Biley Ustası
#1
Selam arkadaşlar, (Dikkat: extreme acemi sorusu içerir)

Yakında başlayacağım ancak henüz 1 tane bile çelik usturam yok, nedeni çok yeniyim ayrıca kendimi bileyleme konusunda güvensiz hissediyorum doğal olarak. sizlere çeşitli ustaların bileyleme kalitelerini sorayım arkadaşlar, eğer ustalar forum arkadaşınız ise onlar hakkında negatif yorum olursa yazmak zor olur ama sonuçta onlar ticari bir işletme bizde gerçekleri bilmek zorundayız, hemde içimiz rahat olur. Ancak özeldende yazışabiliriz.

Mesela hangi usta karbon çelik usturaları 4/4 lük 12.000 grit taşta hone edilmiş gibi süper bileyleyebiliyor? Hatta keskinliğini kişinin sakal özelliklerine göre custom bileyleyecek kadar öngörü ve tecrübesi var? Sizin bu konuda yorum ve tecrübeleriniz nedir? özetle bu başlıkta sorum şu: En pahalı usturanızı size göre bileyleyebilecek hangi ustalar var? veya böyle bir usta varmı?

Eğer herhangi bir usta bu konuda süperse, çok sevinirim hemen usturalararı almaya başlarım, elimizde nasılsa bie biley ustası olur, bu garantimiz olur, bileyi kendim yapamazsam veya ustura ağzını bozarsam ona kargoyla gönderirim, onlarda para kazanır bende sinek kaydı traş olurum olur biter.Herkese iyi günler ve çalışmalar.
--
Chubby 2 almayacağım, Chubby 2 almayacağım, almayacağıım, alma..........
Cevapla
#2
@cbaytan hocam foruma öncelikle hoşgeldiniz ustura konusundaki hevesinizi anlıyorum Çelik ustura ve jiletli ustura çok farklı kulvarların makinaları direk Çelik ustura ile başlamanız daha yerinde olur bunun için sıfır Çelik ustura almanıza gerek de Yok forum içinde özellikle @chinaski komşum size ustura konusunda çok yardımcı olur kendisi ustura ustası ayrıca Adapazarı'nda hem ustura üreticisi hem de satışını yapan traş kılıcı bileycisi isminde dükkanı olan Ertan beye ulaşabilirsiniz
Öncelikle Çelik ustura ile traş olmanın inceliklerine vakıf olup sonrasında biley işine taşlarına kayışlarına ve diğer boyutlardaki usturalara yönelebilirsiniz
Cevapla
#3
Hoşgeldiniz .. Lord Sparhawk a da ÖM aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Kendisi ustura ve bileme konusunda belki de ülkedeki en iyi üstadlardan biridir.
Cevapla
#4
Eğer yanlış bilmiyorsam bu konuda yardımcı olabilecek bir diğer arkadaşımızda "taskind"
Ayrıca ona ait olan bir site vardı: "www.taskinshaving.com"
Cevapla
#5
cbaytan komşum, çelik ustura güzel bir tıraş ve keyif veren bir uğraş. Hayırlısı olsun hakkında, çünkü biraz maliyetli bir keyif, usturası, taşı, kayışı , macunu ve tabiki herbirinden 5-10 adet olmadan insanın içi rahat etmiyor.
Bizim forumumuzda ustura bileme işinin üstadı Lordsparhawk tır. Kendisi mesleği gereği de çelik kesici aletler ve bilemeleri konusunda gerçek manada bir üstaddır.
Ancak Rasoir sabre sitesinin sahibi Ertan Süer arkadaşımızın dışında bu işi para için yapan yok bildiğim, evet bazı arkadaşlar bileme için para alıyorlar ancak onlar da zamanlarının ve emeklerinin karşılığını istiyorlar cüzi bedeller ve geçimlerini onunla sağlamıyorlar ki, zaten imkansız olurdu bu.
Sorduğun sorular seninde belirttiğin gibi biraz acemice, iyi bir karbon çeliği usturayı elinde 12000 ve altındaki gritlerde yeterli taşı olan bu sitede 10 larca kişi rahatlıkla bileyecek konumdadır, bu arkadaşlarım ve ben sen nezaman istersen bu işi halledebiliriz.
Sakala göre bilemeyi senden duydum öyle birşey yok, evet bazı sakal cinsleri için bazı ustura çeşitleri tavsiye edilir. Mesela çok sert ve kaba sakalınız varsa vedge veya quarter hollow olarak imal edilmiş usturalar daha iyidir. Ayrıca usturanın ölçüsüde 6/8 üstü olursa çok daha rahat eder bu tip sakal sahipleri. Ancak bu bile tam olarak doğru değildir, ustura ile tıraş olmayı iyi bilen ve sakalını , derisini iyi bilen biri çok kaba sakalını full hollow bir ustura ile gayet rahat tıraş edebilir.
Bence çelik ustura ile ilgili olarak Lordsparhawk ın bilgilendirici yazılarını ve blogunu dikkatle okursan faydalı olur, temel düzeyde epey bilgilenebilirsin.
ister buradan, ister öm den çelik ustura ile ilgili sorularını zevkle cevaplandırırım, hiç çekinmeden yazabilirsin.
usturalarım ve satılıklarım için:
www.taskinshaving.com
Cevapla
#6
Sahsi dusuncemi paylasmak istedim konu hakkında.
Esine dostuna ucretsiz isi anlarım ama yabancıya ona buna niye hayrına is yapılıyor onu ben sahsen anlayamıyorum. Bir bıcagımı bilerken makinaya kaptırmıstım, hani kalbime saplanabilirdi o bıcak oyle diyim. Hele ustura, daha da emek isteyen dikkat isteyen iş, kesici aletlerle ugrasıyoruz, adam bileylerken hayrına iş yapacam diye, yardı elini vebali kimin musterinin mi olacak.
Ayrıca bir musteri olarak sıkılarak utanarak rica minnet is yaptırmaktan sahsen rahatsız oluyorum. 6 ayda bir sıkılarak rica edecegime, belki ben rahatsızım parasınla her ay biletmek istiyorum.
Umarım yanlıs anlasılmıyorum. Madem boyle bir sektor var, isinin ehli, ve ucreti karsılıgında bu isi yapacak ustadlarımız olması lazım diye dusunuyorum.
Saygılarımla
Cevapla
#7
(10/10/2016, Saat: 11:52)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sahsi dusuncemi paylasmak istedim konu hakkında.
Esine dostuna ucretsiz isi anlarım ama yabancıya ona buna niye hayrına is yapılıyor onu ben sahsen anlayamıyorum. Bir bıcagımı bilerken makinaya kaptırmıstım, hani kalbime saplanabilirdi o bıcak oyle diyim. Hele ustura, daha da emek isteyen dikkat isteyen iş, kesici aletlerle ugrasıyoruz, adam bileylerken hayrına iş yapacam diye, yardı elini vebali kimin musterinin mi olacak.
Ayrıca bir musteri olarak sıkılarak utanarak rica minnet is yaptırmaktan sahsen rahatsız oluyorum. 6 ayda bir sıkılarak rica edecegime, belki ben rahatsızım parasınla her ay biletmek istiyorum.
Umarım yanlıs anlasılmıyorum. Madem boyle bir sektor var, isinin ehli, ve ucreti karsılıgında bu isi yapacak ustadlarımız olması lazım diye dusunuyorum.
Saygılarımla

Elleriyle çalışmayı seven insanlardan bazılarına sırf yaptıkları şeyin sonucunu görmenin tatmini yetiyor. Hele buna insanlara yardım etmenin verdiği hissiyatı da katarsanız...

Rumuzunu hatırlayamadığım(affetsin) bir forumdaş ustura bilemenin kendine terapi gibi geldiğinden bahsetmişti. Neden bahsettiğini ziyadesiyle anlayabiliyorum Smile Her emek maddi anlamda karşılığını aramaz, takdir olarak karşılığını bulması kafidir.

ha tabi bu yazdıklarımın yaptığı işten tatmin olan, bir başka insana karşılık beklemeksizin yardım etmiş olan iyi birine incelik gösterip kendinizce bir şeyler yapmanıza mani de değildir.

ps: @dikdik_s iyisiniz inşallah Smile
    geçmiş zamanda rocnel ürünlerinin fiyatını arttırmaya yönelik tavsiyelerinizle yukarda yazdıklarınızı birleştirince, hele de yana yana iş-burs aradığım şu zamanlarda izninizle size azcık kıl oldum Smile bir sonraki tıraşta onları da keserim artık Smile
Cevapla
#8
(10/10/2016, Saat: 11:52)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sahsi dusuncemi paylasmak istedim konu hakkında.
Esine dostuna ucretsiz isi anlarım ama yabancıya ona buna niye hayrına is yapılıyor onu ben sahsen anlayamıyorum. Bir bıcagımı bilerken makinaya kaptırmıstım,

Çünkü bu iş bir hobi, yabancı forumlarda artık espri konusu bile olmuş gülümsenerek karşılanıyor, adamın vakti var, bileyleme ile ilgili her şeyi kendince almış, sistemini kurmuş, çok hevesli, kendi usturalarını biledikten sonra bu sistemi kullanmaya devam etmek, hobisini dahada geliştirmek ve eğlenmek istiyor, kendince yeterli olduğunu düşündüğü zaman hemen forumda ilan veriyor,, posta hariç usturalarınızı bedavaya bileyliyorum diye. Ancak anladığım kadarıyla bu kişilere çok rağbet yok, bir kere çok profesyonel olmadıkları biliniyor, mesela 15-20 dolar verip profesyonelce bu işi yapan straight razors design sitesinin sahibi Lynn Abrams gibi kişiler daha çok tercih ediliyor anladığım kadarıyla.

Şahsen ben bileyleme işinde yeterli biri olduğunu, herkesin usturasını bileyleyebileceğini söyleyen biri, gönderdiğim usturayı bileylerken kendini keserse kendimi hiç sorumlu hissetmem. Çünkü çocukça bir şey yapılmazsa bu iş güç veya makina gerektiren, sivri ucu deneme için koldaki kılları kesmek veya direkt tıraş olmaktan başka riski olan bir iş değilki, ancak bileyi makina gerektiren bıçaklardan bahsediyorsanız onu bilemem, onda haklı olabilirsiniz.

Sevgiler.
--
Chubby 2 almayacağım, Chubby 2 almayacağım, almayacağıım, alma..........
Cevapla
#9
Bende şahsi düşüncemi paylaşayım izninizle,

Yapılan hayır işleriyle eş dost kazanmak diye de birşey var. Parasıyla yapılan iş kişileri müşteri ve hizmet sağlayıcı konumuna düşürürken, ücretsiz yapılan iş iki kişi arasında bir arkadaşlık başlangıcı olabilir.

20-30 TL verip yaptırdınız diye kişi elini yardığında "parasıyla değilmi kardeşim yarmasaymış" gibi zihniyeti taşıyacak kişiler için bu oldukça talihsiz bir durum olur.

Herkesin kendine göre hesabı vardır, kimisi ücretsiz yapar, bileme için kendisine ait bir tecrübesi olur, eline daha önce hiç almadığı bir usturayı alma fırsatı kendisi için belki de paha biçilemez bir şeydir ?

Parasıyla yaptırılabilecek şeyler olduğu gibi milyonlar vererek yaptırılamayacak ama hatır-gönül sayesinde yaptırabilecek şeyler de vardır.

Sonuç olarak herşey para değil.

Saygılar, sevgiler
www.BarbarosRazors.com

WWW
Cevapla
#10
(10/10/2016, Saat: 00:55)taskind Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyi bir karbon çeliği usturayı elinde 12000 ve altındaki gritlerde yeterli taşı olan bu sitede 10 larca kişi rahatlıkla bileyecek konumdadır, bu arkadaşlarım ve ben sen nezaman istersen bu işi halledebiliriz.
Sakala göre bilemeyi senden duydum öyle birşey yok, evet bazı sakal cinsleri için bazı ustura çeşitleri tavsiye edilir. a ile ilgili sorularını zevkle cevaplandırırım, hiç çekinmeden yazabilirsin.

Teklifiniz ve bilgiler için çok teşekkürler, bileyleme imkanları bilgilerinizle ve teklifinizle içimi rahatlattınız, nede olsa yeni başlayan biri olarak acaba biley yapabilecekmiyim diye içimde bir endişe var. Ertan ustadan ilk usturam (Vintage Grelot) modifiye oldu, sanırım bugün yola çıkıyor, Ertan ustayla konuştuğumda bileylemede son perdah için yanlış hatırlamıyorsam 10.000 civarı grit olduğunu düşündüğü doğal Belçika taşında yaptığını söyledi, taşın cinsini yanlış hatırlıyor olabilirim, ama doğal taş dediğine eminim.

Sakala özel traş derken sakal kalınlığı ve sertliğinden daha çok cilt ve tıraş tercihlerini kastetmiştim. Aynı jiletler gibi. Mesela bazı insanlar çok keskin olmayan Astra gibi jiletleri, yumuşak bir traş yaptığı için tercih ederken, bazılarıda Feather ve Personna jiletlerinin en keskin olanlarını daha çok seviyor, kastım buydu. Mesela ben eski Gillette Pro-Glide'cıydım şu sıralar yeni aldığım Merkur Progress'le traş olurken siyah plastik kutu Feather Hi-Stainless jiletlerini çok sevdim, ilk kere traş olmam hariç ikinci ve sonraki traşlarda sanki yüzüme jilet konulmamış boş bir DE traş aletini yüzüme sürüyormuşum gibi his veriyor, traş olurken inanamayıp ikide bir elimi yüzüme sürüyorum gerçekten tıraş ediyormu diye, evet inanılmaz gibi ama çene ucu hariç *tek geçişte* sinekkaydı tıraş ediyor haspa Tıraş aleti Big Grin . Yüzüme Alum Blok sürdüğümde bile bir kaç kere geçmek zorunda kaldığım küçük çene ucu alanı hariç traş olduğuma dair herhangi bir hassasiyet duygusu bile kesinlikle vermiyor. İlerde Progress+bu jilet hakkında yeni bir yorum yazmayı bile düşünüyorum.
Yabancı forumlarda bazı insanların usturalarda 8.000 bir grit taş ve kayışlamanın kendileri için çok yumuşak bir tıraş için yeterli olduğunu bu yüzden 10-12.000 grit taşları kullanmadıklarınıda çeşitli kereler okumuştum. Tabii bunlar kendi cilt ve tıraş tercihlerine özel durumlar, ben bunu kastetmiştim sakala göre diye.

Yazı gittikçe uzadı şimdilik burada keseyim. Rolleyes Herkese sevgilerimle iyi günler.
--
Chubby 2 almayacağım, Chubby 2 almayacağım, almayacağıım, alma..........
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi