Tek perdede yakın tıraş
kaç günde bir tıraş olduğunuza bağlı. 3 günde bir ise r 41 ile Treet, Rapira ( mavi pembe siyah olan), Derby veya İsena gibi jilet tavsiye ederim. her gün ise rimei ile permasharp ikilisini öneririm. keskinlik arttıkça konforun düşme faktörünü de göz önünde bulundurmak lazım tabi. aslına bakarsan tek perdede tıraş olmanın asıl sırrı tıraş öncesi yapılan ön hazırlık. ciltteki gözenekleri ne kadar açar sakalı pambuuuuşşşş gibi yaparsan o kadar yakın tıraş olur, jilet ömrünü 3 e katlarsın. mesela çoğu kişinin sevmediği ve kör dediği Derby Extra ile sinekkaydı tam 10 tıraş çıkarıyorum. sakalların mı seyrek diyeceksin fakat çalı gibi vallaa...cildi tıraşa hazırlamanın en iyi yolu sıcak bir banyodur. banyo sonrası tek perdede işi bitirirsin. tabi bunu yapabilmen için en az 1 saat önce kalkıp çayı demleyip kral bir kahvaltı, afyonun patlayınca sıcak bir banyo, tıraş sonrası ver balsamı ver soğuk suyu ooohhhhh değme keyfine..Smile
(09/07/2016, Saat: 22:31)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yahu Saltuk üstad ile neden buluşmuyoruz ki?!  Smile Biz artık hemşehri olduk  Wink Ne dersin @Saltuk hocam, bence zamanı geldi artık; şöyle okkalı bir Türk kahvesi eşliğinde keyifli bir muhabbetin..

tabi ki hocam doneyim de bir oraya once Smile
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
(10/07/2016, Saat: 14:59)ayha-al Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tek perde en yakin tras ancak boyle, baska turlu gormedim.

w99yxu.jpg

Üstat o da ne öyle. hiç böyle bir jilet görmedim. nereden temin edilir acaba. süper birşeye benziyor...
Yanılmıyorsam bu jilet artık üretilmiyor.
EjDe89 alet
Herhangi bir jilet (çok vasatlar hariç)
Ilık suda bolca köpük
Yüzü soğuğa yakın suyla yıkama
Jileti soğuk suyla köpükten arındırma
Tek perde wtg
Çene bölgesi hariç gerdirme

uyguladığımda, De89 gibi mild bir alette, tek perdede son derece yakın tıraş elde etmeye başladım. Çene bölgemi gerdirdiğimde tahriş yaşadığımı farkettim (ustura hariç). Dolayısiyle gerdirmeyi çene bölgem haricinde uyguluyorum.

Kıl dönmesi yok
Tahriş yok
Kızarıklık yok
Temizlik sinekkaydıya yakın

İşin sırrı mild alette gerdirmede yatıyormuş. Muhtemelen R41 gibi bir alette gerdirme tek perdede bile tahriş ve dönme yapacaktır. Ama mild aletlerde en azından bölgesel gerdirme ile tek perdede yakın tıraş bence mümkün. Bende öyle oldu.

Mild aleti olup da yakın tıraş sıkıntısı çeken arkadaşlar bence bir denesinler..
Şimdi Üstad. Yakın tıraş derken nasıl yakın ?
Kimisine göre yakın tıraş kartuşluyla falan bir kez geçipte kıllar görünmeyecek kadar kısalınca bunun adına yakın tıraş diyorlar Big Grin
Ancak bana göre elini tersten sürdüğünde bile pamuk gibi pürüzsüz ve yumuşacık olmalı.

Mesela ben WS makine WS jiletle "sinekkaydı" için 3 perde tıraş oluyorum önce WTG, sonra XTG en son ATG

Boyun bölgemde sakallar sola doğru çıktığı için en çok orda zorlanıyorum.
(28/07/2016, Saat: 17:22)Xo-oX Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi Üstad. Yakın tıraş derken nasıl yakın ?
Kimisine göre yakın tıraş kartuşluyla falan bir kez geçipte kıllar görünmeyecek kadar kısalınca bunun adına yakın tıraş diyorlar Big Grin
Ancak bana göre elini tersten sürdüğünde bile pamuk gibi pürüzsüz ve yumuşacık olmalı.

Mesela ben WS makine WS jiletle "sinekkaydı" için 3 perde tıraş oluyorum önce WTG, sonra XTG en son ATG

"Yakın tıraş ile "sinekkaydı tıraş" birbirlerinden farklıdır komşum.
Elinizi tersten sürdüğünuzde pamuk gibi olan tıraş "sinekkaydı"  tıraştır. Atg haricinde yakalamak zordur.

Yakın tıraş ise yüzeyde kıl görünmeyecek kadar "temiz" ve konforlu tıraştır. Wtg ve xtg ile veya sadece birisi ile, teknikteki başarıyla orantılı olarak, bir veya birkaç perdede yakalanabilir.
(28/07/2016, Saat: 17:22)Xo-oX Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şimdi Üstad. Yakın tıraş derken nasıl yakın ?

Yabancı bir forumda şöyle bir yazı dikkatimi çekti,yardımcı olablir.Kendi yorumlarımıda ekledim.

BBS: Baby's butt smooth
DFS: Darn fine Shave
CCS: Close, comfortable shave
SAS: Socially acceptable shave

BBS>DFS>CCS>SAS

SAS - Güniçi mild jiletlerle hızlıca olduğum 1 perde + rötüş tıraşlar SAS tarzı oluyor.Yani işe gittiğinizde kimse size tıraş olmadın demez.Yakınlık 4,5-5,5/10

CCS - Doğru makine,jilet ve köpük üçlüsü ile olduğum 1,5-2 perde tıraş ile CCS elde edebiliyorum.Yakınlık 6-7,5/10

DFS - Keskin bir jilet veya agresif bir aletle,özenerek ve zaman harcayarak,2 perde ile DFS yapılabilir.Yakınlık 8-9,5/10

BBS - Doğru kombinasyon,zaman ve dikkat ile WTG-XTG-ATG şeklindeki tıraşlar BBS oluyor benim için.Zaten kanatimce BBS elde etmek için ATG şart.BBS nin avantajı elinizi ne yönde gezdirirseniz gezdirin kıl hissedemezsiniz zaten aynaya bakınca sakalın s sini göremezsiniz.Yakınlık 10/10.
Tek perdede en yakın tıraşı, bugünkü R41-De89 kombinasyonunda aldım. R41 üst kapağını de89 kapağıyla değiştirdim. De89'un kapağı daha dar olduğu için, R41'de jilet şimdiye dek hiçbir alette görmediğim kadar açığa çıktı. 5 dakika içersinde tahriş, kesik v.b. tek perdede, ustura ile yakalayamadığım sinekkaydı tıraşı yakaladım (yakın değil, sinekkaydı).

Orjinal R41'de tek perdede elime çok az da olsa sakal kökü geliyordu. Bu değişiklikle en yatay kıl bölgelerimde dahi en ufak bir kıl kökü elime gelmedi. Üstelik şap testinden de geçti.

"Atg yapmadan sinekkaydı olmaz" düşüncem değişti. Şaşırmadım desem yalan olur.
@Lorenzo üstat, sıhhatler olsun. Bu sonucu tek perdede duruma göre WTG veya XTG yaparak mı elde ettiniz? Hangi marka jilet kullandınız?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 333,199 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 335,753 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,320 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 919 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,521 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,244 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,073 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,258 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken
  Geleneksel tıraş Tıraşsever 7 1,531 25/04/2023, Saat: 17:53
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tıraş sonrası morarıklık ve türevi sorunlarına çözüm önerileri toprak1 5 2,474 03/03/2023, Saat: 01:24
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: