Derby Premium
Az önce ilk tıraşımı oldum ve sonuç süper. Eski versiyonla hiçbir şekilde alakası kalmamış. Keskinliği, yüzdeki sürtünme yumuşaklığı ve eskisine nazaran daha emniyetli olması (çizip yaralamaması) bu versiyonun üzerinde çalışmış olduğunu gösteriyor. En hoşuma giden yönü ise tıraştan sonra yüzü pudralanmış gibi pürüzsüz yapıyor. Ustura da kesinlikle yeşil astradan  çok daha iyi. En azından astra gibi sakalı tırtmıyor ve  daha yakın tıraş sağlıyor.
Derby Extra'nın içinde bazısı iyi bazısı kötü çıkıyordu.
Sebebi karma çelik kullanıyorlardı.
Derby premiumda sadece isveç çeliği kullanarak bunu stabil hale getirdiler. Yani Premiuma yeni bir ürün değil,Extranın daha özenle üretilmişi diyebiliriz Smile
Saygılarımla
İmpa Ticaret Pazarlama
Mustafa Gönen

www.extrashaving.com
Arkadaşlar bir konuya dikkat çekmek istiyorum, günümüzde artık isveç çeliği diye bir şey yoktur. Bu markaların çok eskilerden kalma şeylerin ekmeğini yeme oyunundan başka bir şey değildir.

Peki isveç çeliği nedir, neden isim yapmıştır? Arkadaşlar çok eski zamanlarda metalurji daha adımlama dönemlerindeyken, metal teknolojileri daha gelişmemişken, ülkelere çeliği en basit şekilde demiri alıp, karbon ilave edip bunları eritip çelik üretiyorlardı. O zaman ne labaratuvarlar vardı, ne analiz yöntemleri vardı. iş demir madeninden çıkan demirin kalitesine bakıyordu. Çeliğin iyi olması için içinde bazı elementlerin olmaması lazım. Bazı ülkelerde bu saflık bozucu elementler de bulunduğundan ve o zamanki teknoloji bunları ayıştıramadığından bu madenlerden çıkan demirle yapılan çelikler iyi olmuyordu. Misal japonyadaki çoğu demir madeni böyledir. O yüzden adamlar çeliği saflaştırmanın yolunu katlayıp dövmekten geçtiğini uzun yıllar sonucunda bulup, büyük emeklerle saf çelik haline getirirlerdi. O yüzden japonyada çelik aletler çok pahalıydı. Çünkü çelik az ve kirliydi, saflaştırması zaman ve emek alıyordu. Bu bügün bile hala değişmemiştir, o yüzden adamlar ürettikleri he rtürlü çelik eşyayı olabilecek en iyi şekilde yüksek kaliteyle üretir, çeliğin kıymetini bilirler.

Öbür yandan çeliğe karıştığında onun saflığını bozan bazı elementler olduğu gibi, çeliğin alaşımına eklediğinizde ona sertlik, sağlamlık, paslanmazlık, darbe dayanımı, aşınma direnci, tanecik küçültme gibi özelliği bulunan bir sürü de yan alaşım elementi de vardır. İşte o dönemlerde bunların hangisinin ne olduğu pek bilinmediği gibi bazı ülkelerin demir madenlerinde, demir mineralinin yanında azar miktarda da bu faydalı elementler da karışık olarak çıkardı. Dolayısıyla adamlar bu demirden çelik yaptıklarında düz çelik alaşımına göre, daha kaliteli, daha zengin bir çelik alaşımına ulaşmış olurlardı. İşveç şansına bu tip zengin demir madenlerine sahipti. Aynı şekilde ispanya da. İspanyanın toledo civarındaki madenlerden yapılan çelikler de iyi alaşımlıydı. İşte daha metalurji teknolojisinin gelişmediği orta çağ ve öncesi dönemlerde bu adamlar direk madenden çıkan demirin kalitesine göre çelik değerlendirmesi yaparlardı. İsveç'in de demiri kaliteli olduğundan çok uzun yıllar işveç çeliği kalitelidir diye dünyada yer etti.

Ama artık işler çok değişti. Çelik endüstrisi oluştu, çelik enstitüleri kuruldu, her türlü teknik analiz imkanları, çelik kimyasal bilgisi elimizde. Uluslararası standartlar var. Her çeliğin kimyasının, alaşım içeriginin bir reçetesi var. Yani öyle demire kattım karbon al sana çelik diye helva yapar gibi yapılmıyor işler. Her şey matematiksel oranlarla, hesaplarla, mikro gramlarla yapılıyor. Ve bu formüller evrensel, ülkelere göre değişmiyor. Dolayısıyla bugün ben x çeliği istiyorum dediğinizde o çeliğin formülü dünyanın her yerinde aynıdır. Çeliğin ismi farklıdır. Bir 409x der, biri saexxx der, öbürü 10xx der, öbürü 8cr2movxx der. Ama içerik hep aynıdır. Dolayısıyla artık isveç çeliği diye birşey kalmamıştır. Çünkü bugün çelik yapılacakken demir saf pik demir haliyle kullanılır. Hangi çelik isteniyorsa ona göre tam kesin oranlarda alaşım elemanları eklenir, istenmeyen saflık bozucu elementler çeşitli tekniklerle uzaklaştırılır ve çelik hazır hale gelir. Bu x model çelik isveçte de aynı çıkar, çinde de, almanyada da, türkiyede de. Aynı kek yapmak gibi. Elinizde tarif var 200gr un, 100gr süt, 50gr kuru üzüm vs diye. Siz bu tarife uyarak yaparsınız. Tek fark aradaki yaptığınız saflaştırma, kullandığınız elementlerin saflık yüzdeleri vs vs ki bunlar günümüzde minimize edilmiş farklılıklardır. Dolayısıyla bugün çelik evrensel bir alaşımdır. Her yerde üretilebilir. Ülkelerin birbirine avantajı kalmamıştır. işveçten gelen demirle bile yapılıyor olsa, demir minerali önce diğer elementlerden ayrılıp saflaştırılıp pik haline getirileceğinden madenin zengin olmasının hiç bir esprisi kalmamıştır. Ayrıca bugün en zengin madenlere Çin sahiptir ve dünyada kullanılan çeliğin %50'sini çin sağlamaktadır. Bilgilerinize.

Dolayısıyla yok swedish steel, yok german steel bunlara kanmayınız efenim. Çelik çeliktir. Ha kullanan adam isvecin kendi standartlarına göre, kendi firmalarının ürettiği çelikleri kullanır sandvik çelikleri vs gibi. Atıyorum bunlar patentli çeliktir, sadece o firma, o ülke üretebilir diyelim, o çeliğin formulü vs herşeyi bellidir, muadili de vardır çok yakın reçeteli ama x firması sandvik firmasının kendine ait pantentli çeliğini kullandı diye aklınızda o eski zamanlardaki özel isveç çelikleri kullanıyor algınız çıkmasın. Sadece patentle kullanımı sabitlenmiş belli bir reçeteli çelik kullanıldığını bilin. Yani çubuk krakeri x marka değil de y marka almış oluyorsunuz.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
@Lord Sparhawk
Özgün Bey selamlar, vakit ayırıp detaylıca bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.
Yazınıza göre mesajımı şöyle düzeltsem yerinde olur ;
"Derby Extrada karma kalite çelik kullanılırken , Premiumda tek kalite çelik kullanılıyor Smile
İsveç çeliği ibaresi , tahmini hangi ayarda olduğunun algılanması için kullanılıyor sanırım.
Saygılarımla
İmpa Ticaret Pazarlama
Mustafa Gönen

www.extrashaving.com
İsterse valyrian çeliği kullansın derby yine aynı derby.

İsterse adı premium değil öz ultra, en hakiki übermensch olsun derby yine aynı derby
(14/09/2017, Saat: 10:20)impaticaret Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Lord Sparhawk
Özgün Bey selamlar, vakit ayırıp detaylıca bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.
Yazınıza göre mesajımı şöyle düzeltsem yerinde olur ;
"Derby Extrada karma kalite çelik kullanılırken , Premiumda tek kalite çelik kullanılıyor Smile
İsveç çeliği ibaresi , tahmini hangi ayarda olduğunun algılanması için kullanılıyor sanırım.

Mustafa bey Derby'nin daha önceden karma çelikler kullandığı bilgisine needen sahipsiniz?

Uzun zamandır derby'e olan inancımı kaybettiğim için premium'a hiç bulaşmıyordum ama yine merakıma yenik düştüm, gelsin bir deneyeyim bakayım. Pek öyle marketlerde falan da yok daha. Acaba bu modeli tamamen yurtdışına yönelik mi pazarlıyorlar?
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(14/09/2017, Saat: 11:01)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mustafa bey Derby'nin daha önceden karma çelikler kullandığı bilgisine needen sahipsiniz?

Uzun zamandır derby'e olan inancımı kaybettiğim için premium'a hiç bulaşmıyordum ama yine merakıma yenik düştüm, gelsin bir deneyeyim bakayım. Pek öyle marketlerde falan da yok daha. Acaba bu modeli tamamen yurtdışına yönelik mi pazarlıyorlar?

Azmüsebat'tan bir yetkiliden aldığım bilgiyi yazdım , karma çelik kapsamında atık çelik yoktur umarım Smile
İlk çıktığında sadece yurtdışına satacağız demişlerdi , sonra iç piyasayada sundular.
Saygılarımla
İmpa Ticaret Pazarlama
Mustafa Gönen

www.extrashaving.com
Yerli malı, yurdun malı. Bir tekme de sen atmalı...

...olmasın ama sayın @izbe Smile

Ben yine de rotasyonumda yer veriyorum, her iki Derby jilet modeline de, Zaza jiletlere de. Premium Extra'dan biraz daha farklı ve kullanıdğım diğer jiletlere daha yakın performansı var. Gelişme iyidir, desteklerim.
(14/09/2017, Saat: 11:26)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yerli malı, yurdun malı. Bir tekme de sen atmalı...

...olmasın ama sayın @izbe Smile

Ben yine de rotasyonumda yer veriyorum, her iki Derby jilet modeline de, Zaza jiletlere de. Premium Extra'dan biraz daha farklı ve kullanıdğım diğer jiletlere daha yakın performansı var. Gelişme iyidir, desteklerim.

Derby neyse de Zaza'dan itinayla sakının. Hayat kısa, jilet ucuz. Zaza ile yüzünüzü tahriş etmeye değmez.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(14/09/2017, Saat: 12:02)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Derby neyse de Zaza'dan itinayla sakının. Hayat kısa, jilet ucuz. Zaza ile yüzünüzü tahriş etmeye değmez.

Smile Haklısınız , koleksiyonda kutusu renk olur diyenlere uygun.
Kör jiletleri fırıncı ve dericiler alıyor ama Zaza da yağ ve pas olabildiği için imalat sektörünede satamıyoruz .
Saygılarımla
İmpa Ticaret Pazarlama
Mustafa Gönen

www.extrashaving.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Derby Usta impaticaret 515 239,263 24/04/2023, Saat: 04:10
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Derby extra jilet BigHillMe 366 379,236 22/01/2023, Saat: 16:49
Son Yorum: implicit
  Krom Seramikli Derby Extra (Eksi Üretim) mustbe 13 6,964 28/07/2019, Saat: 21:12
Son Yorum: Ayhandulgar
Big Grin Parker Premium Platinum osaka23 7 4,732 01/05/2018, Saat: 01:30
Son Yorum: rock83
  Derby 5'li paketten 4 jilet çıktı Wilkinson 11 15,678 30/10/2016, Saat: 23:31
Son Yorum: arandur
  Schick Premium Occam's Razor korhan 16 19,237 13/12/2013, Saat: 17:58
Son Yorum: Marvin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: