Bebak acıbadem sütü
15175_buyuk.jpg

şu üründe boraks yazmıyor ama paraben türevleri kaynıyor Smile
Şahsen ben boraks ya da paraben, çok takmıyorum.

Örneğin paraben:

Sağlık Bakanlığı'ndan "paraben" açıklaması:

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulundan yapılan açıklamada, paraben maddesinin vücutta toksik etki yaratacak ölçüde biriktiğini gösteren ve insanlarda doğrudan kanser oluşturmasına yönelik kanıtlanmış bilimsel veri bulunmadığını belirtilerek, yapılan bilimsel çalışmalarla konunun bilim dünyası tarafından yakından takip edildiği vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun, ilaçlarda ve kozmetik ürünlerde koruyucu olarak kullanılan "paraben" maddesiyle ilgili, 26 Mayıs 2011 tarihinde toplandığı bildirildi.

Açıklamaya göre, toplantıda şu kararlar alındı:

-Parabenler, ilaçlarda ve kozmetik ürünlerde antimikrobik etkileri nedeniyle 1924'ten beri tüm dünyada, koruyucu amaçlı ve çok düşük dozlarda yardımcı madde olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Parabenlerin kimyasal yapılarına göre metil, propil, bütil paraben gibi türevleri vardır.

-Parabenler insan vücudunda östrojen hormonuna benzer etkiler göstermektedir. Ancak bu etkileri, östrojenin binde biriyle 10 milyonda biri kadardır. İlaçta ve kozmetikte en çok kullanılan metil parabenin etkinliği, östrojen etkinliğinin 2 milyon 500 binde biri kadardır. İlaçlarda ve kozmetik ürünlerde bulunan miktarıyla (östrojene uzun dönemde yüksek doza maruz kalmaya bağlı yan etkileri de dahil) östrojenik etki göstermediği kabul edilebilir. Bu nedenle kanserojenik ve endokrin bozucu etki göstermesi beklenmemektedir. Ayrıca, parabenler ilaç veya kozmetik olarak kullanıldığında çok hızlı bir şekilde parçalanarak vücuttan idrarla atılır. Ağız yoluyla alındıklarında ise midedeki asit ortamı nedeniyle parçalanmaları yüksek olup kana geçen miktarı yok denecek kadar azdır.

-Bu maddenin vücutta toksik etki yaratacak ölçüde biriktiğini gösteren ve insanlarda doğrudan kanser oluşturmasına yönelik kanıtlanmış bilimsel veri bulunmamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarla konu bilim dünyası tarafından yakından takip edilmektedir.

-Ülkemizde ilaçlar, klinik kullanıma sunulmadan önce, içeriklerinin ve katkı maddelerinin (parabenler dahil) mevzuatımız sınırları içerisinde olması kaydıyla ruhsatlandırılmaktadır. İlaç ruhsatlandırmayla ilgili mevzuatımızdaki sınırlar da Avrupa Birliği ve ABD ile uyumludur.

-Kozmetikler ise, Avrupa Birliği'yle uyumlu kozmetik mevzuatımız doğrultusunda, bildirim esasına göre piyasaya çıkmaktadır. Kozmetiklerin piyasa denetimleri özellikle içerdikleri (parabenler gibi) koruyucu maddeler açısından yapılmaktadır.

-Ülkemizde klinik kullanıma sunulmuş ilaçlar ve kozmetikler içerisinde bulunan parabenlerin, formülasyonlardaki miktarları itibariyle insan sağlığına zararlı etkileri olması beklenmemektedir.

-Bugünkü veriler doğrultusunda parabenlerin, bilimsel olarak risk yaratmamakla beraber, çocukların korunmasına yönelik -özellikle bebeklik döneminde- kozmetik ürünlerin hekim veya eczacıya danışılarak kullanılması önerilir.

-Bu konudaki bilimsel veriler takip edilerek bilginin güncellenmesine devam edilecektir.

-Sağlık Bakanlığı olarak, ulusal ve uluslararası otoritelerle gerekli temaslar sağlanmış olup bu konuda yapılan çalışmalar dikkatle izlenmektedir."

http://www.cnnturk.com/2011/saglik/05/28...index.html
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
bende takmıyorum hocam parabeni dert edene kadar nelere maruz kalıyoruz tv, cep telefonu, bilgisayar vs dışarıda egzozundan pet şişedeki pislikler mi plastiğin etkisine kadar manavdaki elmanın domatesin içinde tarım ilacına kadar binlerce ürüne maruz kalıyoruz. Paraben falan hikaye kalıyor haliyle ama insanın içine de kurt düşmeye görsün en azından prorasodaki gibi hem parabenli hem parabensiz gibi bir seçenek varsa ve parabensizi alınabiliyorsa en azından onu seçebilelim değil mi. İstemez miyiz köyde toprakta doğal olarak yetişmiş meyvesi sebzesi peyniri doğal olarak has yemeği ama şehir hayatı bunlardan bizi uzaklaştırıyor maalesef. Yarın dahi ne olacağımız belli değil ama yine de en azından önümüzde bir seçenek varsa kullanmayalım mı ama Smile
Sağlık Bakanlığı böyle bir açıklama yaptıysa bilin ki paraben çok zararlı.
www.tekyumruk.com
açıkçası ben bakanlığa güveniyorum. Böyle bir açıklamanın yapılması bile insanların kaygılarına değer verildiğinin göstergesi. Ayrıca insanlardaki paraben ve benzeri zararlı kimyasallara olan duyarlılığın gelişmesi açısından da önemli. Ama az riskli ürün var ise onu kullanmak en güzeli. Şahsen ben içinde paraben olan ürünleri az da olsa kullanıyourm ama çocuğuma kullanmam herhalde diye düşünüyorum.
Saygılarımla

(26/08/2012, Saat: 16:24)anarche Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sağlık Bakanlığı böyle bir açıklama yaptıysa bilin ki paraben çok zararlı.
Cella sabunu bu bebak acı badem sütünün kokusuyla aynımı.Eğer öyle ise ben cella dan vazgeçemiycem sanırım Smile bu gün aldım bu ürünü ve kokusuna bayıldım henüz kullanmadım ama yüzümün elmacık kısımlarında birazcık denedim çok çok hoşuma gitti.
Ama kokusu dışında saf zeytin yağının yerini tutarmı bilemiyorum Smile
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

(26/08/2012, Saat: 20:22)papazerigi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: açıkçası ben bakanlığa güveniyorum. Böyle bir açıklamanın yapılması bile insanların kaygılarına değer verildiğinin göstergesi. Ayrıca insanlardaki paraben ve benzeri zararlı kimyasallara olan duyarlılığın gelişmesi açısından da önemli. Ama az riskli ürün var ise onu kullanmak en güzeli. Şahsen ben içinde paraben olan ürünleri az da olsa kullanıyourm ama çocuğuma kullanmam herhalde diye düşünüyorum.
Saygılarımla

(26/08/2012, Saat: 16:24)anarche Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sağlık Bakanlığı böyle bir açıklama yaptıysa bilin ki paraben çok zararlı.
İnsanların kaygıları kimsenin umrunda değil, geçmişten bir kaç örnek.

Biraz radyasyon iyidir.
Cahit ARAL

Radyoaktif çay daha lezzetlidir.
Turgut ÖZAL

Radyasyon kemiklere yararlıdır.
Kenan EVREN

http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/cernobil-...osition=19
www.tekyumruk.com
ürünler içerisindeki parabenin zararı olmayacak miktarlarda olduğunu nereden bileceğiz ?
üretici basar parabeni yaptığı ürün bozulmasın diye...
(07/02/2013, Saat: 18:00)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ürünler içerisindeki parabenin zararı olmayacak miktarlarda olduğunu nereden bileceğiz ?
üretici basar parabeni yaptığı ürün bozulmasın diye...

kesinlikle aynı fikirdeyim
2012129163338_bebakacibademsutunemlendir...m_sutu.jpg

bu ürün kağıt üzerinde tıraş sonrasına daha uygun gibi gözüküyor. bizden bi mancho üstat kullanıyor galiba. benim merak ettiğim kreminde olduğu gibi yağlı bi tabaka bırakıp bırakmadığı. mancho üstat ve varsa diğer kullananlar, bilgilendirmenizi rica ediyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Panthenol forte vücut sütü %9 kirli sakal 2 4,796 19/09/2015, Saat: 21:05
Son Yorum: kirli sakal
  Bebak Acıbadem Kremi zorba58 12 23,783 25/02/2012, Saat: 02:32
Son Yorum: eggman

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: