Kaliteli bir sabun yaptırdım...
Suan son numune ürünlerde geldi 6 adet 200 gr halinde bundan sonrakiler seri olarak gelecektir. Mango ve yasemin kokulu...
Şu mango olanı denemek istiyorum üstad, mümkünse edinmek istiyorum.
Haydi hayırlı tıraşlar...
Koku olarak belki elma ve okaliptüs denenebilir. Elma kokulu tıraş sabunu gördüğümü hatırlamıyorum hiç, bence güzel olur, okaliptüs ile karıştırılırsa da yazları için çok ferahlatıcı bir sabun olabilir.
Elinizde numune varsa satın alarak ben de denemek isterim.
Suan sadece 2 kutu yasemın kokusu kaldı....
Mango ve üzerinde A yazan sabun bugün geldi, koku ve kıvam çok hoş, yarın sabah deneyeceğim.
Yaseminden denemek isterim.
Mango ve Egzotik ile ikişer kere tıraş oldum. Uzun zamandır Cella ve Proraso kullandığım için ancak bu ürünlerle karşılaştırabilirim. Koku olarak zevk meselesi ancak ben iki kokuyu da beğendim, mangoyu daha çok beğendim. Kıvam olarak biraz daha yumuşak, kreme yakın diyebilirim. Aynı miktarda köpük üretmek için kullandığım ürünlere göre biraz daha fazla efor istedi, yeni olduğu için de olabilir. Köpük miktarı ve kıvamı oldukça dolgun, ünlü markalardan aşağı kalır bir yanı yok. Kargoda biraz şekil değiştirdiği için ilk gün şeklini düzeltip dolaba koymuştum, dolaptan çıkardıktan sonra köpükte sorun yaşadım ve oldukça tahrişli bir tıraş tecrübesi oldu. Sonraki günler ise banyo dolabında durdu ve köpük sorunu yaşamadım. En çok beğendiğim nokta ise tıraş sonrası hissiyat, ne kuru ne yağlı cildi tam kararında bırakıyor.

Tek merak ettiğim benim aldığım ürünlerde SLS var mı yok mu? SLS de yoksa bundan sonra ithal sabun almam diye düşünüyorum.
(04/06/2016, Saat: 22:50)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @damascus

Merhaba arkadaşlar, bu tıraş sabununu iki kez denedim, ama önce farklı bir konuyu anlatmak istiyorum.

Yaklaşık bir yıl önce ülkemizde yüksek kalitede bir tıraş sabununun üretilme gereğinden sürekli forumda bahsediyordum. Sanayi ortamından tanıştığımız kimya mühendisi bir arkadaşa durumu anlattım. O da tüm bağlantılarını kullanarak sabunun nasıl yapılabileceği ile ilgili bir sürü çözüm önerisi ortaya koydu. Sabun yapılabiliyor ama üretimi şöyle, standart tıraş sabununun aşağı yukarı bir formülü yapım şekli var. Bu formüle sadık kalarak tıraş sabunu yapılabiliyor, koku için de ülkemizde bir çok kimya fabrikası var ithal ya da kendi üretimleri koku içerikli sıvıları standart sabuna karıştırıyorlar. Yani omlet tarifi bile on sayfada anlatılabilir elbette bu kadar basit değil ama basitçe üretim yöntemini aktardım. Ancak bu bana pek cazip gelmedi herkesin yaptığı şeyi neden yapalım ki dedim. Bize üretim yapacak firma arko silindir şeklinde sabunu ambalajlı şekilde tanesini 35 kuruşa veriyor. İşin iyice içine girince bizim işimiz çelik işlemek kimyadan uzak durmalıyız dedim. Bunun en büyük sebebi ülkemizde bu iş ile ilgili teknik bilgisi bulunan herkesin amacının çok farklı olması. Sizin burada anlattığınız kıvam, koruyuculuk yastıklama vs. gibi konular bu adamların umrunda bile değil. Çünkü bu tip işlerden para kazanmak gibi bir dertleri yok, kimya fabrikalarında para kazanmının yolları çok farklı, evsel üretime yönelik en ucuz ham madde ve üretim yöntemi ile maksimum sonuca ulaşmak. Bu maksimum sonuç şu : BASINÇLI KUTU İÇİNDE KÖPÜREN YA DA JEL ÇIKARAN SİSTEMLER. Yapacaksak bunu yaparız yoksa para kazanamıyız, kimse marketten silindir vs. sabun almaz, kimse fırça kullanmıyor, kullansa bile kaliteli olsa 10 liradan fazla etse kimse almaz vs. algısı çok yaygın ve haklılarda.

Burada öncelikle bir sabunu değerlendirmekten öte Hakan beyin çalışmasını çok takdir ediyorum. Çünkü bir şekilde standart sabun üretiminin dışında sabun üretilmesi için ciddi teşebbüste bulunmuş. Bunu çevresi ve en çok da tıraş sabunları hakkında genel kültürü sayesinde başarabilmiş. Kendisi ile görüşüyorum sabunu yapan kişiler büyük bir kimya fabrikasının ar-ge personeli mühendisi. Başlangıçta ben Hakan sabun yaptım deyince her ne olursa olsun denemek istedim, şunu düşünüyordum aynı bizim yaptığımız gibi standart sabun üretilmiş ve koku esansı uygulanmış olan bir sabun bekliyordum. Ama sabun gelince çok şaşırdım, çünkü bana gelen sabun tam anlamıyla özgün üretim bir sabundu, kendisini tebrik ettim. Bizim yaptırdığımız prototipler gibi değildi.

Hakan bu özgün üretimi fark ettiği için forumda paylaştı ve denemimiz için bizlere gönderdi. Bana mesajlarda şunu hep iletti, bu sabunun son hali değil, sertleşmesi için 1 ay kadar zaman var ama sertleşmeden de bazı özelliklerini anlayabilirsiniz dedi.

Sabunu iki kez kullandım. Sabunun en büyük özelliği tıraştan önce ya da sonra losyon sürmeme gerek bırakmaması, tıraş esnasında jiletin ilerlemesini çok iyi şekilde kolaylaştırdı. Sabunun kokusu temizlik kokusunu andırıyor . Sabun şuan krem kıvamına yakın, tam üretimde olgunlaştıktan sonra razorock portakal esanslı bir sabun vardı tam ismini unuttum onun gibi olacak. O kıvam da çok hoşuma gidiyor.

Sabunun gelişiminde bir eksiklik göremiyorum.

Çocukluğumda bazı yemekleri hiç yemezdim, annem de bana o yemeğin önüme ulaşana kadar ki süreçleri anlatırdı, içinde neler olduğunu nerelerde nasıl yetiştiğini anlatırdı, böyle böyle çok az yemek ayırt etmeye başladım. Hakana da tavsiyelerim var. Ben böyle bir işi yapsaydım, özel formüller ve patent hakkı içeribelicek konular dışındaki üretimin nasıl geliştiğini, hangi malzemelerin, hangi üretim yöntemlerinin kullanıldığını, kullanılan malzemelerin varsa kökenlerini fotoğrafları ile birlikte anlatırdım. Bu yanlış bir şey değil bugün dünayının en önemli silah fabrikaları bile kapılıranı belgeselciler açıyor, hepimiz izliyoruz. Bu şekilde insanların ilgisini daha da çok çekmiş olur.

Sonuç olarak ben bu sabunu zevk ile kullanmaya devam edeceğim, prototip çıktıkça da almaya devam edeceğim. Bu sene içinde forumdaki her arkadaşın hem fikir olacağı net bir tıraş sabunun çıkacağına da eminim. Önümüzdeki sene de üretim izni ile raflarda yerini almasını çok istiyorum.

Saygılar.

Hocam cok iyi anlatmissin, gercekten takdir ettim.
damascus  komşum ..

Özelden bir isteğim olmuştu .Bir sonraki kafileye ekleyebilirseniz sevinirim..  Saygılar..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evde croap (sabun + krem) karışımı yaptım Oldman 2 1,110 30/04/2023, Saat: 14:12
Son Yorum: Oldman
  Aloe Vera ile Sabun Modifiyesi select 24 10,603 19/08/2020, Saat: 11:21
Son Yorum: erkantalya
  Sabun Bastığım Kaplarım ve Hazırladığım Etiketleri forevermore07 22 8,618 13/11/2019, Saat: 15:06
Son Yorum: forevermore07
  Sabun Kutusuna Logo o9uz 3 2,827 02/03/2018, Saat: 18:02
Son Yorum: pundoe
  Soğuk Proses Sabun Yapımı akvaryumcu84 35 59,560 04/06/2016, Saat: 23:09
Son Yorum: Fallschirmjäger
  Sabun etiketleri onurstyle 12 20,905 27/09/2015, Saat: 01:06
Son Yorum: dikdik_s
  scuttle sabun basma linguist 7 16,196 23/08/2014, Saat: 22:15
Son Yorum: theunnamed
  Tasa sabun basmak - Benmari tekniği ile BigHillMe 20 46,780 04/10/2013, Saat: 11:27
Son Yorum: Suhulet
  Bedava Büyük Plastik Sabun Kabı BigHillMe 16 26,064 25/04/2012, Saat: 23:38
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: