue 1438 i bugun sabah hemen rodaj sürecine aldım. Yalnız rodajı ben buradakinden biraz farklı yaptım.
Yaptığım işlemden biraz bahseymek istiyorum. Daha önce tıraş aleti temizliğimde de kullandığım sodyum bikarbonatı burada da kullandım. Bunu kullanmamdaki amaç hem sterilizasyon hem de kıllarım yumuşaması için. Sodyum bikarbonat suyun PH sini olduğu düzeyden yukarı çeker. Atıyorum suyunuzun PH si 8 ise bunu 9-10 civarını çeker. Kılların yumuşamasında daha etkili olur. Kısaca tanımlamak gerekirse suyunuzu daha yumuşak hale getirir. Burda kullanacağınız suyu içme suyu seçerseniz çok iyi olur. Çünkü çeşme suyundaki klor kurutucu ve buna bağlı olarak sertleştirici etki yapar. Örnek vermek gerekirse suyu sert olan bir yerde yuıkandığınız zaman deriniz kurur ve saçlarınız da banyodan çıktığınızda sert gelir size. Klorda şehirden şehire değiştiği için aynı etkiyi onda da görebilirsiniz.
Bu kısa bilgiden sonra yaptığım işleme geçmek istiyorum komşularım.

Kulladığım malzemeler
1- Çaydanlıkta kaynatılmış içme suyu
2- İngiliz karbonatı (eczanelerde bulabilirsiniz)
3- Nemlendiricisi yüksek bir tıraş sabunu ( Saponificio Veresimo Kullandım. Arko tavsiye etmiyorum kurutucu etkisi çok fazla olduğu için. Eğer tıraş sabununa kıyamam derseniz bunun yerine Otacı Sığla ağacı sabunu var. Doğal sabun bazlı. Nemlendirmesi yüksektir. Ben tıraş öncesi de kullanıyorum)
4- Sert bir havlu ( evde eskiden kalmış sert havlular olabilir )

İşlem 1- kaba koyduğum ingiliz karbonatının üzerine çaydanlıktaki sıcak sudan koydum. Fırça kıllarının girebileceği seviyeye kadar. Fırçayı İçine koyup 15-20 dk beklettim.
İşlem 2- yukarıdaki işlemi tekrar yaptım.
İşlem 3- Fırçayı çekmedeki sıcak su ile temizleyip tıraş sabunu yükleyip elimde köpürtme işlemine geçtim. Ardından köpüklü hali ile kaba koyup üzerine çaydanlıktan sıcak su ekleyip kabın inde köpüğün suya dağılmasını sağlayıp 15-20 dk beklettip.
İşlem 4- sıcak suyun altında köpüğü temizleyip sert yüzeyli havlumu geçtim. Aslında burdaki olay sakal gibi pürüzlü bir yüzeye sürtme işlemi. O yüzden ona göre bir malzeme seçebilirsiniz. Bu işlemi dr 2-3 dakika kadar yaptım.

Tüm yukarısaki işlemi "İŞLEM 2 HARİÇ", 3 defa tekrarladım. Ardından tıraşımı oldum. Şöyle diyebilirim. Fırçadan fırçaya elbette kıl yapısı olarak fark vardır. Ancak ben yumuşak buldum fırçayı. Elimde finest porsuk da mevcut, ondaki gibi his gibi beklerken ondaki hafif batıcılığı bile hissetmedim . Yüzde köpürtme yapıyorum bu arada.

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
634c82bd16296c3c12e9e608608656fa.jpg472c4dfada897f41f8f00700950ad5fd.jpg66e61a5aaef3dc8fef6bad3caab3cf4a.jpg
@serkan1221 detaylı anlatımın için teşekkür ederiz komşum eline sağlık

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Detaylı bilgilendirme için teşekkürler komşum, eline sağlık.
Jaguar 117/11 fırçamı ilk aldığım da öyle bir pis koku vardı ki üzerinde anlatamam ayrıca kokuyla birlikte semsert kıllara sahipti burada okuduğum buzdolabında bekletme ve karbonatta bekletme işlemlerini aynı anda uyguladım, suda ortalama 1.5 gün beklettim hem koku azaldı baya da çatallaşma gerçekleşti. Bilgileriniz için çok teşekkürler.
Öncelikle @Saltuk 'a teşekkürler. Ancak benim gibi geleneksel tıraşa yeni başlamaya heveslenenler için tinypic linklerindeki fotoğrafların gözükmüyor olması eski açılan konuları görüntülerken büyük sıkıntı oluyor. Eski fotoğrafları görüntüleyebilmemizin bir yolu var mıdır?

Son sayfada @Serkan1221 de çok değerli bilgiler vermiş. Ona da teşekkürler.
ben buzdolabının lat kısmında 24 saat bekletip , doha sonra havlu üzerinde 5-10 dakika sürterek bir kaç seansta çatallanma sağlıyorum .bu işlem bendeki 4 fırçamda çok işe yaradı
The Riddle of Steel
(02/12/2019, Saat: 14:36)Jaguar Paw Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben buzdolabının lat kısmında 24 saat bekletip , doha sonra havlu üzerinde 5-10 dakika sürterek bir kaç seansta çatallanma sağlıyorum .bu işlem bendeki 4 fırçamda çok işe yaradı
The Riddle of Steel
Faydalı bir yazı olmuş. Bende bu fırça niye bukadar sert insanlar bunu nasıl kullanıyor diye düşünüyordum.

meizu X8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SATILIK: Semogue 1470 Domuz Kılı Fırça asrnnn 2 1,151 11/10/2023, Saat: 14:03
Son Yorum: farukkati
  Semogue Torga-C5 Premium Domuz Kılı Tıraş Fırçası Fatih23 18 8,790 05/04/2023, Saat: 12:22
Son Yorum: Mecanica
  Yerli domuz fırçalar Second pass 15 6,328 23/02/2023, Saat: 16:10
Son Yorum: anlatıcı
  Domuz kılı fırça temizlik problemi Oldstyle 5 2,651 20/11/2021, Saat: 23:10
Son Yorum: Oldstyle
  Domuz Kılı Fırça Seçimi esevetnov 313 182,010 11/10/2021, Saat: 19:27
Son Yorum: Bakkal
  Domuz Kılı Fırçalarda Sertlik Oranı/Cetveli muhendisbey 11 3,617 06/04/2021, Saat: 17:57
Son Yorum: muhendisbey
  Temizel domuz kılı fırçaları Soner 9 7,960 25/10/2020, Saat: 12:02
Son Yorum: kral arthur
  En iyi 5 domuz kılı fırça ckeskin 60 75,770 05/09/2020, Saat: 23:50
Son Yorum: marv
  Domuz Fırça Break-İn İşlemi ve Kimya 101 dikdik_s 28 22,799 27/06/2020, Saat: 15:33
Son Yorum: trooper_gs
  Domuz kılı fırça alerjisi yaşayan oldu mu? Kecelan 26 10,691 15/06/2020, Saat: 20:20
Son Yorum: Kecelan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: