Kai Jilet Ömür Testi
@rock83 İnceleme için teşekkürler.Merak ettiğim konu 3. ve 4. tıraşta Atg kesimde öncekilere göre daha fazla basınç uygulamanız gerektimi?
Testiniz için teşekkürler @rock83 hocam.

Hem size hem @mauser hocama bu testleri gerçekleştiren kişiler olarak bir sorum var.

Sizin bu tesltlerden sonra kendi testimi kendim yapmaya başladım Smile Sürekli beğenerek kullandığım Gillette'in sharp edge modelini kendi cildimdeki perfomansını sınamaya başladım (Normalde bir jileti markası ne olursa olsun azami 3 civarı kullanıp atmaktayım). Sonunu görmek amacıyla bu sefer tahrişlerle, çekişlerle 8. kez kullandım ve ilk perdedeki performansından sonra jilet değiştirdim.

Sorum şu; Önceki tıraşın sonunda zorlayan jiletin sonraki tıraşın ilk perdesinde daha iyi performans vermesi mümkün mü?
Jiletin performansı 1. perdedeki yorulmaya dayalı olarak değişiyor gibi geldi bana. Geri kalan 2. ve 3. perdelerimde daha kusurlu ve zorlayıcı bir tıraş veriyor mu yoksa bu benim kuruntum mu? Yoksa gerçekten bir malzeme yorulması mı mevcut oluyor jilette tıraş işlemi içerisinde.

Ahiret sorularımın kusuruna bakmayın. İşte bunlar hep meraktan oluyor Smile

Herkese iyi tıraşlar
@Mauser sadece 4. kesimde akıcılıkta azalma oldu,
kızarmayı ve tahrişleri görmeseydim 5. kesimi yapardım. Kesim için baskıyı, pek arttırmadığımı düşünüyorum.

@umutatakul komşum gece uyumadığım için yazdığını anlayamıyorum.
Kafam yerine gelince cevaplamaya çalışacağım Smile
peki @rock83 komşum Big Grin
(13/06/2016, Saat: 03:11)umutatakul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Testiniz için teşekkürler @rock83 hocam.

Hem size hem @mauser hocama bu testleri gerçekleştiren kişiler olarak bir sorum var.

Sizin bu tesltlerden  sonra kendi testimi kendim yapmaya başladım Smile Sürekli beğenerek kullandığım Gillette'in sharp edge modelini kendi cildimdeki perfomansını sınamaya başladım (Normalde bir jileti markası ne olursa olsun azami 3 civarı kullanıp atmaktayım). Sonunu görmek amacıyla bu sefer tahrişlerle, çekişlerle 8. kez kullandım ve ilk perdedeki performansından sonra jilet değiştirdim.

Sorum şu; Önceki tıraşın sonunda zorlayan jiletin sonraki tıraşın ilk perdesinde daha iyi performans vermesi mümkün mü?
Jiletin performansı 1. perdedeki yorulmaya dayalı olarak değişiyor gibi geldi bana. Geri kalan 2. ve 3. perdelerimde daha kusurlu ve zorlayıcı bir tıraş veriyor mu yoksa bu benim kuruntum mu? Yoksa gerçekten bir malzeme yorulması mı mevcut oluyor jilette tıraş işlemi içerisinde.

Ahiret sorularımın kusuruna bakmayın. İşte bunlar hep meraktan oluyor  Smile

Herkese iyi tıraşlar

@umutatakul merhabalar, selamlar. Aslında çok yerinde bir soru olmuş ama dalgınlığa denk gelmiş sanırım. Şahsen ben o tarz bir malzeme yorgunluğuna ihtimal vermiyorum. Yani en azından bir kere sizin deyiminizle yorulan jiletin daha sonra daha iyi performans verdiğine kendim şahit olmadım ama ne geltirde ne de ıslak tıraş konusunda çok kıdemli değilim, yanıltmış olmayayım. Ben daha ziyade kendi gözlediğim kadarıyla jilet hazırlığı diye bir şeye inanıyorum, tıraştan önce fırçamı sıcak suda yumuşaması için bekletirim ve aleti de jileti yükledikten sonra aynı suda bekletirim mutlaka. Olur da jilet için bu hazırlığı yapmamış veya jileti değiştirmeye sonradan karar vermişsem bence jiletin performansı ciltle görülür biçimde değişiyor Smile
(18/08/2016, Saat: 02:08)CanYoldas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @umutatakul merhabalar, selamlar. Aslında çok yerinde bir soru olmuş ama dalgınlığa denk gelmiş sanırım. Şahsen ben o tarz bir malzeme yorgunluğuna ihtimal vermiyorum. Yani en azından bir kere sizin deyiminizle yorulan jiletin daha sonra daha iyi performans verdiğine kendim şahit olmadım ama ne geltirde ne de ıslak tıraş konusunda çok kıdemli değilim, yanıltmış olmayayım. Ben daha ziyade kendi gözlediğim kadarıyla jilet hazırlığı diye bir şeye inanıyorum, tıraştan önce fırçamı sıcak suda yumuşaması için bekletirim ve aleti de jileti yükledikten sonra aynı suda bekletirim mutlaka. Olur da jilet için bu hazırlığı yapmamış veya jileti değiştirmeye sonradan karar vermişsem bence jiletin performansı ciltle görülür biçimde değişiyor Smile

Jiletleri uzun süre sıcak suda bırakma konusunda ben temkinliyim. Sadece basit fizik kurallarıyla düşünüyorum. Isınan metaller genleşir. Bu genleşme sonucunda da jiletin yapısında bozulmalar meydana gelebilir. Özellikle de mikro çatlaklar genişleyebilir. Bu mantığımı çürütebilecek bir arkadaş varsa memnun olurum. Blush
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Metalin genleşmesi için gereken ısıya musluk suyuyla ulaşılabileceğini düşünmüyorum Cihan komşum. Metalin ısıl katsayısı yüksektir, jiletin inceliğinden ötürü hacim küçük olsa da zor gibi. Bir de uzerlerindeki paslanmaz ve koruyucu kaplama da varken günlük kullanımda sudan etkilenmez bana kalırsa.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Cihan hocam,
@CanYoldaş arkadaşın jilet hazırlığı dediği şeyin şöyle bir şartta iyileştirmeye sebep olabilir mi? Önceki tıraştan jiletin ağzında kuruyan traş sabunu, deri vs. kalıntıların çözülüp temizlenmesini sağlayabilir mi? (kişisel senaryomdur. bilimsel dayanağım yoktur  Tongue )
@Chinaski komşum, Vietnam savaşı zamanı Amerikan askerlerine verilen tıraş packlerinde jileti sıcak suya temas ettirmeyin uyarısı olduğunu görmüştüm. O zamandan beri aklımda bu soru.

@umutatakul, dediğiniz mantıksız değil ama bunların jilette bir birikme yarattığından emin değilim.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(18/08/2016, Saat: 10:56)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Chinaski komşum, Vietnam savaşı zamanı Amerikan askerlerine verilen tıraş packlerinde jileti sıcak suya temas ettirmeyin uyarısı olduğunu görmüştüm. O zamandan beri aklımda bu soru.

@umutatakul, dediğiniz mantıksız değil ama bunların jilette bir birikme yarattığından emin değilim.

@umutatakul @cihankeskin @Chinaski komşularım, tesadüf, bugün bir edwin jagger de aletin içinden çıkan kitapçıkta, the shave başlığı altında şunu söylüyor;

"Make sure you use a sharp blade. Warm the blade under hot running water."

Adamlara tıraş aleti alacak kadar güveniyorsak, jileti sıcak suya tutun dediklerinde de vardır hikmet gibi... Smile Yalnız aynı kitapçıkta atg yönünde tıraş olmayın tahriş olursunuz da diyor, o ifadeye güvenemedim Smile

Herkese sevgiler, saygılar

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Permasharp Jilet Ömrü İncelemesi Mauser 40 15,500 28/06/2021, Saat: 10:45
Son Yorum: necatiatceken
  Jilet değişimi timdr 10 7,166 14/08/2020, Saat: 12:33
Son Yorum: Lord Sparhawk
  7 O'clock Yellow Ömür Testi Mauser 36 25,848 20/07/2020, Saat: 23:07
Son Yorum: Efrasyab
  Jilet Yorgunluğu pilotic 20 14,882 20/02/2020, Saat: 21:45
Son Yorum: umok
  Derby Jilet Ömür Testi Mauser 50 48,153 19/03/2019, Saat: 22:03