Jaguar 1071
1071 jaguar hakikaten kaliteli kıllara ve güzel sap işlemeciliğine sahip sıradışı bir fırça. Sert sabunları ıslah etmede bire bir( örnek Mühle sabunlar ).Yüzdeki masaj etkisi mükemmel. Batıcı kıl oldukça az.Siyah kıl oldukça az.koku oldukça az .uzun ömürlü bir fırça olduğunu düşünüyorum .bence yüzün masaja ihtiyacı olduğu uzun dakikakalr ayıracağınız traşlarda tavsiye ederim. Günlük değilde özel traşlarınızda daha keyif alarak kullanacaksınız , merak edenlere tavsiye ederim
The Riddle of Steel
1071 almaya karar verdiğimde B&B'deki yorumlarına bakıp ( https://www.badgerandblade.com/forum/thr...sh.277551/) , fırçayı elime de aldığımda uzun kıl boyundan ötürü vaz geçip 117/11 almıştım.

Buradaki yorumlara baktıktan sonra dün ucuz yollu bir tane denk getirdim, elindeki fırçaları elden çıkartan bir berberden. Güzelce yıkayıp bakımını yaptıktan sonra (bulaşık deterjanı, gliserin ve saç kremiyle; şöyle: https://www.youtube.com/watch?v=8NMhYtrCovI ) ve sonrasından bir-iki tur sabunda çevirdikten (rodajından) sonra fırça hemen çiçek gibi açıldı, kıl uçları da hemen çatallandı. Yalnızca birkaç tane kalın, ters ve çatallanmayan kılı ayıklamam gerekti, o kadar. İlk günden de güzel bir tıraş verdi.

Fırça kıl kalitesi gerçekten 117/11'e göre çok daha iyi gibi geldi bana. Bu sabah da güzel ve keyifli bir tıraş verdi. Kılların uzunluğundan ötürü sapını avcuma yerleştirip kılları da dipten parmakla kavramak gerekiyor. Omurga kılları tuttuğunuz yere göre ayarlanabiliyor. Bu da fırçaya kendine has ayrı bir kişilik kazandırmış bence, (siz B&B'ye aldırmayın Smile )

Her ne kadar eller köpüğe bulaşsa da fırçayla köpürtmeden sonra tıraşa geçmeden parmakları ıslatıp şapladığımdan ötürü ele köpük bulaşması pek sorun olmadı. Berberler ve siz komşular tarafından bu fırçanın neden bu kadar sevildiğini anladım. Bendeki Jaguar ailesinin önemli bir ferdi oldu. İyi ki almışım Cool
"Her şeyin bir şeyi vardır."
Bugün Jaguar ve Rodeo marka fırçaların üreticisi olan Teknik Fırça'yı aradım ve tıraş fırçaları ile ilgilene birisi ile görüşmek istediğimi belirttim; İzzet Bey'e bağladılar telefonu. İzzet Bey, Razorus'tan Noyan Bey gibi kibar, nazik ve detaylı bilgi veren birisi. Daha önce kullandığım Jaguar marka fırçaları saydım ve işimden dolayı aklımdaki diğer fırçaları inceleme fırsatımın olmadığını, bu nedenle iki fırça hakkında bilgi almak istediğimi belirttim: Jaguar 1056 ve Rodeo 605. İstediğim fırça özellikleri şöyleydi: yoğun kıl yapısına sahip olacak, ne Jaguar 236 gibi kısa ve çok aşırı omurgalı, ne de Jaguar 1071 gibi çok uzun olacak. Tam ortası, yoğun kıl yapısı, kaliteli sap ve 26-28 mm çap. Bunun üzerine İzzet Bey aşağıdaki bilgileri verdi, özetliyorum:
**Jaguar tamamen domuz kılı, halkası metal ve boyaması özenle yapılıyor.
**Rodeo, berberler ucuz fiyata fırça istedikleri için sentetik ve domuz karışımı.

**Jaguar daha fazla kıla sahip.
**Rodeo daha seyrek.

**Jaguar daha fazla köpük yapar.
**Rodeo, Jaguar kadar köpük yapamaz.

**Jaguar uzunca süre dayanır.
**Rodeo daha kısa sürede ömrünü tamamlar.

**Her iki markada el üretimidir, ama Jaguar'da daha dikkatli ve özenli çalışılır.

**Kıllar, yaban domuzlarındaki kıllardan alınmaz, domuz çiftlikleindeki domuzların yelesinden alınır.
**Mutsuz olan domuz, siyah kıllar çıkartır, biz en az siyah kıl seçmeye çalışıyoruz, burada ayıklayabildiklerimizi ayıklıyoruz.
**Domuz kılı fırçayı, ilk aldığınızda hiç kullanmadan kaynar olamayan sıcak suda bekletirseniz çok daha iyi bir fırçaya sahip olursunuz ve ömrü uzar.
**Uzun fırça alıp sonra keserim demeyin, kılları yapısı bozulur, sık kıllar dağılmaya başlar.
**Fırçayı kapalı dolaba koymayın, hava alınca omurgalı yapısını korur.
**Ters, break-in süreci sonunda uçları çatallanmayan kılları cımbıla sökmeyin, olabildiği kadar dipten tırnak makası ile kesin. Kılı çektiğiniz zaman dip boşluk oluşuyor ve kıl dökümüne yol açar, hızlanır.
**İyi kullanımda domuz kılı fırça 17 seneye kadar dayanabiliyor.

Bu bilgilerden sonra kendisinden fırça önermesini istediğim, geltir.com'a yapılan özel fırçadan bahsettim, çok güzel bir fırça olduğunu ve çok özenildiğini, olabildiği kadar kılların özenle seçildiğini ve o fırçayı çok beğendiğini belirtti. Fırça tavsiyesine gelince bana bahsettiğim özelliklere karşı gelen ve kullanması keyifli olan Jaguar 1056 ve Jaguar 338'i tavsiye etti. Bunun yanında Teknik Fırça firmasının kuruluş yılına özel olarak üretilen Jaguar 1949'u mutlaka denememi önerdi. Ben, nerdeyse hepsini alacağım yakında Smile

Böyle işte, bilgileri aktarayım, faydası olabilir diye düşündüm.
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
Neden birine jaguar birine rodeo demişler merak ediyordum. Teşekkürler Ekin hocam.. Keyifle okudum

Kesik jelin jiletinden önce bitiyorsa yanlışın çok demektir... Big Grin
(26/12/2019, Saat: 19:29)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Neden birine jaguar birine rodeo demişler merak ediyordum. Teşekkürler Ekin hocam.. Keyifle okudum

Kesik jelin jiletinden önce bitiyorsa yanlışın çok demektir... Big Grin
Rica ederim, ne demek, bende çok sey ogrendim Smile

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@ekindgn hocam, bugün Jaguar 1071 alan birisi olarak içime 1056 sorusu düştü.. Sanırım bir süre sonra onuda alacağım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(26/12/2019, Saat: 21:21)shaving nick Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ekindgn hocam, bugün Jaguar 1071 alan birisi olarak içime 1056 sorusu düştü.. Sanırım bir süre sonra onuda alacağım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Komşum, 1071'i berberde incedim, cok buyuktu gercekten. Bu yuzden İzzet Bey' in tavsiyesiyle 1056 aldim ben. Ayrica 783 ve 236 kullandim, hala geltir icin uretilen ozel fircayi kullaniyorum.
Sen hepsini göm geç Smile
@shaving nick komşum Yerli piyasada en iyi fırçalar jaguar sakal fırçaları kıl boyları uzun olsada sıcacık tıraş imkanı sunuyor
@ekindgn Komşum 1071 rin kılların arasına parmaklarımı geçirerek harika bir tıraş keyfi yaşatıyor ilk sırada 1071 2.de 236 derim
@jegal komsum haklisin, berberlerde aynisini yapiyor. Gercekten seviyorum ben Jaguar'i, fiyati cok iyi, yapisi iyi, en azindan ulkemizde boyle bir firma mevcut. Benim yüzüm cok genis olmadigi icin 1071 buyuk geliyor maalesef.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  JAGUAR kumuca 351 333,274 04/05/2023, Saat: 17:24
Son Yorum: goshawk
  Jaguar 771 professional Gens_darmes 45 24,060 24/04/2023, Saat: 11:41
Son Yorum: Mecanica
  Jaguar Fırça - Geltir Özel Üretim 2019 Etkinlik Fırçası ekindgn 55 31,926 12/11/2022, Saat: 12:11
Son Yorum: Oldman
Information Nom Tıraş Fırçası - LASSE 41 LE vs. Jaguar 236 karşılaştırma yazark 5 3,395 01/06/2021, Saat: 16:31
Son Yorum: Schumi
Exclamation Yeni Jaguar 1071 Mix ekindgn 10 5,611 02/03/2021, Saat: 02:24
Son Yorum: shabby
  jaguar fırça? mriza1 8 21,334 12/11/2012, Saat: 01:37
Son Yorum: kumuca
Information Yeni aldığım jaguar fırçalar zorba58 26 44,993 24/04/2012, Saat: 20:07
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: