Kai Jilet Ömür Testi
Arkadaşlar selamlar,

@Mauser arkadaşımızın başlatmış olduğu "Jilet ömür testi" konseptine uygun olarak, bir testi de ben gerçekleştirmek istedim.
Jilet tercihimi; sürekli kıyıda köşede kalmış olarak bulduğum KAI'den yana yaptım.
Hergün tıraş olmak cildimi rahatsız ettiği için geçen hafta, gün aşırı tıraş olmaya karar vermiştim.
Konfor olarak çok daha memnun kaldığım için 48 saat aralıklarla tıraş olacağım.
Tıraşı 3 perde halinde gerçekleştireceğim.
Tahriş testi için son perdeden sonra yüzümü soğuk su ile yıkayıp, kurulamadan önce limon kolonyası uyguluyorum.

Kullanılacak ekipman,

-Arko Sabun (kaba basılmış)
-Tipsoft Manchurian Porsuk Fırça
-Kai DE Jilet
-Progress (2)
-Eyüp Sabri Tuncer No:1 Kolonya

Tıraş şekli,

Tıraş öncesi duş almıyorum.
Ilık su kullanılacak.
Yüzde köpürtme : İlk köpürtmeyi yıkıyor, 2. ile tıraşa başlıyorum.
Yanak,çene,boyun: WTG-XTG-ATG Gerekirse Rötüş
Zamanlama : Gün aşırı (48 saatte 1 tıraş)

Normalde jiletleri uzun süre kullanmam, fakat testte olmamızdan dolayı gittiği yere kadar gideceğim.
Kaliteli bir jilet olmasından dolayı 1 KAI jilet ile Ramazan'ı bitirme ihtimalim var diye düşünüyorum.

1.TIRAŞ

KAI çok keskin olarak bilinen fakat pahalı olması sebebi ile pek tercih edilmeyen bir jilet.
Feather'dan daha konforlu olarak bildiğimiz KAI'nin ömrü konusunda birşeyler okuduğumu hatırlamıyorum.

Yanak,çene ve boyun bölgesi : WTG-XTG-ATG
Keskinlik: Orta-Üst seviyede
Çekme: ilk tıraşımda beklediğim gibi çekme ile hiç karşılaşmadım.
Yüzde Akma: Arko sabun ile akıcılık orta halli.
Takılma: WTG, XTG ve ATG de takılma söz konusu olmadı.
Tahriş: Şu ana kadar olduğum en tahrişsiz ve konforlu tıraştı diyebilirim. Bunda 2 günlük sakalın etkisi var diye düşünüyorum.
Kanama: Herhangi bir kan-leke vs yok, Yüzümü beyaz havlu ile kuruladım.
Tıraş Yakınlığı: Yanak-çene ve boyun bölgesi sinekkaydı kalitede (10/10)

Aftershave kullanmadım.
Arko sabunun kokusunu özlemişim Smile
@rock83 Başlığınız hayırlı olsun.DE jilet kullandığınız için ve tıraşta jiletin iki tarafınıda kullanıyorsanız jiletteki değişimler daha hafif kendini gösterecektir.
Sizi şimdiden uyarıyorum 5. ve 6. tıraştan sonra yinemi aynı sabun keşke değiştirebilsem demeye başlıyacaksınız,14.-16. tıraşlardan sonra (SE kullandığım için bende 7-8 e denk geliyor) bu seferde paçayı kurtardık diyerek aynanın karşısından ayrılacaksınız.Demedi demeyin Smile
Mauser komşumuzun testinden sonra sizinkini de ilgiyle takip ediyor olacağım. Bu testlerde naçizane önerim olarak testi gerçekleştiren kişinin sakal kalınlığı, varsa sakalın yatıklığını da belirtirse (özellikle boyun bölgesi) sizce okuyucunun kendiyle karşılaştırması amacıyla faydalı olabilir mi sizce?

Sizler kadar tecrübeli ve bilgili değilim lütfen dediklerimi bilmişlik olarak görmeyin.
Jilet konusu tamamen subjektif bir konu bazılarımızın severek kullandığı favori jiletlerine bazılarımız dönüp bakmıyor bile, yanlış anlaşılmasın ama bu yapılan testler tamamen yapanın cildi ve sakal yapısına özgü testler, tabi birde aynı marka jiletin farklı sürümlerindeki anormal jiletlerde olayın bir diğer boyutu..
Benim başka bir önerim var. Ne kadar mümkün olur bilmiyorum ama tıraş öncesi ve tıraş sonrası (sabunsuz) birer fotoğraf paylaşılırsa mükemmel olur. Amme hizmetiniz tavan yapmış olurSmile
(08/06/2016, Saat: 10:58)Zeman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Jilet konusu tamamen subjektif bir konu bazılarımızın severek kullandığı favori jiletlerine bazılarımız dönüp bakmıyor bile, yanlış anlaşılmasın ama bu yapılan testler tamamen yapanın cildi ve sakal yapısına özgü testler, tabi birde aynı marka jiletin farklı sürümlerindeki anormal jiletlerde olayın bir diğer boyutu..

@Zeman Evet jilet subjektif bir konu ama subjektif olan jiletin konforu veya ne kadar yakın tıraş sağlıyamadığı,ömürün subjektif olduğunu düşünmüyorum.Testi yapan kişi 10 tıraş kullanmışsa jileti,sakalları aşırı sert veya köpüğü özensiz hazırlayan biriside 7 kere kullanabilir tahminimce.Sizin baktığınız yerden bakarsak sabunlarda subjektiftir,fırçalarda,aftershavelerde.
Konu başlığındanda anlaşıldığı gibi biz jiletin ömrünü test ediyoruz.Bu testi yaparkende konforda,akmada,tahrişte yakınlıkta gördüğümüz değişiklikleri not ediyoruz.
(09/06/2016, Saat: 17:48)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Zeman Testi yapan kişi 10 tıraş kullanmışsa jileti,sakalları aşırı sert veya köpüğü özensiz hazırlayan biriside 7 kere kullanabilir tahminimce
@Mauser, Bu doğrultuda hemfikiriz, ayni jileti kimi kullanıcı 7 kimi kullanici 5 kez kimi kullanıcı ise sadece 1 kez kullanabilir. Burada degisken kisinin sakal sıklığı, cild yapısı yada hassasiyetleri yani giderek körelen konforu bozulan jiletin yanında bir değişken daha var. O da kişinin cild ve sakal yapısı o yüzden diğer başlıkta sakal yapınızı sormuştum. Toparlarsam yaptinigizin test değilde jilet ömrü incelemesi olduğunu düşünüyor ve bu konuda sizi destekliyorum.
Sakallarım: orta sıklıkta ve kalınlıkta, elbise fırçası olacak kadar sert yapıda.

Fotoğraf koymak isterdim ama ünlü olmaya yaşım müsait değil Smile

2.TIRAŞ

Kaliteli bir tıraştı, Zorlanma, kızarma, kazıma yok,
Konfor olarak ilkine göre 1 tık düşük olduğunu farkettim.

Çekme: Yapmadı.
Yüzde Akma: Arko sabun ile akıcılık orta halli. Çok akıcı değil.
Takılma: WTG, XTG ve ATG de herhangi bir takılma olmadı.
Tahriş: İlk tıraş kadar sıfır tahrişsiz değildi,
Kanama: Sadece çene bölgemde çok az miktarda kan lekesi gördüm ama soğuk suyla yıkayınca geçti ve yüzümü yine beyaz havlu ile kuruladım.
Tıraş Yakınlığı: Yanak-çene ve boyun her bölgesiyle BBS yakınlığında Smile
Tıraş Puanı : 9/10

Aftershave : Eyup Sabri Tuncer Tıraş Kolonyası No:1
Birkaç değişikliğe gitmek zorunda kaldım,
Öncelikle kendime eziyet etmemek için Arko yerine TOBS Jrm Street Krem,
Eşim kokulara karşı çok hassas olduğundan EST No:1'in ağır kokusunu başından beri sevmedi ben de Afterhave olarak Speick Losyon kullandım.
Aftershave den çok anlamam ama bu Speick, kontrollü ve güzel bi A.S.

3.TIRAŞ

Yine kaliteli bir tıraştı, Zorlanma, kızarma yok ATG sırasında hafif bir kazıma hissettim. Ki bi zahmet olsun, gerçekten de kazıyoruz Smile
Konfor olarak 2. den pek bir farkı yoktu. TOBS'un faydasını gördüğümü düşünüyorum.

Yüzde Akma: TOBS krem ile akıcı
Tahriş: Çok az seviyede tahriş oldu, Kolonya rahatsız etmedi.
Kanama: Çene bölgemin uç noktasında bi kanama oldu. Başka bir kanama vs yok.
Tıraş Yakınlığı: Gıdık bölgesi dahil BBS'den taviz yok.
Tıraş Puanı : 9/10

Aftershave : Speick After Shave Losyon
4.TIRAŞ
Tıraşta zorlanma yok fakat tıraş sonrasında çene yanlarında kızarma ve muhtelif yerlerde ufak kanamalar gördüm.

Keskinlik: Orta
Yüzde Akma: Akıcı değildi
Tahriş: Çok az seviyede tahriş oldu, Kolonya rahatsız etmedi.
Kanama: Çene bölgemin uç noktasında muhtemelen sivilceyi dün kanatmama ilave olarak yüzeyde ufak kanamalar oldu
Tıraş Yakınlığı: Gıdık bölgesi dahil BBS'den taviz yok.
Tıraş Puanı : 5/10

Aftershave : Speick After Shave Losyon
Birazdan hafif yağlı bi krem de kullanacağım Smile
-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --

Kai'yi 4 kez makinaya takışım,
Tahrişi kontrol altına alırım umudu ile Haslinger sabunu kullandım.

Bir jiletle 4 ve üstü adette tıraş olabiliyorum diyenler ya ATG yapmıyordur yada sakalları yumuşaktır. ATG dahil 3 perde tıraşla en fazla 4 tıraşın olacağını tahmin etmek zor değildi.

Kanamaların artması ve uzun zamandır görmediğim kızarıklıkların oluşması sebebi ile bu jileti daha fazla zorlamak cilde zarar vermekten başka birşeye yaramayacak.
Bu sebeple Kai Jilet mezarlığına gider, bu test burada biter.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Permasharp Jilet Ömrü İncelemesi Mauser 40 15,307 28/06/2021, Saat: 10:45
Son Yorum: necatiatceken
  Jilet değişimi timdr 10 7,119 14/08/2020, Saat: 12:33
Son Yorum: Lord Sparhawk
  7 O'clock Yellow Ömür Testi Mauser 36 25,676 20/07/2020, Saat: 23:07
Son Yorum: Efrasyab
  Jilet Yorgunluğu pilotic 20 14,704 20/02/2020, Saat: 21:45
Son Yorum: umok
  Derby Jilet Ömür Testi Mauser 50 47,754 19/03/2019, Saat: 22:03
Son Yorum: Soner