Tıraş Ürünlerinde Rotasyonun Cilde Etkisi
Hepimiz belli periyotlarla tıraş ürünlerini (fırça,sabun, krem, tıraş aletleri,jilet, pre-after shave ürünleri) rotasyona tabi tutarak kullanıyoruz. Yeni ürünleri sipariş edip merakla ve heyecanla deniyoruz.

Bu ürün değişimi cildinizde olumsuz etkiler yaratıyor mu? Sürekli rotasyonda ürün kullanarak acaba yanlış mı yapıyoruz?

Kendi adıma; sürekli jilet ve makine değiştirdiğimde kızarıklık ve tahriş sorunuyla karşılaşıyorum. Kozmetik ürünler cabası, sizlerin bu konuda deneyimleri varmı?
Jilet değişiklerinde sıkıntı yaşıyorum ilğinçtir ki sıkıntı yaratan jilet de iki üç traş sonra sıkıntı yaratmıyor yani kızarıklık yaratmıyor
Sabun ve after Shave ve balsamlarda böyle bir durum oluşmadı
güzel başlık jilet konusunda hem fikirim.
Normalde aynı kozmetik ürünün uzun süre kullanmamak sürekli tavsiye edilen bir şey. Aynı kozmetik uzun süre kullanılınca cilt buna alışıyor ve eskisi kadar iyi verim alınamıyor.

Jilet ve tıraş aletinde yaşanan sorunlar ise kas hafızası ile ilgili. Her jiletin ve tıraş aletinin açısı ve baskı oranı farklı. Bu nedenle de @Nani Kuş komşumun dediği gibi bir kaç tıraş sonra sorun kalmıyor.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Ben çeşitleri çok azalttım, çok fazla rotasyon benim kanaatimce sıkıntı yaratabilir. Cilt adapte olamıyor hiç birşeye. Cildin yanı sıra kendim de olamıyorum, alet agresifleşiyor, jilet mildleşiyor, as yakıyor balm dinlendiriyor vs vs
www.BarbarosRazors.com

İlk başlanıldığı zaman herşeyi denemek istiyoruz bir bakımdan iyi kendimize uygun ürünleri buluyoruz ancak sürekli ürün denemek te iyi değil kanımca. Şahsen kendime uygun ürünlerden jilet olsun sabun krem olsun bir kadro kurdum. Örneğin jilette feather , 7 o'clock sarı ve yeşil,perma sharp ; krem sabun grubunda arko,mwf,simpson krem. Elimdekiler bittigi zaman after shave almayı da düsünmüyorum tıraş sonrası cildime en uygun olanın krem-kolonya ikilisi olduğuna karar verdim .Artık farklı ürünler de almayı düşünmüyorum alacaklarım belli..
Çoğunlukla Gillette'in bıçaklarını kullandığım ve bana yettiği için fazla bıçak rotasyonum yok. Diğer taraftan kullandığım bıçakların performansları ise birbirine yakın. Her seferinde başka marka bıçakla tıraş olmayı doğru bulmuyorum, bence gerek de yok. Neye alıştıysam o.

As ve sabun rotasyonum ise mevsimine ve keyfime göre değişiyor. Markaları farklı da olsa genelde performans özellikleri birbirine yakın sabunlar kullanıyorum. Bir ay Saponifico Varesino'dan Valobra'ya geçince koku ve az biraz performans farkı dışında pek değişiklik hissetmiyorum. AS'ler de de durum pek farklı olmuyor, sadece koku değişiyor.

Genelde Merkür 34 ve Mühle 89 kullanıyorum, zaten birbirlerine yakın aletler, e jiletler de yakın olunca gene pek değişim olmuyor. Son bir aydır Rocknel ile haşır neşirim, biraz daha agresif bir alet olsa da alışmam fazlasıyla kolay ve rahat oldu.
Sanırım rotasyon sorununda jiletler başı çekiyor özellikle cilde uymayan jiletler ve ayni jiletin farklı partilerindeki anormal jiletler tahriş yaratiyor.
Her sabah ruh halime göre sabun ve as kullanıyorum genelde de hep farklı ürün oluyor. Arka arkaya aynı şeyi pek kullanmıyorum. Bi sıkıntı görmedim ama şu jilete karar verene kadar habire değiştirdim. Sabit bi jilet kullanmayınca kaşıntı yapıyor sarı paket gillette kullansam bile. 2-3 haftadır polsilver devam ediyorum şuan bi sorun yok.
Murphy kanunlarından biri geldi aklıma. "Üstüne düşme, bozarsın" Smile
Ne kadar, daha doğruyu, daha iyiyi bulmaya çalışıyoruz niyetinde olsak da, bir sonra bu arayışların deneği olma durumunda buluyoruz kendimizi. Bu kadar değişkenin sıklıkla yer değiştirdiği süreçte yıpranmama mümkün değil zaten.
Ne zaman kısa rutinler yakalasam, beğendiğim ekipman; bir süre sonra başka birine yönelmem sonucu verdiğim aradan sonra, geri dönüşte; Ben bunu çok beğenmiştim, şimdi nasıl böyle bir sonuç oldu, anlayamıyorum oluyor. Ya da tam tersi, öncesinde beğenmediğim kadro, bir süre sonra "Vayy" dedirtiyor.
Kısaca, çok sıklıkla oynamamak lazım ekipmanla. Eğer memnunsanız, tadını çıkarın. Macera aramaya gerek yok diye düşünüyorum.
Dünyayı görüşüne göredir, insanın dünya görüşü. Maddeci için, gözyaşı tuzlu su, kalp ise kan pompasıdır...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 11 11,638 Dün, Saat: 16:51
Son Yorum: Alkali
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,031 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 335,459 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 338,100 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,362 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 957 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,564 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,292 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,169 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,326 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: