Fırçalardaki kötü kokuyla mücadele yöntemleri
Forumda sıkça tartışılan konulardan birisi de bu.Açılmış birden fazla başlık var,burada tecrübelerimi toparlaryıp özetleyeyim dedim.

Bildiğimiz üzere,yeni aldığımız tıraş fırçası her zaman elimizi pür-ü pak bir şekilde gelmiyor.Üreticinin kıllara uyguladığı işlemlere göre fırçada bir miktar hayvansal koku kalabiliyor.

Şimdiye kadar elime geçen porsuk kılı fırçaların bir kısmı kokusuzdu,kokulu olanlar ise 5-10 köpürtmeden sonra normale döndü.Ancak bazı domuz fırçaların bu konuda daha sıkıntılı olduğunu görüyorum.Semogue fırçalarda bu sorun hiç olmamasına rağmen daha az işlem görmüş(veya daha özensiz üretilmiş) domuz fırçalarda bu sıkıntı son derece belirgin olabiliyor.Bu ağır kokudan kurtulup fırçayı keyifle kullanmak için kokunun zorluk dercesine göre etkili yöntemleri şöyle sıralayabilirim:

1)Köpükte bekletme: Yeni aldığımız fırçayı birkaç kez köpürtüp kuruttuktan sonra tercihen yoğun kokulu bir sabun veya kremle hazırladığımız köpükte takriben yarım gün bekletiyoruz.Eğer fırçadaki koku nispeten hafifse ilk denenmesi gereken yöntemdir bu.
0000596-1.jpg

2)Sirkeye batırma : Break-in rehberinde de bahsettiğim beyaz sirkeyi birazcık seyreltip sapa yakın kısmına kadar fırçayı batırıyoruz ve 15-20 dakika kadar bekletiyortuz.Sabun köpüğünden daha etkili olmakla birlikte fırçada keskin bir sirke kokusu kalabilir,daha sonrasında onu yoketmek için yine köpükte bekletmeniz gerekebilir.
06035133_large.jpg

3)HP: Hidrojen peroksit çok kuvvetli bir çözücü olduğu için koku üzerine de etkili.Ancak uygulamasının riskli oluşu ve fırçanın kıl özelliğini değiştirme ihtimalinden ötürü sadece ağartma işlemi uygulamaya karar vermiş arkadaşlar bunu aynı anda bir koku giderme yöntemi olarak değerlendirsinler ve koku geçmezse diğer yöntemlere başvursunlar.Merak edenler ilgili konuya bakabilir.
hydrogen_peroxide.gif

4) Karbonat : Evet arkadaşlar koku çıkarmada en etkili ve en güvenli yöntemlerin başında sodyum bikarbonat geliyor.Diğer yöntemlerle çıkaramadığım kokuların üstesinden gelmeyi başardı.Ilık suya bolca karbonat(mutfak tipi)  ilave ediyoruz ve fırçayı içerisinde birkaç saat bekletiyoruz.
Got-Baking-soda-327x350.jpg

Bütün uygulamaları yaparken fırçayı sapa yapışma yerine en yakın kısmına kadar daldırmayı unutmayın.Koku uç kısımlardan ziyade su ve köpüğün yeterince ulaşamadığı yoğun dip kısmında kalır çünkü.

Bunlar haricinde deneysel çalışmaları veya bunlara ek tecrübeleri olan arkadaşlar da lütfen belirtsin.
"Domuzlara fısıldayan adam" 'dan sevgilerle Smile
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
Kardeşim döktürmüşsün yine, ellerine sağlık Smile
Traş sonrası su işe durulamıuprım kökünü sıyırıp bırakıyorum
@saltuk hocam on numara bilğilendirme olmuş elinize sağlık .
Konu Derli toplu oldugu için sabitlenmesi çok yerinde olacak.
Teşekkürler arkadaşlar,inatçı kokularda muhakkak deneyin karbonatı
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
Özellikle yerli fircalar icin rehber niteliginde bir baslik,elinize saglik ustad
Teşekkürler üstat, çok faydalı bir yazı olmuş.
Üstadım eline sağlık, çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş.
Domuzlara fısıldayan adam, agzına saglık, klavyene saglık.
Karbonat yöntemini kesinlikle deneyeceğim. Üstadım ellerinize sağlık.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  bant best kötü kokuyor :( Machete 17 26,860 09/07/2016, Saat: 14:16
Son Yorum: kemalu2002
  Fırçalardaki kokunun nötralize edilmesi deVille 21 15,028 05/05/2016, Saat: 23:47
Son Yorum: candova

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: