Ben Bu İşi Çok Sevdim

Arkadaşlar herkese merhaba!

30 Yaşındayım, 26 yaşına kadar çok tıraş olmamakla birlikte (Rahçılık dönemleri) gerektiğinde elektrikli tıraş makinası ile sakallarımı kısaltır ya da hafif kirli sakal tıraşı olurdum. Bayramdır, özel gündür veya takım elbise giymem gereken günlerde ise hobi olarak babama berbere giderken eşlik edip geleneksel ıslak sakal tıraşı olurdum. Ayda yılda yaptığım bu eylem işini bilen bir berber tarafından yapılınca adeta masaj, terapi etkisi yapardı, çok rahatlatırdı.

26 Yaşından sonraki dönemde ise işim gereği daha sık tıraş olmam gerektiğinden zaman zaman makinayla olabildiğince kısa, zaman zaman kartuşlu sistemlerle ve nadiren özellikle de saç tıraşı olmak için berbere gittiğimde geleneksel ıslak sakal tıraşı oluyordum.

Son iki senelik periyotto ise işler biraz daha katılaştı. İşe giderken günlük sakal tıraşı olmak, üniforma giymek durumundaydım. Kartuşlu sistemlerle başladığım bu süreç ilk etapta keyifli devam etse de çok geçmeden sıkıntılar baş verdi. Genellikle 2-3 gün işe gitmediğim dönemlerde uzayan sakalları kesmek işkence halini aldı. İlk haftadan sonra kartuş kendinden geçiyor takılmalara, acıtmalara yol açıyordu. Özellikle boyun bölgesindeki tahrişler, sivilceler, kızarıklıklar gömlek ve kravatın da etkisi ile gün içinde işkenceye yol açıyordu.

Üç gün öncesine kadar bu şekilde devam eden süreçte, gerek sakalların uzamasına fırsat vermemek adına işe gitmediğim günlerde bile tıraş olarak, gerek boyun bölgesinde çok inceye girmeden sadece bir perde alarak bir şekilde durumu idare ediyordum.

Her şey üç gün önce sörf yaparken geleneksel ıslak sakal tıraşı hakkında bir makaleye denk gelmemle başladı. Geleneksek ıslak sakal tıraşının inceliklerini, çeşitlerini okudukça gözlerim açıldı ve kafamda kocaman bir ampül yandı. Yani mevzu sadece ufaktan merakım olmasına rağmen almaya cesaret edemediğim ustura değilmiş! Jiletli tıraş makinası diye bir şey varmış! Tabi ya, izlediğim onca amerikan dizide, eski türk filmlerinde bunu daha önce denk gelmiştim. Peki yıllarca gözümün önünde olan şeyi neden hiç araştırmamışım? Neden bir şans vermemişim? Sanırım bu, reklamların başarısını, medyanın insanlar üzerindeki etkilerini, "En iyisi kartuşlu sistem kanka, başka bir şeye bulaşma sakın." algısınının ne kadar işe yaradığını gösteriyor.

Makaleyi bitirip türk ve yabancı kaynaklar vasıtası ile araştırmalara devam ettikçe konu hakkında ufkum iyice açılmaya, eksik parçalara yerlerine oturmaya başladı. İki günlük araştırmalarım sonucunda jiletli tıraş makinaları çeşitleri, özellikleri, malzemeleri, fırça çeşitleri, domuzdu, porsuktu, attı, eşekti, jiletti, sabundu derken  ilk etapta bana fazlası ile yetecek geniş bir bilgi sahibi oldum. Bazı şeylerin tecrübe edilmeden anlaşılmadığını da bildiğim için kendime bu süreçte ufak bir sipariş listesi hazırladım.

Başarısız olma, beğenmeme gibi ihtimalleri de göz önünde bulundurup çok açılmadan oluşturduğum bu mütevazi liste şu bileşenlerden oluşuyor;

Edwin Jagger DE89BA11BL, Proraso Tıraş Fırçası (Omega' nın Proraso için ürettiği domuz fırçası), 4-5 Çeşit Yaprak Jilet,  Arko Tıraş Sabunu

Siparişim bugün eksiksiz, zamanında ve güzel paketlenmiş olarak elime ulaştı. Büyük bir heyecanla tek tek jelatinlerinden çıkarıp hazırlıklara başladım. EJ 89 kalitesi ve işçiliği ile beni kendine hayran bıraktığını söylemesem ayıp olur. Neyse plastik bir kozmetik ürün kabının kapağına biraz sabun bastım, fırçayı güzelcene şampuanla bol bol yıkayıp sıcak su dolu kup bardağın içinde beklemeye bıraktım. Bu sırada Feather marka yaprak jileti makinaya yerleştirdim. En büyük korkum güzel ve tam kıvamında bir köpük hazırlayamaktı. Neyse ki önceden yaptığım araştırmalar ve izlediğim videoların etkisiyle ikinci denemede kapta köpürtme yöntemi ile tatminkar bir sonuç elde ettim. Yüzümü sıcak su ile ıslatıp yaklaşık iki dakika köpüğü oval hareketlerle yüzüme masaj yaparak sürdüm. Şunu belirtmekte fayda var; bazı kullanıcıların domuz kılı fırçalarında yaşadığı kötü koku ya da batma gibi problemleri yaşamadım. Ayrıca ilk denemem olmasına rağmen fırça üç perdelik köpüğü muhafaza etmeyi başardı. Akabinde karizma EJ' yi alıp başladım tıraşa. Gayet konforlu, acısız, ağrısız bir tıraş oldu. Özellikle tıraşları işkenceye dönüştüren boyun bölgesinde hiç problem yaşamadım. 3 Perde ile tıraşı tamamladım, sinek kaydı olmasa da iki üç çok ufak sıyrıkla şimdiye kadar evde yapmış olduğum en başarılı tıraşı oldum. Daha doğrusu daha önce tıraş olmuyormuşum, o başka bir şeymiş.  Shy Ne ağrı, ne sızı, ne kızarıklık ne takılma... huzur buymuş.

2qba9ms.jpg

Durumu olmayıp okuyamayan arkadaşlar için özet; ben bu işi çok sevdim arkadaşlar. Araştırma sürecimde bu forumdan da faydalandım, tecrübeleriyle foruma ve geleneksel tıraşa katkı sağlayan tüm arkadaşlara teşekkürü borç bilirim.

Ufak ve mütevazi bir ekipmanla başladığım serüvene biraz tecrübelendikten sonra farklı ürün ve yardımcı ürünleri de deneyerek devam etmeyi amaçlıyorum. Bu iş artık benim yeni hobim olacak gibi gözüküyor.

Görüş, öneri ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Esen kalın.  Shy

15 Perdede Yakın ve Temiz Tıraş Uzmanı
Foruma hoşğeldiniz şevkiniz kırılmadan keyifli traşlar dilerim
Hoşgeldiniz keyifli tıraşlar.

Foruma üye olduğunuza göre bikaç güne iştahınız açılır tecrübeyi beklemeden mütevazi tıraş ekipmanlarınız çok yakında çeşitlenir Big Grin
Foruma hoş geldiniz, keyifli ve bol köpüklü tıraşlar dilerim Smile
Hoş geldiniz. Yazınızı keyifle okudum. Umarım ileride alacağınız ürünlerle keyfinize keyif katarsınız.
Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Hoş buldum. Şöyle 20-30 tıraştan sonra başlarım artık çeşitliliklere. (:
@Emre K. hoşgeldiniz. Güzel bir ekipman tercih etmişsiniz, hayırı olsun. Bir tek tıraş sonrası ürün göremedim, o da geleneksel tıraşın ayrı bir zevkidir. Tabi cildiniz müsaitse elbette zorunluluk değil ama bu rutinin güzel bir tamamlayıcısıdır.

Siz konuyu çok iyi irdelemişsiniz ve güzel tespitler yapmışsınız. Zamanla eliniz bu tıraş yöntemine alıştıkça çok daha güzel sonuçlar elde edersiniz zaten. Okuyarak ve izleyerek kendi başınıza detaylarıyla araştırmanızı takdir etmek isterim. Elbette forum içerisinde de her zaman soru sorabilirsiniz, hepimiz memnuniyetle yanıtlarız.

Ürün çeşitliliği oluşturmadan önce bi 2-3 ay bekleyin ve eliniz tamamen otursun. Hatta 2-3 ay aslında bile az sayılabilir, zira sizin açınızda 4 yıllık kartuşlu tıraş döneminin alışkanlığınızı elinizden atmanız lazım. Eğer günlük tıraş oluyorsanız 20-30 tıraş size en fazla iki ay demek olur, buradan yola çıkarak bunu yazdım. Mümkün olduğunca aynı şartları korumak, alışma ve kas hafızası edinme sürecinde elzemdir denilebilir. Böylelikle daha az değişkenle, hatalarınızı daha net gözlemler ve çok daha hızlı ilerleme kaydedersiniz. Tavsiyem en az 3-4 ay biraz sabır biraz gayretle anyı şartları korumanız olur.

Bu 26 yaşına kadar sakal kesmeme sonra üniforma giyip günlük tıraş olma, bir de avatarınızdaki uçak resmi aklıma şunu getirdi; pilotluğa hazırlanıp pilot mu oldunuz?
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(15/06/2016, Saat: 01:10)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu 26 yaşına kadar sakal kesmeme sonra üniforma giyip günlük tıraş olma, bir de avatarınızdaki uçak resmi aklıma şunu getirdi; pilotluğa hazırlanıp pilot mu oldunuz?

Sherlock iş başında Smile

Hoşgeldiniz komşum,Onur hocam güzel noktalara değinmiş.Alışma sürecini atlatırsanız tıraştan aldığınız keyif katlanarak artacaktır.İyi tıraşlar
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
(15/06/2016, Saat: 01:10)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Emre K. hoşgeldiniz. Güzel bir ekipman tercih etmişsiniz, hayırı olsun. Bir tek tıraş sonrası ürün göremedim, o da geleneksel tıraşın ayrı bir zevkidir. Tabi cildiniz müsaitse elbette zorunluluk değil ama bu rutinin güzel bir tamamlayıcısıdır.

Siz konuyu çok iyi irdelemişsiniz ve güzel tespitler yapmışsınız. Zamanla eliniz bu tıraş yöntemine alıştıkça çok daha güzel sonuçlar elde edersiniz zaten. Okuyarak ve izleyerek kendi başınıza detaylarıyla araştırmanızı takdir etmek isterim. Elbette forum içerisinde de her zaman soru sorabilirsiniz, hepimiz memnuniyetle yanıtlarız.

Ürün çeşitliliği oluşturmadan önce bi 2-3 ay bekleyin ve eliniz tamamen otursun. Hatta 2-3 ay aslında bile az sayılabilir, zira sizin açınızda 4 yıllık kartuşlu tıraş döneminin alışkanlığınızı elinizden atmanız lazım. Eğer günlük tıraş oluyorsanız 20-30 tıraş size en fazla iki ay demek olur, buradan yola çıkarak bunu yazdım. Mümkün olduğunca aynı şartları korumak, alışma ve kas hafızası edinme sürecinde elzemdir denilebilir. Böylelikle daha az değişkenle, hatalarınızı daha net gözlemler ve çok daha hızlı ilerleme kaydedersiniz. Tavsiyem en az 3-4 ay biraz sabır biraz gayretle anyı şartları korumanız olur.

Bu 26 yaşına kadar sakal kesmeme sonra üniforma giyip günlük tıraş olma, bir de avatarınızdaki uçak resmi aklıma şunu getirdi; pilotluğa hazırlanıp pilot mu oldunuz?

Hoş buldum. Öncelikle zaman ayırıp biraz fazla uzun yazımı okuyup tecrübeleriniz doğrultusunda ilaveler yaptığınız için çok teşekkür ederim. Önceleri sırf kokusunu sevdiğimden dolayı alköllü tıraş kolanyası kullanıyordum fakat son süreçteki araştırmalarım neticesinde çok da iyi bir şey yapmadığımın farkına varıp kullanmaktan vazgeçtim. Aftershave olayını ismi gibi sona bıraktım, kafamda bir kaç seçenek var fakat bu konuda acele etmek istemedim. Okaliptus kokusunu çok sevdiğim için Proraso' nun Okaliptus özlü tıraş losyonu bir sonraki siparişlerim arasında yerini alacak gibi. Tabi bakalım cildime en uygun ürün için araştırmaya devam. Evet bahsettiğiniz gibi bir kaç ay en az değişkenle tecrübe edinip ondan sonraki dönemde ihtiyaç ve isteklere göre yoluma devam etmek isterim.

Bu arada tam ısabet, güzel tespit; üniversiteden mezun olduktan bir müddet sonra sınavları kazanıp aday pilot oldum. Smile

(15/06/2016, Saat: 01:19)Saltuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sherlock iş başında Smile

Hoşgeldiniz komşum,Onur hocam güzel noktalara değinmiş.Alışma sürecini atlatırsanız tıraştan aldığınız keyif katlanarak artacaktır.İyi tıraşlar

Hoş buldum. Evet sağolsun güzel açıklamalarda bulunmuş. Teşekkür ederim, alışma sürecini hızlı atlatacağım gibi görünüyor. Smile Görüşmek üzere.
Kulübe hoşgeldiniz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel tıraş sayesinde traşı sevdim yalico20 10 4,253 02/03/2019, Saat: 10:44
Son Yorum: ekilic2

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: