En Son Ne Aldınız ?
k0sqa1.jpg
Yazın yeşiline, kışın kırmızısına sarılsak da Proraso bütün kokularıyla harika. Özellikle pek konuşulmayan mavi kremi ve beyaz seriyi de şiddetle tavsiye ederim.
@Gentleman
Komsum hayırlı olsun guzel tıraslarınız olsun.
Tıras kremi olarak en cok mavi serisini sevdiydim. Preshave olarak nedense kırmızı seri daha hosuma gittiydi. Sac sakal kesimine 20 lira alan mahalle berberi bile keske kullansa.
(26/10/2018, Saat: 15:09)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Gentleman
Komsum hayırlı olsun guzel tıraslarınız olsun.
Tıras kremi olarak en cok mavi serisini sevdiydim. Preshave olarak nedense kırmızı seri daha hosuma gittiydi. Sac sakal kesimine 20 lira alan mahalle berberi bile keske kullansa.

Bizim berberlerde öyle bir açılım, kendini geliştirme arzusu filan yok üstad. Forumuna profesyonellerinin ilgi göstermediği tek hobi bizimki sanırım.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(26/10/2018, Saat: 16:21)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bizim berberlerde öyle bir açılım, kendini geliştirme arzusu filan yok üstad. Forumuna profesyonellerinin ilgi göstermediği tek hobi bizimki sanırım.
Bizim hobimiz onun ekmek kapısı diye belki de hocam. Sonuçta Derby ile de sakal tıraşı yapabilir Feather ile de ama bu ona hep eksi maliyet.
Sedef ya da Ali Bıyıklı ustura
Perma Sharp jilet
Arko ya da More For You sabun
Standart berber fırçası ile takımı kurup çok girdi az çıktı peşinde o da haliyle.
Yanlış anlaşılmasın kimseyi savunmuyorum ama bu işin ticaretin yapıyorlar ve haliyle maliyeti düşük olanlara yöneliyorlar.
Ha istemez miyim en basitinden bir Cella sabun kullanılsın berberlerde tabi ki isterim.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.
Kullanmasına gerekte yok aslında, tezgahın ustunde 1 tane dursa, 2 tanede rafında kar ile satmak amacı ile dursa merak eden bir musteri almazmı, kendiside para kazanmazmı.
Su sac kesim makinalarından internette dolu, berberin elinde gordum dedim banada alırmısın 1 tane diye, inan arasam daha ucuzunu veya daha iyisini bulurum. Maksat muhabbet olsun, o kardeste biraz is yapsın. Universite zamanı Kadıkoy Moda'da bir berberim vardı, iceride bir sarkılar calıyor nasıl guzel, megerse isteyen musterilere ucreti karsılıgında kendi cd olarak doldurup satıyormus. Bu tarz kucuk ayrıntı veya hizmetler hem musteriyi baglayıcı hem kendine kazanc kapısıdır, ama komsumun dedigi gibi o istek veya vizyon yok. Zaten olsaydı 10 senedir aynı dukkanda hicbir degisim ve ilerleme olmadan durmazdı.
@dikdik_s Hocam keşke mahalle berberi güzel ürünler kullansa dediğiniz gibi ama işler düşündüğümüzden daha vahim. Birçoğunuz büyük şehirde yaşıyorsunuz. Berberler hiç yoksa bir fırça, bir arko sabun, bir sıcak havlu bulunduruyor turistleri Türk usûlü tıraş etmek için. Küçük şehirde mahalle berberleri bıraktı bunları. Benim berber fırçayı arko sabunları kilitli bir vitrin arkasına koymuş. Tezgaha bakıyorsun kiloluk kocaman bir kova mavi Blueness kimyasal jel...
(26/10/2018, Saat: 16:31)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bizim hobimiz onun ekmek kapısı diye belki de hocam. Sonuçta Derby ile de sakal tıraşı yapabilir Feather ile de ama bu ona hep eksi maliyet.
Sedef ya da Ali Bıyıklı ustura
Perma Sharp jilet
Arko ya da More For You sabun
Standart berber fırçası ile takımı kurup çok girdi az çıktı peşinde o da haliyle.
Yanlış anlaşılmasın kimseyi savunmuyorum ama bu işin ticaretin yapıyorlar ve haliyle maliyeti düşük olanlara yöneliyorlar.
Ha istemez miyim en basitinden bir Cella sabun kullanılsın berberlerde tabi ki isterim.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Ekmek kapısı olduğu için daha çok incelemesi, günceli takip etmesi lazım aslında. İstanbul için konuşuyorum, bir mahallede 3-5 tanesi dükkan açıyor, hepsi birbirinin aynı.

Cella örneğinde, cella'nın kilosu 110 lira, 1 kilo ile rahat 500-600 tıraş çıkar, yani tıraş başı maliyeti 20 kuruşu geçmiyor. Proraso biraz daha maliyetli, ama onda da en fazla 50 kuruş bir maliyet var. Bu hesaplar perakende fiyatları üzerinden üstelik. Çapraz satış potansiyeli de olan, akanı kokanı olmayan, stoklanabilecek ürünler bunlar. Yani hepi topu 50 kuruş ek maliyete müşteriye 5-6 çeşit alternatif sunabilirler.

Bir zamanlar ekmek için de aynısı söyleniyordu, beyaz ekmek dışında ekmek yenmez bizde deniyordu. Şimdi mahalledeki fırınlarda (biraz da halk ekmek yüzünden) envayi çeşit ekmek bulunabiliyor. Biri ne yaparsa öbürü daha değişiğini çıkarıyor. Ruşeym'in ne olduğunu bizim mahalledeki fırından öğrendim misal Smile Fiyatlarda öyle uçuk kaçık değil, 2-3 lira.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
5 kuruşun hesabını yapan, doların yükselmesiyle bile fiyat yükselterek kâr yapma peşinde koşan berberler mi proraso, cella kullanacak? Şuan esnaf neyi sıksam da nereden kurtarsam peşinde.
Ayrıca bizim esnafımız öyle pahalı sabunları satmak için almaz. Berberlerden daha iyi kendi insanımızı tahlil eden pek az meslek vardır. Her tıraş olanla muhabbet ediyor, insan sarrafı oluyor. Bizim millet ucuzu sever, bedavaya bayılır. Kim verir o kadar parayı sabuna? Biz istisnalarız. Ama ortalama insanımızın düşüncesi "arko da sabun, bu da sabun. Cebime bıraktığı boşluk hissinden sonra cildimde his yaratmış, bana ne" der.
O dediğinizi ancak saç sakal tıraşına 50-100 tl çeken ünlü berberler yapar. Bazıları yapıyordur da, bilemeyiz.
(26/10/2018, Saat: 17:04)Gentleman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @dikdik_s Hocam keşke mahalle berberi güzel ürünler kullansa dediğiniz gibi ama işler düşündüğümüzden daha vahim. Birçoğunuz büyük şehirde yaşıyorsunuz. Berberler hiç yoksa bir fırça, bir arko sabun, bir sıcak havlu bulunduruyor turistleri Türk usûlü tıraş etmek için. Küçük şehirde mahalle berberleri bıraktı bunları. Benim berber fırçayı arko sabunları kilitli bir vitrin arkasına koymuş. Tezgaha bakıyorsun kiloluk kocaman bir kova  mavi Blueness kimyasal jel...

Cok haklısınız, dediklerimiz en azından sehir berberleri icin uygulanabilir hayallerimiz diyelim komsum.
Yok Komşum saç sakal 250 alan yerler bile Arko sabun hatta tıraş jeli ucuz domuz fırça perma sharp jilet ustura kullanıyor extra olarak sadece sakala buhar veriyor. Bence Türkiye de cella ya da proraso kullanan berber, kuaför vs. yoktur diğer sabunları ve fırçaları saymıyorum bile çelik ustura ise yasakmış sadece bazı berberlerde nostaljik aksesuar olarak bulunuyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bizde genelde bütün meslek dallarında olduğu gibi kuaförlerde maalesef vizyonsuz milletvekillerini bakanları belediye başkanlarını ünlü futbolcu, ünlü sanatçıları tıraş eden kuaför salonları şehirlerin en lüks semtlerinde oldukça lüks salonlar açıp, güzel işçilikle işi kotarıyorlar büyük ihtimalle lüks sabun ve fırçalardan haberleri bile yoktur (Simpson, Plisson, MF, Paladin, Mdc, Faena, Saponifico, wholly cella vs.) hayatlarında duymamışlardır.

@Gentlman komşum ürünlerinizi güle güle kullanın hayırlı olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: