Damascus arkadaşımın deneme sabunu
(11/08/2016, Saat: 15:03)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben her yeni sabun girişiminde tekrarladığım hatırlatmaları bir daha yapayım. Bana göre başarılı bir artizan sabun:

1- Doğal içeriğe sahiptir.
2- Yüksek performanslıdır.
3- Kokusu başarılıdır.
4- Ambalajı/Paketlenmesi özenli ve güzeldir.

Rekabetçi bir artizan sabun yaratmak isteniyorsa bu 4 etkenin de sağlanması gerekir.

5- Pahalı olmalıdır Big Grin
(11/08/2016, Saat: 17:37)mumin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 5- Pahalı olmalıdır  Big Grin

Pahalı olmak zorunluluk değil hocam. Bütün bu özellikleri içeren ürün yapıldığı zaman bir çubuk arko gibi 50 kuruşa maletmek imkansız olduğu için fiyatının nispeten yüksek olması normaldir. Ha üretici ben bu işi hayrına yapıyorum derse uygun fiyatla satabilir.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(11/08/2016, Saat: 17:51)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Pahalı olmak zorunluluk değil hocam. Bütün bu özellikleri içeren ürün yapıldığı zaman bir çubuk arko gibi 50 kuruşa maletmek imkansız olduğu için fiyatının nispeten yüksek olması normaldir. Ha üretici ben bu işi hayrına yapıyorum derse uygun fiyatla satabilir.

İş bu sabundan sadece sls maddesi çıkacak

Sanırım daha ucuzlayacak.
(11/08/2016, Saat: 18:04)mumin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İş bu sabundan sadece sls maddesi çıkacak

Sanırım daha ucuzlayacak.

Güzel tespit Big Grin
(12/08/2016, Saat: 00:03)LiuShang Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Güzel tespit  Big Grin

Meşaz veriyom bi yandan meşaz Big Grin
Gecen hafta Damascus komsumuzdan ikinci parti üretimlerinden mango sabun aldım denemek için. Bir hafta boyunca bu sabunu farklı fırça, Çelik/Jiletli ustura ve farklı DE alet kombinasyonlarıyla kullandım. Müsadenizle bir iki kelam etmek istiyorum. Bu arada Damascus üstat ile herhangi bir ticari bir bağım vs yoktur, forumdan çıkan her yerli üretim ürünü desteklediğim ve denemeye gayret ettiğim için bu ürünü de ücreti mukabilinde alıp denedim. Buradaki yorumlarım da kendi kişisel görüşüm ve kullandığım diğer ürünlerle olan kıyaslamalardır.

Sabun, yumuşak sabun yani yabancıların croap(cream-soap) dedikleri tarzda. Kolayca yükleme yapılabiliyor. Proraso gibi Cella gibi düşünebilirsiniz. Köpük yapmak için 30 sn yükleme yapmak kafi, yüklemeyi çok kuru bir fırçayla yapmak yerine bir kaç kere sallanmış bir fırça ile yüklemek iyi sonuç verdi. 30-40 sn yükleyip yüzde ve ya tasta bir iki dk kopurtmeyle güzel bir kopuk yapılıyor. Köpüğün kıvamı ne çok koyu ne sulu tam kararında, deneme yapmak için fazla fazla su ekledim ama kıvamını kaybetmedi, bu güzel bir özellik. Rodaj yaptığım domuz fırça ile bu sabunu kopurttum ve kokusu geçsin diye kenara koydum, bir kaç saat sonra köpük halen kuruyup sönmemişti. Sabah kalktığımda kurumaya başladığını gördüm. Bu da çok artı bir puan benim gözümde. Çünkü suratımda usturayı gezdirirken kurumuş bir köpük tıraşı mahveder.

Performansını gayet başarılı buldum, cilde verdiği kayganlık gayet güzel. Hem ustura tıraşına hem DE tıraşına çok uygun. Yastıklama etkisi ise çok daha başarılı, cildin uzerinde oluşturduğu tabaka hem yakın tıraşa hem konforlu tıraşa imkan veriyor. Aynı yerden defaatle geçmeme rağmen sorun olmuyor. Bu açıdan kullandığım üst düzey koruyucu kremlerden eksiği yok fazlası var.

Tıraş sonrası ise bu sabunun en çok parladığı nokta, zaten çok başarılı bulduğum bu sabunu elimden bırakamama sebep tıraş sonundaki cildin çok rahat ve sanki hiç tıraş olmamış hissiyatinda olması. Burada bana Mitchell's Wool Fat sabun ile olduğum harika tıraşları hatırlattı. Tıraş sonrası bir ürün kullanma ihtiyacı duymadım hafta boyunca, ama tıraşlardan sonra bir 15 dk bekleyip evden çıkarken bir losyon ve ya kolonya sürdüm - kabul edelim ki tıraş kolonyası olmadan tıraş tamamlanmis sayılmaz bizim için Smile - yanma ve ya kızarıklık olmadı hiç. Zaten dediğim gibi bu sabunun benim gözümde en kuvvetli yanı tıraş sonrası bir ürüne ihtiyaç duymamanız.

Sabunun kokusu ise tatlı bir mango kokusu, i coloniali sabunu denememin üzerinden bir miktar zaman geçti ama hatırladığım kadarıyla kıyaslayınca Damascus komşumuzun sabunu daha tatlı/şekerli bir mango kokusu sunuyor. İ coloniali daha nötr bir koku diye aklımda kalmış. Koku çok tatlı, iç bayici değil, hafif bir koku ama kesinlikle uçucu da değil. Kendini belli eden ve kalıcı bir koku, tıraş boyunca ve sonrasında da kendini belli ediyor, fırça da epey kalıyor kokusu.

Fiyat ve içerik kısmına değinmeyeceğim dostlar, Damascus üstat en kaliteli malzemeleri kullandığını söyledi ve maliyetine verdiğine de söyledi zaten. İçerik kısmını konunun başında yazmış ben buraya eklemiyorum, gerçekten %100 doğal ve zararsız ürün arayıp bulmam mümkün değil. Ben görece masum olan ürünleri kullanmaya gayret ediyorum, herkes kendi muhsabesini yapıp değerlendirir zaten, benim bir şey söylememe gerek yok bu konuda.

Genel olarak bakarsam, çok pahalı ama vasat ürünler kullandığım gibi çok uygun ama performansı çok iyi ürünler de denedim. Bu sabun ise benim tıraş keyfimi çok çok arttıran, en tepedeki rafta yerini alan bir ürün oldu bir haftada. Aynı üründen iki tane alma âdetim yoktur ama ikinci kutuyu da istedim, bitmiş.
Forumdan.ve yurtiçinden çıkan ürünleri desteklemeye, denemeye ve kullanmaya çalışan biri olarak devamının gelmesini istediğim bir ürün. Başta ön yargılı yaklaşmıştım bu sabuna ama iyi ki denemisim dedim. Bir iki tane de fotoğraf ekleyeyim dostlar, deneme köpüğü yaptığımda çekmiştim.

Hepinize keyifli pazarlar.

ecd078a547194b2024f1a63a59bf6fc4.jpg
5ccca730ffd8660009fb079a1929619b.jpg

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
@Chinaski Elinize sağlık. Elimde çok sabun olduğundan, bu aralar pek sabun mevzularına giremediğimden ve @damascus 'un bu çalışmasına yetişemediğimden ben alamadım maalesef. Ama sizin bu değerlendirmenizden ve yerli malı yurdun malı her Türk onu kullanmalı şiarı ile yetişmemizden dolayı (Böyle yetiştik ama ciddi olarak bozulduk sonrasında. Tabi kendi adıma konuşuyorum) bu Mango'yu almak farz oldu.
Eğer yeni bir tur olursa severek dahil olurum.
Dünyayı görüşüne göredir, insanın dünya görüşü. Maddeci için, gözyaşı tuzlu su, kalp ise kan pompasıdır...
@Chinaski üstat, güzel inceleme olmuş, keyifle okudum, teşekkürler.
@Chinaski üstadım, inceleme için teşekkür ederim.

İlk parti mango almıştım, ikinci parti ise yasemin aldım. Kıvam olarak ilk partiye göre daha başarılı olmuş.

Sabun hakkında söylediklerinize harfiyen katılıyorum. Ama pek başarılı bulmadığım tek şey var o da sabunun yeterince yastıklama yapmaması. İlk parti de bu durum vardı.

Bu sabunu fırçaya yeterince yüklememe rağmen, arko sabundaki gibi dolgun ve yastıklaması güzel bir köpük elde edemedim malesef. Köpüğü yüzüme sürdüğümde yeterli kalınlıkta olmuyor. Ayrıca yastıklaması konusunda eksiği olduğundan jilet ile yüzüm cildim arasında yeterli koruma sağlamadığını düşünüyorum. Bunun dışında bu sabunun koku olayına, tıraş sonrası cildi yumuşatmasına ve nemlendirmesine bayılıyorum.

Bu söylediğim yastıklama ve dolgun köpük konusunda sizin düşünceniz ne @Chinaski üstadım?
Furkan komşum, benim denemelerimde dolgun bir köpük oluşturmakta sorun cekmedim. Belki kademeli olarak bir iki damla su ekleyerek daha dolgun bir köpük yapabilirsiniz. Bunun dışında yastıklaması ve koruması da Arko ile kıyas götürmez derim komşum, mesela her denememde mutlaka noktasal bir kanama olan agresif bir DE ile sanki WS classic ile tıraş olur gibi rahattım.

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,336 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 651 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 950 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,525 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,413 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,239 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,990 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,341 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,982 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica
Exclamation Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem ekindgn 99 45,748 31/03/2023, Saat: 01:32
Son Yorum: inter

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: