Derby Jilet Ömür Testi
5.TIRAŞ

1,5 günlük sakal.

Keskinlik: Azalmaya başladı,tek tük kesilmeyen sakal bırakıyor ama halen iş görür seviyede.
Çekme: 4.tıraşa göre hafiften fazlalaştı.Halen yüksek seviyede değil,iş görür.
Yüzde Akma: Halen iyi ama 3. ve 4. tıraş daha iyi akıyordu sanki.Düşüş başladı.
Takılma: Garip ama takılmadı.
Tahriş: Boyun bölgesine ATG uyguladığım için o bölgelerde hafif tahriş,sıkıntılı bir durum yok.Tıraş sonrası kolonya sürdüm yanak-çene bölgesinde problem yok,boyun bölgesi bir tık fazla yandı.Tıraş biteli 10 dakika oldu şuan için bir yanma veya rahatsızlık hissi yok.
Kanama: Boyun bölgesinde ATG yapılan yerlerde 2-3 kök kanaması.Şap kullanılmadı,tıraş sonrası soğuk su ile yıkamak yeterli oldu.
Tıraş Yakınlığı: Düşüş var.Çene bölgesine kaç kere XTG geçtim bilmiyorum ama halen yakın değil. (6/10)

Aftershave kullanmadım.
Tıraş kalitesindeki ve yakınlığındaki düşüş kendini hafiften göstermeye başladı.

Sakalım uzarken rahatsızlık veren bir durum yok şimdilik.Haftaiçi günlük tıraş serime tekrar başlıyorum.

Düzenleme: Tıraşta kaliteye ve hijyene önem veren birisi bu jileti 4. veya 5. tıraştan sonra değiştirirdi.Bundan sonraki tıraşlar,sakalı kestimi kesti tarzında birşey olacağa benziyor.Amacım jilet ne zaman ölecek,ne zaman WTG kesimde sakalın yarısını kesmeden bırakacak bunun testini yapmaktır.
Üstad ben bi jileti 6 gün kullansam, (hem de aftershave sürmeden) suratım Rocky Balboa' nın final maçındaki haline döner...merak ettim bu Derby'yi..
(29/05/2016, Saat: 23:55)Men-Sup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstad ben bi jileti 6 gün kullansam, (hem de aftershave sürmeden) suratım Rocky Balboa' nın final maçındaki haline döner...merak ettim bu Derby'yi..

Yüksek sınıf bir jilet değil derby,merak edilecek bir jilette değil bence Smile Yorumum günlük tıraşa uygun,konforlu(en azından benim için,kişiden kişiye değişir),hesaplı,büyük beklentilerle kullanılmaması gereken bir jilet.
Şunuda belirteyim ben tıraş öncesinde duş almıyorum ve soğuk su ile tıraş oluyorum ama köpüğü özenerek hazırlıyorum.Suyunu,kıvamını tam istediğim seviyeye getirmek için fazladan zaman harcıyorum.Yüz hazırlığı ve köpük iyiyse Rocky Balboa'ya dönmek zor olur bence Smile
Big Grin 
(29/05/2016, Saat: 23:55)Men-Sup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstad ben bi jileti 6 gün kullansam, (hem de aftershave sürmeden) suratım Rocky Balboa' nın final maçındaki haline döner...merak ettim bu Derby'yi..

Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin aynen...
(30/05/2016, Saat: 00:04)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yüksek sınıf bir jilet değil derby,merak edilecek bir jilette değil bence Smile Yorumum günlük tıraşa uygun,konforlu(en azından benim için,kişiden kişiye değişir),hesaplı,büyük beklentilerle kullanılmaması gereken bir jilet.
Şunuda belirteyim ben tıraş öncesinde duş almıyorum ve soğuk su ile tıraş oluyorum ama köpüğü özenerek hazırlıyorum.Suyunu,kıvamını tam istediğim seviyeye getirmek için fazladan zaman harcıyorum.Yüz hazırlığı ve köpük iyiyse Rocky Balboa'ya dönmek zor olur bence Smile

Hocam, Derby ile denemelerimi hatırlıyorum, aklıma şu soru geliyor: "Sizde sakal olmayabilir mi?" Big Grin
Derby ile başarılı testiniz için tebrikler,

Derby'nin Scann. Electron Mic. altında incelemelerine baktığımda gayet temiz ve düzenli görünüyor.
Buna rağmen DE ile keskin olmayan ve keyifsiz bir sonuç elde ediyorum.
Ayrıca shavette ile kullanımında gayet memnun arkadaşlarımız da var.

Testi aynı şartlarda Gillette 7 o'clock Sharp Edge / Personna Blue / Timor
ile yapsanız sanırım "MUHTEŞEM" diye bağıracaksınız Smile
(30/05/2016, Saat: 10:14)yokon Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam, Derby ile denemelerimi hatırlıyorum, aklıma şu soru geliyor: "Sizde sakal olmayabilir mi?"  Big Grin

Ben var diye biliyorum ama yinede iddaalı konuşmayayım Smile
(30/05/2016, Saat: 10:32)rock83 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Derby ile başarılı testiniz için tebrikler,

Derby'nin Scann. Electron Mic. altında incelemelerine baktığımda gayet temiz ve düzenli görünüyor.
Buna rağmen DE ile keskin olmayan ve keyifsiz bir sonuç elde ediyorum.
Ayrıca shavette ile kullanımında gayet memnun arkadaşlarımız da var.

Testi aynı şartlarda Gillette 7 o'clock Sharp Edge / Personna Blue / Timor
ile yapsanız sanırım "MUHTEŞEM" diye bağıracaksınız Smile

Teşekkür ederim.Derby ile testime devam edeceğim,bakalım ne zaman intihar edecek Smile

Geleneksel tıraşa ilk başladığımda deliler gibi jilet deniyordum.Bahsettiğiniz jiletlerin hepsini kullandım,sharp edge ve personna cidden iyi jiletler.Bu derby jiletlere olan ilgim yabancılar bunu seviyorken,Türk milleti neden sevemiyor diyerek başladı.
Bu jileti usturada kullanıyorum,işimi görüyor.Başka bir konu piyasadaki jiletlerin %90 ında tek honlama vardır,bu jiletlerde çift honlama var yani jilet iki kere değişik açılarla bilenmiş.Kesici ucun uzunluğu diğer jiletlere göre kısadır,featherın bilenmiş kısmının uzunluğuna bakın çok daha uzundur.
Bence bu yüzden derby yatık sakalı sevmez ve keskinliği düşük.
6. TIRAŞ

1 günlük sakal.

Keskinlik: Azalma bu tıraşta kendini biraz daha gösterdi,arada almadığı sakallar oluyor seyrekte olsa.Sakalı alsın diye 1-2 kere fazladan geçiş yapıyorum bir bölgeden.
Çekme: 5. tıraşa göre çeyrek gömlek fazla çekme oldu.Bu durumda beni biraz daha basınç uygulamaya yöneltti.Konforu azalmaya başladı.
Yüzde Akma: 2. ve 3. tıraşın akması yok,konfor daha düşük.Ama halen iş görür seviyede akması.
Takılma: Boyun bölgesinde ATG kesimde 2 kere takıldı.Keskinlik azalınca haliyle takılmalar oluyor.
Tahriş: Yanak,çene,bıyık bölgesi tahriş yok.Boyun bölgesinde hafif derecede tahriş.Aslında boyun bölgesindeki tahriş 5.tıraşa göre bir tık daha fazla.Sebepide bence keskinlik azaldığı ve takma-çekme gibi sıkıntılar oluşmaya başladığı için bu durum beni biraz daha basınç vermeye ve bir bölgenin üstünden 2 kere geçmek yerine 3-4 kere geçmeye zorladı.
Kanama: Boyun bölgesinde 3 adet kök kanaması.(Yatık sakallıların ATG kesimdeki sıkıntılarından birisi)
Tıraş Yakınlığı:Yakın bir tıraş olduğu söylenemez. (6/10)

Aftershave kullanmadım,kolonya sürüldü.
Tıraş keyif vermemeye başladı ama jilet halen görevini yapıyor.Sonuçta tıraş tamamlandı ve tıraş günlük ihtiyaca (iş yeri vs.) uygun.Tıraştan sonra aşırı tahriş veya başka bir sıkıntı olmaması iyi birşey ve jiletin daha ölmediğini gösteriyor.

Sakallar çıkarken yüzümde batma,kaşıntı vs. hissetmiyorum. Çıkışlarında bir problem yok şimdilik.

Yarın gece 7. tıraş ile devam.
7. TIRAŞ

1 günlük sakal.Önceki tıraşın yakın olmadığını yazmıştım,tıraşın yakın olmadığını bugün tıraş öncesinde aynadan bakınca anladım.Sakallarım olması gerekenden biraz daha uzundu,yakın bir tıraş olsaydı böyle bir manzara ile karşılaşmazdım.

Keskinlik: Kötü.Jilet jilet olmaktan çıkmaya başladı.Aynı yerden birkaç kere geçince sakalı alıyor adam gibi ama bu esnada cilde zararı büyük oluyor.
Çekme: Çekme var.Çekme sebepiyle fazla basınç,buda konforu düşürüyor.
Yüzde Akma: Akışını beğenmedim 2. ve 3. tıraştaki akışa hayran kalmıştım ama bu seferkinin alakası yok eski konforla.Bu arada jiletin akışı derken yanlış anlaşılmasın jilet tabiki yüzde hareket edecek ama hareket ederken hissedilen yumuşaklık ve konfor önemli benim için.Artık bu jilette o yumuşaklık ve konfor kalmadı.
Takılma: ATG kesimde takılmalar oldu.
Tahriş: Tıraş birşeye benzesin diye uğraştım,uğraşırkende çok geçiş yaptım.Buda tahrişi arttırdı.Kolonya sürünce yanma hissi hem yanaklarda hemde boyunda önceki tıraşlara göre daha fazlaydı.Aftershave kullanmak zorunda kaldım.Şuan tıraş biteli 10-15 dakika oldu.Ciddi bir tahriş yok ama boynumda hafif bir yanma hissi var.(Aftershave sürmeme rağmen)
Kanama: Boyun bölgesinde ATG kesimde 2 adet kök kanaması.
Tıraş Yakınlığı: O kadar XTG ve rötüşe rağmen beğenmedim,yakın değil.Bu kadar çabayı bu jiletin 1. veya 2. tıraşında veya keskinliği daha iyi bir jiletle yapmış olsaydım cillop gibi bir tıraş olurdu.Ama yinede günlük ihtiyaca uygun bir tıraş.(6/10)

Özet olarak tıraş keyfi ve kalitesi diye birşey kalmadı.Tıraş birşeye benzesin diye uğraştırıyor beni resmen.Elde ettiğim sonuç ise sıradan bir tıraş.

Sakal çıkışında halen bir problem yok.

Bugün jiletin bir yarısı ile 7. tıraşıda bitirdik.Tam jilet kullanmış olsaydık 14. tıraşa denk gelecekti.Benim tahminim bu jilet 10. veya 11. tıraşta biter.Denemelere devam edeceğim.Yarın gece 8. tıraşa devam.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Permasharp Jilet Ömrü İncelemesi Mauser 40 15,302 28/06/2021, Saat: 10:45
Son Yorum: necatiatceken
  Derby Usta Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 16 7,280 03/05/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: TA1OZH
  Kai Jilet Ömür Testi rock83 21 19,987 11/09/2020, Saat: 16:10
Son Yorum: Mustafa40
  Jilet değişimi timdr 10 7,116 14/08/2020, Saat: 12:33
Son Yorum: Lord Sparhawk
  7 O'clock Yellow Ömür Testi Mauser 36 25,670 20/07/2020, Saat: 23:07
Son Yorum: Efrasyab