7 O'clock Yellow Ömür Testi
11.TIRAŞ

Cuma sabahı olduğum 2 perdelik tıraş.Yanak çene WTG-XTG boyun WTG-ATG

Eveeeet şimdi jilet kendini bozmaya başladı.Ayrıntılar aşağıdadır.

Keskinlik: Artık orta demekte zor olur,ortanın bir tık altı.
Çekme: Çekmeyi önceki tıraşlara göre daha iyi hissettim.Esasında sakallar 1 günlük olmayıp 2-3 günlük olsa çekme konusunda daha iyi yorum yapabilirdim.Pazartesi sabahı 3 günlük sakalla tıraş olacağım,yarınki tıraş daha yol gösterici olacaktır.
Yüzde Akma: Halen rahatsız etmiyor.
Takılma: ATG kesimde takılmalar oldu seyrekte olsa,açıyı hafif değiştirerek sıkıntı giderildi.
Tahriş: Boyun bölgesinde hafif bir tahriş oluştu.Kolonya sürdüğümde yanaklara göre bir tık fazla yandı.Tıraş bittikten 8-10 dakika sonra yanma ve rahatsızlık hissi ortadan kalktı.
Tıraş Yakınlığı: Sıradan günlük bir tıraş. (6/10)

Pazartesi sabahı olacağım tıraş önemli benim için bakalım 3 günlük sakalda nasıl bir performans sergileyecek.
Yüzünüze sağlık komşum büyük emek bu testi yapmak. Bir şey sormak istiyorum, yüzde akma takılma ve tahriş kısımlarında bu jilet benim için 5 veya 6. kullanımda rahatsız edici boyutlara ulaşıyor. Sizde ise daha uzun süre dayandı. Acaba sakal yapılarımız farklı o yüzden mi yoksa ben jileti muhafaza ederken mi bir hata yapıyorum, her tıraştan sonra jileti aletten çıkarıp silkeleyip üfleyip kurutup kağıdına koyarım, acaba siz de böyle mi muhafaza ediyorsunuz yoksa aletin içinde mi bırakıyorsunuz? belki kağıda koymak zarar veriyordur ?
Komşum tekrardan elinize sağlık. Çok güzel ve açıklayıcı bir test olmuş.

(14/08/2016, Saat: 23:01)FurkanY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Acaba sakal yapılarımız farklı o yüzden mi yoksa ben jileti muhafaza ederken mi bir hata yapıyorum, her tıraştan sonra jileti aletten çıkarıp silkeleyip üfleyip kurutup kağıdına koyarım, acaba siz de böyle mi muhafaza ediyorsunuz yoksa aletin içinde mi bırakıyorsunuz?  belki kağıda koymak zarar veriyordur ?

Bu, benim de merak ettiğim bir husus. Umarım üstad gelecek bölümde bizi aydınlatır. Smile
15 Perdede Yakın ve Temiz Tıraş Uzmanı
(14/08/2016, Saat: 23:01)FurkanY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yüzünüze sağlık komşum büyük emek bu testi yapmak. Bir şey sormak istiyorum, yüzde akma takılma ve tahriş kısımlarında bu jilet benim için 5 veya 6. kullanımda rahatsız edici boyutlara ulaşıyor. Sizde ise daha uzun süre dayandı. Acaba sakal yapılarımız farklı o yüzden mi yoksa ben jileti muhafaza ederken mi bir hata yapıyorum, her tıraştan sonra jileti aletten çıkarıp silkeleyip üfleyip kurutup kağıdına koyarım, acaba siz de böyle mi muhafaza ediyorsunuz yoksa aletin içinde mi bırakıyorsunuz?  belki kağıda koymak zarar veriyordur ?

@FurkanY Tıraş için ağırlıklı olarak jiletli ustura veya rocnel gibi SE alet kullanıyorum.Nadir olarak 3-4 günlük sakalım olursa fatip gibi agresif bir DE kullanırım.Siz bakmayın test yapıyorum diye kullanım sayısı olarak işin cıvkını çıkarıyorum.Ağırlıklı olarak yarım jilet kullandığımı düşünürsek jilet kullanım sayılarım;

Derby-shark-rapira (bütün çeşitleri)-WS-polsilver-7 o'clock yeşil-sarı 2 kere kullanırım.
Feather ve kai gibi aşırı keskin jiletleri 3 kere kullanıyorum.

Ama bu testte 7 o'clock sarının performansını çok beğendim bunuda 3 kere kullanabilirim.

Jileti tıraştan sonra ne yaptığıma gelirsek,samimi konuşmak gerekirse hiçbirşey yapmıyorum.Sadece suya tutup jiletin altında sakal ve sabun artığı kalmamasına özen gösteriyorum.Elimle silkeleyip yerine koyuyorum.Benden size tavsiye jileti sakın kağıt,havlu vs. su harici hiçbirşey ile temas ettirmemeniz.Maestro livi'nin youtubeda bir videosu vardı,yanlışta hatırlıyo olabilirim çelik usturanın ağzını fırçaya sürtüyordu veya havluya.Sonra yaptığı testte usturanın keskinliği %50-60 kadar azalıyordu.Eğer o videoyu bulabilirseniz izleyin,gözünüzle görürsünüz.Yarım jileti maks. 3-4 kere tam jiletide maks. 5 kere kullandığınızı varsayarsak boşuna kağıda koyuyorsunuz bence.Bu jiletler paslanmaz çelikten yapılıyor,4-5 kullanımla hiçbirşey olmaz.20-30 kere kullanacağım derseniz olur tabi.

Berberimin yorumu,cild tipim normale yakın sakallarım aşırı olmamakla birlikte sert sınıfında sayılabilir.
12.TIRAŞ

Pazartesi sabahı 3 günlük sakalla olduğum tıraş.Bu tıraşta jilet performans olarak beni tatmin etmedi,sanki mild bir jiletle tıraş olmuşum hissi uyandırdı.Boyun bölgemde biraz. sıkıntı yarattı tahriş olarak.Ayrıntılar aşağıdadır.

Yanak çene WTG-XTG boyun WTG-ATG.Sabun cella.

Keskinlik: Keskinlik artık mild jilet seviyesinde,cidden kötü seviyelerde.
Çekme: 3 günlük sakalda bariz şekilde çekme yaptı.
Yüzde Akma: Artık o normal akışı yok,özellikle 2. perdede jilet yüzümde ilerlerken rahatsızlık oluşturdu hafiften.
Takılma: ATG kesimde 4-5 kere takıldı.Eskiden sadece çene altında sıkıntı yaratıyordu bu sefer boyun bölgesindede ufak tefek problemler yaratmaya başladı.
Tahriş: Boyun bölgemde ATG kesim sonrası tahriş yaşadım.Aftershave sürüldü.Pazartesi akşamı tahriş yaşadığım bölgeye aynadan bakınca orada büyük bir sivilce oluştuğunu gördüm,ama tam anlamıyla bir sivilce değildi sanki kıl dönmesi gibi bir şekli vardı.Herşey olabilir doktor değilim.
Tıraş Yakınlığı:2 perde tıraş ve sonuç yakın olmayan bir tıraş.Sanki 15-20 kere kullanılmış mach 3 ile tıraş olmuşum.Ömrünün sonuna yaklaştı artık jilet.(5/10)

Bir sonraki tıraş salı sabahı olduğum.
13.TIRAŞ SON

Salı sabahı işe yetişeceğim diye acele ile olduğum tek perde tıraş.Sabun cella.Yanak çene WTG+rötüş boyun WTG.

Keskinlik: Sanki 4-5 kere kullanılmış derby.
Çekme: Çekme var ama 1 günlük sakal olduğu için aşırı bir çekme yok.Eminim 3 günlük sakal olsaydı çok daha fazla çekerdi.
Yüzde Akma: O eski akış yok artık jilette.
Takılma:XTG rötüş yaparken yanak ile çene arasındaki bölgeye orda 1 kere takıldı.Eminim ATG kesim yapsam daha büyük sıkıntı yaratacaktı.
Tahriş: Zatn önceki tıraşta boyundaki belirli bir bölgede cildi hafif zorlamıştım,aynı bölgeden geçtiğimde yine o bölge rahatsız etti.
Tıraş Yakınlığı: Artık yakınlık diye bir kavram yok.Bunda tek perde tıraş olmamında etkisi var.Öğlen saat 1 gibi elimi yüzümde gezdirdiğimde ciddi ciddi sakalı hissettim.Tıraş olduğum saat 05:50-06:05 arası. (3,5-4/10)

Testi bitiriyorum.

Yorumlarım;

-Genel olarak kalitesini çok beğendim,jilet kendini bozmamak için çok zorladı.
-Keskinlik uzun süre iyi seviyelerdeydi eğer kalite arıyorsanız DE kullanımlarda 3-4 ideali.Normal bir tıraş bana yeter derseniz DE jilet ile 6 kerede iş görür.
-Konfor olarak yorumum,kendini bozmamak için bu kadar direnen başka jilete rastlamadım.Çok beğendim.
-Kişiden kişiye değilmesini hesaba katarak şahsım adına şu yorumu yapabilirim.Kimse bu jilete keskin değil diyemez ama benim için bu keskinliğe rağmen gayet konforlu kaliteli bir jiletti.
-Bu yaptığım uygulama test olduğu için limitleri zorladım ve işin cıvkını çıkardım doğal olarak.Normal şartlarda SE jileti 2-3 kere kullanırım maksimum.2. ve 3. tıraşlarda çok iyi sonuçlar verdi.
-Malzeme kalitesi iyi.
-Fiyatı yüksek ama fiyatını hakediyor bence.

1-2 ay adam gibi keyif tıraşı olacağım.İlerde başka testlerde görüşmek dileğiyle.
Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim, ben de bundan sonra tekrar geri kağıdına koymakla uğraşmayacağım, iyi akşamlar.
@Mauser üstad, teşekkürler test için. Çok merak ettiğim ama bir türlü sıra gelmeyen bir jiletti. Bir jiletle iki taraflı 6-7 traş oluyorum, sizin testinizden anladığım kadarıyla tam benlik bir jilet gibi görünüyor.
Helal olsun üstad. İnan ben Mach 3 ile o kadar tıraş zor çıkartırım. Test için Teşekkür eder saygılar sunarım.
(17/08/2016, Saat: 18:27)LiuShang Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Helal olsun üstad. İnan ben Mach 3 ile o kadar tıraş zor çıkartırım. Test için  Teşekkür eder saygılar sunarım.

En iyi kartuşla 4 üncü tıraş her zaman eziyet, kan, tahriş, batık, yatık vs.. Yaşadım Angry

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kai Jilet Ömür Testi rock83 21 20,334 11/09/2020, Saat: 16:10
Son Yorum: Mustafa40
  Derby Jilet Ömür Testi Mauser 50 48,560 19/03/2019, Saat: 22:03
Son Yorum: Soner
  Polsilver Jilet Ömür Testi Mauser 45 37,736 17/09/2016, Saat: 16:30
Son Yorum: Arif

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: